N\ 124. Zondag 9 December. A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, herinnert bij deze de ingezeten aan art3 der Algemeene Politieverordening dezer gemeente hetwelk aldus luidt: „Voor zoover daarin niet is voorzien bij het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad No 142), moet ingeval van verhuizing binnen de gemeente, daarvan binnen één maand kennis worden gegeven ter Secretarie der Gemeente op den voet als hierna is bepaald, te weten Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van het gezin. Voor afzonderlijk levende personen door hen zei ven. Tevens zal daarbij moeten worden opgegeven Wyk en nummer van het perceel hetwelk verlaten en betrokken wordt. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met geldboete tot een maximum van f 8—" Texel den 23 November 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL, 8 December 1888. St Nicolaasavond behoort weder tot het verledene. Veel valt er voor dit jaar niet van te zeggen. De eigenaardige wijze waarop hier dien avond wordt gevierd, schijnt wel iets van hare aantrekkelijkheid te verliezen, te oordeelen naar hetgeen de Woensdagavond ons te zien gaf. Geen enkele voorstelling van een of ander feit, geen typische kleederen, niets van dat, slechts eene gewone verkleeding van enkele personen. Bij zulk eene verflauwde ambitie zal de hier gebruikelijke St Nicolaasavond-vie- ring spoedig zijn uitgediend. De jeugd was des middags nog al goed vertegenwoordigd en velen van de jongelui waren aardig gecostumeerd, wij geven hen echter in overweging zich in een volgend jaar te vereenigen om door vertooning van een of ander teit, nog meer genoegen te smaken en te verschaffen. De „Delftsche Crt." meldt. Naar men thans met zekerheid verneemt heeft de Minister van Binnenlandsche zaken bij nader inzien goedgevonden, voor ieder der zes Rijks kweekscholen voor onderwijzers (ééne schijnt vast te worden opgeheven) tien beurzen op de begrooting uit te trekken. Met de opheffing der normaallessen zal echter op de groote schaal worden voortgegaan. De bedroevende resultaten van vele dier inrichtingen wettigen dan ook niet langer haar voortbestaan. Met het officieel verslag in de hand is het toch niet moeielijk aan te toonen hoe weinig leerlingen van de verschillende nor maallessen jaarlijks de onderwijzersakte verkrijgen en tevens dat hunne opleiding aan het Rijk nog duurder komt te staan dan de opleiding aan de kweekschool. In groote plaatsen beschikken de normaallessen uit den aard der zaak over de beste leerkrachten en tellen ze in den regel ook het grootste getal kweekelingen. Het bestaan van normaallessen in de groote gemeenten is dan ook alleszins gewettigd. Maar ook in kleinere gemeenten kan door toevallige omstandigheden de toestand zoo gunstig zijn dat men er uitstekende uitkomsten verkrijgt. Ook in zulke kleinere gemeenten kunnen de bloeiende normaallessen blij ven bestaan. Men zij, waar men wil besnoeien nu niet zoo ijverig dat men met de zieken ook gezonde loten afsnijdt. Op de aangekondigde interpellatie van den heer Schepel constateerde de Regeering dat er geen besmettelijke longziekte in Gelderland heerscht en dat het onderzoek van een rund in Duitschland bepaald op vergissing moet berusten. De minister van oorlog deelt in zijne me morie van antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat hij ook thans voor de voltooiing van de stelling van Amsterdam in de eerste plaats wenscht voort te gaan met den aankoop van gronden en 't maken van de zandophoogingen langs dezen geheelen omtrek dier stelling. Deze wijze van werken moet in elk geval worden gevolgd, om zoo spoedig mogelijk een geheel te verkrijgen, waarvan onder alle omstandigheden en zoodra mogelijk voor de verdediging des lands partij te trekken zal zijn. Behalve voor aarden werken worden ook gelden in die stelling aangevraagd voor de inrichting van de inundatiemiddelen, keeringen enz. Omtrent eene aanvaring, welke Woensdag op de Zuiderzee heeft plaats gehad tusschen de spoorbooten „Holland" en „Friesland" op de lijn Enkhuizen Stavoren, waarvan het gevolg was dat de „Friesland" zonk, meldt men uit Enk huizen aan het „Hbl.": De „Holland" had de reis halverwege afgelegd, kapitein en stuurman stonden op de brug, de eerste met de hand aan de mistfluit, de tweede aan het stuurrad. Eensklaps ziet de kapitein eene boot vlak voor den boeg, laat dadelijk het roer omleggen, doch het was reeds te laatde „Holland" liep tusschen de raderkast en den voorsteven op de „Friesland" in en drong er ongeveer 2 meter in door. De passagiers sprongen dadelijk over en de brieven en postpakketten werden op de „Holland" overgebracht. De kapitein van de „Friesland" weigerde eerst zijn schip te verlaten, doch nauwelijks waren de booten van elkaar losgekomen, of de „Friesland" zonk snel, en de bevelhebber was genoodzaakt zich op de „Holland" te begeven. De „Holland" heeft aan den voorsteven boven het water een gat van ongeveer 7.5 cM. lang en breed gekregen. Aan den dikken mist schijnt men het ongeval te moeten wijten, daar ook de kapitein van de „Friesland" zich op het oogenblik van de ramp op de brug bevond. De „Holland" is tegen vier uren te Enkhuizen aangekomen. Woensdagmiddag vertrok het eerste stoom schip der Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij van Amsterdam naar Montevideo en Buenos-Ay res, met landverhuizers voor de Argentijnsche Republiek. Reeds vóór tien uren, meldt het „Hbl.", hadden duizenden zich om de loods in de nabijheid van het schip verzameld, ten einde getuigen te zijn van het vertrek, wat aandoenlijke tafereelen opleverde. En geen wonder, want alleen uit Amsterdam waren tientallen van gezinnen gereed om aan boord te stappen, allen behoorende tot den arbeidenden stand. De directie van de N.-A. S. M. had het stoom schip „Zaandam", als het eerste, dat de vaart naar Zuid-Amerika zou openen, goed van alles uitgerust, en dewijl er zoo bijzonder veel lading was, alleen het spaidek kunnen inrichten voor 408 plaatsen, waarvan echter ongeveer 100 moes ten afgezonderd blijven om in Smirna dat getal te kunnen bijnemen. Niet alleen uit Amsterdam, maar uit verschillende provinciën van ons land gingen landverhuizers medein het geheel 266 volwassenen, 127 kinderen van 1 tot 10 jaar en 28 zuigelingen. Ook prachtig Noord-Hollandsch vee voert het schip mede tot veredeling van den Zuid-Ameri- kaansche veestapel. Het schip doet kaap St.-Vincent aan om steenkolen in te nemen en kan 2 Januari zijne bestemming, Buenos Ay res, bereiken. Naar aanleiding van het gebeurde bij de jongste schipbreuk voor Scheveningen bevat de Nieuwe Crt. van Alkmaar een artikel, waarin zij aandringt op een van Rijkswege aangestelde en bezoldigde kustwacht. „Het Gouvernement, zegt het blad, schuift, door den tegenwoordigen toestand te bestendigen, zijn verplichtingen op de schouders der philantropie. Het is „meer dan tijd, dat een bezoldigde kustwacht worde aangesteld", en dat de Staat de verzorging van weduwen en weezen op zich neemt, als den menschenredder den dood vindt in de uitoefening van zijn bedrijf, alsook wanneer hij daarbij ongeschikt tot werken wordt. Het nog altijd rijke Nederland mag niet langer voor het stichten van Gouvernements-reddingsta- tions het oor gesloten houden en het werk der menschlievendheid overlaten aan den armen vletterman. Laat Nederland eens voorgaan, en andere mogendheden zullen zich wellicht gedron gen gevoelen in dat voetspoor te treden, tot zegen der menschheid in het algemeen en van den armen schepeling in het bijzonder." De heer P. Dwarshuis, hoofd der openbare lagere school te Oud-Loosdrecht, doet in de Prot'. G-ron. Ct. een beroep op alle onderwijzers van Nederland, ook de ontslagenen, om niet te Mont- foort of te Smilde te solliciteeren. „En kunnen zegt hij de velen, die werkeloos met hunne acte rondloopen, ook niet deze beide plaatsen voorbij laten gaan, gelijk zoo velen? Zeker, dat kan, dat moet!" Het Hbl. acht de nadere inlichtingen, die door den Minister van Financiën in zijne memorie van antwooid gegeven zijn omtrent zfjne plannen tot verbetering van het belastingwezen, geheel onvoldoende en ziet daarin een volslagen misken ning van de rechtmatige wenschen der kleine, pas kiesgerechtigd geworden burgerij. De eenige verandering, welke de Minister in de rijksbelastingen thans wil invoeren, is een ver laging van den zoutaccijns tegen verhooging van invoerrechten. Een ver plaatsing dus van den druk van de eene benoodigd- heid op de andere Op welke ingevoerde artikelen de last zal gelegd worden, daarvan verneemt men niets. De liaringhandel, zoo meldt men uit Katwijk aan Zee, is tegenwoordig zeer gedrukt. Er wordt weinig haring verzonden. De oorzaak hiervan ligt grootendeels in de weinige aanvragen uit Duitschland. De Duitschers nl. gebruiken den haring bij de aardappelen, en nu de aardappelen oogst slecht is geweest, wordt er ook minder haring gebruikt. TEXELSCHE COURAUT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1