Buitenland. Men leest aan het hoofd van de Staatscourant: Naar aanleiding van löopende, dikwijls onjuiste berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning zullen, naar omstandigheden, van tijd tot tijd berichten dienaangaande in de Staatscourant worden gegeven. Volgens verklaring van Hoogstdeszelfs genees- heeren is Zijne Majesteit thans hersteld van de catarhale ziekte waardoor Zijne Majesteit in Augustus jl. werd aangetast, zonder dat deze nadeelige gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal waaraan Z. M. leed. Z. M. neemt thans in lichaams- en werkkrachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilijkheid van beweging vorderen zeer groote voorzichtig heid met betrekking tot het genieten van de buitenlucht. Bij kon. besluit is aan de eervol ontslagen lichtwachters bij 's rijks kust verlichtingen te Tessel en te IJmuiden, X. L. Lang en T. Schraai, ter zake van lichaamsgebreken, die hen voor de verdere waarnemiug van hun dienst ongeschikt maken, boven het reeds toegekende pensioen ten laste van den Staat, een tweede pensioen verleend en wel aan eerstgenoemde, met ingang van 1 Juli 11., ten bedrage van f 85 en aan laatstgenoemde, met ingang van 1 Oct. 11., ten bedrage van f77 's jaars. Men leest in een brief uit Nederland in de „Soerabaia Crt." het volgende: Hoe onze Koningin Emma hare tegenwoordige stelling opvat, moge het volgende leeren: Onlangs meldden zich eenige Duitsche heeren op het Loo aan met eene lijst van inschrijving op eene leening, welke dienen moest tot het oprichten van eene groote instelling in eene der Duitsche badplaatsen. De heeren meenden op het nationaliteitsgevoel der geboren Prinses van Waldeck te mogen werken, door er haar opmerk zaam op te mogen maken dat verscheidene Duitsche vorstinnen zich reeds voor belangrijke bijdragen verbonden hadden. Deze hooge Vrouwe liet zich hierop uit, dat dit geen punt van overweging voor haar kon uitmaken, daar zij immers eene Nederlandsche vorstin was. Volgons rapport van binnengekomen vis- schers van Texel, was op de Noordzee ongeveer 2 mijlen van wal een scheepsmast gezien, waar van het topeind 3 vademen boven water uit stak. Vermoedelijk zit deze mast verbonden aan een schip, dat in de stormen die in 't begin van October woedden, verongelukt is. Naar men verneemt, is de transformatie van 40,000 geweren thans toegewezen aan de firma Soleil De Beaumont te Maastricht, voor den prijs van f8.10 per geweer. Het Vaderland schrijft „Het indertijd zoo spoorloos verdwenen hoofd eener school te Helder, de heer B., is thans pro fessor in de wiskunde aan eene hoogeschool te Iowa." Nabij de Nieuwesluis te Wieringerwaard zijn Wieringer visscherlieden aan het oesterkorren op de vroeger verpachtte, thans weder vrijgestelde perceelen water in de Zuiderzee. Door de pach ters werden millioenen oesters in het water ge worpen en met zeer ongunstige uitkomsten. De visscherlieden mogen thans ondervinden, dat niet al'e aangeplante oesters zijn verloren gegaan, zij maken betrekkelijk goede zaken. De landbouwers in den polder Waard en Groet hebben dit jaar geen reden tot klagen. Wel is waar zijn de gewassen iets minder dan het vorig jaar, de prijzen maken dit echter ruimschoots goed. Het stroo wordt grif verkocht tegen prijzen, p. m. de helft hooger dan in 1887. Er zijn land bouwers, die hunne pacht met de stroogelden kunnen betalen, wat iets zeggen wil, wanneer men weet, dat f 110 per bunder hier de middel matige pachtsom is. Te Vlissingen heerscht algemeen, maar vooral onder den handwerksstand, groote blijd schap over de zeer belangiijke opdracht tot het vervaardigen van vier groote stoomers, ten behoeve van de Ned.-Indische paketvaart eergisteren door door de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" aldaar ontvangen. Genoemde Maatschappij heeft thans vooreerst volop werk, dank zij deze hoogst belangrijke order en eenige andere, zij het dan ook wat minder groote bestellingen, welke vroeger reeds werden ontvangen. Velen, die niet eenige bezorgdheid den naderenden winter tegemoet zagen, zullen nu voor geruimeu tijd vast werk en goede verdiensten vinden. Men schrijft aan het N. v. d. D. Als eene bijzonderheid mag worden vermeld, dat zich voor do betrekking van burgemeester van het eiland Wielingen, welke door het eervol ontslag van den tegenwoordigen titularis met 1 Januari aanstaande openvalt, zoo weinig sol licitanten hebben aangemeld, dat er eigenlijk geene keus is. Toch kan het ambt voor een rentenier, gepensioneerd ambtenaar of officier een aange namen en eervollen werkkring opleveren. De bewoners van het eiland, 2500 in getal, zijn goed gezinde en nijvere lieden, die wel een degelijken burgemeester waard zijn. Moge de gemeenschap met het vasteland per zeilvaartuig naar de Van Ewijcksluis, gemeente Anna Paulowna, eenig bezwaar opleveren, na aankomst maakt de ge meente met haar heuvelachtig terrein en vrucht bare landerijen een aangenamen indruk, terwijl het aantal ouden van dagen en het blozend gelaat der jeugdigen alle onderzoek naar den gezond heidstoestand overbodig maakt. Mocht iemand het burgemeestersambt ruim opvatten en zich moeite willen geven tot voorziening in de behoefte aan eene haven en andere nuttige zaken, dan wacht hem eene dankbare taak en, zoo wij vernemen, de steun van het hooger gezag. De minder gunstige resultaten welke de bloementeelt de laatste jaren opleverden, heeft en kele kweekers te Aalsmeer doen besluiten, zich meer op den groententeelt te gaan toeleggen, daar dit jaar is gebleken, dat deze teelt niet onvoor- deelig is, waartoe de onmiddelijke nabijheid van Amsterdam zeker veel bijdraagt. Dat ook elders de landprijzen dalen biijkt uit het feit dat het landgoed Oosden (bij Roermond) voor f 600,000 is verkocht; weinige jaren geleden werd het nog op f 1,500,000 getaxeerd. In de omstreken van Haarlem is het meeste vee reeds uit de weide. Dit kan dan ook niet anders, want het meeste weiland staat alweder onder water, en de molens schijnen niet in staat, het weg te krijgen. Alleen voor de schapen schijnt het nog goed genoeg te zijn, althans daarvan ziet men er nog veel. Uit Haarlem schrijft men aan De Echo: De dienstbode, die bij den moordaanslag in Den Hout zoo ernstig werd verwond, heeft Woens dag de ziekeninrichting, waar zij werd verpleegd, geheel hersteld verlaten. De heeren doctoren verzekeren, dat zij geen hinder meer zal hebben van de haar toegebrachte kwetsuren. Ook de man, die den aanslag pleegde, maakt het zeer goed, zoodat een spoedige behandeling van deze zaak voor de rechtbank kan worden tegemoet gezien. Te Hilversum had een 14-jagere jongen om een kwartje de onzinnige weddenschap aangegaan, dat hij achter elkaar vier kop appelen zou opeten. De knaap werd onder het eten door eene hevige benauwdheid overvallen, en is overleden. Dat het beroep van kellner nog zoo kwaad niet is, bleek o. a. dezer dagen uit het feit, dat twee Duitschers, die in hunne betrekkingen in verschillende landen de voornaamste Europeesche talen geleerd hadden, en dezen zomer te Scheve- ningen als kellner zijn werkzaam geweest, ieder in het bezit van f3000 aan goudgeld, over Rot terdam naar Duitschland terugkeerden. Maasb Het geheim, waardoor de beroemde hit in de Haarlemmermeer zoo hard loopt (onlangs nog gebleken bij den wedloop tegen den wielrijder P. W. Scheltema Beduin) meent men ontdekt te hebben. Het schijnt hierin te bestaan, dat zijn eigenaar onbarmhartig genoeg is, hem een kwartiertje vóór den afrit een flink pak slaag te geven, waardoor de schrik er zóó inzit, dat hij als een bezetene voortrent. Onderweg echter schijnt, om dat doel te bereiken, die kastijding nogal eens herhaald te moeten worden, en niet malsch ook, althans men schrijft het aan het daardoor breken van de zweep des eigenaars toe, dat de hit door het rijwiel werd overwonnen, hoewel de aanmoedigingen met hetgeen er van de zweep was overgebleven van dien aard waren, dat de berichtgever er voor gespaard hoopt te blijven, ooit den opgewekten invloed te ondervin den, welken de eigenaar met dat onvolkomen werk tuig nog wist te oefenen. N. V. N. Een Duitscher voornemens naar Amerika te vertrekken, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeven, dat hij met een anderen Duitscher in eene tapperij in de korte Amstelstraat, met eenige onbekende personen heeft zitten kaart spelen, waarbij hij 75 en zijn kameraad 1000 dollars (f 2500) verloren heeft. Rechercheurs hebben de zaak onderzocht. De tapper zegt, niet bemerkt te hebben, dat in zijn tapperij grot om geld gespeeld werd en dat hij de personen niet kent. Intusschen is iemand als de bewuste speler gearresteerd. Een hardlooper verrichtte zijn werkzaamhe den te Bokstel. Na afloop daarvan reisde hij natuurlijk te voet naar Vucht. Te middernacht ontmoette hij in een der bosschen een reiziger, die door hem aangerand en beroofd werd van een som van ongeveer f450. De aangerande wendde zich onmiddelijk tot de justitie; deze deed onderzoek en bevond dat de beroofde deze som op zijne beurt aan eene ander ontstolen had. Zoowel de aangerande als de „artist" werden in verzekerde bewaring gebracht, waar de hardlooper nu gelegenheid heeft van zijne ver moeienissen te bekomen. Op het wachtschip te Tandjoeng Priok heeft een matroos zichzelven door een paardenmiddel van de cholera genezen. De medicijnen van den geneesheer, wiens hulp dadelijk werd ingeroepen, roerde hij niet aan, maar hij wist eene flesch cognac machtig te worden en versloeg die geheel. Toen de flesch cognac niet meer was dan eene cognac- flesch, en als een lijk op den grond lag, sliep Janmaat rustig den slaap' des beschonkenen en was gered! Maar toen hij beter was, moest hij op 't rappord komen en werd hij gestraft wegens het niet innemen der medicijen! (B.N.) - Verkeerde uitlegging. De burgemeester van Waldorp wandelde in het volle bewustzijn van zijn waardigheid, doorliet veld;alphilosopheerende, had hij verzuimd aan zijn sigaar te trekken, zoodat deze was uitgegaan. Daar kwam een arbeider aan, met een pijp in den mond, die er lustig op los dampte. Burgemeester (op nederbuigenden, vriendelijken toon): Vriend, kunt ge mij ook wat vuur geven? ArbeiderJawel, kameraad, kom maar hier! Burgemeester (trotsch): Weet je niet wie ik ben? Ik ben de Burgemeester van Waldorp! ArbeiderDoet er niet toe; vuur zal ik je toch geven! In Noorwegen heeft de winter reeds zijne intrede gedaan. Een sneltrein van Christiania naar Trondheim is dezer dagen bij het station Reitan in de sneeuw blijven steken. Eerst nadat een andere trein, die van een sneeuwploeg voorzien was, den weg vrij had gemaakt, kon de tocht worden voortgezet. Een Engelsch blad somt de geschenken op, waarvan Keizer Wilhelm zich, met het oog op zijn bezoek aan de verschillende hoven, voorzien had. Zij bestonden in dertig juweelen armbanden, tachtig dito ringen, twintig met bnllanten om zette sterren van den Zwarten en van den Rooden Adelaar, honderd vijftig dasspelden, zes galadegens, veertig gouden horloges met ketting en een honderd-tal zeer fraaie sigarenkokers, waarop de van den Keizer in goud. De waarde van al die geschenken zou meer dan een millioenMark bedragen. Eene hevige ontploffing heeft Dinsdagavond plaats gehad aan boord van de stoomboot „Ville de Galais", in de haven van Calais. De stoomboot brak in tweeën en het voorgedeelte zonk, terwijl het achtergedeelte bleef drijven. De stoomboot had juist hare lading van petroleum gelost. Waarschijnlijk heeft het aansteken van een lucifer in het ruim van het schip, dat nog vol petroleumkassen was de ontploffing veroorzaakt. De kapitein, de tweede stuurman en de machinist kwamen om het leven. De acht overige personen, die zich aan boord bevonden, bleven ongedeerd. De ontzaglijke knal werd tot in Boulogne en Dover gehoord. In den omtrek ging het gaslicht uit: glasruiten en schoorsteenen braken, en de wijzerplaat der klok van het oude stadhuis is door den schok gebarsten. Uit New-York wordt geschreven: DestadRa- leigh in Noord-Carolina loopt gevaar door haar inwoners te worden verlaten. Eigenaardige ver schijnselen, een overal hoorbaar bruisen als van onderaardsche stroomen, die hun weg onder de stad doorgenomen hebben, doen de bewoners in duizend vreezen verkeeren. De voetstappen der voorbijgangers in de straten weerklinken krachtig, rijtuigen maken een donde rend geweld, het is alsof zich de stad boven een gewelf bevindt. Het bruisen van het water (of het geweld, dat de onderaardsche gasstroomingen veroorzaken) wordt des nachts het duidelijkst waargenomen, wanneer alle andere geluiden ver stomd zijn. Legt men dan het oor tegen den muur van het een of ander gebouw, dan wordt men haast doof van het geraas. Aardschokken zijn tot dusver nog niet waarge nomen maar men vreest dat de stad binnen korter of langer tijd in den grond verzinken zal. De oorzaak van al deze onrustbarende verschijn selen is tot nu toe nog niet opgespoord kunnen wordenboringen en opgravingen hebben tot geen resultaat geleid.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2