Buitenland. Met het oog op het a. s. St.-Nicolaasfeest wordt het publiek door den minister van w., h, n. uitgenoodigd voor eene zorgvuldige en stevige inpakking der bij die gelegenheid met de pakket - post te verzenden voorwerpen zorg te willen dragen. Ook wordt met nadruk aanbevolen om de adressen, voor zoover zij niet op het omslag der pakketten geschreven kunnen worden, met styfsel of andere kleefstof, mits niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken tijdens het vervoer geen gevaar besta. Er zijn nieuwe muntbiljetjes van f10 in den maakzij zullen 12 centimeter breed zijn (de hoogte der tegenwoordige) en 8 centimeter hoog. De biljetjes zullen dus meer dan de helft kleiner worden, nl. 97 vierk. duim oppervlakte hebben, tegen 222 bij de tegenwoordige. Of de teekening smaakvoller wordt dan die op de geelbruine oliepapiertjes, welke nu eenige jaren in de wandeling zijn geweest, wordt niet vermeld. Wij meenen echter, dat men er wel op rekenen mag. (Haagsche Ct.) De leden van de Eerste Kamer der Staten - Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag, den 3den December a. s. des avonds om 8 ure. Naar het N. v. d. Dag meldt, zijn 6 personen van 't eiland Wieringen vertrokken naar de Argentijnsche Republiek om zich aldaar te ves tigen. Twee van hen lieten voorloopig hun huisgezin hier achter. Door het zware weder dat Dinsdagnacht woedde is nabij de Schermer (N. H.) de bliksem ingeslagen in een winkelhuis van den Heer Hart, te Stompe- toren. Het huis stond spoedig in brandde bewoners wisten zich nog in tijds te redden, ofschoon men zich reeds ter ruste had begeven. Het perceel is tot den grond toe afgebrand. Donderdagavond, 22 Nov., is de groote boerdery van den heer De Baunfort te Utrecht, te Kortezwaag, bij Gorredijk, bewoond door den heer Westerhof, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Van de 60 stuks rundvee kwamen 12 in de vlammen om; de anderen werden door de beide knechts gered. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft aan de leden dier vereeniging een nieuwe vrucht toegezonden van den arbeid des heeren C. Lely, chef van het technisch onderzoek in zake de droogmaking der Zuiderzee. Dit werk, met 15 kaarten en platen, behandelt den invloed der afsluiting op de waterloozing der langs de Zuiderzee golegen provinciën. De heer Lely komt na omvangrijke studie van dit onderwerp tot de conclusie, dat tegen de bovenbedoelde afsluiting en gedeeltelijke droog making der Zuiderzee met inbegrip van den IJssel, voor zooveel de waterloozing betreft, geen bezwaar bestaat. Blijkens een mededeeling in het „Sociaal Weekblad" heeft het gemeentebestuur van Oude Pekela in dit jaar driemaal bij het verleenen eener concessie tot oprichting van een fabriek de voor waarde gesteld, dat de concessionaris verplicht is bij ongevallen in de fabriek, waai door werk lieden mochten worden gekwetst of verminkt, geneeskundige hulp en verpleging voor zijn reke ning te nemen en het huisgezin te onderhouden tot een maximumterijn van een jaar. Een der drie fabrikanten is van deze beslissing in hooger beroep gekomen, en zijn zaak is thans aanhangig bjj de Raad van State, die zal hebben te beoor- deelen, of gemeentebesturen tot het stellen van zulk een voorwaarde bevoegd zijn. De aan de gemeente Edam behoorende boerenplaats, liggende in de Purmer, groot 32.98.20 is den 16 dezer in het openbaar voor 8 jaren verhuurd voor f 4439.13, f 942.13 meer dan thans. De smokkelarij van graan van het Compascum in het Munsterscheveld naar het Hanoversche heeft thans zulke verhoudingen aangenomen, dat wekelijks via Ter-Apel drie vijfhonderd zakken koren derwaarts geëxpedieerd worden, welke geregeld de grenzen over, Duitschland binnenge voerd worden. Er zijn kooplui op onze grenzen, die er 's weeks f 75 mee verdienen. Thans verneemt men dat de Duitsche regeering huzaren zenden zal ter bewaking van de grenzen. Toen een inwoner van Utrecht dezer dagen met zijne vrouw thuis kwam, zag hij uit het zolderraam een vrij dik touw hangen, dat bijna tot op de straat reikte en hem niet toebehoorde. Hij vermoedde dat er tijdens hunne afwezigheid iemand in huis was geweest en langs dat touw weder vertrokken en bij onderzoek bleek al spoedig dat, behalve een paar nieuwe laai zen, ook eenige kleedingstukken waren ontvreemd. De vermoe delijke dader is reeds aangehouden. Te Buinen is de keisteenen aan- en afvoer thans wederom in vollen gang. Honderden wagen vrachten worden wekelijks uit den esch, het veld en de omgelegen dorpen en gehuchten aangebracht. Daar in het veld, behoudens enkele plaatsen waarin nog geen vrijheid tot keisteenendelven is bekomen, de opbrengst afneemt, neemt de delving op de esschen vooral dit jaar niet weinig toe, waarvan de resultaten zeer bevredigend zijn. Er zijn hier zooveel keisteenen voorhanden, dat er per are 10 tot 15 wagenvrachten gedolven worden. De teelt der gewassen neemt op het land, wegens keisteenendelving dien losmaakt, zeer toe en vooral aardappelen en boekweit waren zoowel in het natte jaar 1888 als in het drooge jaar 1887 veel beter dan op het niet omgegraven land. Door sommige landbouwers wordt per jaar f 150 tot f 200 uit de keien gewonnen. Dezer dagen, aldus meldt men aan de Goesche Courant, kwam bij een bakker te Goes iemand die hem een middel aanprees om het deeg te doen rijzen, of minder goed meel smakelijker te maken, dat veel goedkooper is dan wat de bakkers tegen woordig gebruiken. De bakker kocht wat van dat nieuwe middel en liet het door twee apothekers onderzoeken die beiden, geheel onafhankelijk van elkander tot de ontdekking kwamen, dat het bijna geheel uit amoniak-aluinvermengd met een weinig curcuma, bestond, dat schadelijk voor de gezond heid is. Men vestigt de aandacht op het Pharmaceutisch Weekblad van 17 Nov. jl., waarin dr. Gouvée te Middelburg mededeelt, dat de bakkers aldaar dezer dagen vereerd werden met het bezoek van den heer J. Kosman, Coolvest, 41 Rotterdam, eenig agent voor Nederland voor ceraispoeder. Een onderzoek leerde ook dr. Gouvée dat dit poeder niets anders was dan ammoniak-aluin (kristalmeel), eenigszins geel gekleurd door fijn gestooten curcuma. Van meel in de ware betee- kenis van het woord was geen sprake. De Engelsche landbouwers beginnen tegen- wooidig meer en meer tot de overtuiging te komen, dat bij voldoende zorg de bodem aldaar even goed als elders geschikt is voor de vruchten teelt in het algemeen, en van appelen, pruimen en peren in het bijzonder. Tot nog toe wordt het noodige daarvan voor het grootste deel van buiten ingevoerd, en bij het groote verbruik in Engeland vinden de buitenlandsche vruchten aldaar willige markten. Een onlangs opgerichte „Nationale Vruchtenteelt-Vereeniging", die be weert dat de opbrengst van een stuk land wel 25'maal grooter is bij het winnen van fruit dan bij den graanoogst, zal zich thans tot de regeering wenden, met verzoek den aanleg van vruchten- tuinen met raad en daad te ondersteunen, niet alleen om geldelijk voordeel te verkrijgen, doch ook om aan ledige handen werk te verschaffen. Een aantal parlementsleden, die de laatste ver gadering dezer vereeniging bijwoonden, hebben hunne medewerking toegezegd, om aan de over- heersching van het buitenlandsche fruit, hetwelk thans in de Londensche winkels prijkt, een einde te maken. De houding der revolutionairen in België doet voor onlusten vreezen. Niet alleen hebben zij be sloten, te Brnssel en in de voorsteden voort te gaan met het houden van vergaderingen in de open lucht, hetgeen onvermijdelijk botsingen met de autoriteiten moet tengevolge hebben, maar ook elders dreigen nieuwe uitbarstingen. In den bas sin du centre heerscht groote ontevredenheid, omdat iedere loonsverhooging wordt geweigerd. De socialistisch republikeinsche party doet er haar voordeel mede. Zij predikt niet alleen het algemeen stemrecht, maar ook de republiek en vereeniging met Frankrijk. Te Louvière trokken Zondag ruim 1000 werklieden met roode en Fransche vlaggen door de stad. „Bedenken wij, dat de Fransche republiek op ons het oog heeft gericht! Frankrijk rekent op de Belgen!" riep de beruchte Defuis- siaux. En de dwazen antwoordden met het geroep: „Leve Frankrijk!" De te Ostende te huis behoorende visschers- sloep „No. 66" kwam de haven aldaar binnen met eene zeldzame vangst. Zy vond in de Noordzee op de hoogte vau Yarmouth, een verlaten, nieuw gebouwden, geheel onbeschadigden tweemaster, de „Slesvig Svendborg." De daarin aanwezige vracht van honderd ton Zuid-Russische garst was onaangeroerd, evenals alles wat voor de uitrusting noodig was. In de kajuit van den kapitein ontbrak eene lade, zoodat men moet aannemen, ook daar er geene kleedingstukken aan boord waren, dat de bemanning met alle scheepspapieren de vlucht genomen heeft. Een paar boeken waren geteekend „H. B. Kastrup", waarschijnlijk de naam van den kapitein. In elk geval is het een aardig zaakje voor den eigenaar van de Ostender visscherssloep, daar hem recht matig het derde deel van het gevonden schip en de lading toekomt. De waarde wordt door deskundigen op 50.000 fr. geschat. Te Milaan zijn de afgevaardigden van 46 Ita- liaansche werkliedenverenigingen vergadert ge weest, die geprotesteerd hebben tegen den oorlog in het algemeen en tegen het drievoudig verbond, verklarende in geval van oorlog de Regeering niet te zullen volgen. Er zullen in het geheele land handteekeningen verzameld worden voor een protest tegen de Regeering. De Fransche werklieden zullen in naam van de broederschap der werklieden worden uitgenoodigd om de beweging te steunen. Te Liverpool is eenigen tijd geleden een goed geslaagde proef genomen met eene methode, om aan boord van schepen een brand te blusschen uitgedacht door de heeren Coates en Carver te Manchester. Deze methode berust daarop, dat men verbrandingsproducten der stoomketels doet binnen dringen in de ruimte, waar zich de brand vertoont, omdat het koolstofzuur en de kooloxyde, die zich daarin bevinden, goede bluschmiddelen zijn. De proef vond plaats op eene ponton, in welker ruim een groot vuur van hout en steen kolen, met creosoot doortrokken, werd aangestoken, nadat de mangaten geopend waren om een behoor lijken luchtstroom te verkrijgen. Het vuur was weldra gebluscht door middel van de gassen, die voortkwamen uit de verbrandingskamer van een stoomketel, die tot dit doel op de ponten geplaatst was. Eenmaal het vuur uitgedoofd zijnde, werd van het toestel gebruik gemaakt om versche lucht in het ruim der ponton te brengen, zoodat eenige minuten later een kind zich daarin kon begeven, zonder eenig gevaar voor verstikking. In Engeland zijn de plannen voor de instel ling van een afzonderlijk departement voorland- bouw voorloopig weer van de baan. Zooals vroeger reeds werd gemeld, wachtte de maatregel die aan Nederland vrijen invoer van vee zou hergeven, op de instelling van zulk een departe ment. Of nu van dezen maatregel niets komen zal? „Het schijnt wel schrijft de Londensche corr. van het Nieuws dat het zoo is, doch het volgt nog niet bepaaldelijk uit het gebeurde. Immers hebben de tegenwoordige Ministers niet langer het voorwendsel, waarvan zij gedurende de laatste maanden gebruik konden maken. Het zou hoogst onbillyk zijn ons nog langer te laten wachten, daai ons land vrij is van longziekte mond- en klauwzweer, en zeker even goede maat regelen neemt tegen gevaar van invoer van be smetting van elders, als Denemarken en Canada. Mocht dus wederom de lang verwachte maatregel worden uitgesteld, dan hebben wij recht op En geland neder te zien als een natie, die in naam het vrijhandelsstelsel toepast en in werkelijkheid, waar zij het wenschelijk acht, bescherming in den arm neemteen houding, waarover wij ons kunnen beklagen, maar waarin Nederland, als kleine natie tegenover het groote Britsche rijk, feitelijk machteloos is." Op eene kade der stad Zürich in Zwitserland, zijn, sedert eenigen tijd, twee reusachtige hooge palen opgericht, die aan 't boveneinde door dwars balken aan elkander zijn verbonden. Het toestel, dat als drager van telefoon-draden moest dienen, heette weldra in de wandeling „de Telefoon galg". Aan dit gevaarte zag men Zondag morgen zeer in de vroegte, een man hangen. Dadelyk stroomden honderden nieuwsgierigen toe, die de vraag overwogen, wat den levensmoede, die zoo hoog in de lucht bengelde, welk zou bewogen hebben om naar boven te klauteren, ten einde zijn heilloos plan te volvoeren. De politie werd gewaarschuwd en gebood dat de gehangene zou worden afgenomen 't geen echter gemakkelijker gezegd dan gedaan was. Een der hooge masten werd ten slotte door een goed beklimmer bestegen en h\j sneed den zelfmoorde naar af. Toen de doode beneden lag, beweerden sommige dat hij zich nog bewoog. Bij nader onderzoek bleek echter dat men met een pop van stroo te doen had, die heel netjes was aangekleed. Onder schaterend gelach der toe schouwers nam een politieagent den zelfmoorde naar onder den arm en bracht hem weg. Het Italiaansche expeditieleger in Abyssinië maakt een uitgebreid gebruik van de duivenpost. Iedere patrouille neemt een mand met vier duiven

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2