N\ 106. Donderdag 11 October. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en .andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag: der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Onzen abonné'sbuiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 October afgeloopen kwartaal {45 cent) vóór 15 October a.s. ons te doen toekomen, daar wij anders daarover per postquitantie met 10 cents verhooging zullen moeten disponeeren. de Uitgevers. KENNISGEVING. Belanghebbenden worden herinnerd aan de bepaling voorkomende in de Algemeene Politie verordening bij Art. 21, luidende als volgt: „Het is verboden: a. - enz. b. Rammen van 1 October tot 1 December daaraanvolgende in de weide (buiten) te laten loopen, tenzij na verkregen schriftelijke vergunning van Burge meester 'en Wethouders." De Burgemeester van Texel, D. C. LOMAN. TEXEL, 10 October 1888. Op het door ons in het vorig nummer ge plaatste bericht, betreffende het minder gun stige verschijnsel bij een varken van Gebr. Keijser, op de Hol, ontvingen wij een schrijven de opmerking behelzende: dat dat bericht geheel onjuist is. „Wel dégelijk," zegt de schrijver, „is varkens ziekte geconstateerd, door den pl.-verv. distr.- veearts Billroth," enz. Alzoo wel varkensziekte, maar dan toch zeker niet van zoo onrustbarenden aard als de gevallen, welke op vele andere plaatsen voorkomen, want van afmaken en verbranden der dieren was geen sprake, zelfs werd het vleesch, bij slachting, niet voor de consumtie afgekeurd. Wij hebben achting voor de wetenschap maar kunnen in deze de geheele onjuistheid van ons bericht niet toestemmen. Het grootste verschil tusschen ons bericht en de gemaakte opmerking is dit: dat de tweede lezing meer geschikt is om eene groote mate van ongerustheid te verwekken onder varkonsliouders en verbruikers van varkens- vleesch, wat o. i. niet noodig was en waartoe ons bericht geen aanleiding gaf. Hiermede basta. Oudeschild, 9 Oct. Sedert eenige dagenis men begonnen ook zeekrabben naar de Belgi sche markt te zenden. Reeds een aantal manden werden afgeleverd. Indien de prijs der nieuwe handelswaar nu maar wat medevalt, kan met den krabben- handel nog een mooi sommetje verdiend worden. Het palingvisschen langs de kust levert over het geheel zeer slechte uitkomsten op. Slechts een paar visschers mochten zich in ruime vangst verheugen. De zeepaling wordt door elkander afgeleverd, tegen 35 ct. per pond. Men verwacht, dat de schelvisch dit jaar zeer overvloedig zal zijn, daar door één enkelen visscher reeds, vóór October, 300 schelvisschen werden gevangen. 23 October a. s. zullen honderd zeemiliciens, die door goed gedrag en bekwaamheid uitmunten, met onbepaald verlof naar hunne haardsteden vertrekken. In de vorige week is in de Zuiderzee ten noorden van Elburg door lekkage gezonken het met steenkolen beladen praamschip van schipper Tichelaar, van Hoogeveen, komende van Rotter dam en bestemd naar Zwolle. De bemanning heeft zich gered in de boot. De „Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust" heeft zich op nieuw tot de maatschappijen van vervoer in Nederland gewend met het verzoek, om bij het vaststellen van zomer- en winterdienstregelingen deze zoo danig in te richten, dat het personeel althans twee Zondagen in de maand vrij van dienst zal zijn. Gedelegeerden van de verschillende Neder landsche spoorwegen zullen den 17den dezer te Utrecht bijeengekomen, om nader te raadplegen over beperking van den treinenloop op Zondagen. In tegenstelling van wat men uit andere plaatsen meldt, wordt uit Wassenaar bericht, dat de postdienst aldaar is uitgebreid geworden met ééne verzending meer, op Zondagavond te half tien. De laatste dagen was men op de boerderij der Rijksdandbouwschool druk bezig met het verkuilen van groene maïs, welke vooraf aan stukjes was gesneden en in den winter door de koeien met graagte wordt gegeten. Ruim 17000 kilo heeft men ingekuild in een silode bedekking geschiedde ditmaal niet met steenen, maar met klei. In Juni 11. werd 30000 kilo gras geborgen, om in den a. s. winter als groen voor te worden gebruikt. Voor de eerste maal wordt dit bewaard boven den grond; het resultaat hiervan wordt met belangstelling tegemoetgezien. Schipper W. Kurving, varende de „Vrouwe Maria", van den reeder P. Den Duik, te Scheve- ningen, trof zeer slecht weder op zee, waardoor een zijner matrozen door eene stortzee van boord werd geslagen. Eene daaropvolgende golf wierp hem echter weder op het dek. Eene schuit van den reeder P. H. Haring, schipper A. Taal, had zooveel haring, dat de vleet, in den grond liep. Pogingen om haar er uit te halen mislukten niet alleen, maar boven dien verloren zij ook al hunne touwen. Bij de aanbesteding van ruim 200,000 lijn zaadkoeken, voor de vereeniging tot onderlingen aankoop van veevoerder, gevestigd te Hoorn is de levering gegund aan den heer J. Prins te Wormerveer voor f 11.de 104 stuks. Van wege de Nederlandsche Electriciteits maatschappij is in de straten van Den Haag een aanvang gemaakt met het leggen der ondergrond- sche kabels, ten behoeve van de electrisclie ver lichting. Uit Pernis wordt gemeld dat door den hoogen vloed de polder Madroelen onder water is gezet. Het weiland is dus voor dit seizoen bedorven. Uit de Veenkoloniën wordt geschreven, dat daar op sommige plaatsen de nacht politie wordt versterkt, omdat het is voorgekomen, dat de boer zijn eigen aardappels steelt. Velen hebben reeds in den vorigen herfst of latei hunne aardappels verkocht aan den fabrikant. Nu moeten zij ze soms voor 80 cent afleveren, terwijl de markt waarde een daalder is. De fabrikanten hebben ook weer handel op ti'd gedaan, zij moeten het meel leveren en vandaar dat ze bevreesd zijn, dat de gekochte aardappels niet allemaal geleverd zullen worden. Is het jaar ongunstig voor den aardappelteler, het is het niet meer voor vele fabrikanten. Aan het vergelijkend examen voor de be trekking van hoofd eener openbare school te 's Hage, hebben in het Gebouw voor K. en W. 325 onderwijzers deelgenomen. Men schrijft aan het „Hbl." uit Haarlem mermeer De zomer van 1887 gaf ons vele zonnige dagen welke de graangewassen uitmuntend deden gedijen een beschot van 30 tot 50 HL. tarwe per hectare behoorde in onzen polder niet tot de zeldzaam heden. Thans is, door de buitengewoon vochtige en weinige zonnige dagen, de uitslag geheel anders. Reeds in de vorige maand zijn verscheidene hec taren met stoom afgedorscht, waarvan enkele slechts een beschot van 7 a 8 HL. opleverden. De hoedanigheid der tarwe is verschillend. De korrel is hol, scheutig, niet tot voldoende dikte uitgezet en staat ver achter bij den puiken korrel van 1887. De schoone dagen van September hebben het inzamelen van den „witten bouw" in de hand gewerkt; alleen de duivenboonen, welke in deze eerste dagen van October gemaaid worden, moeten het veld nog ruimen. Met zekerheid kan nog weinig van dit laatste gewas worden gezegd; dit kan evenwel worden medegedeeld, dat de boonen, welke nog laat in den zomer tot tweemaal bloeiden, hoog in den stok geladen zijn en dat dit zeker het karig-beschot van dit jaar ten goede zal komen. Ten kantore van een notaris te Roermond, zou dezer dagen de erfenis verdeeld worden van een landbouwer, die zonder testament was over leden. Van alle zijden uit Limburg, België, Pruisen en zelfs uit Amerika waren de erfgenamen op gekomen. De St. Jansstraat stond tot aan de Swalmer* straat vol met rechthebbenden, die ieder op zyn beurt ten kantore moesten verschijnen. De verkoop der landerijen had f7134 opgebracht; na aftrek der onkosten moest deze som onder 252 neven en achterneven verdeeld worden. De naaste erfgenamen bekwamen f 214; achter eenvolgens werden de sommen kleiner en kleiner tot f 2,30, waarvan eenigen dat bedrag nog moesten verdeelen. Deze laatsten bekwamen 387a cent. Maasb De bovenbewoner P. in de Haarstraat te Gorinchem had de overtuiging dat gedurende zijn afwezigheid zijn kamers doorsnuffeld werden. Het bewijs was echter niet te verkrijgen, daar de deur blijkbaar geopend werd met een tweeden sleutel. Goede raad was duur, eindelijk komt men op het denkbeeld een electrisclie geleiding te doen leggen langs de deuren, om zekerheid te verkrijgen. En ja, binnen enkele dagen bood zich de gelegenheid aan. Men kan nagaan hoe vreemd de bezoeker stond te kijken toen hij de schel hoorde werken en niet in staat was die weer te doen ophouden. Dat getjingel duurde zoo wat 5 6 uren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1