Marktberichten. Advertentiën BüE2 October' Wed' G' KLAASEN. SCHOUW. P. J. BR TJIN puike grove Engelsche STEENKOLEN, achel-makerij. 'aaarmxL Be prijs te aflvertentiën is zeer 'oilliik. pyfefeütdt Tex©L ADVERTENTIEN. Langeveld DE Rooij. Te Parijs vervalscht men tegenwoordig de peper met fijngemalen olijfpitten, waarmede de specerij voor de helft vermengd wordt. Men laat geheele wagenladingen pitton tot dit doel uit het zuiden komen, zonder andere kosten dan do vracht. De tarweoogst in Frankrijk blijkt beter te zullen uitvallen dan men had gedacht. Een onderaardsche brand woedt in de schacht Grand Trait van het steenkolenbergwerk Agrappe, in Frameries. De toevoer van lucht werd belet; slechts materiaal is tot nu vernield. Te Philadelphia heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen eene lynching-partij (dat is een aantal personen, die er liever op uit was een misdadiger te lynchen, of liever om het leven te brengen en zich zoodoende recht te verschaffen) en de politie, welke dit voorkomen wilde. Het gevecht duurde bijna een uur; van beide kanten werd met woede gevochten en toen de overwinning eindelijk aan de politie bleef, waren 3 personen gedood en een 20-tal gewond; ongeveer 30 arrestatiën hadden er plaats. Tijdingen uit Genève melden, dat aldaar en ook te Neufchatel ernstige onlusten zijn uitge broken door het optreden van het reddingsleger, zoodat de overheid alle Salvatonische {bijeenkom sten heeft {verboden. Het gepeupel te Genéve deed een aanval op de vergaderplaats van het Leger en verbrijzelde de vensten uiten. De manne lijke aanvallers schoten vrijelijk met revolvers in het rond, terwijl de vrouwelijke petroleum uitgoten. De Italiaan Succi, bekend door de staaltjes die hij gegeven heeft van zijn vermogen om langdurig te vasten, ondergaat thans weer in eene der nevenzalen van de tentoonstelling te Barcelona een langen vastentijd. De proef is den 22 September begonnen. Vooraf had hij een stevigen maaltijd genomen van kreeften, brood, biefstuk en wijn. 's Nachts vóórdat het vasten begon, had hij uit een fleschje een weinig van den drank ingenomen, dien hij steeds gebruikt als hij tot algeheele onthouding overgaat. Wat er in het fleschje overgebleven was, heeft hij aan eenige geneesheeren voor scheikundig onderzoek ter hand gesteld. Eene maand lang heeft Succi aangenomen te vasten, zoodat hij den 22sten October weer aan den maaltijd zal gaan. Hij wordt nauwkeurig bewaakt door eene commissie van geneesheeren. Den 22sten September werd hij gewogen; zijn gewicht was toen 68Vs kilo. De personen, die de tentoonstelling bezichtigen, kunnen ook hem bezoeken tegen betaling van een halve peseta (25 cents). 20 percent van de opbrengst heeft hij bestemd voor de armen te Barcelona. Zekere Fendatari te Cremona, die in 1859 in den slag van San Martino door een kogel aan het voorhoofd gekwetst werd, klaagde sedert Mei 11. over hevige hoofdpijn; tevens was op de plek der vroegere wonde een klein gezwel ontstaan. De geneesheeren dachten aan een beensplinter en verklaarden het noodig die te verwijderen. Tot hun verbazing vonden zij echter een Oostenrijk- schen kogel, die 29 jaar lang in het hoofd gezeten had, zonder dat de patiënt, overtuigd dat de kogel op de klep van zijn kepi was afgestuit, het vermoed had. De kogel zat zoo vast in het been, dat de heelmeester dien bij zeer kleine stukjes moest wegnemen, welk operatie twee en een half uur duurde. Fendatari is nu zeei wel. Dat papiermassa door hooge drukking onder de hydraulische pers zeer hard en sterk weer standbiedend wordt en dan voor allerlei zaken, b. v. zelfs voor spoorwegwaggonswielen uitste kend goed gebruikt kan worden, is bekend. Maar wat nog wel niet was vertoond, is een schoorsteen van papiermassa, van 54 voet hoogte, die sinds eenigen tijd te Breslau te zien is. De papier- blokken zijn door een bijzonder cement verbonden. In het Amerikaansche stadje Brazil, Ind., stierf voor korten tijd een man, genaamd John Kauffmann, die eene zonderlinge erfenis naliet. De man had namelijk eene verzameling dames schoenen en laarzen aangelegd en was in de keus der middelen zich in het bezit van dergelijke voorwerpen te stellen, zóó weinig kieskeurig/dat hij ze stal, wanneer hij er maar kans toe zag. Weinige jaren geleden werd hij nog wegens zulk een diefstal in hechtenis genomen en tot eene korte tuchthuisstraf veroordeeld. Destijds vond men hem in het bezit van veertig tot vijftig paar damesschoenen, welke allen in beslag werden genomen. Bij zijn dood was Kauffmann, weer eigenaar eener collectie van ruim honderd paar schoenen. Zeker heer L. een villa bewonende tusschen Vincennes en Joinville-le Pont, ging onlangs op reis en liet het huis in de hoede van een ouden concierge. Dezer dagen nu meldde zich 's och tends vroeg iemand aan, die op de deur een biljet plakte, aankondigende dat de inboedel dien middag zou worden verkocht, 's Middags ver scheen dan ook een afslager en twee of drie bieders. De toegewezen meubelen werden onmid- delijk op groote wagens geladen en weggereden. De concierge gaapte alles in verbazing aan, zich ergerende over de onbeleefdheid van zijn heer, die hem niet gewaarschuwd had. Sedert is natuurlijk gebleken, dat de hals door een dievenbende is bedrogen. De berichten van de Oostkust van Afrika blijver, ongunstig èn van iemand, die goed op de hoogte is, ontving de Keulsche Volks Ztg. een schets van een toestand, die erger doet vreezen. De schrijver verwacht een algemeenen opstand. Do slavenhandelaars hebben de bevolking opgeruid. De grootste misslag is geweest, door Europeanen de ambtenaren van den Sultan van Zanzibar te vervangen. Zij bekommerden zich niet om hetgeen in het binnenland voorviel. Indien zij daaren tegen partij hadden getrokken van het groot ontzag, dat de inboorlingen voor den Sultan gevoelen, hadden zij de Arabieren kunnen in toom houden, die alleen aan Mahomedanen willen ge hoorzamen. De tweede misslag was, dat de invoer van wapenen en amunitie in het binnenland niet werd verhinderd. En ten derde dulde men, dat de slavenhandel werd uitgebreid. Hierdoor is de macht der slavenhandelaars grooter geworden en zij hebben voortdurend wapenen en amunitie aangekocht. Texel, 1 Oct. 8 Koeien 207 Schapen 208 Lammeren 4 Paarden 1 Veulen 14 Biggen 2 Korf eenden Aangevoerd f 50 f 12.- f 6.- f f f 6 tot 180. 22. 10 9 Alkmaar, 1 Oct. Aangevoerd 11 koeien f 170 a 230; 128 vette kalveren f 35 a 94 18 nucht. kalveren f8.— a 16 1063 Schapen f 18 a 30 115 vette Varkens 42 a 48 ct. per K.G. 31 magere dito f 12 a 15. Lammeren f a paarden f a Amsterdam, 1 Oct. Aangevoerd 577 Run deren, le kwal. 68 ets., 2de kwal. 58 ets., 3de kwal. 48 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 240; 4 Graskalveren f a 48 nucht. dito f5 a 141; 53 Schapen en Lammeren f a 410 vette Varkens 40 a 45 ets. per KG. Purmereiul, 2 Oct. Aangevoerd 162 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 112 nucht. Kalv. f8. a 20163 vette Varkens 36 a 46 ct. per KG 95 magere Varkens f 12 a 22; 363 Biggenf3a f 8 4445 Schapen, 451 Runderen en 16 Stieren. Lammeren f a kip-Eieren f 4.50 a 5,— per 100 stuks. Vette koeijen, mime aan voer, prijshoudend, handel flauw, t0.50 a f0.68 per Kilo. Vette schapen, te groote aanvoer, prijshoijdend, handel flauw, f20 a f33 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 12 a f 17. Marere schapen, prijshoudend, handel stug, f 12 a f 18 per stuk. Melkkoeien, minder in prijs, handel stug, prijzen f80 a f170 per stuk. Londen, 1 Oct. Aangevoerd 2800 Runderen 8000 Schapen en Lammeren, 140 Kalveren en Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 77Yj ct., Schapen en Lammeren 475 A928ct., Kal veren 55 a 80 ct., varkens 35 a 65 ct. Ilarliugen. 1 Oct. De aanvoer van zeevisch be droeg van 24 Sept - 1 dezer 1780 stuks Rog, 1865 stuks Tongen, 40 stuks Tarbotten en Grieten, 6 stuks Zalmen, 6300 pond kleine'Schol, 2350 pond Scharren, 13 manden Garnalen, 3 mand. groote Krabben, 1112;balen Mosselen, 163 balen Alikruiken Steur, 3 manden Pietermannen en zeehanen. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mos selen, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de Tongen en Tarbot in ijs naar diverse plaatsen verzonden, de overige visch kwam aan de publieke afslag aan opkoopers ter verzending. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 26 Sept. 2 Oct. ONDERTROUWD: j GETROUWDGeene. OVERLEDENI GEBOREN Aagje, dochter van Jan Koning en Neeltje Bruin, deeltje, dochter van Harman- nus Smit en Kfaasje Bakelaar. Alberdina, dochter van Ctrnelis Bakker Wz. Jr. en Annaatje Witte. voor V1E R achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, Morden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Heden overleed, na voorzien te zijn van de laatste H. Sacrementen der ster venden, mijn geliefde Echtgenoot, G. K L A A S E in den ouderdom van ruim 63 jaar. Strekkende deze totalgemeene kennisgeving. Al die iets te vorderen heeft van, verschuldigd is aan of borgtochten onder zich heeft ten laste van wijlen MARTJE SPIGT, wed. Michiel Witte, gelieven daarvan betaling of opgave te doen vóór 15 Octo ber 188S, aan de Gebroeders WITTE, aan de Westen te TEXEL. DONDERDAG 4 OCTOBER geen repetitie. DONDERDAG 11 OCTOBER huishoudelijke vergadering Het Bestuur. Aan de Ingelanden wordt kennis gegeven, dat ingevolge de Keuren, de SCHOUW op het schoonhouden en zuiveren der Togtslooten en Oenen in het Waterschap de 30 Gem. Polders alhier is bepaald op ZATERDAG 6 OCTOBER 1888, en op de Togtslooten in den polder Waal er Burg op DINSDAG den 9 OCTOBER 1888, De nalatigen verbeuren bij de eerste schouw eene boete van f 1 en bij de herschouw 8 dagen later f 3, Texel, 23 September 1888. Namens de Besturen, Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. is wachtende eene lading Commissies worden aan huis aangenomen. Nette, deugdzame en goedingerichte Q RACHELS, van af f 10.-. Verder alle soorten reparatie, alles zeer goedkoop a contant, Minzaam aanbevelend, Dit blad voorziet in eene groote behoefte aan Door de lage abonnementsprijs komt het in aller handen.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3