N". 105. Donderdag 4 October. A°. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenüèn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 0'lzen abonné'sbuiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 October afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 10 October a.s. ons te doen toekomendaar wij anders daarover per postquitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeer&n. de Uitgevers. KENNISGEVING. Belanghebbenden worden herinnerd aan de bopaling voorkomende in de Algemeene Politie verordening bij Art. 21, luidende als volgt: „Het is verboden: a. enz. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders." De Burgemeester van Texel, D. C. LOMAN. TEXEL, 3 October 1888. Bezigheden. In ons vorig nummer deelden wij kortelijk mede, dat door eenige jongelieden pogingen worden aangewend, om eene nieuwe Rederijkerskamer in het leven te roepen. Wij juichen dat voornemen toe, en wenschen het succes. Niet dat wij nu zouden wenschen, dat iedereen zich geroepen gevoelde om zich daarbij aan te sluiten, dat zou een zeer onzinnige wensch zijn. Er zijn er, die bepaald tegen zulke vertooningen zijn, en hunne meening is zeker even gewettigd, als die der voorstanders. Doch wij juichen dat pogen toe, omdat het een bewijs geeft, dat men iets te doen de voorkeur geeft boven niets te doen. Het spreekt wel van zelf, dat ieder niet even groote voorliefde voor dezelfde zaak kan hebben, doch behalve de beoefening der wel sprekendheid zijn er nog vele andere dingen, waaraan men zich kan wijden, b.v. de zang, gymnastiek, muziek, teekenen, figuurzagen, enz. om nog niet eens te spreken van het onderhouden van hetgeen men op de school banken heeft opgedaan. Daar zijn veel van die eenvoudige dingen, die men in eigen hui- selijken of in zeer bescheiden kring kan ver richten. Zou dat wel altijd worden bedacht? Wij betwijfelen het. Wellicht zal men aanvoeren, dat voor vele van zulke zaken geen gelegenheid bestaat, dat het ontbreekt aan de noodige leermeesters, aan de gewenschte medewerking, en zooal meer. Dat is gemakkelijk, doch geen afdoend argument; dat is op zijn zachtst opgenomen: er zich afmaken. Neen, waar werkelijk wordt gewenscht eene nuttige bezigheid te beoefenen, daar zal bij goeden wil de gelegenheid daartoe veeltijds niet achterwege blijven, en hoedanig dat „bezig zijn" dan ook moge wezen, wij stellen het verre boven het doelloos rondloopen, dat allicht aanleiding geeft tot minder gewenschte, ja somtijds anderen overlast veroorzakende bezigheden. Dat de aanstaande lange winteravonden tot nuttige en leerrijke bijeenkomsten aanlei ding mogen geven, is zeker een wel te rechtvaardigen wensch. Door den heer J. Boonacker, die bijna 40 dienstjaren telt als hoofd der school te Zuid-Eierland op Texel, is tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag gevraagd. Aldus meldt thans de H. en N. Ct. Reeds in de vorige week kwam ons dit gerucht ter oore, op een daarop door ons in gesteld onderzoek werd ons evenwel officieel verzekerd, dat alstoen nog geen verzoek om ontslag was ingekomen. De Waal, 1 October. De kerkeraad der Doopsgezinde gemeente benoemde in zijne vergadering van Woensdag 26 September tot koster alhier den Heer Boonacker, hoofd der school te Zuid-Eijerland. De molenaars op Texel zullen een concurrent krijgen. Een korenmolen, niet door wind, niet door stoom, maar door een paard in beweging gebracht, wordt door den Heer D. Mantje alhier sedert eene week beproefd en, naar 't schijnt met goede resultaten. Oudeschild, 2 Oct. Voor een niet talrijk doch zeer belangstellend gehoor, trad Zondag 1.1. in de Sociëteit „Neptunus" de Heer A. B. Weber, van Helder, als spreker op. De flinke spreker gaf als lezing eene keurige beschouwing over het huwelijk ten beste. Daarna leverde de heer M. Kroon als bijdrage eene kerstvertelling. Ook door den heer T. de Wijn werd eene kerstvertelling voorgelezen. Beide vertellingen vielen bijzonder in den smaak der aanwezigen. Op zeer schoone wijze reciteerde de Heer Weber nog: „Hon dentrouw," van Tollens, en „Het dorpskerkje" van Wijsman. Bij het scheiden werd den redenaar een hartelijk tot weerzien toegeroepen. HeldAr, 1 Oct. Onze gemeente telt eene ver- eeniging meer, n. 1. een loodsenbond. Zij heeft den naam aangenomen van: „Recht door zee." De Weledelgest. Heer Ruyter de Wildt, Inspec teur over het loodswezen in het 3e district, heeft het beschermheerschap over de jeugdige vereeni- ging aangenomen. Tot president werd verkozen de Heer L. Hanekroot. De vereeniging telt reeds 74 leden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram, is de nieuw be noemde Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, mr. C. Pijnacker Hordijk, op den 28sten September jl. te Batavia aangekomen en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. Het bestuur van het Reddingsfonds, onlangs te Helder gesticht naar aanleiding vooral van de moeitevolle redding bij de schipbreuk van de „Renown," heeft aldaar in sociëteiten, eenige café's en inrichtingen van publieken aard, bussen doen plaatsen in den vorm eener miniatuur-reddings boot en in de juiste kleuren geschilderd, aan de bezoekers overlatende hunne gaven er in te storten. Genoemd fonds mag zich verheugen in groote' belangstelling van verschillende kanten. N.R.Ct De raad der gemeente Wieringen licoft bepaald, dat aldaar veemarkt zal worden gehouden op eiken Woensdag in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus en een namarkt op den derden October van ieder jaar. Op deze markten zullen mogen worden aangevoerd koeien, paarden, veulens schapen en lammeren. De postbladen worden, volgens eene door de postkantoren ontvangen aanschrijving, op den 15 den October a. s. ingevoerd en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Het is niet verboden in de postbladen iets in te sluiten: mocht dientengevolge het gewicht 15 grammen te boven gaan, dan is ook het hoogere port verschuldigd, voor de brieven van hetzelfde gewicht bepaald, welk port links van het opschrift „postblad" door frankeerzegels is te verantwoorden. Op dezelfde wijze is te verantwoorden het hoogere port van postbladen, naar het buitenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wanneer de postbladen, blijkens eene verklaring van den afzender op den omslag, geene waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet van de handteekening of paraaf van den afzender voor zien zijn. De commissie belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid om 's Rijks Marinewerf te Amsterdam over te brengen naar de overzijde van het IJ, heeft rapport uitgebracht. De meer derheid acht met het oog op een mobilisatie de overbrenging wenschelijk, en als de werf moet dienen tot aanbouw, noodzakelijk. De kosten zijn geraamd op minstens f4,300.000, als de werf alleen moet dienen voor concervatie en uitrusting op hoogstens f 7.250,000, als zij bestemd is tevens voor reparatie en aanbouw, waartegenover staat de niet juist berekenbare opbrengst van verkoop der tegenwoordige terreinen. De Minister behoudt zich nadere overweging voor, waarbij in de eerste plaats in aanmerking komt de vraag, of 's Rijks lijnbaan niet reeds kan worden opgeruimd. Zijne Majesteit de Koning heeft aan de Nederlandsche Heide-Maatschappij een subsidie verleend, welke door Hoogstdenzelven voor ééns zal worden geschonken, en wel in de eerste dagen van September 1889, daar alsdan de kweekelingen der boschbouw-school te Fredriksoord, na gunstig volbracht eind-examen door de Nederlandsche Heide-Maatschappij in dienst zullen kunnen worden genomen. De Smidsgezellen-Vereeniging „St. Eloy te Rotterdam, heeft bij de Tweede Kamer een adres ingezonden, waarin zij verzoekt om op richting van een pensioenfonds voor werklieden. De bestaande pensioenfondsen beteekenen, volgens haar, zoo goed als niets voor een werkman, want de premiën zijn voor hem te hoog en de wekelijksche uitkeeringen zóó weinig beteekenend, dat zij als voorziening in de behoeften van den ouden dag niet in aanmerking kunnen komen. De adressante wensclit derhalve dat er worde opgericht een pensioenfonds voor werklieden, door of van wege den Staat, of onder directe controle en onmiddellijk toezicht van den Staat; in welk fonds de werkman zich tegen eene kleine premie, door hem wekelijks te voldoen, een voor hem toeroikend pensioen kan verzekerd zien. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1