N#. 117. Donderdag 15 A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Iiriclitingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELGelet op artikel 8 der wet van den 2den Juni 1875, (Staatsblad No. 95), Brengen ter algemeene kennis, dat door hen is ingewilligd het verzoek van JAN BREMER Pieterszoon, wonende te Texel, om in het perceel kadastraal bekend gemeente Texel, Sectie D, No. 719, een broodbakkerij te mogen oprichten. Texel, den 18 November 1888. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. D. C. LOMAN. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Donderdag den 15 Novem ber 1888, des namiddags te 7 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 12 November 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 14 November 1888. Met zekerheid kan worden medegedeeld dat morgen, Donderdag, de telefoondienst te Oos terend voor het publiek zal worden opengesteld. Bij de mededeeling hiervan is het zeker waardig op te merken hoe gunstig het middel van gemeenschap op ons eiland is door den electrischen draad. Met de thans tot stand gekomen verbinding zijn 4 dorpen telefonisch met het hoofdkantoor den Burg verbondenn. 1. de Cocksdorp, Oudeschild, de Koog en Oosterend, terwijl ook nog eene telefonische verbinding tusschen de Cocksdorp en' de vuurtoren in Eierland bestaat. Voegen wij hier nog aan toe, dat het hoofd kantoor aan den Burg telegrafisch met het eiland Vlieland en met den Helder is verbonden, dan hebben wij zeker geen reden tot klagen dat ons eiland in dit opzicht is misdeeld. De laatste markt voor dit jaar kenmerkte zich door een goede aanvoer van rundvee, en een vinnige koude. De handel was echter van geen beteekenis. Er waren aangevoerd 20 stuks rundvee, 18 biggen, 4 paarden, 1 schaap en 1 korf kippen. Naar aanleiding van de mededeeling aan den Gemeenteraad van Texel, betreffende de plannen tot vergrooting der haven van Texel met opgave der begrooting en bijdrage door rijk, provincie en gemeente, heeft de firma Koning Co. alhier zich tot de ministeriën van Marine en Oorlog gewend en daarbij gewezen op het belang dat ons Vaderland konde hebben, ingeval van oorlog bij eene goede haven van Texel, voldoende doorstroo- mend en diep, zoodat dan die haven tot reservehaven kon worden gebruikt, een veilige ligplaats voor torpedobooten als ander zins; adressante meende dat nu de regeering de verbetering is toegedaan, die verbetering zoodanig te maken, dat dan de Marine daar ook van profiteeren kon. Zij beraamde daarvoor een uitgaaf van ruim 80 mille, zoodat de Marine en Oorlog dan daarvoor nog ruim 40 mille zouden moeten bijdragen. In antwoord daarop werd de firma medege deeld door den minister van Marine dat 't hem niet van genoegzaam belang voorkomt, om daaraan door het rijk bovendien eene som van ruim 40 mille ten koste te doen leggen, en tegelijk van den Minister van Oorlog, waarin wordt medegedeeld, dat ook met het oog op de belangen van zijn departement geen aan leiding bestaat tot het geven van eene Rijks subsidie voor het verbeteren van de haven te Texel. De heer Bottinga van Harlingen, hier reeds van vroeger bekend, hield gisterenavond eene lezing (of duidelijker gezegd een decla- matorium) in de Vergulde Kikkert alhier. Met veel succes bracht hij een 5 tal nummers ten gehoore en bewees daarmede weder op nieuw hoe goed hem die taak was toevertrouwd. Het aantal hoorders had grooter kunnen zijn, zeker was dit een gevolg 1°. van de weinige bekendheid der lezing, 2°. van het minder gunstige weder. De lust tot landverhuizing naar Amerika blijft nog steeds levendig. Den 24sten dezer maand zullen, door tusschenkomst van Koning en Co. per stoomschip P. Caland naar Amerika vertrekken: Naatje Knol, weduwe Jan Bakker, Pieter Kalf en diens vrouw Kriena Breen, benevens de kinderen, Hiltje, Cornelia en Adam Kalf. Wij herinneren belanghebbenden dat binnenkort door de bevoegde ambtenaren we der inspectie zal worden gehouden, of aan de ijk der maten en gewichten, welke in winkels worden gebruikt, naar behooren is gevolg gegeven. Niet overbodig is zeker te zeggen dat alle maten en gewichten, onverschillig of zij als zoodanig dienst doen of niet, welke in de winkels voorhanden zijn, van het merkteeken der ijk moeten zijn voorzien. Ter voorkoming van moeielijkheden en schade zorge men dus geene ongeijkte maten en gewichten in den winkel voorhanden te hebben, zelfs niet tot berging van waardelooze artikelen. Een ieder zij alzoo gewaarschuwd. Heden, Woensdag-avond, zal door den heer Kroes, Inspecteur der N. A. S. M. eene lezing worden gehouden over de Argentijnsche Republiek, in het lokaal de vergulde Kikkert alhier. Het doel dier lezing schijnt te zijn om landbouwers en handwerkslieden tot emi gratie daarheen op te wekken. Hoe kort nog de winter was, toch heeft het ijs reeds elders eenige slachtoffers gevraagd; een aansporing om dus vooral voorzichtigheid te beoefenen is zeker niet overbodig. 't Was maar kool. Maar toch waren 't uitvliegers in hun soort, want op de schaal vertegenwoordigden 2 exemplaren een gewicht van 28 oude ponden. Een roode kool n.l. 15, en een van 13 oude ponden, zoo'n paar mon sters uit het plantenrijk waren hier dezer dagen te zien. DEN HOORN, 13 November 1888. De rekening en verantwoording van het begrafenisfonds Unitas alhier, welke Zaterdag avond in een algemeene vergadering werd gedaan, getuigde tot groot genoegen, hoe deze vereeniging steeds in bloei toeneemt. Steeds voldoende aan hare verplichtingen, is het der vereeniging toch mogelijk geweest binnen vier jaren een som van ruim 850 gulden te kapitaliseeren. Getuigt dit reeds van vooruitgang, te meer opmerkelijk is dit succes, daar gedurende de drie wintermaanden geene contributie wordt betaald. OOSTEREND, 13 November 1888. Nabij den dijk achter Oost- en Nieuwe-Schild zitten acht en twintig blazerschuiten vast gevroren. Wanneer de winter aanhoudt en het ijs begint te „kruien" zitten deze visschers- scheepjes lang niet zonder gevaar. Voor de visschers is 't evenwel al nadeelig, daar er op de Reede van Texel nogal garnalen zijn te vangen, en zij nu tegen wil en dank moe ten thuis blijven. In Oostelijke richting is het vol ijs, doch meer Zuid-Oostelijk is de zee ruim, zoodat de vaart van 't Oudeschild naar Harlingen open is. OUDESCHILD, 13 November 1888. Is de gevallen koude voor verreweg de meesten nadeelig of onaangenaam, dit is niet het geval met de garnalenvisschers. De felle koude en het ijs op de Zuiderzee, schijnen de garnalen bij milliarden naar de diepte van Texelstroom te hebben gedreven. De vangst is dan ook overvloedig. Heden werden dooi de kokerijen, die gisteren de werkzaamheden hebben hervat, 410 manden garnalen gekookt. Nooit te voren werden er zooveel te gelijk behandeld. De meeste eigenaars van kokerijen zijn overeengekomen, om te bepalen dat de visschers voorloopig niet meer dan 5 manden eiken dag per schuit zullen aanbrengen. De prijs is nog niet geregeld. Naar aan „De T(jd" uit goeden bron wordt verzekerd, zou het verslag der Staats commissie betreffende de defensie zoo goed als gereed zijn. In den boezem der commissie heeft het gevoelen der voorstanders van den persoonlijken dienstplicht gezegevierdslechts drie stemmen zouden zich bij de laatste beslissende stemming daartegen hebben verklaard. Het is velen bekend, dat hier en daar de westkust van ons land geweldig van de zee te lijden heeft. Dit is ook het geval met het eiland Rottum. Aan de westzijde wordt het kleiner, aan de oostzijde wordt het grooter. Volgens meting van den strandvoogd had het onlangs in 14 dagen 97a meter verloren. De woning van den voogd is nauwelijks verplaatst, of de fonda menten der laatste woning worden weder door het zeewater bespoeld. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1