N°. 108. Zondag 14 October. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit bliul verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen tlbonné's, buiten den Burg woonachtigverzoeken wij beleefdhet aan ons verschuldigde bedrag voor het 1 October afgeloopen kwartaal (45 cent) vóór 15 October a.s. ons te cloen toekomen, daar wij anders daarover per postquitantie met 10 cents verhoog ing zullen moeten disponeer en. de Uitgevers. De heer C. de Vos schrijft in het Mbl. der H. M. v. L. h#t volgende HET VEE IN AMERIKA. Het voorziet een aanmerkelijk verlies in opbrengst der varkens in Californië. De maïsoogst overal klein geweest zijnde, zullen er minder varkens gemest worden. Een tabel bewijst, dat reeds dit jaar de vermindering in de slachterijen aanzienlijk is, in vergelijking met 1886 79. Zooverre dat stukje. Als dat zoo voortgaat, dan kon Amerika wel eens ophouden het El Dorada der land verhuizers te zijn. Onder dien titel vind ik in No. 21 van het Tuinbouwblad Floralia een stukje verdwaald, dat een schoone Bijlage is tot mijn stuk „Houdt moed, Landlieden" in No. 5 van dit blad, en dat ik gaarne door hetzelfde orgaan onder de oogen der belanghebbenden zou brengen. Ik twijfel niet of U, Mijnheer de Redacteur! zult dat ook doelmatig vinden. En nu het bedoelde stukje. Het verslag van den Franschen Consul, te Chicago, vermeldt dat, tengevolge van een winter en daarop gevolgden zomer zonder voorbeeld, de veefokkers in de Vereenigde Staten aanzienlijke verliezen hebben geleden. Men schat de verliezen gedurende den win ter van 1886 87 op: 400,000 stuks voor Montana. 300,000 100,000 50,000 Wijoming. Idako. Colorado. Dus 850,000 in dien winter, en in den volgenden zomer 1,500,000 tengevolge van vreeselijke droogte in de Staten Dacota en nog vele andere Staten, waar de hitte den groei belemmerde en de droogte bronnen en rivieren deed uitdroogen. Ziedaar een tekort op de rekening van 1887 van 2 millioen, 350 duizend stuks vee. Doch de schade bepaalt zich daar niet bijde staat van zwakte en uitputting waarin het overgebleven vee zich bevond heeft nog de gemiddelde aanwinst van kalveren met 50 ercent verminderd. De gevolgen van dit deficit zullen zich niet adelijk doen gevoelen, want het vee wordt ver het algemeen eerst op den ouderdom 7an drie jaar verkocht, en door de noodzake- jkheid gedwongen gaan vele fokkers, niet- egenstaande alles, maar voort vee naar de narkt te zenden. In de maand Augustus ijvoorbeeldzijn op de markt te Chicago 00,000 stuks verkocht geworden. De gelukkigsten door dien toevloed zijn de abrieken van Conserven (fabrieken van vleescli- xtracten) geweest, welke gewoonlijk des zo- lers gesloten zijn en die dat jaar volop ge- verkt hebben, hunne magazijnen vullende, eneinde aanzienlijke winsten te kunnen ge- ieten. Wij vinden een ander stuk in de Oincin- icitie price Ourrènt. Dat blad houdt zicli met de belangen der varkensfokkers bezig. TEXEL, 13 October 1888. Tengevolge van het eerstdaags te verwachten vertrek van den heer de Vries, door zijne benoeming tot hoofd der school aan 'tZand, is bij de gymn.-vereeniging alhier tot directeur benoemd de heer C. Schaap, pres. van ge noemde vereeniging, die naar wij vernemen, na het vertrek van den heer de Vries als zoodanig zal optreden. Moge hij een waardig opvolger zijn. Oudeschild, 12 Oct. De eens zoo gezochte Texelsche koroester komt weer in den handel. Eenige schuiten zijn begonnen met het visschen naar oesters. Dit werk geschiedt nabij Wie- ringen, op Texelstroom, in de Meep en nog in andere vaarwaters. Het Ziekenfonds te Oudeschild bestaat thans 22 jaren en werkt nog altijd zeer nuttig. Het ledental bedraagt ongeveer 125 personen. Het fonds bezit ruim f630. Door de blazerschuit T. X. 14. schipper P. Zegel, werd op zee opgevischt en alhier aangebracht een zwart geschilderd naambord; waarop met witte letters Jon Freder ik. Verder werden o. a. ook aangebracht 7 vuren balken, gemerkt A. G Co. Uit Daam van Z. M. is aan de wed. Gioen, te Nieuwediep, dank betuigd voor de toezending van de eerste Nomuzee bakbokking. Omtrent de verandering der geweren van ons leger kan nog worden medegedeeld dat voor- loopig slechts 37,000 stuks zullen worden veranderd en de aanDemingsom daarvoor bedraagt f281,200. of f7.60 per stuk. Te Maastricht gaan adressen aan de Regee ring rond, houdende verzoek om in het belang der Nederlandsche nijverheid de transformatie der geweren niet aan de firma Nagant te Luik maar aan de fabrikanten Soleil en De Beaumont te Maastricht toe te wijzen. Op de nieuwe aanvrage der Transvaalsclie regeering om tien Nederlandsche telegrafisten hebben zich zestien telegraafambtenaren aange meld. De benoemden zullen in het begin der volgende maand vertrekken. De heer D. de Clercq te Haarlem schrijft in het „Sociaal Weekblad": „Dat de gevangenen werken moeten, hierover zijn wij het, naar ik denk, allen eens; evenzoo omtrent het punt, dat het door hen geleverde werk niet behoort te concurreeren op de markt. Staan deze beide punten vast, dan ligt de gevolg trekking voor de hand dat die producten daar moeten worden geplaatst waar wel behoefte, maar geen koopkracht is met andere woorden bij de bedeelden. Zoo bijvoorbeeld schoenen bij de kinderen, die, volgens uitspraak van de onder wijzers te Amsterdam, de school moeten ver zuimen wegens gebrek aan schoeisel. „Op deze wijze wordt de industrie niet bena deeld. aangezien die onvermogende personen toch steeds hun geheele inkomen zullen blijven ver teren, alleen zal de nood iets minder groot, de ellende en het leed, dikwijls zoo onverdiend door werkloosheid geleden, een weinig verzacht worden. De opmerking, dat aldus toch weer arbeid ont trokken zou worden, is niet juist, aangezien de liefdadigheidskassen tuch steeds te kort schieten en dus het gevolg van dezen maatregel slechts zou zijn, dat het deficit iets kleiner werd. „Dat er genoegzaam personen zijn, die in onze rijke eeuw aan het allernoodzakelijkste gebrek hebben, om de producten van alle gevangenissen nuttig te kunnen plaatsen, toont ons het cijfer van 20pCt. der bevolking van Nederland, dat officieel bedeeld wordt. En hoeveel percent zal hieraan voor niet-ofttcieele bedeeling niet nog moeten worden toegevoegd „De uitvoering van hetgeen ik wensch, zal wel eenige bezwaren hebben; overwegende echter, naar 'tmij voorkomt, niet. In elke stad, waar b.v. een „Liefdadigheid naar vermogen" is ge vestigd, is die vereeniging de aangewezen corpo ratie om van de producten der gevangenissen een goed gebruik te maken." Bij de uitgevers Nijgh en van Ditmar te Rotterdam is verschenen de Vogelwereld, week blad gewijd aan onze gevederde huisdieren. De redactie stelt zich voor te leveren „Beschrijving van verschillende vogelsoorten. „Wenken en raadgevingen bij het aankweekeu en houden, vooral van nuttige vogels, alshoen ders, eenden, ganzen, enz., zonder daarom de anderen niet te vergeten. „Eene rubriek Vragen en Antwoorden zal aan iedereen gelegenheid geven, vragen te doen, die steeds met de antwoorden zullen worden opge nomen." In deze laatste rubriek vinden wij een uitvoe rig antwoord op de vraag: „Kan een hoender park een burgerbestaan opleveren"? Belangstellenden verzuimen niet met dit blad kennis te maken. Bij dezelfde uitgevers verscheen tevens de eerste aflevering (2de jaargang) van Neerlands jeugd, tijdschrift voor jongens en meisjes. Een werkje voor de winteravonden; raadsels, een zangstukje en een verhaaltje, vormen den inhoud van deze aflevering. Bij eene wachtpost op den spoorweg bij Velp is Zondag-avond wederom een paal op den weg gevonden, ter lengte van 3 meter. De ma chinist van den sneltrein, welke te ongeveer 11 uren van Arnhem vertrekt, deelde den stations chef te Velp mede dat hij een schok had gevoeld, waarop door dezen een onderzoek werd ingesteld en het bovenstaande bleek. De daad had evenwel geene ongelukken ten gevolge. (U. D.) In het aartsbisdom Utrecht worden door een mannenklooster pogingen aangewend tot verkrijging van vijftig bunder schraal bouw- of weiland, ten einde eene afdeeling te stichten, welker leden zich toeleggen op akkerbouw. Het doel is, dat land in vruchtbaren grond te her scheppen. Te Deventer leven nog 17 personen uit de vorige eeuw, onder anderen een echtpaar van 1798 en 1799. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1