Buitenland. Het hoofdbestuur van den anti dien stver van- gingsbond heeft het volgend schrijven gericht aan de staatscommissie tot het aanwijzen van grond slagen voor de beste krijgsregeling in Nederland „In de jongste jaarlijksche algemeene vergade ring van den anti-dienstvervangingsbond word besloten, het hoofdbestuur van den bond uit te noodigen om zich per schriftelijk adres tot u te wenden, om u den wensch van den bond kenbaar te maken, dat de persoonlijke dienstplicht den eersten grondslag moge uitmaken van de door u te beramen nieuwe krijgsregeling. Wij hebben de eer ons bij dezen van die op dracht te kwijten, ons geheel vereenigende met den uitgedrukten wensch onzeT vergadering, in de volle overtuiging dat er voor ons land alleen een goede krijgsregeling kan bestaan, wanneer zij gegrondvest is op het beginsel, dat elk Neder lander verplicht zij in persoon zijn militairen dienst te vervullen In den laatsten tijd wordt van hier aldus schrijft men uit Harlingen per Engelsche stoombooten een artikel verzonden, waarvan men vroeger niet hoorde, namelijk pooten en koppen van varkens, netjes in vaten gekuipt en afkomstig van de varkensslachterij te Assen. Soms worden op éen keer van 50 tot 80 vaten verscheept. Omtrent f 20,000 in 1S88 beschikbaar gesteld voor subsidiën aan inrichtingen van landbouw- vakonderwijs wordt door den minister in zijne begrooting van 1889 medegedeeld, dat bij het opmaken der begrooting van 1889, aan de Maat schappij van Weldadigheid te Fredriksoord ten behoeve van de door haar opgerichte boschbouw- school, een subsidie van f2500 was verleend. Op de overige aanvragen kon nog geen beslissing worden genomen. Het bestuur der Nederlandsche Heidemaat schappij heeft aan alle burgemeesters in ons land een circulaire gezonden, met de statuten der Maatschappij, met beleefd verzoek deze zaak zoo eenigszins mogelijk te willen steunen. Door het optreden der Maatschappij toch zal de welvaart der plattelandsbevolking in hooge mate kunnen toenemen en zal in verschillende gewesten van ons land voor het werkvolk de gelegenheid ge vonden worden om een behoorlijk bestaan te krijgen. In hoeverre daardoor een arbeidsveld geopend zal worden voor hen die in de steden thans geen werk kunnen vinden, moge nog on beslist wezen: zeer zeker zal ook de zoozeer te betreuren verhuizing dei bevolking van het platte land naar de groote steden daardoor in hooge mate tegengehouden worden. Daarom zullen zij wellicht bereid gevonden worden hoewel het een zaak geldt die niet in direct verband staat tot hun betrekking om deze Maatschappij te willen steunen, door pogingen aan te wenden in hun gemeenten een afdeeling of een correspondentschap tot stand te brengen. De lage contributie van f 2 maakt het zeer velen mogelijk tot het lidmaatschap der Maatschappij toe te treden. Bij het schoonmaken van patroonhulzen in de kazerne van het regiment gren. en jagers te 's Hage, had een korporaal de onvoorzichtigheid eene huls, waarvan het slaghoedje nog niet was afgeschoten, uit een geweer af te schieten. De huls, gelukkig van eene losse patroon, bleek nog gevuld en de korporaal kwetste zich dientenge volge ernstig aan twee vingers. Daar er herhaaldelijk kogels in de cellulaire gevangenis te scheveningen terecht komen (o. a. onlangs een in de woning van een der bewakers) is het schieten op een zestal banen van het regi ment grenadiers en jagers verboden en zullen er in andere richting nieuwe banen worden aange legd. Onze zeelui zijn soms zondeilinge gasten. Zoo gebeurde 't Zaterdagavond dat een matroos iu de Ivalverstraat stond te kijken voor de schut ting waarop de heer Brandsma negen fraaie reclames deed schilderen. Terwijl Janmaat daar zoo stond te midden van honderden anderen, bemerkte hij plotseling dat iemand zijn horloge poogde te rollen. Een ander zou hulp geroepen hebben maar de matroos pakte den dief flink beet en sleepte hem door de Taksteeg naar het Rokin, alwaar hij hem onder het geroep: „lk heb het land aan smeerkanissen, maar gestraft zal je worden," eenige malen flink onder water duikelde. Dat de duizende toeschouwers veel pleizier hadden in dit tooneel, valt te begrijpen. In het noorden des lands neemt de verhui zing naar de Transvaal toe. Reeds zijn verschil lende, meest ongehuwde, lieden derwaarts vertrok ken. Ook een paar personen uit Oostergoo. Blijkens de van daar ontvangen berichten gaat het hun daar zeer wel, tengevolge waarvan weer anderen besloten derwaarts te vertrekken. Men schrijft uit Volthe: Van een perceel woeste veengrond, waarvan des winters gedurig heide werd gemaaid, heeft men hier door buiten gewone omstandigheden eene opbrengst, die voor het belang van den landbouw eene bijzondere op merkzaamheid waardig mag worden geacht. Bedoeld perceel grond geraakte in den drogen zomer van 1887 iu brand en er brandde zooveel af, dat er zich eene dikke aschlaag op vormde. Daarin werd dit voorjaar haver uitgezaaid. Aan een neringdoende te Emmen werd de levering van zaaihaver opgedragen en deze leverde eene alhier onbekende soort, die men hier „oorenhaver" noemt, maar waarschijnlijk elders eene betere benaming zal hebben. Op het perceel veen, ter grootte van nagenoeg een hectare, werd ongeveer drie H. L. haver uitgezaaid en de opbrengst daarvan is zoo verrassend als niemand zich had durven voorstellen. Er werden pl. m. driehonderd vijftig hokken van zes schoven geoogst. Van drie dezer hokken werd een halve hectoliter haver gedorscht, zoodat de bruto ha veropbrengst gerust op 50 a 55 hectoliter mag worden geschat. De grond, die dus nooit iets anders dan heide opleverde, en door onvoorziene omstandigheden tot ontginning is gebracht, levert dus een achtien- voudige oogst. Het Journal des Débats wijdt een hoofd artikel aan eventueele troonsopvolging in Nederl. en Luxemburg. Ook dit blad ziet geen kans een speld te steken tusschen de bepalingen, welke in dit opzicht in beide landen zijn vastgesteld, maar toch vindt het aanleiding uitvoerig te be- toogen, dat Luxemburg ook na de troonsbeklim ming van hertog Adolf van Nasau een onzijdig land blijft. Dit betoog is inderdaad overbodig. Bij het tractaat van 1867 werd Luxemburg onzijdig ver klaard. De vesting Luxemburg werd ontmanteld, het Duitsche garnizoen verdween en het groot hertogdom werd geheel losgemaakt van den Duitschen Bond, waartoe het voorheen behoorde. Sedert dien Duitschen tijd heeft de Duitsche Regeering nooit pogingen in het werk gesteld dezen band weer aan te knoopen, zoodat er geen enkele reden bestaat om aan te nemen, dat bij de troonsbeklimming van hertog Adolf eenige wijziging in den tegenwoordigen toestand van het groot-hertogdom te vreezen is. Berlijn is tegenwoordig een der voornaamste plaatsen van den doorvoerhandel in turf en turf- strooisel uit Nederland. Honderdduizende cente naars worden daarvan aan de Duitsche markt geleverd. Een enkele Nederlandsche firma zet jaarlijks 10 millioen gulden om in de levering van dit artikel aan Duitschland, ruim een derde daarvan gaat naar Berlijn. Verschillende dienstboden, meer bepaaldelijk te Arnhem, zijn weder de dupe geworden van een bedrieger, die een bijbelsch plaatwerk te koop aanbood, waarvan hij eene aflevering vertoonde, a 25 cents per aflevering, met twee premieplaten. De meisjes betaalden daartoe de eerste helft der 12 afleveringen vooruit, doch zij zagen nimmer iets van de afleveringen of platen. Zaterdagmorgen hoorde men in het dorp Maasland en zelfs een kwartier in den omtrek een hevigen slag, die menigeen verschrikt deed opspringen: 't was of er een zwaar kanonschot werd gelost. Bij onderzoek bleek de slag veroorzaakt te zijn, door het springen van een leeg petroleumvat, waarin eene brandende lucifer gehouden was. De persoon, die deze proef genomen heeft, zal dit zeker een tweede maal niet weer probeeren, want de bodem van de ton sloeg hem zoodanig tegen de beenen, dat zijn kleeren gescheurd waren en het bloed hem uit de open wonden stroomde, terwijl hij genoodzaakt was genees kundige hulp in te roepen. Van krijt en meel maakt men suiker, van amandeldoppen kaneel, van water melk, doch twee personen te Kortezwaag overtreffen alles op het gebied der vervalsching. Zij weten heel kunstig van hanen mooie hennetjes te maken door ze de kammen gedeeltelijk af te knippen en vervolgens dicht te branden. Als deze nagemaakte kippen nu ook maar eieren legden, zou niemand er iets tegen hebben, maar nu dit niet gaat, worden de beide mannen, die hunne hanen voor goed geld verkochten, of tegen wezenlijke kippen verruilden, bedriegers genoemd en zal de justitie in dit geval een woordje mee spreken. Een boer te S. was dezer dagen naar de markt Zijne huisgenooten hadden 't middagmaal voor vader op een komfoor warm gehouden. Toen de meid er eens in ging roeren, 't werd reeds schemering, dacht zijde baas heeft veel grooter portie dan wij gehad hebben, en zij at eenige scheppen op. Even later ging de vrouw des huizes eens omroeren en, met dezelfde gedachte bezield, hapte ook zij er een deel van op. Tóen de dochter des huizes een kwartiertje daarna eens naar 't eten zou omzien, ofschoon 't daarvoor eigenlijk reeds wat heel donker was geworden, verslond zij ook een deel uit de pan. Eindelijk kwam de boer tehuis. De tafel werd gedekt én vader's maal thans tot twee eetlepels verminderd verscheen ten tooneele. De man, die nog al stevig gedronken had en nu ontwaardde hoe weinig er te eten restte, was daarover zoo verontwaardigd, dat hij 't maal met pan en al door de ruiten smeet, waardoor „vader's eten op het bleekveld terecht kwam. Van de drie schuldige vrouwen waagde niemand om een kik te geven. In een buitenlandsch blad vinden wij mede gedeeld dat de kleur der kleederen invloed heeft op de besmetting bij aanstekelijke ziekten. Zoo zou het bijvoorbeeld gevaarlijk wezen, in vertrek ken, waar smetstoffen aanwezig zijn, donkere kleeding te dragen, omdat zij zooveel eerder de smetstof opnemen dan lichtgekleurde kleeding. Eene proef, die ieder nemen kan, zou deze zijn: wanneer men een licht en een donker kleed vijf minuten lang aan sterken tabaksrook blootstelt, dan zal men ervaren dat het donkere kleed veel sterker naar tabak riekt dan het lichte, en dat de reuk ook veel langer daaraan kleven blijft. {Huisvrouw.) Er zijn ongeregeldheden voorgevallen onder de post- en telegraafbeambten te Parijs. De hoofddirecteur nl. heeft dezer dagen 27 van de 30 beambten, die een adres aan de Kamer hadden onderteekend, naar de provincie overgeplaatst, tot groot misnoegen der ambtenaars, die zich naar de woning van den directeur hebben begeven en daar zulk een rumoer maakten, dat de politie ze moest uiteendrijven; 200 van hen hebben toen protest tegen de verplaatsing hunner makkers aangeteekend en Maandag is eene algemeene vergadering van alle post- en telegraafbeambten gehouden om de zaak te bespreken. Ook de hulpbeambten zijn meegesleept. Zij willen loonsverhooging van 600 franken op mins tens 1200 franken met eene jaarlijksche toelage van 100 franken en verhooging van het maximum salaris van 1800 op 2400 franken, terwijl zij, evenals de overige beambten, recht op pensioen eischen. Een Engelschman moet een stelsel van electrische verlichting van spoortreinen uitge vonden hebben, waarbij elk rijtuig zelf de noodige electrische kracht voortbrengt. Het moet zeer eenvoudig zijn, en weinig kosten. Van de Philippijnsche eilanden wordt gemeld dat een oude vulkaan op een dezer eilanden in het laatst van Juli plotseling weer is begonnen te werken. Meer dan 300 menschen verloren het leven, terwijl honderden woningen dor in boorlingen werden verwoest. Ook op de Bissaya- eilanden werken de vulkanen, zoodat men ook van daar treurige berichten te gemoet ziet. Het bericht werd te Queenstown gebracht door de „Umbria", welke daar uit Nieuw-York is aange komen. Onlangs zijn op de Engelsche kusten proeven genomen, betreffende de toepassing van electrisch licht bij nachtelijke visscherijen. Twee netten werden geworpen op eene diepte van drie vaam; het eene net was voorzien van een gloeilamp systeem Edison-Swan, terwyl het andere niet verlicht was. Het eerste werd opge haald vol visch, het tweede ledig. Gelijke uit komsten werden op zes vaam diepte verkregen. Te Minneapolis bouwt de ingenieur Buffing- ton een huis van 28 verdiepingen, in den vorm van een toren en een voorzienvan twaalf stoom- lifts, waarmede men in 30 seconden de bovenste verdieping bereikt, Het gebouw zal 80 voet breed en diep, 350 voet hoog zijn en 728 kamers tellen; er zijn ijzeren trappen voor het geval de lifts onklaar raaen; het dak is van glas en behalve de deuren en vensters is voor het overige alles van ijzer en steen: de vloeren der kamers, de meubels, alles ijzer. Buffington meent het pro bleem te hebben opgelost om het minimum van brandgevaar te paren aan goedkoopheid. De grond, zegt hij wordt duurder; zon en lucht kosten niets. In den nacht van 20 op 21 September heeft eene ontploffing plaats gehad in eene Belgische buskruit-fabriek te Esquerdes, niet ver van Saint- Omer, in de valei van de Aa. Te halftwee werd door werklieden, die in een naburige loods werk-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2