N». 111. Donderdag 25 October. A#. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag*- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. Aan de ingezetenen wordt in herinnering ge bracht, het volgende artikel opgenomen in de Politieverordening dezer gemeente: Art. 18 „Het is verboden zonder schriftelijke toe stemming van Burgemeester en Wethouders, in de Gemeente te rijden met vrachtwagens, die met meer dan 1250 kilogrammen zijn belast. Ipdien twee wagens achter elkander zijn aangespannen, zal de achterste wagen met niet meer dan 1000 kilogrammen mogen zijn belast. Bij dooiend weer na vorst kunnen Burge meester en Wethouders het bovengenoemd maximum tot de helft verminderen." De Burgemeester van Texel D. C. LOMAN. Uit liet Maandbl. der Holl. M. v. L. HET PLANTEN VAN VRUCHTBOOMEN BIJ MEREN EN SCHUTTINGEN. De herfst nadert alweder en daarmede de tijd, dat er zoo hier en daar geplant zal worden, hetzij op zulke plaatsen waar een oude boom moet plaats maken voor een jongen, hetzij daar waar volgens het oordeel van den tuinman zeer goed een boom geplant kan worden. Nu weet ik wel dat velen in het voorjaar daaraan gaan denken, doch ik kan mij zeer goed ver eenigen met de raadgeving van ervaren boom kweekers, om niet alleen vruchtboomen, maar ook plantsoen in den herfst te planten. In het voorjaar toch is men zoo zeer afhankelijk van den toestand van het weder en van den grondmen zou dan wel willen planten, maar de vorst is nog niet uit den grond of er ligt nog te veel sneeuw. En zoo moet men som tijds van den nood een deugd maken, door dan boomen te planten als de tijd daarvoor reeds lang voorbij is. En welke boomen! Dikwijls heb ik een vrachtman boomen zien vervoeren, waarvan de wortels niet waren gedekt en dat bij zulk een temperatuur dat de bloemen op de glazen ontstonden. Ik geloof dat de moeite van het planten van zulke verkleumde boomen met geen gunstig gevolg zal worden bekroond. Wil men dan voor vele teleurstellingen bewaard blijven, dan plante men boomen in den herfst. Over het planten van vruchtboomen bij muren en schuttingen, ook bij de muren van de woning, komt een artikel voor in het Duitsche weekbladder praktische Radgéberwaarvan de vertaling hier volgt: In de omgeving van gebouwen, vooral op het platte land, is er menig plaatsje waar een vruchtboom geplant zou kunnen worden, en waarvan de moeite van het planten rijkelijk zou beloond worden. De naar den tuin ge keerde vlakte van schuttingen en muren van woonhuizen vooral, kunnen met vruchtboomen bekleed worden. Maar ook die vlakten welke naar den weg of naar het veld gekeerd zijn, kunnen nog productief gemaakt worden, wan neer men slechts aan de eischen voldoet die aan zulke beplantingen gesteld worden. Be palen wij ons vooreerst bij zulke vlakten, die in een tuin aan naburige woningen gevonden worden en brengen wij die volgens de ligging tot 4 afdeelingen. a. De oostzijde is de gunstigste voor appels en peren. Hier werkt de morgenzon, terwijl deze zijde de noodige bescherming biedt voor hevige westewinden. Men plante dus daarin een goed toebereiden grond, eenige fijne tafel peren op kweeperen veredeld. De beste soorten daarvoor zijn: de Winterforel, de Bon Chretien Williams, de Beurré Diel. de Regentes en de Beurré gris d'Hiver. Wil men appelboomen planten, dan neme men den witten Winter- calvil, den cal vil St. Saureur, den Orleans Reinet, den grauwen Franschen Reinet en den gelen Richard. De vorm van deze boomen en van de volgende is de leiboomvorm, b. De westzijde is meer aan den wind bloot gesteld en daarom veel ongunstiger. Men moet daar bij voorkeur pereboomen plaatsen, zooals de Louise Bonne d'Avranches en de Dechants- peer. Voor appelen neme men de Reinette soorten. c. De zuidzijde heeft de volle zon en brengt dus die soorten tot rijpheid, welke anders in ons koud klimaat niet goed worden. Men neme daartoe voor peren: de Winter-Dechantspeer, de Beurré, de Hardenpont, de Zephirin Gre- goire en de Gellerts-Beurré. De zuidzijde is echter het best voor wijngaarden en perziken. d. De noordzijde is slechts voor weinige ooftsoorten geschikt. Men kieze daarvoor de morellen; voor peren de Beurré d'Amanlisen de dubbele Philipspeer. Voor appelen de witte Astrakaner en de Keizer Alexander. Voor meer afgelegen vlakten zou men kunnen bezigenvoor appelen de grauwe herfstreinette, de Duitsche goud Pippeling, de Parkers Pip peling en de Parijsche Rambour. Voor peren de Beurré Liegel, de roode Bergamotte, de Beurre d'Angleterre en de goede grauwe. Op deze wijze kan men ongebruikte ruimte van muren of schuttingen door doelmatige beplanting met goede soorten vruchtboomen tot nut en genoegen bezigen, waardoor boven dien menige onoogelijke plek een behagelijk voorkomen verkrijgt zoowel door het frissche groen als door de fraaie bloesems en de lachende vruchten der boomen. Men raadplege verder een prijscourant van ooftboomen. p. B. TEXEL, 24 October 1888. Maandagavond had voor dit seisoen de eerste gewone vergadering plaats van het dep. Texel der M. t. N. v. 'tA. alhier. De opkomst der leden was, jammer genoeg, niet zeer groot. De Voorzitter (de heer de Braai) opende met een gepast woord deze bijeenkomst en betrad vervolgens het spreekgestoelte om de eerste lezing op deze eerste vergadering te houden. Zeer eigenaardig had spr. zijne lezing den titel gegeven No. 1, en behandelde hij daarin de verschillende Nos. i? in het Heelal, den Staat, de Gemeente, Kerk, Huisgezin enz.; hij schetste de verplichtingen, blijdschap, teleur stellingen of droefheid bij vele zaken en ge beurtenissen in het menschelijk leven, waar toe No. 1 alzoo aanleiding geeft. Nu eens ernstig dan weer meer opgewekt en gekruid door pikante opmerkingen, leverde No. 1 der lezingen het bewijs dat No. 1 van ons Nutsdepartement die taak wel is toever trouwd. Met aandacht en belangstelling namen de aanwezigen kennis van hetgeen de spr., onder zoo eenvoudige titel, tot leering ten beste gaf. Na eene pauze gaf de heer Bakels als bij drage eene novelle van Cremer, getiteld: „mijn oude Jacob," welke met genoegen werd aan gehoord. Hiermede was No. 1 der wintervergaderingen geëindigd en scheidden de aanwezigen, na een woord tot sluiting van den Voorzitter. Bij de examens tot bekoming van acte als onderwijzeres voor het lager onderwijs, Maandag jl. te Amsterdam gehouden, slaagde o. m. Mej. A. Koster, leerlinge van de nor maalschool alhier. De pogingen tot oprichting van eene Rederijkerskamer beloven een goeden uitslag. De naam der Kamer zal zijn Leering enG-enoegen, en het voornemen schijnt om dezen winter drie voorstellingen te geven. Vermoedelijk zullen binnen kort de ingezetenen per circu laire worden uitgenoodigd, om door toetreding als begunstiger van hunne belangstelling te doen blijken. Met den aanleg van de telefonische geleiding, die Oosterend met het telegraaikantoor aan den Burg zal verbinden, is men thans ijverig bezig. Vermoedelijk zal nog alles vóór November a. s. gereed komen. De opening van het telefoonkan toor te Oosterend zal dan stellig spoedig volgen. Voor visschers en veehandelaren vooral wordt de verbinding van groot gewicht geacht. Postbladen, die door welke oorzaak ook, voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, mits zij niet reeds vroeger gediend hebben, kunnen tegen bijbetaling van de formulierkosten ad V, cent tegen nieuwe worden ingeruild. Het is niet overbodig hierbij te herinneren, dat deze bepaling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden briefkaarten en geze gelde omslagen. Te Noordwijk zal het 75 jarig feest van het herstel onzer onafhankelijkheid gevierd worden door eene muzikale en letterKundige soirée, waar van de opbrengst bestemd is tot het bestrijden der kosten van geschenken, welke, ter gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest, aan de kinderen der onvermogenden, zonder onderscheid van godsdien stige gezindheid, zullen uitgereikt worden. Verschillende dames en heeren hebben zich bereid verklaard, hunne gaven ten beste te geven. De voedingscommissiën in de garnizoenen zijn gemachtigd om de soldaten één of meermalen visch, in plaats van vleesch of spek, te verstrekken. De visch, alsmede de overige daarbij te geven ingrediënten, moeten van de beste qualiteit zijn. Het nieuwe ration mag echter niet meer kosten, dan de thans verstrekt wordende rations. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1