N». 112. Zondag 28 October. A". 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Woensdag den 81 October 1888, des namiddags te Vs 1 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 27 October 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. Onder het opschrift „Uitgaven die tot verbetering leiden," komt in het Mbl. der H. M. v. L. een zeer be langrijk artikel voor van den heer G. Dros te Kudelstaart; ten einde daarop de aandacht te vestigen, halen wij het volgende aan: „De kracht der veehouderij ligt in deugdzaam vee en in een zeer zorgvuldige verpleging. Nooit is er met vee van een mid delmatige kwaliteit geld te verdienen; voorts, winst moet komen uit het voêr; heeft men dit laatste niet genoegzaam, dan is- het veel verstandiger een paar beestjes te verkoopen opdat de overblijvende het in alle opzichten goed kunnen hebben, of wil men dat niet, dan moet men zich ook eenige uitgaven ge troosten voor den aankoop van het benoodigde voêr. Wat zal ons de naderende winter weer baren met het slechte hooi dat er gewonnen is. Op vele stallen zal schraalhans misschien wel keukenmeester zijn, tenzij men er van overtuigd is dat „armoede op stal, leidt tot armoede overal." Om maar veel hooi en geen uitgaven te hebben om een mogelijk tekort met aangekochte waar te dekken, laat men het gras soms tot een ongeloofelijke lengte uitwassen. Dat kost echter geld, al is 't niet dadelijk. Zulk uitgegroeid gras is krachteloos en komt in samenstelling stroo nabij; zulk hooi voedt niet en geeft melk noch vleesch, althans te weinig van beide. En toch ziet men zulk hooigewin, zulk eene averechtsche zuinigheid, zulk winstbejag. Een overdreven stroovoedering, om hooi te sparen is ook niet zeldzaam, 't Is waar er wordt een directe uitgave aan hooi of krachtvoeder mee uitge wonnen, maar er staat tegenover, dat er ook niet van het vee gehaald wordt. Er is we wezen er meer op onderhouds- en voort- brengingsvoeder; het eerste is juist voldoende om het leven te onderhouden, niet echter om kracht, of melk of vleesch voort te brengen. Nu gebeurt het wel dat men voedsel heeft voor twee beesten, maar dat men er drie op nahoudt. Onverschillig of we hier met koeien of paarden te doen hebben, we worden onder de genoemde omstandigheden teleurgesteld „Verstandige uitgaven leiden tot winst; dubbel keeren ze weerom, al is het dan ook niet onmiddelijk. Maar 't wordt nog niet altijd begrepen. Waarom anders, zoo geen slechten, dan toch een middelmatigen dekhengst te kiezen boven eenen, die edele eigenschappen bezit? Omdat men direct de meerdere uitgave van 10 of 20 gl. zou voelen, maar niet 200 gl. in 't verschiet ziet, die het jonge paard over 2 jaar meer waard zal zijn, dan de vrucht van den (minder goeden hengst. Het onderhoud gedurende dien tijd zal toch wel gelijk zijn. Waarom zijn eigen jarige stiertje, gesteld dat het een krengetje en nog geen f '50 waard is, gebruikt in plaats van een deugdza- men gekocht voor b. v. f100? Alweer omdat men direct staat voor uitgaven en niet ziet dat binnen 6 jaar tijd de laatste stier zeker f 600 meer voordeel geeft aan geteelde kal veren, dan de eerste of is een puik kalf niet viermaal zooveel waard als een lof of een middelmatig ding? De laatste moeten we niet hebben, ze rüineeren ons of in ietewat gunsti ger geval, ze houden ons op dezelfde finanti- eele hoogte. Is eene uitgave van 80 a 90 gld., voor een volbloed Lincoln ramlam, te bekomen door de zeer geachte tusschenkomst van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier, eigenlijk wel eene uitgave? Zouden over een jaar de lammeren, die zoo'n volbloed dier tot vader hebben, niet dubbel de bestede som terugge ven en waarborgt een op deze wijze verkregen schapenras, niet meer winst dan de teelt in eigen, verzwakkend bloed? „Dat de zuinigheid ons geen parten spele. Een uitgave die we doen, tot verhooging der innerlijke waarde van ons be drijf, tot vermeerdering van voortbrengende kracht, is geen uitgave, maar een kapitaal op rente. Het goede is veel, mogen we daarvan allen meer en meer overtuigd worden." TEXEL, 27 October 1888. Wanneer de waarde der landerijen als kenmerk moet worden beschouwd van den geest des tijds, dan gaan wij zeker een betere toekomst tegemoet. Bij de laatst gehouden verkoopingen van landerijen toch was blijkbaar meer kooplust op te merken, terwijl ook de besteden prijzen een gunstiger cijfer aanwezen. Moge dit verschijnsel niet bedriegelijk, doch van blijvende aard zijn. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Den Hoorn ds. J. Steenbeek te Nieuw-Leuzen. De Minister van Oorlog heeft een Koninkl. besluit uitgelokt, waarbij bepaald is dat eenige burgerlijke rijksbetrekkingen voortaan uitsluitend voor militairen zijn bestemd, tenzij er onder hen geen geschikte sollicitanten gevonden worden, in welk geval andere personen, doch bij voorkeur gewezen onder-officieren, in deze betrekkingen kunnen worden geplaatst. Hiertoe behooren kamerbewaarder, bode, vaste-knecht en portier bij het departement van oorlog, boekhouder, schrijver, opzichter voor algemeenen dienst,magazijnsknecht bediende en portier bij de artillerie-inrichtingen te Delft, adsistent-magazijnmeester, boekhouder en opzichter der modelkamer bij 's rijks centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, Delft, en Woerden. Met ingang van 1 Nov. e. k. wordt de gelegenheid geopend om van hier naar Duitsch- lanü en omgekeerd per post pakketten te verzen den en daarvan de inkomende rechten en porten, die er eventueel in het land van bestemming voor verschuldigd zijn, voor zijne rekening te nemen. In dat geval heeft men het pakket en de kaart te voorzien van het opschriftvrij van port en rechten. Is het pakket eenmaal uitgereikt, dan wordt door de postadministratie het verschuldigde van de afzenders geïnd. Wil men dus iemand in Duitschland iets cadeau zenden, dan behoeft men zich tegenwoordig niet meer daarvan te laten terughouden door het denk beeld, dat men den geadresseerde hierdoor nog wat laat betalen. Visitekaartjes naar België, waarop de in ons land toegestane bijvoegingen: p. f., p. r., enz. voorkomen worden aldaar steeds met port belast of wel aan de afzenders teruggezonden met de aanmerking„bevat schrift." Het is dus raad zaam die bijvoegingen weg te laten. In verband met het op 1 Augustus jl. in werking getreden verminderde port voor drukwerken van en naar België kunnen drukwerken (dus ook visitekaartjes) tot een gewicht van ten hoogste 15 gram, verzonden worden 1 cent, mits die stukken open, in den vorm van kaarten of wel onder eene strook of kruisband, ter post bezorgd worden. In eene open enveloppe verzonden, blijven ze onderworpen aan het port van 2l/„ cent per 50 gram. De uitvoer van vee, inzonderheid van schapen was in den laatsten tijd te Harlingen buitenge woon groot. Men mag aannemen dat er sedert Augustus jl. 50,000 stuks van dit wollig vee naar Engeland zijn verzonden, dat is gemiddeld voor elke boot, welke derwaarts vertrok, ongeveer 1200. Uit Oudkarspel meldt men dat Dinsdag avond op den trein, die te ruim zes uren van Alkmaar naar Helder vertrok, geschoten is. De kogel kwam in een coupé 1ste of 2de klasse terecht. De passagiers kregen door het verbrij zelen der ruit glas in het gelaat, doch verder werd geen letsel toegebracht. De trein stond terstond stil, doch vervolgde spoedig zijn weg. Ot hier aan een ongeluk of aan boos opzet gedacht moet worden, is nog niet uit te maken. Het ongeval had plaats even buiten Alkmaar. Door de genie wordt thans krachtig gewerkt aan de voltooiing van de stelling Amsterdam. Te Uithoorn, waar een fort op de Zuwe gebouwd wordt, voert men dagelijks groote hoeveelheden zand aan. De Amstel wordt daar uitgediept: eene spoorlijn is in aanleg tot het vervoer van het zand naar de Zuwe. Te Kudelstaart, onder Aalsmeer, was den gehee- len dag reeds een officier bezig met het doen van opmetingen voor het fort, dat aldaar in of bij den Westplaats zal komen. In den Haarlemmermeerpolder zijn nu de terreinen afgebakend voor den Slaperdijk, die dwars door den polder, van Vijfhuizen over Hoofddorp naar Aalsmeer, gelegd wordt. Langs een groot deel van dezen dijk komt een kanaal, dat bij Aalsmeer door eene groote schutsluis in verbinding met de ringvaart van den polder gebracht zal worden. Voor het fort bii Hoofddorp is reeds geruimen tijd eene grondopnooging gereed, en voor dat bij Aalsmeer, eveneens in den polder, is de plaats aangewezen. TEXELSCHE COURANT. i

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1