Buitenland. De heer G. de Jonge, redacteur der Nederl. Bakkers Crt., oppert het denkbeeld, te Amsterdam een instelling voor werkloozen te stichten, waar ieder althans zijn honger kan stillen of zijn kinderen heen zenden. Hij omschrijft de zaak als volgt „Er behooren een of meer lokaliteiten, behoorlijk verwarmd, te worden ingericht, waar zij die wer keloos zijn, dagelijks brood zullen kunnen vinden. „Ieder die werkeloos is, zal zonder de minste formaliteit kunnen binnentreden, en er zal hem, zonder dat hij daarom behoeft te vragen, brood en een eenvoudigen drank in een verwarmd lokaal worden voorgezet. „Natuurlijk zal geen brood of drank medegeno men! mogen worden, en zal ieder, die zijn behoefte gestild heeft zich moeten verwijderen. De noodige exploitatiekosten, die zulk een instelling vereischt, kunnen volkomen gedekt worden; terwijl de giften, die daarvoor ruim zullen vloeien, alleen voor brand, brood en drank mogen worden besteed. „Zie hier een plan dat in breede trekken wordt aanbevolen aan ieder, die zich geroepen acht meer te doen dan zwijgend toe te zien dat een ander van honger omkomt. „Wie verklaart zich bereid deze zaak tot rijpheid te brengen?" Te Parijs bestaan reeds sedert eenige jaren naar men verneemt zulke toevluchtsoorden voor hongerigen. Tegen het begin van December verwacht men voor het eerst te Amsterdam de aankomst van eene zoogenaamde f««A:stoomboot, gevuld met Russische petroleum, merk „Bnito," aange voerd door de „Société Commerciale" te Parijs welke reeds eenige ladingen aldaar heeft aange bracht. Ofschoon het lossen van zulk eene lading van ongeveer 2000 ton geene gemakkelijke taak is, zullen de moeilijkheden worden overwonnen en rekent men er op, dien goheelen voorraad in vier of vijf dagen in ongeveer 15,000 vaten over te tappen, aan liet petroleum-magazijn van den heer S. C. Olivier Jr. De genoemde Parijsche Maatschappij, waarbij de firma De Rothschild een der voornaamste be langhebbenden is, en die ook te Antwerpen petro leum aanvoert, heeft het voornemen maandelijks zulk eene lading naar Amsterdam te zenden (Hbl.) De vorige week was te Goes een echtpaar aan het stoeien. Beiden trokken aan een sleutel en wilden dien elkander afhandig maken; nog een ruk en de vrouw liet los. Door dien schok kwam het voorwerp in het oog van den man terecht, en kwetste dat zoodanig, dat de stoeienj waarschijnlijk met eene operatie te Utrecht zal eindigen. De volgende tragisch-comische aanklacht moet dezer dagen bij den burgemeester van Loos duinen, als hoofd der plaatselijke politie, zijn ingediend. Een Hagenaar woonde op zekeren avond, krachtens eene hem verstrekte volmacht, de ver gadering bij eener coöperatieve bouwvereeniging welke vergadering onder de gemeente Loosduinen gehouden werd. De president zag echter bezwaar in zijne tegen woordigheid en trok den stoel onder het lichaam van den gevolmachtigde weg, waardoor deze op den grond viel. De aanklacht geldt deze vriendelijke bejegening. Bij het overzetten over het Oude Maasje, aim het Capelsche veer, werd J. van Vuuren, te Kaatsheuvel, die Maandag jl. met eene koe in de pont stond, door verscheidene anderen koeien zoodanig opgedrongen, dat hij met zijne koe over boord werd geworpen. Weldra was hij in de diepte verdwenenen zeker zou hy omgeko men zijn, indien de koe, die hij steeds bleef vasthouden, niet met hem was voortgezwommen, waardoor hij na eenige oogenblikken weder boven kwam en gered kon worden. De koe, welke onder de pont doorzwom, heeft alzoo den drenke ling gered. Men schrijft uit Noordwolde Als eene curiositeit uit 't dierenrijk kunnen we refereerenReeds gedurende vele dagen had het de opmerkzaamheid van Hasker Lankman en diens huisgenooten getrokken, dat bij ëéne koe, ondanks 't zelfde voeder, steeds vermindering in melkgeven plaats vond. Verschillende gedach ten omtrent dezen geheimzinnigen achteruitgang kwamen bij genoemde familie op, als, zou mis schien het dier laboreerende zijn aan eene in wendige ziekte, doch bij 't uiterlijk openbaarden zich volstrekt geen verschijnselen dienaangaande; zou er wellicht kwaadaardigheid van deze of geone boosdoener in 't spel zijn, maar daartoe bestond eigenlijk geene gelegenheidzou er waarschijnlijk maar genoeg, in welke gedachten men zich ook verdiepte,'t „ware" van de zaak scheen men geen meester te kunnen worden, waarom 't besluit werd genomen eens, ten koste van welk tijdverlies dan ook, in de nabijheid van de koe te surveilleeren. En wat zag men eindelijk, na eenigen tijd wachteüs? Een der varkens naderde de koe, plaatste voor zichtig de pooten tegen de achterzijde van het dier, bemachtigde heel naïf een der tepels en zoog naar hartelust. De koe, reeds gewoon aan de praktijk van haar makker, liet hem ongestoord van dit genot profiteeren, doch L. daarentegen kon zich hiermede niet vereenigen en veroordeelde de „knorrepot" onmiddelijk tot verbanning naar een oord, waar de beide dieren elkaar niet zullen kunnen ont moeten. Door den redacteur van het „Maandblad" tegen de vervalsching van levensmiddelen is bevonden dat vervalsching van koffie met maïs ook hier te lande ingevoerd is; ten minste in een uit de provincie Noord-Brabant aan hem toegezonden monster gemalen koffie ontdekte hij belangrijke hoeveelheden van het genoemde vervalschingsmiddel. Men zij dus indachtig, zegt hij, slechts koffie-boonen te koopen. Uit mede- deeling van professor König in de „Landwirth. Zeitung Westfalen" blijkt echter dat men in Duitschland ook de koffie,-boonen met maïs ver- valscht. In den natuurlijken toestand zijn de maïskorrels licht van de koffieboonen te onder scheiden, en daarom worden door de vervalschers zoowel koffieboonen als maïskorrels gebrand en „geglaasd", d. i. overtrokken met een suiker oplossing. In de koffiebranderijen spuit men daartoe in de trommels, wanneer de boonen beginnen te „zweeten" een suikeroplossing of ook suiker als zoodanig, waardoor de boonen en de gebrande maïskorrels met een suikeroplossing of met ge- caramelliseerde suiker worden overtrokken. Bij een vluchtige beschouwing valt de vermenging der koffiboonen met op deze wijze behandelde maïs niet in het oog. Het glanzen of verglazen van de kof fieboonen heeft ook ten doel slechtere soorten onder de betere te mengen en het gewicht van de boonen te verhoogen. Op 174° WL. en 74° NB. zitten 13 wal visch- vaarders met eene bemanning van 500 koppen in het ijs gevangan. Men vreest dat mannen en lading verloren zijn. Het Amerikaansche gouvernement is voorne mens een oorlogsclyp naar de NW. kust van Alaska te zenden, ter assistentie van 13 walvisch- vaarders, die door het ijs aldaar zijn ingesloten en waarop zich 500 personen bevinden. De Britsche consul te Chicago deelt aan zijne Regeering mede, dat de varkens-cholera in de Vereenigde Staten hevig woedt en onnoemelijk veel dieren er aan sterven. De gestorven varkens worden in de fabrieken tot reuzel, margarine en zeep vet verwerkt. Voor de consumptie in eenige Staten, bijv. Iowa, moet dit fabrikaat van het opschrift „vet van gestorven varkens" voorzien zijn, doch dit geldt niet voor den uitvoer en ook de consumptie is niet verboden. Een ontploffing van bloem van meel, gelijk er een op den 7den November van het vorige jaar de prachtige Wezer-fabriek te Hameien bijna geheel vernielde, wordt thans uit Cleveland in Ohio gemeld Daar werd op den 15den September des morgens te drie uur, de fabriek der firma B. Clark Zoon door een meelstof-ontploffing geheel verwoest. Bij dit onheil hebben twee menschen hot leven verloren, vier werden zwaar en negen anderen licht gewond. De schade wordt op 520,000 mark geschat. De oorzaak der ontploffing wordt als volgt medegedeeld Een werkman schoof bij het licht van een lantaarn de zemelen in den afval- trechter, welke met een meelkamer door een buis was verbonden. De lantaarn viel door een on voorzichtigheid om, en het fijne, melige zemelstof ontplofte met een hevigen knal. Hetzelfde oogen- blik als het ware lag ook de fabriek voor het grootste gedeelte in puin. Op het drierad, zegt een Berlijnsch blad is nu ook het vijfrad gevolgd. Donderdag-avond zag men er zoo één in de Leipziger-straat. Dit voertuig torste 7 personen, waarvan de meesten krachtig medewerkten tot de beweging. Thans is de vélocipéde-omnibus in aantocht. Dinsdag nacht brak in de groote, met antieke meubelen gevulde zaal *n de eerste verdieping van het Quirinaal een hevige brand uit, welke alle daar aanwezige voorwerpen vernielde, maar door de spoedig aangerukte hulp tot de aange taste zaal beperkt bleef. De oorzaak van den brand ligt in het duister. De schade is betrek kelijk niet grootin de niet aangetaste naastliggen de zaal bevinden zich zilveren en bronzen werken van het Hof, ter waarde van een millioen. De Duitschers schijnen achter het geheim te zijn gekomen van het Fransche Vieillekruit, dat nagenoeg geen rook geeft. Frankrijk is Duitschland vooruit door het aannemen van een repeteergeweer met een kaliber van 8 m. M. (tegen 11 m. M in Duitschland). Op hunne beurt willen nu de Duitschers den Franschen overvleugelen door een kaliber aan te nemen van 7.5 m. M. Men zegt dat in Duitschland het repeteergeweer met pakjeslading van dit kaliber beproefd wordt, met eene lading van 2.6 gram Duttenhofer's weinig rookgevend kruit. Te Belgrado zijn onlangs met uitstekende resultaten schietproeven genomen met een soort buskruit, uitgevonden door den kolonel Pantalier. De samenstelling van dit kruit is een geheim van den uitvindermaar het moet in hoofdzaak bestaan uit stroo en nitro-prepaiaten. Het heeft een zoo groot uitzettingsvermogen, dat het voor gewone ladingen gecomprimeerd moest worden om het springen van het kanon te voorkomen. Daarbij is de verbranding nagenoeg volkomen. Na het eerste schot bevond zich in het geheel geen kruitslijm in den vuurmond, en eerst bij latere proefnemingen bleven vrije verbrandingsproducten daarin achter. De met het nieuwe buskruit verkregen snelheid is zeer groot en de kogelbaan zeer bestrijkend, terwijl de vervaardiging er van zeer weinig kostbaar zal zijn. Aan de fabriek van Krupp te Essen zijn van het Duitsche oorlogministerie voor 4 millioen maik bestellingen op vestingmateriëel ontvangen. De 1ste luitenant Wissman heeft te Berlijn uit naam van het Emin-pachacomité, eene voor dracht gehouden over de beteekenis van den opstand in Oost-Afrika. Hij betoogde dat nog de mogelijkheid bestond, door afsnijding van den toevoer van wapenen en ammunitie den opstand te dempen en met vreemde macht het geweld der Arabieren te beteugelen. Het Duitsche en Eng. Emin-comité, kardinaal Lavigerie, Duitschland Engeland, Portugal en de Congo Staat moeten vereenigd optreden, anders blijft Afrika aan de macht der Arabieren en aan den slavenhandel overgeleverd- Hoe men in China met het geld omspringt. De Pekinger Staatscourant bevat een besluit, waarbij de keizer alle met den bouw der dijken langs de Gele Rivier belaste ambtenaren degradeert of bestraft. Eene som van 2,000,000 pd. st. was uit de Staatskas voor deze dijken toegestaan, en thans is gebleken dat de ambtenaren dat sommetje zoek gemaakt hebben en er eigenlijk nog niets is uitgevoerd. Vele ambtenaren zijn verbannen naar Mansjoerije, waar zij nu als dwangarbeiders aan de wegen moeten werken. De keizer heeft het toestaan van nieuwe millioenen bevolen en aangedrongen het noodige werk thans vlug af te doen. Zelfmoorden in Frankrijk. In den loop van het jaar 1887 zijn in Frankrijk 7572 zelfmooiden voorgekomen, waarvan 2161 veroorzaakt door hersenaandoeningen 1228 door het verlangen om een einde te maken aan lichamelijk lijden202 geschiedden om zich aan rechtsvervolging te onttrekken 25 uit afkeer van den krijgdienst 80 uit schaamte over verkeerde daden 809 waren het gevolg van dronkenschap305 van geldver legenheid 403 van gebrek of vrees daarvoor 100 van ontslag uit betrekkingen, verlies van processen of verliezen .bij het spel56 van droefheid over sterfgevallen; 975 van niet nader omschreven huiselijk verdriet. Uit ijverzucht hebben 57 echtgenooten of gelieven zich van kant gemaakt en 200 wegens ongelukkige liefde. Verleden week had te Dyon eene zonder linge huwelijksvoltrekking plaats. Zekere Guth- knecht, een 37-jarig Elzasser, onlangs wegens diefstal tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld, werd met eene Fransche waschvrouw Hermance Poiret, 33 jaren oud, eene Parisienne, in den echt vereenigd. De bruidegom werd van de gevange nis naar 't stadhuis en van daar naar de kerk gebracht; een inspecteur van politie, een gevan genbewaarder en twee detectives waren de getui gen. Na de plechtigheid werd aan de bruid toe gestaan met haren man in de gevangenis te dejeuneeren en zij mocht verder den dag bij hem doorbrengen, 's Avonds namen ze afscheid voor een paar jaren, wanneer zij haren echtvriend in Nieuw-Caledonië hoopt te ontmoeten, om daar samen lief en leed te deelen.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2