linie 35~jarip Echt-vereenisini VOLKSLEZING floer fa Heer DE JONGHu. iinter-appelen. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. «sa Attentie. Gasthuisstraat. Burg op Texel. TE KOOP: Een op kalven staande Koe. BUKG OP TEXEL. WED. P. RAB. Een slotenmakersleerling uit Hamburg had zich naar Cameron begeven om werk te zoeken en was ook herhaalde malen werkzaam geweest aan regeeringsgebouwen. Bij deze gelegenheid werd de dochter van een der zwarte monarchen op hem verliefd en zij had zoo'n hartstocht voor den jongen man, dat zij niet van hem wilde afzien. Men kan zich voorstellen hoe groot de verbazing was van de ouders van den eenvou- digen slotenmakersleerling, toen zij kortgeleden het bericht van hun zoon kregen, dat hij met eene Afrikaansche koningsdochter verloofd was. Tegelijk met dit bericht kwamen er afbeeldingen van zijne toekomstige schoonouders aan die nu als familieportretten, in de kamer, der oude lui boven de canapé hangen. Een Italiaansch arts, Parisi, beweert dat kokosnoot een middel is tegen den lintworm. Hij leerde dit middel in Massowah kennen, en heeft in zes gevallen overtuigd, dat er baat bij te vinden is. Des morgens op de nuchtere maag wordt eene kokosnoot gegeten, en daarop als ontbijt het witte merg, dat in de noot zit, gebruikt. De lintworm wordt daardoor met kop en al uit het lichaam verdreven. Terwijl hij op deze eigenschap der kokosnoot de aandacht vestigt, uit Parisi den wensch, dat het spoedig gelukken moge, een pharmaceutisch preparaat daaruit te bereiden, omdat daardoor de aanwending van het middel gemakkelijker zou worden. Huisvrouw In Californie (Mexico) groeit, gelijk men weet, een boom, die een sap levert, 't welk met gewone koemelk een bedriegelijke overeenkomst heeft. Deze boom dreigt den Amerikaanschen zuivelbereiders zoo men tenminste een bericht in een der vakbladen voor zuivelindustrie mag gelooven een gevaarlijke concurrentie aan te doen. Niet alleen toch dat de vloeistof, die zij levert, zoowel in kleur als in gehalte weinig van gewone koemelk verschilt, maareen Duitsch scheikundige is er in geslaagd uit deze boommelk een zeer goede kaassoort te bereiden, die na verwant is aan Brie- en Limburger kaas. Men heeft bij deze kaasbereiding het voordeel dat het product niet behoeft te worden gezouten, wijl de boommelk zelf reeds zouthoudend is, en dus de kaas bewaard blijft voor den scherpen reuk, die haar anders dikwijls eigen is. De smaak is vrijwel dezelfde als bij gewone kaas. Boter kan, volgens denzelfden onderzoeker, niet uit deze boommelk bereid worden, daar het ge halte aan botervet minder is dan bij de koemelk. De Schweizersche Socialdemocrat (niet te ver warren met de Duitsche Socialdemocrat te Zurich) bevat het programma der opgerichte „socialistische partij van Zwitserland." Zij verlangt volledige ontwikkeling van de democratie in den een heidsstaat. Daarbij volksbeschaving en volks verlichting in den ruimsten zin naar de eischen der moderne wetenschap. Al wat tot kerkelijk gebied behoort, moet uitsluitend behooren tot de zaken van het particulier leven des burgers. Handel, verkeer, nijverheid, landbouw, alle beroep en bedrijf, moet geleidelijk in handen van den Staat worden gebracht, onder bepaling dat de opbrengst na aftrek van de bedrijfskosten en van eene bijdrage in de uitgaven voor openbaren dienst zooveel mogelijk gelijkelijk worde ver deeld onder allen, die er aan hebben medegewerkt. Voorts worde in de Grondwet opgenomen het recht van alle burgers op arbeid. Daaraan moeten de autoriteiten gevolg geven in dier voege, dat iedereen, op zijn verlangen, door den Staat, door de gemeente, of door particulieren, wordt belast met werkzaamheden, die zooveel mogelijk naar zijne krachten zijn berekend en hem een voldoend loon opleveren. Ten opzichte van het onderwijs wordt geëischt verplicht, .kosteloos, neutraal onderwijs op de lagere school, het schoolgaan voor de kinderen verplichtend tot na afloop van hun 15e jaar; voorts verplicht herhalingsonderwijs tot op militair dienstplichtigen leeftijd. Kostelooze leermiddelen, beurzen en vrije plaatsen voor onbemiddelden, die de inrichtingen van middelbaar en hooger onder wijs willen bezoeken en daartoe geschikt zijn. Men verbaast zich, wanneer men verneemt, hoeveel personen er vereischt worden voor de be manning der groote passagiersbooten, welke tegen woordig de gemeenschap tusschen Amerika en Europa onderhouden. Nemen wij als voorbeeld de nieuwe stoomboot der Inman-linie „City of New-York." een der grootste harer soort. De ge zamenlijke bemanning, zoowel voor de bediening van het vaartuig, als meer rechtstreeks ten ge rieve der passagiers, bedraagt 897 koppen, ver deeld als volgt: kapitein, 7 officieren, betaalmees ter, scheepsdokter, bootsman, hulpbootsman, 36 matrozen, scheepstimmerman, 5 personen, belast met de zorg voor de electrische verlichting, 3 machinisten, 85 stokers, 63 man voor het stuk slaan en ophoopen der steenkolen en een ketelsmid; de overige manschappen zijn voor de bediening der passagierschef-hofmeester; benevens een adsistent en 146 bedienden, waaronder zeven vrouwen en acht jongens. In de eerste kajuit bevinden zich vijl hofmeesteressen; in de tweede kajuit één en tusscliendeks één. Van de hof meesters in de eerste kajuit bedienen 36 aan tafel 16 houden de slaapkamers in orde, 10 zijn belast met het schoonhouden van het tafelgereedschap en 5 bestemd voor de bediening der officieren. In de tweede kajuit hebben 14 en tusschendeks 16 hun bezigheden. Dezer dagen stond te Parijs 's avonds een besteller in de Ternesstraat, toen eene onberis pelijk gekleede, oogenschijnlijk zeer jonge vrouw het gelaat achter een dichten sluier bedekt, op hem toekwam en hem een vrij zwaar pak ter hand stellende zeide„Breng dat in de Wagram- straat no. zooveel, en gij zult een goed drinkgeld ontvangen." Op hetzelfde oogenblik stapte zij in een rijtuig en reed heen. Toen eerst bemerkte de onthutste besteller dat hij een kind van eenige dagen in de armen had. In de Wagenstraat wilde men er niet van weten en den man schoot niets anders over dan zijn deerlijk schreeuwend vrachtje naar het Vondelinghuis te brengen. Texel, 22 Oct 34 Koeien 29 Kalveren 56 Schapen 18 Lammeren 3 Paarden 80 Biggen 1 Varken Alkmaar, 22 Oct. f 180 a 125; 95 vette Aangevoerd f 40 f 24 f 12.— f 8.- f f 3 tot 185. 40 18. 10 Aangevoerd 22 koeien kalveren f 40 a 100 13 nucht. kalveren f8.— a 18 854; Schapen f 16 a 29 200; vette Varkens 38 46 ct. per K.G. 22 magere dito f 11 a 14. Lammeren f a Amsterdam, 22 Oct. Aangevoerd 520 Run deren, le kwal. 66 ets., 2de kwal. 57 ets., 3de kwal. 49 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 130 a f 230; 13 Graskalveren f a 40 nucht. dito f5 a 14; 14 Schapen en Lammeren f a 449 vette Varkens 36 a 43 ets. per KG. Purmerend, 23 Oct. Aangevoerd 131 vette kalveren 50 a 80 ct. per kg.; 77 nucht. K lv. f 10. a 22 291 vette Varkens 37 a 45 ct. per KG 75 magere Varkens f10 a 18; 389 Biggenf2a f 6; 4269 Schapen, 343 Runderen en 6 Stieren. Lammeren f a kip-Eieren f5. 5,50 per honderd stuks. Vette koeien prijshoudend, handel vlug, f0.50 a f0.65 per kilo. Vette schapen, handel en prijzen beter dan de vorige week, f20 a f34 per stuk. Overhouders prijshoudend, handel stug, fll a f17 per stuk. Magere Schapen prijshoudend, handel vlug, f 14 a f20 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, f80 a f150 per stuk. Londen, 22 Oct. Aangevoerd 2300 Runderen 9000 Schapen en Lammeren, 50 Kalveren en 20 Varkens. Men noteert: beste Runderen35 75 ct., Schapen en Lammeren 475 a 925ct., Kal veren 55 a 75 ct., varkens 375 a 65 ct. Harlingen. 22 Oct. De aanvoer van zeevisch be droeg van 15 tot 22 dezer 1990 stuks Rog, 960 stuks Tongen, 50 stuks Tarbotten en Grieten, stuks Zalmen, 6600 pond kleine Schol, 6500 pond Scharren, 32 manden Garnalen, mand. groote Krabben, 1884balenMosselen, 10 balen Alikruiken Steur, 1 mand Pietermannen en zeehanen. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mos selen, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de Tongen en Tarbot in ijs naar diverse plaatsen verzonden, de overige visch kwam aan de publieke afsl'ag aan opkoopers en venters. Burg-erlijke Stand der Gemeente Texel. Van 17 tot 22 October. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD Willem Boon en Aafje Duinker. Gerhard Hermann Kösters en Elisabeth Haak man. GEBOREN Dirk Cornells zoon van Jan Witte Dz en Antje Kuip. Bernardus Cornells zoon van Willem Maas Cz en Ariaantje Huisman. Cornells zoon van Pieter Timmer Cz en Rennetje Daalder. Jan zoon van Maarten Vlamingen Trijntje Roosendaal. Johan Jacob zoon van Martinus Henricus Sauër en Hermina Anna de Bruijn. OVERLEDENAntje Hoogheid 72 jaar, weduwe van Jacob Buikes. Vijf aangespoelde ïyken. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. 27 October a. s. hopen onze geliefde Ouders J. SIPKES EN IV. SIPRES-Roeper te herdenken. Hunne dankbare kinderen, J. NICO SIPKES W. SIPKES-WlNGELAAR. f Haarlem. Burg Texel23 Oct. 1888. Getrouwd: G. H. KOSTERS EN M. E. HAAKMAN. Die tevens hunnen hartelijken dank betuigen» ook namens wederzij dsche familie, voor de vele blijken van belangstelling zoowel hier als elders ondervonden. Voorspoedig bevallen van een ZOON Mevrouw H. A. SAUER-- Texel, de Bruijn. 21 Oct. '88. Na eene ongesteldheid van slechts eenige dagen, ontviel ons plotseling onze geliefde Moeder, ANTJE HOOGHEID, weduwe J. H. Buijkes, in den ouderdom van 72 jaar en ruim 8 maanden. Namens zusters en broeders C. M. BUIJKES. Burg Texel, 21 October 1888. ten huize van de wed. J. RAVEN op e. k. ZONDAG des avonds ten zeven ure. Entree vrij. Kinderen beneden de zestien moeten behoorlijk geleide bij zich hebben. Na afloop BAL. Evenals voorgaande jaren hoop ik weder een partij EERSTE SOORT APPELEN aan te voeren tegen concurreerende prijzen. ONTVANGEN een ruime sorteering WINTER-PANTOFFELS in diverse soorten, als mede verschillend vetleeren Schoemoerk, 1ste soort vetleeren Laarzen zeer billijk in prijs. Opruiming van eenig min of meer belegen Schoenwerk tot spotprijzen bij JOH. KIKKERT. Te bevragen bij J. REUVERS, Eijerland. >1 8

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3