N\ 123. Donderdag 6 December. A°. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Eene herinnering aan 1813. Binnenland. Dit blad verscliijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, herinnert bij deze de ingezeten aan art3 der Algemeene Politieverordening dezer gemeente hetwelk aldus luidt „Voor zoover daarin niet is voorzien bij het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No 142), moet ingeval van verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen één maand kennis worden gegeven ter Secretarie der Gemeente op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van het gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zeiven. Tevens zal daarbij moeten worden opgegeven Wijk en nummer van het perceel hetwelk verlaten en betrokken wordt. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete tot een maximum van f 3-" Texel den 23 November 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. VAN EIGEN BODEM. (Vervolg van N° 122.) Op Zondag den 6den December liet de Capitijn van de Prinsche burgers schaar, door trommelslag wederom de burgers bij eikande ren zamelen en verenigd met de Nieuwe schilders, trok men wederom op, om op nieuw de schans op te eijschen. Buijten het Oude Schil, op de Hoogte gekomen bevonden er reeds volgens afspraak van den voorige dag, een aantal burgers van den Hooren, met den Heei Briningen capiteijn der kustkanon niers, met eenige zijner onder zich hebbende man schappen, welke zich ook bij de verenigde burgers vervoegde, waarna de commanderende officier der gezamelijke burgers met den voor noemde Heer van Briningen, zich naar den Burg begaaven ten eijnde aan den regering te verzoeken, om aan hen de behulpzame hand te verleenen, dog dit wierdt hun gewijgerd. Dan dit schrikte hen niet af, integendeel, hier door nog meer aangevuurd, begaven de Ooster- endersche burgers twe van den Hooren met den Heer Captijn van Briningen benevens nog twe ingezetene van den Burg zich naar den Schans om nog eerst eens te beproeven of zij tot den overgaaf nog niet konden besluijten waar men na wederzijsche delibratie over een kwam dat aan den commandant benevens aan zijne Frans officiers eene vreije aftogt naar den Helder wierdt toegestaan en dat zij 's anderen daags 's morgens om 9 uuren de schans moesten ontruijmd hebben, naar afloop der capitulatie na aan het Oude-schil eenen sterken wagt agter gelaten te hebben, wier beveelen onder anderen waren gene vaartuigen hoegenaamd van het eiland te laten varen, nog binnen komen, keerden men weder op eene rustige wijze elk naar zijn dorp terug. Des nagts omstreeks 12 uuren kreeg de Kapiteijn van Briningen berigt, dat de plaats majoor een Franschman, welke zich mede in de schans bevond, voornemens geweest was, de schans met de daarin liggende manschap pen te laten springen; dog dit heijlloos en voor het Oudeschil bizonder zoo rampzalig oogmerk wierdt door eenige der aanwezige kust-kanon- niers ontdekt waarna dezelve de voornoemde Majoor provisioneel buijsarrest gaven. Dit berigt wierdt onmiddelijk naar de gewapende burgers, van Oosterend en het Nieuweschil afgezonden, waarna de kapiteijn door trommel slag de slapende menigte opwekte, in het geweer stelde en met drift naar het Oudeschil rukte, alwaar men reeds, de gewapende Hooren- sche burgers aantroffen, waarmede zij den dageraad verbeijden, tot de klok negen uur sloeg en men wederom een Commissie afvaar digde, aan het Hoofd hebbende den Heer van Briningen welke aan den schans gekomen, de commandant benevens de plaatsmajoor en de andere officieren onder een eskorte kust- kanonniers die bij de aankomst der commissie zich bij de vereenigde burgers gevoegd hadden, naar de Haven van het Oudeschil transpor teerde en onmiddelijk rukten de toevende burgers voorwaarts en trokkende de schans binnen. Voorts werden de kustkanonniers van hunne dienst ontslagen en wederom als burgers aangemerkt. De kapiteijn van Briningen zwoer daarop getrouwheijd aan het Huis van Orange en verbond zich plechtig aan de schans benevens het Eijland tot den uijterste man te verdeedigen, dit voorbeeld wierdt door de gezamentlijke gewapende bur gers benevens de 25 volteguurs, met blijdschap nagevolgd. De laatstgenoemde trokken wederom in de schans en de gewapende burgers mar- scheerde toen naar den Haven van het Oude schil, alwaar zij den Franschen Majoor met sterke touwen de handen en voeten bonden en wierdt met de andere Franschen die ongebonden waren niet naar den Helder, volgens de capitulatie maar om het meijneedig gedrag des bovengenoemde Franschmans naar Amster dam gezonden. Eijndelijk wierden die plaat sen waar men een vijandelijken aanval kon duchten met genoegzame wagts voorzien en men trok wederom in orde naar zijne woonin gen. TEXEL5 December 1888. Voor de verkiezing van tweehoofd-ingelan den voor het waterschap de 30 Gemeenschap pelijke polders op Texel, Maandag jl. gehouden, waren 170 stemmen uitgebracht. Hiervan bekwamen de heeren Corn. Bz. Bakker 149 stemmen. Pieter Jz. Roeper 120 Jan Dirksz. Witte 43 Klaas Jz. Roeper 15 Corn. Pz. Eelman 5 C. Bakker 2 Door den minister van oorlog is aan de autoriteiten derj landmacht een circulaire gericht omtrent den dienst van het leger op Zondag, in het belang van het vervullen der godsdienst plichten door de militairen. Het gebeurt in sommige garnizoenen, dat inkoopen van benoodigd- heden voor de menages en het rapport houden van de commandeerende officieren plaatshebben op uren, samenvallende met godsdienstoefeningen. Ook gebeurt het dat geneeskundige onderzoekin gen, vaccinatie of gymnastiekoefeningen Zondags gehouden worden. De minister wenscht dat hierin, voor zooveel noodig, verandering kome, dat diensten, welke gevoegelijk op een anderen dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zullen worden veroorloofd, en voor niet te vermijden diensten uren moeten worden gekozen buiten den tijd der godsdienstoefeningen. Slechts in spoed vereischende gevallen moeten door de mili taire autoriteiten des Zondags zaken in behande ling worden genomen, terwijl bureau-werkzaam heden, het uitgeven en doen rondbrengen van orders en dergelijke, tot het strikt noodige moeten bepaald worden De Zutphensche Ct. verneemt dat de minister van buitenlandsche zaken zich tot onzen gezant te Berlijn heeft gewend, om weder den onbelem- merden invoer van ons vee van de Duitsche regeering te verkrijgen. Het resultaat van die bemoeiingen is, dat voor het oogenblik het ver bod „beperkt is tot herkomsten uit Gelderland", m. a. w. dus, dat het Nederlandsche vee in Duitschland mag ingevoerd worden, wanneer dit niet uit Gelderland afkomstig is. Verleden week heeft een luitenant ter zee, op last van den minister van marine, in veree- niging met den directeur van de reddingsboot te Scheveningen, den heer W. Groen, de opmeting verricht van het wrak van de „Ango" af tot aan het hoogste punt der zee op den dag der stranding, Die afstand bleek te bedragen 384 meter, onver minderd den afstand van het wrak naar de Moerbank, waarop het schip strandde, maar waar van het sedert minstens 100 meter meer naar den wal is geraakt. Tevens werd geconstateerd uit de gegevens der vroeger gehouden proefne mingen met vuurpijlen, dat de verste draagkracht dezer geen 300 meter heeft bedragen. Over het tappen van sterken drank in de militaire cantines, wordt van geachte militaire zijde aan het Haagsche Dagblad het volgende geschreven: „Geen sterke drank in de militaire cantines?" „Zeker wel!" zeide die generaal, die eens by eene inspectie aan de chef vroeg: „Wordt hier in de cantine ook sterke drank geschonken?" „Neen generaal." „Dan verzoek ik u, hem voor taan te doen schenken, anders", zoo luidde zijn menschkundige opmerking, „als de soldaat hem hier niet kan krijgen, dan gaat hij hem in de kleine herbergen hier in den omtrek van de kazerne zoeken." Ik deel dit mee, omdat onlangs de „afschaffers" het verzoek aan den Minister van Oorlog hebben gedaaD, die cantines „drankvrij" te makendaarvoor behoede ons, niet Bacchus, maar Minerva! Bachus zou er zeer wèl by varen het aantal offers, hem gebracht, zou stellig ver meerderen, omdat de soldaat, dan niet meer onder controle zijnde, zich door niets meer verhinderd zou voelen „er nog eentje te pakken"integen deel, het voorbeeld van zijne kameraden zou aan stekend werken. De afschaffers zouden de tappers van foezelen grog van vitriool, die in de buurt van de kazerne hun verblijf hebben gevestigd, een aardig handje helpen om den soldaat tot hunne prooi te maken. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1