Buitenland. In de Memorie van Antwoord over de begrooting van Waterstaat, zegt de minister o. a. dat hij vooralsnog de commissie voor de droogmaking der Zuiderzee niet geldelijk wenscht te steunen. Aan de gemeente Maassluis zegt hij een rijkssubsidie van f 35,000 toe voor een haven. In de Tijd levert de kapitein M. De Bas een nieuwe proeve van leger-organisa tie met behoud der plaatsvervanging. Om tot een practische oplossing van het vraagstuk dei- levende strijdkrachten met de minst mogelijke lasten en kosten te komen, zouden z. i., de volgende eischen kunnen gesteld worden: 1. Behoud van den vijfjarigen diensttijd, zooals die thans bestaat, met een minimum- oefeningstermijn van één jaar; 2. Uitbreiding van het jaarlijks contingent van 11,000 op 15,000 man; 3. Instelling van een tweejarige reserve, met een afzonderlijke wet, regelende de kaders dier reserve; 4. Opheffing der schutterijen. De meerdere kosten van de door hem ge stelde regeling worden door den heer De Bas begroot op f 3,770,000, waarvan f 3,040,000 als jaarlijksche uitgave zal terugkeeren. In een inleidend woord, dat aan dit artikel voorafgaat, verklaart de Tijd, dat de Neder- landsche roomsch katholieken den persoonlijken dienstplicht zullen blijven bestrijden met alle hun ten dienste staande wettige middelen. Aan de Werkmansbode wordt door een der lezers geschreven dat hij zich ergert over een advertentie der Zivitsersche tullen, waardoor ook de arbeiders en arbeidsters worden misleid, door hen aan te sporen er een huismiddel op na te houden, dat, zoo het al oogenblikkelijk helpt, op den duur volstrekt niets baat tegen de ongesteld heden, waartegen het wordt aanbevolen en de arbeider het zou bezigen, terwijl het hem eiken dag minstens drie centen zou kosten. De redactie van de genoemde werkmanscourant voegt hier het volgende toe „Ofschoon wij aan die ergernis, welke wij deelen, gaarne uiting willen geven, meenen wij onzen lezers echter min ot meer gerust te kunnen stellen en te verzekeren dat arbeiders er niet licht in loopen, om middeltjes te koopen tegen gebrek aan eetlust, verstoorde spijsvertering verstoppingen enz., en wel om de zeer eenvou dige reden, dat hun eetlust zelden bevredigd, hun spijsverteering haast nooit verstoord is, en zij van verstoppingen bijna niets af weten; zij krijgen altijd veel minder dan zij lustenen minder dan zij verteren kunnen; bovendien is de spijs gewoonlijk van een gehalte, die zich, dank mede den geregelden en langdurigen arbeid, niet laat verstoppen. De werklieden hebben het ge woonlijk van binnen veel te ruim en niet te zwaar. Zij hebben wel bijna geregeld een leegte maar geen zwaartegevoei op den maag." Bij 't rooien van een boomstam te Midwolde, dicht bij Heiligerlee, vond men diep in den grond een geraamte en daarnaast een groot zwaard. Sedert eenigen tijd heerscht een ongekende drukte op het Bevolkingsbureau te 's Gravenhage, doordien tal van gezinshoofden voor zich zeiven zoowel als voor hun huishouden bewijzen komen halen in verband met landverhuizing naar de Argentijnsche Republiek (Zuid-Amerika). Tot op dit oogenblik hebben zich tot gezegd doel bereids 350 hoofden van gezinnen waaronder socialisten, aangemeld. Uit Rotterdam worden naar Den Haag prospectussen gezonden over het klimaat enz. der Argentijnsche Republiek. Den 5en van elke maand vertrekt uit Rotterdam een schip, dat plaats biedt voor 900 personen. Woens dag vertrok de eerste boot en de lust tot emi- greeren schijnt zoo groot dat reeds geen plaatsen meer zijn op het schip, dat den 5 Maart a. s. vertrekt. Kapt. Van den Bos, gezagvoerder van het Nederlandsclw barkschip „Melati," Dinsdag te Maassluis van Nieuw-York aangekomen, rappor teert dat hij Zaterdag jh 16 Eng. mijlen afstand van Scheveningen geankerd lag om den vloed af te stoppen en toen een loods en eene sleepboot van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg met signalen vroeglater kwam de reddingsboot van Scheveningen van het strand en langs boord. Een man, genaamd Pronk, van deze reddingsboot beweerde dat hij het schip veilig den Waterweg kon binnenloodsen, waarop het werd aangenomen en op de „Melati" aan boord bleef. Tegen 's avonds 7 uren ging kapitein Van den Bos weder aan zee zeilen en bemerkte hij eens klaps dat van dien persoon niets meer te bespeu ren was. Men stelde een onderzoek in, doch van hem was niets te zienlater kwam men tot de ontdekking dat een tafelmes en reddingsboei van het schip vermist werden. De kapitein vermoedt dat genoemde matroos Pronk in zee is gespron gen om den wal zwemmende te bereiken, doch daar het schip steeds te ver van de kust verwij derd was, moet hij bepaald deze onbegrijpelijke daad met den dood hebben bekocht. De opvarenden van het op zee verlaten en te Ringkjöbing onbeheerd op strand gedreven Nederlandsche schip „Jonge Jacob," van Drammen naar Groningen, zijn te Huil door een stoomschip geland. Men schrijft uit Westdongeradeel Het „Oost, West, thuis best" is voor velen in deze streken reeds sinds lang eene onwaarheid geworden. Thuis geen werk en dus ook geen eten, daarom in 's Hemels naam maar heengegaan, zij het nog zoo ver. Zoo oordeelen tal van ge zinnen in het Noorden van Friesland, met name in de beide Dongeradeelen. Velen, verlokt door de belofte van vrijen overtocht, pakken hunno luttele have bijeen en trekken met vrouw en kin deren naar Zuid-Amerika (Argentijnsche Repu bliek), waar, in het bijzonder voor de zoogenaamde grondwerkers, een ruim weekgeld valt te ver dienen. De omstandigheid dat eenige werken in dat werelddeel door Nederlandsche aannemers worden uitgevoerd, is niet zonder invloed op dezen „trek" naar het verre land. Ook uit Kollummerland zullen eenige arbeiders gezinnen naar Zuid-Amerika (Buenos-Ayres) ver trekken. Uit Ierseke wordt gemeld Dinsdag a. s. vertrekken van hier 14 gezinnen, uitmakende ruim 100 personen, naar Argentina. Het meerendeel dezer menschen was Zondag in het Ned. herv. kerkgebouw tegenwoordig, waar, onder toespraken hunner predikanten en onder den grooten toeloop van eene groote menigte belangstellenden, afscheid van hen werd genomen. De collecte van dien avond was bestemd voor de vertrekkenden. Een inwoner van Hoensbroek (L.) die bij testamentaire beschikking zijne spaarpenningen aan de R. K. parochiekerk aldaar had vermaakt, had tevens bij uitersten wil bepaald, dat zijn lijk in „grande tenue" moest worden begraven. Aan zijn verlangen werd voldaan. In lakensche broek en jas, wit vest en kousen, fraai gekraagd en gedast, ging hij de kist in. Alleen de cylinderhoed, expresselijk daartoe te Maastricht gekocht, moest wegens gebrek aan ruimte buitengesloten blijven. Uit Ooststellingwerf schrijft men Een aardige methode van aardappelverbouw wordt hier in beoefening gebracht en is der moeite waard in wijder kring bekend te worden. Tot veler verwondering ziet men tegenwoordig sommigen het aardappelland omspitten, alsof men in 't voorjaar is. Deze behandeling heeft men vernomen uit Weststellingwerf en de resul taten zijn zoo bijzonder gunstig, dat eensklaps velen het willen beproeven. Men gaat aldus te werkDe grond voor aardappelen bestemd wordt nu goed omgespit vóór den winter. 4 a 5 weken vóór het aard- appelpooten wordt de mest over het land gestrooid en laat men een en ander stil liggen tot aan het pooten toe. Een of twee dagen voor het inbren gen der aardappels wordt het land goed geëgd, om daarna de mest er schol (ondiep) onder te ploegen of te werken* De aardappel wordt daar na met den stok gepoot. De voordeelen, door deze bewerking verkregen, moeten beduidend zijn en vooral bestaan in een betere meerdere opbrengst van aardappelen. Ook heeft door de goede grondbewerking het schoonhouden der vrucht weinig meer te beteekenen, wordt daarop meer tijd gewonnen als de eerste bewerking meer kost. En eindelijk is het een mooie werkver schaffing om dezen tijd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met op ééne na algemeene stemmen be sloten de haven voor visschersschepen te Scheveningen niet voor gemeenterekening aan te leggen, doch daarvoor concessie te geven met kosteloozen afstand van de noodigo gronden en V/-2 millioen subsidie, onder nader te regelen voorwaarden. Eene aangename verrassing viel den bewo ners van het eiland Urk in de vorige week te beurt. Door de buitengewone schaarschte der vissclierij was het voor enkelen, neen, voor velen zelf, niet mogelijk de noodige turf voor den winter op te doen. Zelfs kwam hier zeer weinig turf van den enkelen turfschipper die hier in de laatste dagen kwam werd ze al dadelijk opgekocht. Doch wat gebeurt? Eene groote ijzeren tjalk zat geladen met korte turf en talhout aan de N. O zijde van het eiland aan den grond. Aan boord gekomen zei de schipper „Ik ga lossen," en gooide van de lading in zee. Toen gingen booten, sloepen en al wat maar weinig diepgang had, om turf en hout te nalen. Duizenden turven en honderd duizend talhouten lagen binnen enkele uren op het strand, en te 3 uren was de schipper vlot. Het schip kwam van Kuinre en ging naar Amsterdam. „El mundolinco" is de naam van een nieuw sigarenmerk, zou men meenen?mis; met die woorden duidt de heer J. Braakman teHillegom een door hem zelf gemaakte nieuwe „wereldtaal" aan, een soort Volapük-namaaksel. In den parktuin te Amsterdam wordt thans een complete kermis vertoond. Er staan daar eene groote schiettent, het théatre mécanique van Couprant, een groote draaimolen, beignets-, wafel en poffertjeskraam; voorts eene tent met nouga montelimart, een sigaren-kiosk, een tentje met eene waarzegster en een met eene doorschijnende juffrouw. Het voornemen bestaat eiken dag reeds te 12 uren met al die vertooningen aan te vangen, om dan 's nachts 12 uren te eindigen. Des Woensdags en Zaterdags worden van 2 tot 4 uren voor de kinderen de prijzen verlaagd, en gedurende Januari, Februari en Maart zullen in het zomertheater op die dagen door Merkelbach dissolving views worden vertoond. Ter beurze van Amsterdam was in het begin dezer week algemeen het gerucht verspreid dat het der combinatie tot oprichting van een Metz- ger-Sanatorium niet gelukt is de daartoe benoo- digde middelen bijeen te krijgen, en dat dr. Metzger zou hebben besloten zich metterwoon te vestigen in de Residentie. Sinterklaas-melk! Voor de velen, die waarschijnlijk niet weten wat Sinterklaas-melk is, diene het volgende: Het behoort tot de groote zeldzaamheden dat er om dezen tijd van het jaar nog koeien in de weide grazen. Zoo zulks het geval is, gelijk dit jaar, zijn de boeren dubbel en dwars in hun schik; ze lieten vroeger oogluikend toe dat hunne koeien in den nacht of in den morgen, in de weiden, door onbekenden gemolken werden. Zij waren dan wel voor één dag teleurgesteld, maar daar hun melk van dien dag door de armen genoten werd, en zij door het lange buitenblij ven van het vee geheel gedekt werden voor dit verlies getroostten zij zich de schade, en duidden dien dag de gestolen melk als Sinterklaas-melk aan. (A. D.) Het Belgische ministriëele „Journal de Bruxelles" laat zich aan het slot van een hoofd artikel over „het nationaal jubileum in Nederland", na opgemerkt te hebben dat de feesten ten gevolge van allerlei omstandigheden veel minder algemeen zijn geweest dan in 1863, volgender- wijze uit „Tevens moet men echter constateeren dat in het geheele Koninkrijk der Nederlanden het volk dichter dan ooit geschaard staat om den Troon. Alle staats- en kerkpartijen betuigen eenstemmig dat de band, welke haar samenbindt, nog altijd is en steeds blijven zal het Huis van Orange. Mogen, wanneer de tijd daar is dat Holland het eeuwfeest zijner herwonnen onafhankelijkheid vieren zal, alle wolken, welke Neerlands toekomst thans verduisteren, verdwenen zijn en de regeering der toekomstige Koningin Wilhelmina zooveel nieuwen luister bijzetten aan Holland en het Huis van Orange, als Keizerin Maria Theresia aan den Troon der Habsburgen schonk, welke zij onder nog ongunstiger omstandigheden besteeg. Wij gelooven de gevoelens weer te geven, welke ten aanzien van onze noordelijke naburen geheel België bezielen, wanneer wz hun gelijken voor spoed toewenschen als België sedert zijne zelf standigheid genoten heeft." De groote betooging, ter eere van Baudin te Parijs is werkelijk zonder ongeregeldheden afgeloopen. De stoet, bestaande uit duizenden leden van republikeiuscho vereenigingen en genootschappen, stelde zich in beweging bij het stadhuis. Elke groep werd voorafgegaan door eenige personen, die kransen en bloemen droegen, terwijl de politie aan weerszijden de nieuwsgierigen in bedwang hield. De muziekcorpsen speelden de Marseillaise en zoo legde de optocht, die drie kwartier noodig had om voorbij te trekken, d,en langen weg naar het kerkhof af. Aan het ho,ofd gingen de kamer leden, onmiddellijk gevolgd, door den Parijschen

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2