Marktberichten. Advertentiën Heden Ontvangen eene groote partij Wintergoederen. S. C. Ponger heeft ontvangen Lampe Luik AARDAPPELEN. P, B>@ni iwirg @p> TaxeL voor en Billijke prijzen. Nette lewerkini. ADVERTENTIEN. concurreerende prijzen m zaam waren, brand ontdekt in een gebouw der fabriek, waar zich op dat oogenblik niemand bevond, doch 1500 kilo meliniet geborgen lagen. De directeur en de ingenieur, onmiddellijk gewaar schuwd, lieten alle gebouwen ontruimen. Voor het overige scheen er niets aan den brand te doen te zijn, en te drie uren had de ontploffing van het meliniet plaats, waarvan de knal drie uren in het rond gehoord werd. Er zijn vijf ge bouwen vernield en zeven huizen door brand meer of minder verwoest. Behalve eenige onbeteekende kwetsuren, zijn er geene persoonlijke ongelukken gebeurd, maar de schade voor de fabriek wordt, behalve de verwoeste woningen, op 400.000 frs. geschat. Een Franschman, kapitein Banaré heet een toestel uitgevonden, dien hij hydrophoon noemt en die dienen moet om aanvaring van schepen op zee te voorkomen. Het is een soort van onderzeesche telephoon, waarbij de zee zelve wordt gebruikt om waar schuwende geluiden voort te planten. Zoo kan men op verscheidene mijlen afstand het luiden van eene bel, de omwentelingen van eene schroef in het water enz. zeer duidelijk waarnemen en dus bijtijds eene aanvaring voorkomen. De Fransche Academie van Wetenschappen houdt zich bezig met de nieuwe uitvinding te onderzoeken. In Rusland maakt men korte metten met hen, die zich tegen het gezag verzetten. Bij een twist tusschen twee boerendorpen in Kasan ver zetten 17 boeren zich tegen de politie. Allen zijn voor dit misdrijf ter dood veroordeeld. In Amerika is een brief ontvangen van iemand op Ojee, een klein eiland in de Stille Zuidzee. De schrijver, Green geheeten, was ka pitein van een Amerikaansch schip, dat in 1858 schipbreuk leed, en had 30 jaren met zijn lotge- nooten op het eiland doorgebracht. Men dacht dat allen waren omgekomen. In al die jaren waren slechts drie schepen dicht bij het eiland gekomen en de brief lag reeds jaren op een schip te wachten. Green is nu 68 jaar oud en zeer welvarend. Hij en de zijnen waren tevreden, alleen hadden ze behoefte aan kleeren. De heer J. Van Voren, landmeter te Pretoria (Transvaal), behandelt in een schrijven aan het „Utr. Dagbl." nog eens de vraag of onderwijzers daar te lande ook eene plaatsing zouden vinden. De behoefte bestaat volgens den heer v. V. uit sluitend aan behoorlijk gediplomeerde onderwijzers die in staat zijn de zonen des lands verder te brengen dan thans strikt geëischt wordt. En welke inkomsten heeft zulk een onderwijzer? Als minste salaris kan men f50 of f60 per maand stellen, boven kost, inwoning en bewas- sching. Is hij een practisch persoon, hij maakt koopcontracten, requesten, testamenten enz., legt geschillen bij, vericht al het in den omtrek voorkomende schrijfwerk, alles tegen betaling, be bouwt of liever laat door Kaffers een stuk grond dat hier voor het nemen is, bebouwen en verkoopt de producten, fokt eenig vee aan, in één woord, tracht op alle mogelijke wijzen geld te maken. Doet hij zulks en hij kan met gemak jaarlijks een 1000 gulden en meer wegleggen. De schrijver zegt ter slotte: Laten daarom flinke nette onderwijzers, die hun eigen belang beoogen en een eminent groot nationaal belang willen dienen, een thans voor velen weinig geachte en slecht bezoldigde betrekking in het vaderland vaarwel zeggen en naar Transvaal komen. Zij zullen zich dien stap niet beklagen; vooral niet wanneer zij boerenzonen zijn of voor het minst plattelands kinderen en e6nige kennis van en liefde bezitten voor landbouw en veeteelt. Komt Holland niet uit met onderwijzers, Enge land en de Kaapkolonie zullen het doen en van een aantal flinke jongelieden onder de boerenbe volking als onderwyzer kan veel, bijna de meeste nationale kracht uitgaan. Men vergete dat in Nederland niet. Sedert Mei werden van uit Pretoria een tiental jongelieden, waaronder twee met diploma als zoodanig geplaatst, en dagelijks komen nog aan jagen van buiten. Een nieuw vervoermiddel. wilde men geen last hebben van het slaan van den staart, wat soms zeer hevig is bij walvisschen. Ratch leerde nu met ongelooflijke inspanning het dier om altijd slechts één voet onder de waterlijn te zwemmen; hij construeerde verder een soort van zadel, bestaande uit een zitbankje, een kastje voor berging, eene bedekking voor zon en regen en nam proeven op de rivier voor zijn woning. Toen deze slaagden besloot hij een grootere reis te ondernemen en wel regelrecht naar Rio Janeiro. Hoewel vele vrienden hem van dezen dolzinnigen tocht trachtten af te brengen, dreef h|j de zaak door en 14 Aug. jl. aanvaardde hij de reis. De noodige proviand voor hem en voor den visch werd meege nomen en Ratch heeft, zooals de couranten meldden, zijn tocht zonder ongevallen volbracht. De grootste snelheid die hij bereikte was 310 kilom. per uur. De walvisch deed zijn plicht uitstekendslechts eenmaal was de natuur sterker dan de leer; toen hij namelijk op 40ft zuiderbreedte een troep andere walvisschen ontmoette werd het hem te kras en verdween hij met z|jn kapitein naar de diepte, doch slechts eenige minuten, want door luide toespraken bracht de kapitein hem tot zijn plicht en kwam hij onmiddellijk weer aan de oppervlakte. De schepen die Ratch tegenkwam wisten niet wat ze zagen, want gelijk een Neptunus, vloog hij over het water, zonder dat men zag wat hij onder de voeten had. Bij zijn aankomst te Rio verklaarde de stoute rei ziger dat hij 't meest te lijden had van de eenzaam heid, want gedurende dagen, zonder de minste aan spraak, over den Oceaan te vliegen is geen kleinig heid. Ratch stelt zich voor in October met zijn walvisch naar Hamburg te gaan en zijn broeder zal hem op die reis vergezellen. Leiden, 28 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks a 56 Stieren 47 d ƒ186 15 Veulens 70 a 96 kalfkoeien a Melkkoeien a .96 Varekoeien /"85 a f182 240 Vette koeien 115 a 253 30 Vette kalveren 32 a 77. Magere kalve ren d 70 Graskalveren ƒ10 a 44. 1620 Vette schapen 18 a 35.— 276 Magere schapen 10.— ƒ23 Paarden a 302 Magere lammeren 6. a /15.— Vette jarige dito a 32 Magere varkens 12 a 28. 434 Biggen 4.25 a 10 Schaden, 27 Sept. Aangevoerd 10 Paarden 45 a 225, 20 veulens ƒ50 a 80 Ossen a Stie ren f a 78 magere Geldekoeien ƒ80 a 175, 12 vette dito 190 a 270.50,10 Kalfkoeien 170 a 220 21 vaarzen dito ƒ60 a 110, 10 nucht. Kalveren ƒ6,—a 14 Graskalveren a Varkens ƒ12.—a 15.— Biggen ƒ4.—a 6. 330 vette Schapen 22.— a 30. 450 magere dito ƒ11.— a 20. Overhouders a Rammen a 260 Lammeren ƒ9. a 17. Kipeieren 3.50 a 4,— per 100 stuks. Londen, 27 Sept. Aangevoerd 700 Runderen 6000 Schapen en Lammeren, 70 Kalveren en 20 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 71'Ai ct., Schapen en Lammeren 50 d 90 ct., Kal veren 55 a 71 ct., varkens 35 a 675 ct. Parijs, Vischmarkt, 27 Sept. Groote Tongen van 3,50 tot Kleine Tongen Tarbot Snoek Paling Garnalen Mosselen 4,— Fr. p.kilo. 1,50 2,o0 2- 16.- 9-, mand. baal. ITÖtóBS** voor V1E K achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, Morden slechts DRIE maal in rekening gebracht, Kapt. Ratch, een stout visscher aan den Mississippi, was er in geslaagd om een jongen walvisch tam te maken. Het dier werd door hem uit de hand gevoerd en kwam geregeld op dezelfde plek viermaal daags zijn voedsel halen. Reeds lang had Ratch plan om zich door middel van dezen visch door het water voort te laten bewegen; de eerste proef, welke h|j nam, bestond uit een klein bootje, door sterke koorden aan den walvisch beves tigd; deze manier voldeed echter niet, doordat de boot te ver van den visch verwijderd moest z|jn, Heden overleed onze geliefde Moeder en behuwd-Moeder A iVTJE HOOGHEID, weduwe Pieter Jacobszoon Bakker, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Uit aller naam, JAN BAKKER. Passaie (Noord-Amerika) 14 September 1888. A Igemeene Kennisgeving Aan belanghebbenden wordt bericht, dat door het Bestuur van den Polder EI JE RL AND, de bij Art. 7 der keur op de wateringen en slooten bedoelde SCHOUW zal worden ge houden op Vrijdag den 5en October aanstaande. Het Bestuur voornoemd D. C. LOMAN, Dijkgraaf. J. P. NOORDIJK, Secretaris. ))L Hun die als lid van bovengenoemde Ver- eeniging wenschen toe te treden, wordt ver wittigd dat de oefeningen 1 OCTOBER 's avonds 7V2 uur weer een aanvang nemen. Het Bestuur. Dekens, Baai, Flanel enz., Jachtvesten, Trico's, Doeken, Kapers, Heeren- en Dames- Hoeden en bonten Mutsen, alles zeer laag genoteerd. Rokkemvol, 1 Ons zwaar 35 Cts. Effen gekleurde Sajet45 Lood 18 Cts. Gekleurde Wol45 Lood 25 Cts. Schaapgramo Sajetper pond f 1,15. Flanellen Damesrokken van af f 1,60. Wollen Lama, per el 15 Cts. bij II, DALMEI JER, Burg. die om haar helder licht en doelmatige inrich ting zeer is aan te bevelen. 40 Hectoliter prima kwaliteit AARD APPELEN te koop. Monsters van 5 liter 25 cent. Ruitersplaats. C. R. KEIJSER. koopt al het WILD op, zoowel het grootste als het kleinste tegen Parkstraat, Wijk B, N°. 294, Ondergeteekenden bevelen zich beleefd aan tot de levering van verschillende drukwerken alsmede voor de vervaardiging van Rekeningen, Nota's, Quitantiën, Wissels, Verlovings- en Ondertrouwbrieven en Kaarten, Enveloppen, Brievenhoofden, Memorandums, Circulaires, Facturen, Prijs couranten, Gelegenheidsgedichten, Brui loftsliederen, Reglementen, Diploma's, En- trêekaarten, Convocatiën, Programma's, Rouwbrieven,Rouwkaarten,Visitekaarten, Adreskaarten, Aanplakbiljetten, Strooi biljetten, Wasch- en Leeslijstjes, enz. enz. LAXGEVELD DE ROOIJ. 3,— n 2.- 2.- 3)— n 20,- f 1i) 2; n ff ié- tarnt- tii Haèléitri

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3