J°. 122. Zondag 2 December A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. Eene herinnering aan 1813. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. VAN EIGEN BODEM. De gebeurtenissen welke voor 75 jaren geleden in ons Vaderland plaats vonden, zijn of worden op verschillende plaatsen herdacht; nog dagelijks komen in de couranten berichten over gehoudene, of te houden feesten ter herinnering aan dien gedenkwaardigen tijd voor, verschillend van datum, naar gelang van een of ander belangrijk feit, waarin stad of dorp uitmuntte. Zoover ons bekend, zijn die gedenkdagen op ons eiland zonder veel omslag voorbijgegaan, en daarom doet het ons te meer genoegen, door een vriendelijke hand in staat te zijn gesteld, in onze colommen eene herinnering van 1813 te kunnen geven, voor zooverre die op ons eiland betrekking heeft. Wij nemen daarom volgaarne het volgende op: „Naar aanleiding van de ook voor ons eiland gewichtige gebeurtenissen voor 75 jaren, kwam het mij voor dat nevensgaande stuk u niet dan een welkome plaats zou beslaan in uw blad. Dit in 1813 geschreven, geeft een juiste schets van hetgeen hier toen plaats had. In vele plaatsen van ons Vaderland herdacht men dezer dagen de heugelijke gebeurtenissen van toen, en juist Texel bleef in alles ten achter. De Texelsche Courant zal zich dus nu nog eenigermate van een aangename plicht kunnen kwijten, door althans de eerste dagen van Dec. 1813 niet ongemerkt te laten voorbijgaan. HET EIJLAM) TEXEL. Oosterend den 7 December 1813. Sedert den 5e December is alhier op dit Eijland, door de burgers van het dorp Oosterend, en het Nieuweschil eene omwenteling te weeg gebragt. De Oosterenders door eenige dag bladen, en andere publike in Amsterdam uijt- gekomene geschriften met [afgrijzen vervuld door het tirannijsch gedrag der fransche op eenige plaatsen in ons vaderland, gehouden, bezield met geestdrift en verknogtheijd aan het Huijs van Orange, aan wiens Eersten Willem ons vaderland de grootste dankbaar heid verschuldigdt is, en opgewekt door het voorbeeld welke andere vrijheijd en vaderland livende braven, hebben getoondt, hebben ook willen doen zien dat nog het oude bloed der Nederlanden ook in hunne aderen vloeijden. Op Zaturdag den 5 Deer wierdt er aan het Nieuwe schild door eenige snaphaan schooten een algemeene wapening aangekondingt, waar op de Nieuweschiltsche burgers gewapend met snaphanen, sabels, piken en ander geweer na Oosterend trokken, en vereenigde zig aldaar met de op den been gebragte Oosterendsche burgers. Men zettede de Prinsche vlag op den toorn, en toog, voorzien van den Holland- schen standaard, onder aanvoering daartoe benoemde officiers na het Oudeschil, van waar zij onder de oude vreugde geroep Vivat Orange boven, naar het lunet trokken in welke eene besetting kustkanonniers zich bevond, het welke bij capitulatie aan de burgers wiert overgegeven. De bezetting voegde zich dadelijk bij de verenigde burgers en rukte toen onder het geluijd der trom naar het fort Centraal welke eer bekend, met de naam van Schans, hetwelk verdeedigd wiert, door 25 follegaars, en 40 kustkanonnier, gekom- mandeerd door den commandant en eenige fransche offisiers. Na het zelve opgeëijst te hebben voor den Prins van Orange gaf de commandant ten antwoord, veel eer zijn leven te willen verliezen dan tot den overgaaf te willen besluijten. Hierop marscheerde men na den Hoofdplaats den Burg, met oogmerk om de oude vader- landsche vlag op den tooren te planten en den vrijheijdsboom uijt den weg te ruijmen. Op eene korte afstand van den Burg, kwamen eenige leden van het Eij lands bestuur onder gelijden van de vrederegter hun te gemoet welke hun vroeg: wat hun oogmerk was? waarop de capetijn der gewapende burgers hem tot antwoord gaf: de zoo genoemde vrij heijdsboom uijt den weg èn de Hollandsche vlag, op den tooren. Hierop wilde zij hun van hun doel afbrengen, dog de gewapende menigte tot dus verre reeds gevorderd, wilde zich in gene deele aan hun verzoek onder werpen maar trokken in orde voor waars de vrederegter verzettede zig hier tegen, wierp zich voor hun neder, roepende: dat zij hem veel liever moesten nederstooten, dan hun plan in uijtvoer te brengen, dan de burgers zich hier niet aan stoorende, marscheerde op den Burg, alwaar bij hun aankomst de vlag onmiddelijk, door de ingezetene wert opgezet. Waarna men in geschikte orde, zonder dat de ingezetene van den Burg redenen van klagen hadden, maar in teegendeel, ten uijtersten voldaan, over hun braaf gedrag, de straten van den Burg door trokken, de vrijheijdsboom om ver hakten en wederom naar Oosterend te rug keerden, waarna men uijt elkander ging ider na zijn wooning. Wordt vervolgd.) TEXEL, 1 December 1888. St. Nicolaasavond. Als het volgende nummer van ons blad verschijnt is het St. Nicolaas avond. Bij de eigenaardige wijze waarop hier dat feest wordt gevierd, wagen wij het te herinneren aan eene opmerking van het vorige jaar, dat het wenschelijk is dat vele personen bij maskerade zich vereenigen opdat daardoor aan het vermaak het nut worde gepaard. Wij herinneren daartoe aan het St. Nic. feest van 1880. enz. Wat dit jaar ons zal geven is ons onbekend, doch indachtig dat ten vorige jare in de kleeding en vertooning der gemas- kerden reeds veel verfijning was optemerken, wenschen wij en zeker velen met ons dat ergerlijke of minder doelmatige vertooningen achterwege mogen blijven. In de zitting van de Tweede kamer is Donderdag door den heer Schepel verlof gevraagd en verkregen om de Regeering te interpellee- ren over het verbod van den invoer van rundvee in Duitschland. Bij de voortzetting van het debat over de Indische begrooting verdedigde de Minister zijn bekende godsdienstige gevoelens, sprak van de Nederl. Herv. kerk als bestuurd zonder belijdenis en beval de waarheden der heilige alliantie aan. De heeren Yan der Kaay en Schaepman protesteerden tegen dergelijke uit latingen, terwijl de heer Schaepman ook het recht der Catholieken als een deel der natie volhielt. De heer Lohman zag in de woorden van den Minister niets kwetsends. Deze laatste vroeg verschooning. Het was 's Ministers bedoeling niet geweest iemand te kwetsen. Aan de Catholieken bracht hij hulde voor hun gods dienstzin, zoowel hier als in Indië. Voorloopig is door de Regeering ingetrokken het voorstel tot het voteeren van f 12000 voor docenten in de klassieke talo te Batavia. Bij koninklijk besluit van 20 dezer, opge nomen in de Staatscourant van 28 dezer, wordt op de voordracht van den minister van waterstaat, handel en nijverheid bepaald dat voorfrankeering van brieven en andere stukken postzegels zullen worden ingevoerd, onderscheidenlijk ter waarde van 77s, 22V3 en 100 cents. Zij zullen, te rekenen van 15 Dec. a. s., voor het publiek verkrijgbaar zijn. De bepalingen van het koninklijk besluit van 12 Nov. 1851 (Staatsblad nr. 148) zijn mede op deze zegels van toepassing. Het bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek, op de staatsbegrooting voor 1889 eene som van f 10,000 te brengen, als eerste termijn van een over drie jaren te verdeelen subsidie van f 30,000 voor het door de Vereeniging in te stellen onderzoek. De aanvankelijke begrooting der kosten van dit onderzoek gaf een bedrag aan van 125,000, doch verschillende omstandigheden hebben het bestuur in staat gesteld dit bedrag tot 100.000 te verminderen zonder in het minst van het oorspronkelijk gestelde doel, het instellen van een volledig onderzoek, at te wijken. De mid delen der Vereeniging wijzen tot het einde van 1891 een bedrag aan van ongeveer f 75,000 zoodat dei Vereeniging een bedrag van f 80.000 ontbreekt, om het door haar bedoelde onderzoek te doen instellen. Wanneer die subsidie aan de Vereeniging van Rijkswege toegewezen is de overige f 75,000 zijn door provinciën, gemeenten, waterschappen particulieren bijeengebracht zijn derhalve de middelen verzekerd om het voorge steld onderzoek ten einde te kunnen brengen. In eene vergadering der vereeniging voor volksvermaken werd op de vraag van een der leden: of er ook iets bekend was omtrent de oprichting van een standbeeld voor J. Pz. Coen, door den Voorzitter medegedeeld, dat in eene vergadering der Coen-commissie te Haarlem gehouden, tot de oprichting van dat standbeeld besloten was. Het zal te Hoorn worden geplaatst, uit metaal gegoten worden, 3 M. hoog zijn, en staan op een voetstuk van 2 M. Verder mocht nog niets daaromtrent bekend gemaakt worden. 1

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1