N«. 110. Zondag 21 October. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blacl verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. Aan de ingezetenen wordt in herinnering ge bracht, het volgende artikel opgenomen in de Politieverordening dezer gemeente: Art. 18 „Het is verboden zonder schriftelijke toe stemming van Burgemeester en Wethouders, in de Gemeente te rijden met vrachtwagens, die met meer dan 1250 kilogrammen zijn belast. Indien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 1000 kilogrammen mogen zijn belast. Bij dooiend weer na vorst kunnen Burge meester en Wethouders het bovengenoemd maximum tot de helft verminderen." De Burgemeester van Texel D. C. LOMAN. OPROEPING. NATIONALE MILITIE. DeBURGEMEESTER van TEXEL, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, gelast bij deze, GIJSBÈRT ANTHONIE VAN KEULEN, nummerverwisselaar met Willem Antonie Aalders, loteling van de ligting 18S3 No. 1260 uit de ge meente Amsterdam, en DANIEL DE BLOK plaatsvei vanger voor Cornelis Theodoras de Vlieger loteling van de ligting 1886 No. 92 uit de gemeente Haarlemmermeer, om zich op Vrijdag den 2 November 1888 voorzien van kleeding, zakboekje en verlofpas, bij vertrek met groot verlof mede genomen, zich te bevinden te N a a r d e n bij het korps waarbij zij behooren, ten einde inwerke- lijken dienst te worden gesteld. Texel den 19 October 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 20 October 1888. De heer Loman, voorzitter der afdeeling Texel van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, verzoekt ons langs dezen weg, ter kennisse van de veehouders te brengen, dat hij in antwoord op het door hem namens de afdeeling gedaan verzoek aan het gemeente bestuur van Leiden het bericht heeft ontvan gen, dat in het volgend jaar in plaats van vier voortaan zes lammerenmarkten aldaar zullen worden gehouden. Van deze wijziging zal voorts door het gemeentebestuur voornoemd de noodige pu bliciteit worden gegeven. In eene Donderdagavond gehouden ver gadering der Texelsche Zangvereeniging werd besloten genoemde vereeniging te ontbinden. Wij betreuren het dat dit besluit moest worden genomen. De Texelsche Zangvereeniging, die gedurende den korten tijd van haar bestaan ons meermalen een aangename avond bezorgde, was volstrekt geene overtollige vereeniging. Nuttig werkzaam tot verbetering en veredeling van het gezang, verschafte zij haren leden zeker leerrijke en gezellige bijeenkomsten, die niet zoo gemakkelijk door andere zullen worden vervangen. Dat de zang toch een veredelende invloed uitoefent is meermalen aangetoond. Hoe jammer, dat op een plaats als hier, waar wij door onze afzondering toch al zooveel moeten missen, wat elders de samenleving biedt, dat hier zoo weinig lust tot samen werking bestaat bij het pogen om zichzelven en anderen tot nut en genoegen te zijn. Mochten allen, die iets kunnen bijdragen tot nuttig en gezellig samenzijn en tot ver aangenaming van het leven, het als plicht beschouwen en steeds bereid zijn daartoe hunne krachten te leenen. In het op het strand achter de Westen aangespoelde wrak van een vischlogger zijn nog 5 lijken gevonden. Door eenige personen van Maassluis naar hier gekomen zijn de lijken herkend als zijnde van personen, behoorende tot de bemanning van den vischlogger M.A. 43. Drie der lijken zijn erkend geworden als van Cornelis Koster, geb. te Terneuzen wo nende te Vlissingen; Cornelis Kwak, geb. en wonende te Maassluis; Nol van Veen, geb. en wonende te 's Gravenzande. Het lijk dat achter den Hoorn was aange spoeld is dat van Gerrit Yoogt, geb. en wo nende te Maassluis. Oudeschild, 19 October. Uit de sprookjes van Luilekkerland, die ons zoo konden boeien in de dagen onzer kindschheid, weten wij dat als een der bevoorrechtingen van dat heerlijk oord, aan de liefhebber van wild de gebraden vogeltjes in den mond werden ge voerd. Ofschoon men in onze omgeving niet meer op die wijze op wildbraad onthaald pleegt te worden, kan men ook nu nog gebraden vogels voor zich zien zonder er ook maar eenigermate op te hebben gerekend. Dit gebeurde althans dezer dagen den stoker der „Ada van Holland." Toen hij 's morgens de' vlampijpen wilde reinigen, viol hem uit de rookkast een gebraden lijster voor de voeten. Het vogeltje had vermoedelijk in den schoor steen eene schuilplaats gezocht, en was zoo van kwaad tot erger geraakt. De arme lijster zal een benauwd en pijnlijk uiteinde hebben gevonden in den verschroeienden kerker. Naar de „N. R. C." verneemt, hebben de postkantoren geene bepaalde voorschrif ten ont vangen betreffende de ruiling van,vóór de verzen ding, onbruikbaar geworden postbladen. De Haagsche briefschrijver van de „Zw. Crt." zegt dat het reeds schijnt vast te staan, dat de Hagenaars dezen winter het laatste, reeds zoo bescheiden, overblijfsel, dat hun als koningsstad restte, zullen ontberen. Z. M. zal, zooals stellig beweerd wordt, dezen winter niet aldaar verblijf houden. De reis schijnt onraadzaam te wezen en het vorstelijk gezin zal dus buiten blijven. Dat dit aan verergering van den toestand doet denken, is natuurlijk. Men mompelt van eene complicatie der kwaal, die ernstige dagen voor Nederland doet vreezen. Vanwege de Prins-Hendrik-Stichting voor behoeftige oude zeelieden te Egmond aan Zee, is een circulaire verspreid, een roepstem tot hen die iets over hebben voor de verzorging van den behoeftigen Nederlandschen zeeman. Zonder een ruime opbrengst verklaart de directeur, de heer G. E. A. Van Hall, kunnen wij niet verder. Dit jaar werden 22 verpleegden in het Gesticht op genomen en 27 behoeftige oude zeelieden vragen nog een plaatsje. In het Volkspark te Amsterdam is weder eene woelige bijeenkomst gehouden van werk- loozen. Een der arbeiders raadde aan. om, als de nood ten top steeg, de magazijnen te plunderen. Anderen wilden optochten houden en bij de werkgevers aankloppen. Weer anderen wilden den gemeenteraad verzoeken om de koopmans beurs voor bijeenxomsten af te staan. Aan het einde der vergadering vroeg zekere heer H. Visser, geen werklooze, het woord: hij beklaagde zich hevig over de pers, en het bijzonder over het Handelsblad" en het „Geeltje". „De verslaggevers zrn dieven", zeide hij. Hij had op eene vorigevergadering niet gezegd: „waar je niet kunt krijgen, steelt daar", maar „neemt daar". Daarna raadde hij den werkloozen aan Vrij dag zich op een bepaald punt te verzamelen! hij zou zich dan aan het hoofd stellen en mee naar het stadhuis gaan, waar men zich op eene warme ontvangst kon voorbereiden. Er werd besloten, Vrijdag eene groote mee ting te houden ter benoeming van een comité, dat naar den burgemeester zal gaan, terwijl Zateidag weer eene bijeenkomst zal plaats hebben om het antwoord van dezen te vernemen. Te Middelburg is Woensdagnacht brand uitgebroken in een huis, bewoond door bakker Meuleman, in de Kortedelft aldaar. Hoe laat de brand ontstaan is, valt moeilijk te zeggen, maar om drie uur stond het huis van boven tot onder in lichte laaie, zonder dat er nog een spoor van bluschmiddelen te zien was. Ontzettend en, voor zoo ver te weten, nog nooit alhier voorgekomen, is het verlies aan menschen- levens dat bij deze ramp te betreuren valt. Niet minder dan vijf personen, de huishoudster en vier kinderen, zijn in de vlammen omgekomen. Bakker Meuleman had te half drie zijne woning in de Korte Deltt verlaten, na eene petroleumlamp te hebben uitgeblazen, om naar zijne bakkerij in den Blindehoek te gaan. De verkoolde lijken zijn onder de puinhoopen teruggevonden. Het bestuur van de „Vereeniging tot stich ting van een toevluchtsoord voor aan den drank verslaafden" heeft zich, naar prof. Van der Lith in het „Utr. Dagbl." mededeelt, in de vorige week geconstitueerd. Het bestaat uit vijf leden en zal later op zeven gebracht worden. Alvorens tot verdere organisatie over te gaan en een nader beroep te doen op de veelzijdig toegezegde hulp, heeft het bestuur gemeend met een uitgewerkt plan te moeten gereed zijn, waartoe thans de noodige stappen gedaan worden. Het bestuur hoopt dat nog deze maand zijne plannen bekend gemaakt, de plaatselijke commissie's be noemd, circulaires verzonden en bijdragen gevraagd zullen kunnen worden. Het „H.blad" meldt dat bij de afdeeling publieke werken ten stadhuize van Amsterdam in den loop van dit jaar een onderzoek is ingesteld over de vraag: of in de voorwaarden van aanbe steding bij gemeentewerken de aannemer verplicht zal worden de werklieden te verzekeren tegen ongelukken, buiten hunne schuld aan hen op het werk overkomen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1