Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Naar aanleiding van besprekingen, in afschaf- fingvereenigiugeu gevoerd, is bij het ministerie van oorlog een maatregel in overweging, om den verkoop van jenever in de cantines te ver bieden. Te dien einde worden thans de noodige statistieke gegevens verzameld over het aantal wegens dronkenschap gestraften vóór en na den invoer van sterken drank in de cantines. De heer A. D. Hamburger te Utrecht heeft besloten daar eene zink-erts-smelterij op te richten, eene onderneming, welke hier te lande nog niet bestaat. De Koninklijke Pakketvaart-Maatschappij heeft de bouw van drie der voor haren dienst benoodigde stoomschepen opgedragen aan de Ko ninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, en vier aan de Koninklijke fabriek de „Schelde", te Viissingen. Er zijn valsche rijksdaalders (met de jaar tallen 1857 en 1874) en valsche kwartjes (van 1848 en 1849) in omloop. Te 's-Gravenhage en Rotterdam werden er in beslag genomen. Als ieder, die een verdacht geldstuk in handen krijgt, daarvoor bij aangifte van de politie een echt in de plaats kreeg, zou men de valsche munters zeker vrij wat spoediger vatten dan nu veelal geschiedt. Dan zou zulk valsch gold 't in den regel niet verder dan de tweede of derde hand brengen. Nu daarentegen, nu de eerlijke man, die aan gifte doet, tot belooning zijn geld kwijt is, nu willen de meesten liever geen verdenking koes teren, doet men doorgaans zijn best om het t wijfelachtige stuk zoo spoedig mogelijk aan een ander over te doen, en gaat het dus met snelle vaart van de eene hand in de andere tot het bij ongeluk ergens hokt. En dan is de valsche munter ver te zoeken. In navolging der gemeente Deurne zal de gemeente Asten de uitgestrekte veengronden, die zij in de Peel heeft, gaan ontginnen. Deze onder neming zal een uitgestrekte, tot nog toe een .waardelooze streek, waarin een schat in den vorm van turf verborgen ligt, tot zijn waarde brengen. Voor het vervoer wordt een kanaal gegraven van de Peelgronden naar de Zuid-Wil lemsvaart. Deze zal tevens voor een gedeelte verdiept worden. Men denkt dat eerstdaags met dezen arbeid zal begonnen worden; het terrein is reeds opgemeten, en de gronden, noodig voor het graven van het nieuwe kanaal, zijn reeds aange kocht. Een partijtje jenever, merk „Ooievaar" en „Sleutel" uit Nederland naar Soerabaya verzonden, bleek bij aankomst in zeewater veranderd te zijn. Soerabayasche bladen vragen waarom men die waar niet liever verzendt met een Hollandsch schip, waar regel en orde aan boord is, dan met Italiaansche schepen, die op een onbegrijpelijk goedkoopje varen, maar waar iedereen zoowat baas schijnt te wezen. Axel Paulsen treedt Zaterdagavond e.k. en volgende avonden met een café chantant- gezelschap in het Volkspaleis te Amsterdam op als kunstschaatsenrijder. Hij heeft daartoe rol schaatsen van eigen vinding met drie wieltjes op eene rij, in plaats van twee voor en twee achter, op een kartonnen vloer. De veenboekweit in het oosten van Drente levert dit jaar wel tweemaal zooveel op als in de laatste vijf jaren het geval was. Dat is voor menigeen een ware opkomst; stijgende prijzen tot f 6 af 7 per HL. bij een productie van 25 HL. por hectaren. Het is waarschijnlijk, dat er van den winter veel land voor -boekweitteelt zal „gebroken worden." Bij eene bekende drukkersfirma te Rotterdam, waar eenige werklieden gezamelijk 1/10 in de vorige Staatsloterij bezaten, bood een der patroons hen jl. Vrijdag f 400 daarvoor aan. De werklieden echter weigerden. Toen zij nu Zaterdag de lijsten nazagen, kwamen zij tot de ontdekking dat hun nummer onder de nieten stond. Een paar honderd Chineezen, die te San Francisco aankwamen, hebben geen verlof kunnen krijgen zich te ontschepen. Ook beproeven de Chineezen over Canada in de Vereenigde Staten door te dringen. Tot dusver is dit niet gelukt, daar allen bij de grenzen zijn tegengehouden. Mungkom, een koopman uit Montreal en Britsch onderdaan, wien de reis naar Nieuw-York weid belet, heeft de tusschenkomst der Engelsclie regeering ingeroepen. Volgens de laatste te Berlijn ontvangen berichten is de opstand op Afrika's oostkust nog niet geëindigd. Het station Madinola, aan de Kingani, is door de inboorlingen in brand gesto ken en vernield. De Duitsehe beambten zijn echter ontkomen. Uit Zanzibar wordt, dd. 14 dezer, aan de Lon- densche „Standard" geseindHet is niet waar dat de jongste opstand onder de inboorlingen veroorzaakt werd door godsdienstige dweepzucht en door de vijandelijke gezindheid der Arabieren. Gebrek aan tact en aan kennis van het karakter der inboorlingen bij de beambten der Duitsehe Oost-Afrikaansche Maatschappij is er deschuld van. De beambten behandelden de inlanders slecht en toonden steeds diepe minachting voor de gemach tigden en voor de vlag van den Sultan. Drie matrozen, die van de Duitsehe kanonneer boot „Move" deserteerden en het land doortrok ken, de inboorlingen neefschietend waar zij kon den, zijn door een stam aan gene zijde der Kiwami gedood en gedeeltelijk opgegeten. Indien ze in handen waren gevallen hunner landgenooten, waren ze zeer waarschijnlijk doodgeschoten we gens desertie. Bij het Duitsehe leger wordt thans een mantel ingevoerd, welke den soldaat op marsch geheel dekt en tevens in 'tbivouax als veldtent dienst kan doen. Een wedvlucht van 50,000 postduiven zal bij gelegenheid der tentoonstelling te Parijs in 1889 gehouden worden. Het denkbeeld daartoe is van den heer Ch. Libiilot, van Limoges, uit gegaan. Een paar Belgische werktuigkundigen hebben een water-velocipède van nieuwen vorm uitge vonden: een driewieler met gomelastieke randen om de wielen. Men moet daarop zeer gemakkelijk over het water glijden. De uitvinders namen welgeslaagde proeven en zullen eerstdaags op zee gaan wielrijden. Er is zelfs sprake van een velocipéde-tochtje over het kanaal van Calais naar Dover. „Velocipede-droscliken" voor vier personen worden tegenwoordig door een firma te Berlijn, Dumstrey Jungk, vervaardigd. Die rijtuigen zien er zeer sierlijk uit en rijden even snel dooi de straten der Duitsehe hoofdstad als gewoone twee en driewielers. Door het Hooggerechtshof van Utah is in hoogste instantie de ontbinding van de Mormonen- kerk uitgesproken, met vervallenverklaring van al haar rechten en verbeurdverklaring van de eigendommen van 't kerkgenootschap ten behoeve van den staat. De kerkhoofden zullen van deze uitspraak nu nog bij het Hoogste Gerechtshof in de Vereenigde Staten in appèl komen. Vergadering Vrijdag 19 October 's avonds 7 uur Voorzitter D. C. Loman Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren: Coninck Westenberg, F. Keijser, Koorn, Mets, Boon, T. Zijm, Roeper, Dros, C. Pz Keyser, C. Zynx, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heer G. K. Brouwer. Na opening der vergadering worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen Prov. bladen. Proces-verbaal van opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Een schrijven van den Comm. des Konings behel zende liet ontslag van S. Koning als gemeente veldwachter. Idem, behelzende de benoeming van G. Hoek als gemeente-veldwachter, vermelding dat de benoeming van een gemeente-veldwachter wenschelijker wordt geacht dan van een politie-agent, en voorschryving der formaliteiten vóór in dienst treding alsmede de de wenschelykheid betoogend dat door denBurgem. aan den raad zal worden voorgesteld het tractement van f350 tot f400 te verhoogen. Idem van den off. van justitie, dat aan het verzoek van den Raad om plaatsing van nog een Rijksveld wachter (aan den Burg) niet kan worden voldaan. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevonden aan den veldwachter Hoek eene vergoeding te ver- leenen van f 40, voor de door hem gemaakte kosten van verplaatsing enz. Vervolgens komt aan de orde: a. Gemeente begrooting voor 1889. b. Begrooting Burg. Armbestuur 1889. c Idem Alg. Weeshuis 1889. De commissie belast iflet het nazien dezer begroo tingen rapporteert by monde van den heer C. Key serPz: Om op de gemeente-begrooting de post jaarwedde veldwachters met f 100 te verminderen, aangezien voor de Cocksdorp geen veldwachter is aangesteld Met 7 tegen 3 stemmen wordt hiertoe besloten. Tegen stemden de heeren Coninck Westenberg, Dros en de Voorzitter. Omtrent de posten schoolbehoeiten f 1200, verwar ming scholen f1000, aanplakgeld, en onderhoud van brandspuiten en ladders f500 worden door de comm. inlichtingen geviaagd, welke door den Voorzitter worden verstrekt. Op de begrooting Alg. Weeshuis worden omtrent de post onvoorziene uitgaven inlichtingen gevraagd en verstrekt. Na bekomen inlichtingen en wijziging worden de resp. begrootingen, op voorstel der commissie goed gekeurd. Daarna wordt aangenomen een voorstel van B. en W. om te aanvaarden: n. het 75 gedeelte pers. belasting; (f9489) b. aan het Burg. Armbestuur toe te staan een subsidie van f3200. Vervolgens deelt de Voorz. mede: een schrijven van den heer J. Boonacker, hoofd der school te Zuid-Eijerland, verzoekende om gezond heidsredenen eervol ontslag uit zyne betrekking tegen 1 Januari a.s., met aanspraak op pensioen. Op voorstel van het Dag. Bestuur wordt besloten eervol ontslag te verleenen, enz. Verzoek van H. Luitzen, om een stukje grond aan de Koog van de gemeente in koop te bekomen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten genoemd stukje grond in koop aftestaan tegen betaling van f10, de transportkosten en verplichting tot afheining. Request van eenige ingezetenen te Oosterend, verzoekende dat verbetering zal worden aangebracht in de ligging van de straat in de Koetebuurt. De heer Bakker daaromtrent om inlichtingen gevraagd, meent dat de zaak te onbeduidend is om door den Raad in behandeling te worden genomen en dit by B. en W. beter op zijn plaats is. Wordt besloten dit adres te stellen in handen van B. en W. tot verdere afdoening. Daarna deelt de voorzitter mede een schrijven van Ged. Staten, waaruit blykt, dat door dat college naar aanleiding van een schrijven van den Raad, bij de Regeering is aangedrongen, om de haven te Ou- deschild van Rijkswege te vergrooten. Uit een daarbij vergezeld gaand schryven van den Minister blijkt, dat de haven te Oudeschild wordt beschouwd als slechts van lokaal belang en daarom de Minister niet kan besluiten uitvoering van dat werk van Rijkswege te laten doen. Volgens opname en plan van den dienst der Wa terstaat, welke ter tafel kwamen zou het voldoende zyn een bijhaven te maken en de havendam te verlengen met 45 M.; de kosten voor een en ander werden geraamd op pl. m. f41000. Mocht de gemeente volgens de gemaakte plannen het werk voor hare rekening willen uitvoeren, dan kan op eene bijdrage van 1/3 der kosten (hoogstens f 14000) van het Rijk worden gerekend. Het Dag. Bestuur overwegende dat, indien voor het uitte voeren werk van de gemeente wordt geëischt mede alzoo pl. m. f14000, dit wel van zoo over wegend belang is, om daarover rijpelijk na te denken en stelt alzoo voor om het voorgestelde plan thans voor kennisgeving aan te nemen en na nauwkeurig onderzoek in eene latere vergadering te beslissen. Dienovereekomstig wordt besloten. Nog deelt de Voorz. mede een door B. en W. ontvangen adres van eenige ingezetenen te Oosterend om aldaar een haven te maken en niet die van O.S. te vergrooten. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. daarop zal worden geadviseerd, in den geest, zooals door den Raad omtrent de haven zal worden besloten. Nog komt aan de orde een concept aan Z.M. den Koning, behelzende het verzoek om aan de gemeente toe te staan eene extra toelage voor de kosten van het lager onderwijs, ten bedrage van f4500. Wordt goedgekeurd. Daarna brengt de Voorzitter ter tafel een voorstel van het D.B. om eene nieuwe wijze tot regeling en heffing van den Hoofdelyken Omslag daartestellen, aangezien de thans gevolgde wijze van heffing geen goeden grondslag heeft. Uit het voorgelezen concept blykt, dat volgens de nieuwe regeling als grondslag wordt genomen: de gevoerde staat naar mate van het vermoedelijk inko men, de aard van het inkomen en de wyze, waarop het wordt verkregen, enz.; de hoogste aanslag zal zyn f500, de laagste f 1.50; de aangeslagenen zullen in 40 klassen worden ver deeld. Eenige sprekers voerden hierover voor en tegen het woord, aangezien echter de vergadering niet op zoo'n voorstel was bedacht, onthielden de meesten zich van discussie. Op voorstel van den heer C. Pz. Keyser werd besloten het voorstel van het D. B. tot eene volgende vergadering te verdagen. Nadat de Voorzitter nog mededeeling had gedaan van een officieel schryven van den lieer Bosman, waarbij deze verklaart niet gezind te zyn de boot 's middags eerder te doen varen, aangezien dit z. i. niet noodig is, gaat de vergadering over in besloten comité tot behandeling reclames tegen den Hoofde lyken omslag. Na heropening vraagt de heer Koorn hoe ten opzichte van de vacature in de school te Zuid-Eierland zal worden gehandeld. De Voorzitter zegt dat hoewel hij reeds eenig onderzoek heeft ingesteld naar het getal leerlingen, ook in de scholen te Cocksdorp en de Koog, hij evenwel nog geen voorstel kan doen, wanneer hy meerdere gegevens voor een voorstel heeft zal hy de raad daarvan in kennis stellen. De heer Dros vraagt of nu met de lange nachten gevolg zal worden gegeven aan het plan om in Eierland een nachtwacht aan te stellen.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2