Buitenland. De bijeenkomst der Gymnastiekvereni ging, gisteravond gehouden, was de laatste, welke door den heer De Vries als directeur dier vereeniging werd geleid. Geen wonder, dat daardoor deze avond een bijzonder karakter had. Na afloop der oefeningen, waarover door den heer De Vries in korte woorden zijne tevre denheid werd betuigd, werd hem door zijn opvolger uit naam der leden van de Vereeni ging een woord van dank gebracht voor alles wat door hem voor den bloei der Vereeniging was gedaan en werd hem eene keurige pho- tografie, (de leden der Vereeniging in turncos- tuum in groep voorstellende) gevat in een smaakvolle lijst, tot aandenken aangeboden. Achter op de schilderij zijn de namen der gevers geplaatst. De heer De Vries betuigde hiervoor zijnen dank en moedigde de leden verder aan voort te gaan op den ingeslagen weg. Hierna bleef men nog eenigen tijd recht gezellig bijeen. Als een bijzonderheid in het plantenrijk wordt ons medegedeeld, dat bij R. B. in de Molenstraat alhier een stokroos, welke reeds in Mei 1.1. bloeide, thans weer vol knoppen zit, waarvan er reeds enkele uitkomen. Aan dezelfde plant zitten nu 3 kleuren van bloemen. Aan eenen brief van een der schepelingen a/b van den mailstoomer „Prinses Wilhelmina," gevoerd door onzen vroegeren plaatsgenoot, kapt. Visman, ontleenen wij het volgende „Niet ver van Suez weerklonk plotseling de kreetMan over boord Aanstonds werd de machine gestopt en kommandeerde de kapitein„Volle kracht achteruit Inmiddels werd de sloep gestreken en spron gen wij er in. Ook de vlet was achteruit te water gelaten. De hulp kwam echter te laat. Van den man was niets meer te zien. Hij had zijn doel bereikt. De verongelukte toch was een koloniaal, die zelf over boord gesprongen was. Opmerkzaam gemaakt dat het wellicht nuttig zou kunnen zijn ook in onze kolommen over te nemen het programma der Vee-ten- toonstelling van 11 tot 22 Juli in het volgend jaar te Parijs te houden, geven wij aan die 'opmerking in zooverre gehoor, door op te nemen de afdeeling: wolvee. Schapen. Prijzen worden uitgeloofd voor: Races Merinos, Southdown Shropshiie, Oxfordshire- Down, Hampshiredown et Analogues, Leicester, New-Kent, Romny-march, Lincoln et Analogues, Cotswold et Analogues, Chevist, Blackfaced des Landes ou de bruyéres, des Pays de montagne. Verder Categorie 8. Rassen van laag land en polders (Texel, Frise, Marsh, Holstein, Schleswig, Dane- mark, etc.) Rammen, 1ste prijs: 300 francs en gouden medaille; 2de prijs250 francs en zilveren medaille; 3de prijs: 200 fiancs en bronzen me daille; 4de prijs100 francs en getuigschrift. Ooien (3 stuks). 1ste prijs300 francs en gouden medaille; 2de prijs250 francs en zilve ren medaille; 3de prijs 200 francs en bronzen medaille; 4de prijs100 francs en getuigschrift. Buiten deze prijzen kan de jury toekennen een kunstvoorwerp van 500 frs. voor den besten ram; een kunstvoorwerp van 500 frs. voor de beste (drie) schapen; een grooten eereprijs van 1500 frs. waarde voor de beste verzameling, be staande uit 2 rammen (een éénjarig, één ouder) en zes schapen (drie éénjarige en drie oudere) van hetzelfde ras (geboren en opgevoed bij den inzender.) In eene circulaire van het Hoofdbestuur van de vereeniging „Het Nederl. Rundvee-stamboek" wordt bij belangstellenden aangedrongen op het geven van bijdragen in het waarborgfonds, op inzending rundvee voor 15 Nov. a. s. voor de internationale tentoonstelling, van 11 22 Juli te Parijs te houden. Het voornemen bestaat 10 stieren en 14 koeien in te zenden, toebehoorende aan leden der vereeni ging en ingeschreven in haar stamboek. De eigenaren dor dieren zijn verplicht die op nader te bepalen tijd en plaats in Nederland te leveren. Het hoofdbestuur ncomt vorder alle kosten van stalling, vervoer naar Parijs, invoerrechten, voe ding en oppassing voor zijne rekening. De pogingen om het bij Schiermonnikoog, gestrande stoomschip „Blackhalls" af te brengen zijn voorloonig gestaakt. Men heeft getracht het schip leeg te pompon, doch het water verminderde niet, zooüat het schip vermoedelijk gebroken is. Aan het N. v. cl. D. wordt gemeld: Te Schagen (N. H.) had zich Zondagavond, op het gerucht dat Guurtje Borst, die sedert haren terugkeer uit het gesticht „De Goede Herder" te Zoeterwoude, bij haren oom den Heer A. V. te Schagen inwoont, zou worden ontvoerd een volksmenigte verzameld. Toen echter het gerucht onwaar bleek te zijn, ging men huiswaarts. Ter voorkoming van ongeregeldheden heeft de burge meester gelast, dat de koffiehuizen en tapperijen in die gomeente tot nader order eiken avond te zes uren moeten gesloten zijn, en dat na dit uur geene bezoekers in die localiteiten mogen wezen. De politie is met zes agenten versterkt. In Indië wordt thans de electriciteit gebezigd om de bewoners, in huis althans, tegen slangen en andere dieren te beschermen. Daartoe worden op de drempels en verder om het huis twee evenw. geïsoleerde draden bevestigd, die met een batterij in verbinding staan. Zoodra een dier de draden aanraakt, krijgt het een schok, waardoor het op de vlucht wordt gejaagd. De heer H. Van Son te Hilversum heeft zich, blijkens mededeelingen in de Ind. Merc, tot den Gouv.-Generaal van Nederl.-Indië gewend met het verzoek concessie te bekomen tot exploitatie van een uitgestiektheid groot 50,0Q0 bouws op het eiland Ceram. Aanvankelijk had hij hetgansche eiland in exploitatie gevraagd, waarop hij echter bij zijn verzoek om steun aan den Minister van Koloniën, ten antwoord ontving, dat het efland wegens zijn uitgestrektheid en wegens de rechten der bevolking op den grond niet in aanmerking kan komen om in zijn geheel in exploitatie te worden afgestaan. De heer Van Son deelde o. a. in zijn nota aan den Minister mede, dat het benoodigde kapitaal in Holland beschikbaar is en dat hem ter kennis was gekomen, dat een Duitscher voornemens was concessie voor het eiland te vragen en kapi taal daarvoor te Bremen te zoeken. Op de tweede aanvraag van den heer Van Son, die om voor 50.000 bouws voorloopige concessie te erlangen ten einde over te gaan tot een plaatselijk onder zoek, zal de Indische regeering hebben te beslissen. De Regeering heeft nu beslist, dat „post- bladen," die voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, evenals dito briefkaarten en post en veloppen, tegen betaling van V2 cent voor nieuwe kunnen worden ingeruild. Men ziet dus nu duidelijk, dat het Rijk voor dat stukje papier, hetwelk iedere papierhandelaar kan leveren voor 25 centen de 100 of minder, 7» cent berekent. De bedoeling, om daar een winstje op te maken zal natuurlijk afstuiten op het gezond verstand, dat die „postbladen" eenvoudig, als te duur, onge bruikt zal laten. Met de postcouverten had men daar anders al leergeld van betaald. Ook die kostten eerst 5V2 cent, en niemand kocht toen die enveloppen van 50 cent de 100. Later, toen men met den voor raad bleef ziften, werd de prijs op de helft gebracht; maar de eerste indruk zat toen eenmaal zóó diep, dat ook nu bijna niemand die post-en veloppen gebruikt, en de meeste menschen niet eens weten dat ze bestaan. Haagsche Ct.) Met 1 Januari zoo vindt men in de Maas bode vermeld zullen den gevangenen der cellulaire gevangenis te Rotterdam twee maal 's weeks vijf, dus wekelijks tien sigaren worden uitgereikt, ter vervanging van de wekelijksche hoeveelheid rook- of pruimtabak. De aanbesteding voor de aflevering der sigaren geschiedde eergister in het huis van arrest van genoemde stad. Hun, wien het aangaat merkt de Tijd hierbij op bevelen wij aan, bij het eerste vijftal havanna's een afschrift te voegen van de wijze wenken, dezer dagen door dr. van Hamel Roos aan rookers gegeven, benevens een sigarenpijpje voor die rijks-pensionnaires, welke het uit hygië nisch oogpunt mochten verlangen. Aan de zuivelbereiding te Bolsward is voor de door haar op te richten zuivelschool een Rijks subsidie van f 7000, te verstrekken in twee gedeel ten, het eene van f 5000 en het andere van f 2000 toegekend, Omtrent het door een inwoner van Broda uit zijn brandkast vermist pakje effecten van ongeveer f 12,000 waarde, meldt men De politie stond op 't punt de zaak in een buiten gewoon nummer van het Politieblad ter algemoene kennis te brengen, toen plotseling de vermiste schat terecht kwamHij lag in de sclirijfcachette van mevrouw, waar het hoofd des gezins het geld onbedachtzaam had geborgen, om er later een veiliger plaats voor aan te wijzen. Sinds dat oogenblik zijn gelukkig de gemoederen weer tot bedaren gekomen en rust de politie uit van de vermoeienissen, waarmede het onderzoek naar den would-be-diefstal gepaard ging. Het schieten op de trein bij Oudkarspel, ook in een vorig nummer medegedeeld, blijkt wel wat overdreven geweest te zijn. Het is nl. geble ken, dat een paar jongens met steenen naar den trein geworpen hebben en daarbij een ruit is verbrijzeld. De baldadige knapen hebben dit zelf megedeeld. De aardappeloogst is thans in de IJ- en Houtrakpolders afgeloopen en valt evenals elders zeer tegen. De qualiteit is of middelmatig of meestal daar beneden; dientengevolge blijven de prijzen laagmen besteedt thans f 3.25 a f 4. per H. L. Naar wordt medegedeeld zal een volgend jaar de bouw der beetwortelen voor eene der Noord Brabantsche fabrieken op groote schaal plaats hebben, ten minste men zal van wege de fabriek trachten te contracteeren. Door den heer H. J. Justema te Rotterdam is eene scheepswekkerklok uitgevondeu, die zoo dra er eene lekkage ontstaat en er ongeveer 2 centimeter water in het schip komt, terstond waarschuwt, zoodat de opvarenden, al lagen zij in de rust, voldoenden tijd hebben om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Op het goederen-emplacement aan het Hol- landsche spoorstation te 's-Hage, ontspoorden eenige achterste wagens van een goederentrein. Twee waggons, waarvan één paarden bevatte, vielen om. Niet zonder moeite konden de vier voeters, die ongedeerd bleken, uit den wagen verwijderd worden. Door een melkboer, die onlangs tegen den avond met zijn ledige vaten van Utrecht naar Blauwkapelle terugkeerde, werd op den openbaren weg gevonden een rijtuig met paard. Zoo goed en zoo kwaad als het kon, nam hij het paard bij de teugels en ging er verder mede den weg op. Na ongeveer vijf minuten te hebben voortgesukkeld, ziet onze boer een „heer" langs den weg liggen en wel in zoete rust. „Datspan netje zal wel bij elkaar hooren" dacht hij, en jawel, meneer behoorde erbij. Nadat Meneer was wakker geschud, wilde hij zijn wekker afranselen, omdat deze zijn paard vast hield. De melkboer wist dadelijk, uit welke streek de wind woei. Meneer kwam wat tot zich zelf, kreeg een teug melk, werd wat afgeborsteld en mompelde iets tusschen de tanden van „duizeling," Een oogen blikje later ging meneer met zijn tentwagentje naar Utrecht, en de melkboer met zijn wagen en een flinke fooi naar Blauwkapelle. Een ingezetene van Haarlem heeft een nieuw middel aangewend om muizen te vangen. Een plaat bordpapier, besmeerd met vogellijm, werd des avonds door hem in de kamer neergelegd, met het gevolg, dat den volgenden ochtend niet minder dan veertien muizen elkander verschrikt zaten aan te kijken op deze beperkte kleverige vlakte. De Duitsche grensbeambten uit het naburige Wehr namen dezer dagen niet minder dan 80 KG. boter in beslag, die herkomstig was van een in de nabijheid der grenzen gelegen Neder- landsche pachthoeve, en door den bewoner bedrie- gelijk over de grenzen was gebracht. De boter werd Zaterdag 11. in het aldaar gevestigde Duitsche grenskantoor tot iederen prijs verkocht. Tegen den eigenaar der boter is mede proces-verbaal opgemaakt. De Grieksclie minister Tricoupis heeft zijn vaderland nogmaals een finaneieele verrassing bereid. In de staatskas is nl. weder een verbor gen schat ontdekt in drie kisten, welke blijkbaar in jaren niet geopend waren. In de eerste kist waren drie pakken aandeelen in eene 60 millioens- leening van 1833 door Engeland, Frankrijk en Rusland gegarandeerd (afgeloopen in 1873.) De beide andere bevatten een groot aantal kostbaar heden, waaronder gouden munten en een bis- schopskruis van diamanten en robijnen. Zooals men zich herinnert, is een half jaar geleden iets dergelijks te Athene voorgekomen. Er is een onderzoek ingesteld. De Italiaan Succi, die te Barcelona op zich had genomen dertig dagen te vasten, heeft die proef goed doorstaan. Vrijdag waren de dertig dagen ten einde, en hij heeft zich toen aan een stevig maal gezet. Zijn uiterlijk is door het vas-

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2