Buitenland. Bij Kon. besl. van 80 September jl., ismr. W. Tonckens JLz., met den dag waarop hij het bestuur zal overgeven aan den benoemden gouver neur van Suriname, eervol van de waarneming der betrekking ontheven, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en is jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, advocaat generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, benoemd tot gouverneur der kolonie Suriname. Naar aanleiding van het schrijven van den geneesk. inspecteur Dr. Dozy aan het Handelsblad waarin op de noodzakelijkheid wordt gewezen om de melk die men gebruikt vooraf te koken, schrijft Werkstaker aan genoemd blad het volgende: „Doctoren maken ons het leven tegenwoordig zuur. Ze toonen ons overal ziektekiemen, smet stoffen en mikroben. Als we de lucht niet flltreeren door watten, het water niet distilleeren, de melk niet koken, loopen wij om in een stad die gebom bardeerd wordt door millioenen mikroben. Rond uit gezegd, ik loop liever eenig gevaar, dan zoo angstig voor mijn hachje te zorgen. Doch ik heb een ander bezwaar. Van morgen wordt mij medegedeeld: „de kin deren lusten die akelige gekookte melk niet!" Ik prijs hun smaak. Ik vind gekookte melk eveneens weerzinwekkend. Nu sta ik voor een ernstige moeielijkheid. Mijn gewone dokter zegt: „geett vooral uw kinderen melk, zooveel ze verdragen kunnen. Geen beter spijs. Het is veel beter hun melk en havermeel, dan zoo vroeg reeds vleesch te geven. Veel melk vooral!" Mijn buitengewone dokter zegt: „geen melk of ge moet die eerst koken." Mijn kinderen sluiten de mondjes, rimpelen de neusjes; vinden de gekookte melk „vies" en drinken on gedistilleerd duinwater. Ik weet geen uitweg. Kunt u, die dr. Dozy's bevel opnaamt geen hulp geven aan een wanhopenden huisvader, die uit liefde voor de wetenschap zijn kinderen laat hongerlijden en vreest dat ze er weldra zullen uitzien als gekookte melk en geen bloed. Door de „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid" is bepaald dat: Verschillende medailles en premiën, zoo te zamen als afzonderlijk, jaarlijks, naarmate de verdiensten en het gewicht der zaak, ter beoor deeling van de algemeene vergadering, zullen uitgedeeld worden aan hen, die de beste waar nemingen van nuttige zaken, nuttige ontdekkingen of de nauwkeurigste proefnemingen met nieuw uit gedachte middelen, de verbeteringen der zeevaart en visseherij betreffende, hebben gedaan, en deze zooveel mogelijk met getuigenissen of bewijzen gestaafd, zullen hebben medegedeeld. De heer J. A. Bakker, te Haarlem, heeft voor een aantal genoodigden in de Sociteit „Vereeniging" aldaar eene uitlegging en voorstelling gegeven van petroleum-lampen die op eene leiding branden. Het systeem is uitgevonden door eenen Italiaanschen monnik en door de heeren Sépulchre te Brussel en Bakker voor de praktijk bruikbaar gemaakt. Een reservoir met olie wordt ergens in of buiten de localiteit, die verlicht moet worden, geplaatst en de olie evenals gas door zeer dunne koperen buisjes naar de lampen gedreven. Dit geschiedt hetzij door de persing van water, dat daartoe in een hooger gelegen bak wordt aangebracht; of wel men laat de olie uit een hooggelegen reservoir naar beneden vloeien. In beide gevallen wordt het gevaar voor brand bij verlichting met petroleum hetwelk te voor komen het groote belang der uitvinding is, zoo goed als geheel weggenomen. Immers bij een buiten het gebouw geplaatst reservoir kan men de leiding oogen- blikkelyk afsnyden en by een hoog in het gebonw aangebrachten vergaarbak is het voldoende daaraan een naar buiten leidende afvoerbuis te bevestigen, waardoor men in geval van nood de vloeistof kan laten wegvloeien. De lampen zeiven hebben geen reservoir, of liever een zoo klein, dat het slechts een minimum hoeveelheid olie kan bevatten, niet meer dan noodig is om de lamp een half uur te branden. Door eene vernuftige vinding wordt de vloeistof voort durend op de voor het branden der lampen vereischte hoogte gehouden. Door vallen of breken der lamp kan dus nooit brand ontstaan. Do kegelbaan van de Sociëteit „Vereeniging" was door een aantal op de boven aangeduide wijze door eene leiding gevoede lampen verlicht, die, het moet erkend worden, voortreffelijk branden. En zoo er op den duur zich geene, voor het oogenblik onbekende, bezwaren opdoen, zou werkelijk het vraagstuk om zonder gevaar voor brand en zonder telkens vereischte vulling van de lamp, petroleum of andere lichtgevende oliën te kunnen branden zijn opgelost. De heer Bakker deelde mede dat hij in zijne woning aan het Korte Spaarne reeds gedurende geruimen tijd dit stelsel in toepassing heeft gebracht en dat het hom goed voldoet. HaarlCrt.) -- Stompwijk is een wonderland. Bij L. Do Wit aldaar heeft een leeuwerik in de kooi dezen zomer 30 eieren gehad; terwijl bij J Van Bosch de vruchtboomen voor de tweede maal bloeien; dit is verleden jaar ook in September gebeurd. Uit Noordbroek wordt van 28 September aan de „N. G. C." gemeld: Even na tien uren is hier gisteravond waargenomen een prachtig in drukwekkend natuurverschijnsel, dat zich volgen derwij ze eenigszins laat beschrijven: Aan den oostelijken hemel, een weinig zuidelijk van het Zevengesternte, vertoonde zich eerst eene gewone zoogenoemde verschietende ster, tot op eenmaal de gloeiende massa, onder een aanhoudend knetteren, uiteenspatte. Een dier stukken nam schijnbaar althans de richting naar boven, in eene kronkelende lijn zeer lang zaam opwaarts stijgende, tot ook dat eindelijk verdween, waarna zich nog een geruimen tijd terzelfder plaatse een roode lichtkring vertoonde, welke, na pl. m. 5 minuten goed duidelijk zichtbaar geweest te zijn, zich oploste of ten minste met meer waarneembaar was. Tegen den Schutterij-officier en den student, die dezer dagen in de duinen, tusschen den water toren en het Rhijn-spoorstation te Scheveningen, eene gewapende ontmoeting hebben gehad, waarbij de officier aan de hand gekwetst werd, is door de politie proces.verbaal opgemaakt. Zeer goed! Te Kwadijk bestaat een eigenaardige quaes- tie. Een der ingezetenen beweert eigenaar name lijk te zijn van den eenigen toegangsweg naar de algemeene begraafplaats aldaar, welke tot hiertoe steeds door de burgerlijke gemeente als haar eigendom werd beschouwd. Hij heeft op dien weg voor eenigen tijd eene afsluiting gemaakt. Wel heeft hij die een paar maal bij eene begra fenisplechtigheid weggenomen, doch telkens sluit hij den weg weer af, zoodra het begraven is afgeloopen. Ook schijnt hij het kerkhof zelf als zijn eigendom te beschouwen, want hij maait het gras en voert het weg. In het Algemeen Advertentieblad voor Zwolle en omstreken wordt het volgende ingezonden stuk gevonden DE LUCHTBALLON. Wat een drukte in Kampen, wat had men een lol, En over de brug, wat was het daar vol! Waarom al die drukte langs soos en station? Wel, enkel, meneer, om de reuzenballon. Maandagavond, half negen, de vulling begon, Aan de gasfabriek stookte men zoo hard men maar kon, En langzaam maar zeker tot middernacht Werd alles voor 't feest in orde gebracht. Dos anderen daags, half vijf ongeveer, Sprak 't bestuur tot 't publiekKom morgen maar weer, Dan stygt de ballon, tenminste naar 'k gis, Maar half zeven, half acht, half negen, 't was mis. Want zoo min gaat door 't oog van een naald een kameel, Als een luchtballon zich vult door een pijpesteel. En vooral een ballon als d'Excelsior, In vergelijk met „TEtoile" een steur bij een tor. Want de gaspjjp in Kampen, geloof me meneer, Was vier vingers dik, ja minder nog eer; Zoo'n pijp, by zoo'n luchtschip hielp net zooveel Als één borrel in een droge sigarenmakorskeel. Eén troost was 't mooie weer; geen enkele bui Verstoorde deze echte Kamperui, Maar eer zal de Kampermolen stil gaan staan, Eer de Kampers weer naar een luchtballon gaan. Kampen, 20 Sept. 1888. J. Tijdens het volksfeest te Loosdrecht op jl. Donderdag heeft een der bekende kaartspelers beproefd zijn slag te slaan. Aanvankelijk liep het zaakje best, daar hij 12 a 13 gulden uit de zakken van onnoozele lieden had geklopt; maar niet zoodra begon het publiek gewaar te worden met welk soort speler men te doen had, of binnen weinige minuten was het gewonnen geld uit 's mans zakken geklopt. Geklopt in den letterlijken zin van het woord! Hij werd zóó geranseld, dat hij er geen oogen blik over dacht zijne winst te behouden. Boven dien heeft de politie goede nota genomen van naam, voornamen, beroep en woonplaats van den man. Een ingezetene van Drachten werd Vrijdag nacht uit den slaap gewekt door het hevig schreien van zijn kind van een half jaar. Bij onderzoek ontdekte hij, dat het kind in de wieg gelegen, bloedde en een groote rat de vlucht nam. Het ondier had het knaapje zoodanig aan de hand verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In een hötel te Rotterdam werd een kruier gevraagd, wiens taak in huishoudelijke bezig heden en in boodschappen bezorgen bestaat. Voor dit baantje, waaraan f 4 per week met den kost is verbonden, meldden zich ongeveer 80 lief hebbers aan. Onder dezen waren er, die met de rotting in de hand hunne diensten aanboden; voorts een oud-burgemeester, een vroeger rijk landbouwer, twee eertijds gefortuneerde kooplie den, een voormalig opzichtor eener Oost-Indische tabaksplantage, een gewezen chef eener suiker fabriek, de noodigo politie-agenten, enz. Vele sollicitanten waren vaders van huisgezinnen. Aldus meldt de Maasbode. Aan den heer P. Reese, vroeger te Meppel, gedurende eenigen tijd direcreur van een fabriek, eigen aan den heer Scholten van Groningen en gelegen te Nowij Dwor, bij Warschau, in Polen, is het verder verblijf in Rusland ontzegd, terwijl ook de pogingen, zich als Rus te laten naturaliseeren, mislukten. De voornaamste reden van dit uitzet- tingsbesluit berust hierop dat aan genoemden heer voor eenigen tijd was geadresseerd een hoogst verdachte circulaire, uit Meppel afkomstig, waarop voorkwamen twee gekruiste degens en de woorden „Pro Patria". Dat zoo iets voor de Russische politie voldoende was aan nihilisme te denken behoeft geen betoog en na eenig beraad besloot men dan ook den man, aan wien zulke gevaarlijke geschriften waren gericht het verder verblijf te ontzeggen. De genezing der tering is reeds zoo dikwijls in 't vooruitzicht gesteld en de hoop van vele lijders aan die ziekte is zoo vaak vervlogen, dat men bij de inededeeling van nieuwe middelen tot genezing de meeste voorzichtigheid in acht moet nemen. Door de ondekking van bacillen als oorzaak der ziekte is men voorzeker eene belangrijke schrede vooruitgegaan, en op deze ontdekking steunt de nieuwe methode tot gene zing van tering, die door dr. Louis Weigert te Berlijn is uitgevonden en die bestaat in het in ademen van drooge, tot een hooge warmtegraad verhitte lucht, die de bacillen dooden moet. In het Berliner Klinischen Wochenschrift komt een wetenschappelijk stuk voor over het feit, dat arbeiders van kalkovens nooit door tering worden aangetast. Aan de hand van nauwkeurige en langdurige onderzoeken heeft men dit bewezen. Dit verschoond blijven van tering is echter niet te danken aan den invloed der kalkstof, maar aan de drooge, lieete lucht, die de werklieden voortdurend inademen en die de bacillen doodt. Een warmtegraad van meer dan 41° C. is vol doende, maar dr. Weigert heeft een toestel ver vaardigd, waardoor de warmtegraad der drooge lucht belangrijk hooger wordt gemaakt, zoodat, wanneer die al door de buis van het toestel en in de mondholte wordt afgekoeld, toch nog hoog genoeg is, om de teringbacillen te vernietigen. Ook deze methode van genezing wordt gegeven onder voorbehoud, om geen hoop op te wekken, die misschien later blijkt ijdel te zijn geweest. Voor den laatsten waggon van een trein, welke op het punt staat te vertrekken staat een groepje studenten, die zeer luidruchtig afscheid van elkander nemen. De conducteur, aan derge lijke academische afscheidstooneelen gewoon, draalt met het teeken voor het vertrek te geven. Daar echter aan de wederzijdsehe omarmingen geen eind schijnt te zullen komen, loopt de man op het troepje toe en roept reeds van verre: „Mijne heeren! Het is al een minuut over den tijd! Instijgen als het u belieft!" Studenten (verbaasd-: „Wij? Instijgen? Maar wie heeft gezegd, dat wij meê willen?" Het blijkt dat de Regeering van Britsch-Indie groote kosten zal moeten maken voor onderstand tengevolge van het mislukken van den oogst. Hulp is reeds sedert eenigen tijd naar Orissa gezon den, tengevolge van de droogte, en tengevolge van dezelfde oorzaak wordt gewaagd van groote ellende in Bombay en Deccan, terwijl in Bengalen groote schade dreigt tengevolge van overstroo mingen in het Burdnau district. 150 vierk. mijlen staan onder water. Ook vele andere districten zijn bedreigd. Eene betrekkelijke kalmte heerscht er thans onder de Parijsche telegrafisten. Allen zijn op hun post, gelijk trouwens in de laatste dagen evenzeer het geval is geweest, doch zij belem meren de spoedige bezorging der telegrammen door traagheid in het werken. Zij houden zich in dit opzicht aan het dienstreglement, dat den tijd aanwijst voor het afgeven of het in ontvangst nemen van de telegrammen. Zij verklaren voor het overige, dat zij niet zullen toegeven. Zij willen voldoening hebben op hunne eischen. In de laatste drie maanden werden 2500 vreemde Joden uit Odessa verdreven. Ook ver trekken een aantal Russische Joden vrijwillig de meeste dezer laatsten gaan naar Amerika of Engeland.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2