N°. 125. Donderdag 13 December A0. 1888. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij' de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, Parkstraat, Burg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingeze tenen, dat de vergadering van den Raad door hem, is belegd tegen Vrfidag den 14 December 1888, des namiddags te 6 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 11 December 1888. De Burgemeester voornoemd, D. C. LOMAN. TEXEL12 December 1888. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest werden op het postkantoor Texel en de daar onder ressorteerende hulpkantoren van 3 tot en met 7 dezer 638 postpakketten behandeld. Voor de verkiezing van een Hoofd-Inge- land voor den polder Waal en Burg Maandag jl. gehouden werden ingeleverd 18 biljetten. Gekozen werd de heer J. IJ. Ran in de Haarlemmermeer met alle 18 stemmen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat op den aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten in het onderling verkeer der Nederlandsche rijks telegraafkantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaarten, voorzien van een stempelafdruk van het kan toor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 Dec. e. k., bij alle rijks-telegraafkantoren verkrijg baar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering op 31 Dec. 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle rijks-telegraafkantoren ter overseining worden aangeboden naar plaatsen, waar Neder landsche rijks-telegraaf- en telephoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming ook van de op 31 Dec. aangaboden kaarten, geschiedt, indien eenigszins mogelijk, op 1 Jan. zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Bezorging buiten den gewonen bestelkring der kantoren vindt niet plaats. De lust tot emigratie naar dé Argentijn- sche Republiek, die in verschillende deelen van ons land zoo sterk is, lokt velerlei beschou wingen uit in dag- en weekbladen. Niet onge schikt om ook ter kennis van onze lezers te brengen, achten wij het volgende, uit de H. en N. Grt. van Zondag jl.: De Argentijnsche Republiek, ook wel Argen tina genoemd, vindt men in het zuidelijk deel van Zuid-Amerika. Zij beslaat 51,600 vierk. mijlen, of 86 maal de oppervlakte van ons land en telt circa drie millioenen zielen. Zy is dus honderdmaal minder sterk bevolkt dan Neder land. De Republiek vormt een Bondsstaat, bestaande uit 14 Staten, 4 landschappen en de Bondsstad Buenos-Ayres, die ruim 372,000 inwoners telt. De bewoners zijn meerendeels Creolen, Spanjaarden of kleurlingen onderwor pen Indianen en negers. Onder de vreemde lingen, wier aantal een achtste van het geheele zielental bedraagt, nemen de Italianen, Fran- schen en Spanjaarden de eerste plaats in. Van 1871 tot 1886 nam door landverhuizing de bevolking met meer dan 600,000 inwoners, waarvan de helft Italianen, toe. In de laatste dertig jaar ontwikkelde de Republiek zich krachtig. Voor den wereldhandel heeft Argen tina een groote beteekenis door den overvloed van ruwe producten van dierlijken en plant- aardigon aard, die het kan uitvoeren, en door de geringe ontwikkeling van zijn nijverheid, die een aanzienlijken invoer van fabrikaten mogelijk maakt. Van delfstoffen vindt men in Argentina koper, lood, tin, zilver, goud en steenkolen. De bodem van Argentina, die tweemaal grooter is dan Engeland, Frankrijk en Duitschland samen, houdt dus onmetelijke schatten in; doch of (^.gelegenheid om ze er uit te halen daarom zoo schoon is, dat is de vraag; vooral voor huisvaders, wien de gele genheid geboden wordt om m e t hung e z i n kosteloos naar Argentina gevoerd te worden. Want zoo'n gezin is een waar blok aan 't been, vooral in een vreemd land, waar men dan aankomt met een schuld voor den overtocht niet van één persoon, maar allicht van vier of vijf personen,, want die kosten moeten inverdiend worden. En die ze voorschiet, zal niet zoo lichtvaardig met zijn geld omspringen, dat hij geen maatregelen genomen, heeft om het behoorlijk terug te krijgen. Nu is maai de vraag, welke die maatregelen zijn. Moch ten die eens zóó wezen, dat huisvader en gezin geheel van hét goeddunken van den geldschieter afhankelijk waren, dan zou hij in het vreemde land misschien,, hooi veel goeds vinden, maar alleen zijn vrijheid verloren hebben. Dat zou vermomde slavernij of althans lijfeigenschap wezen, die waarlijk''niet' akueerr,zegen, maal ais een ontzettende'vloek is te.beschouwen. Wèl wordt verzekerd, dat men over het niet nakomen van zijne geldelijke verplichtingen, betreffende de overtoclitskosten niet wordt lastig gevallen, maar dan alleen het recht op voorschot voor een eigen onderneming ver beurt, maar het is niet te verwachten, dat iemand, van wién het bekend is, dat. hij zijne verplichting niet nakwam, zal worden voortge holpen. Aanstaande landverhuizers mogen dit wel in overweging nemen. Eigenlijk zou de Neder landsche Staat zich borg moeten stellen voor de richtige uitvoering van het plan. P. Zondag jl. werd te Houtrijk en Polanen eene vergadering gehouden, ten einde te spreken over de al of niet-wensclielijkheid van verhuizing naar de Argentijnsche Republiek. Ongeveer 350 personen, voor een groot deel uit Haarlem, waren opgekomen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, en het voor en tegen in helder licht hadden gesteld, werd door een der aanwezigen het voorstel gedaan om één of twee personen naar de genoemde republiek af te vaardigen, ten einde een onderzoek in te stellen naar den toestand aldaar, de kosten van de reis en de verzorging der achterblijvende gezinnen, door de overigen te dragen. Na uitvoerige ge- dachtenwisseliugen werd besloten binnenkort nog eene vergadering te Haarlem te houden, teneinde tot een definitief optreden in deze zaak te komen. De toeloop van passagiers, die zich voor vervoer op crediet naar de Argentijnsche Republiek aanmelden, blijkt zeer groot te zijn, daar de „Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart Maat schappij" thans hare agenten heeft aangeschreven dat tot en met 5 April a. s. alle plaatsen op de stoomschepen bezet zijn. Te Amsterdam wordt thans opgericht eene Nederlandsche Werkgevers-Bond, welke zich vol gens Art. 1 ten doel stelt de verzekering van werklieden door alle daartoe dienstige middelen te bevorderen, en in het daarop volgend artikel wordt daaraan nog toegevoegd, dat de Bond dit doel voorloopig tracht te bereiken bij voorkeur door pensioen-verzekeringen van werklieden bij het Nederlands Werkliedenfonds, mits dit aan het hoofdbestuur van den Bond toezicht geve op zijn beheer, en er voorts gestreefd zal worden naar waarborg van Staatswege voor de verplich tingen van dit Fonds. „De Werkgeversbond is niet wereldhervormend, hij belooft geen gouden bergen en hoornen van overvloed; hij wil voorloopig slechts de hand slaan aan een der ergste misstanden in de Maat schappij hij wil het bestaande euveldat de man, die zijn gansche leven gewerkt heeft, op zijn ouden dag gevaar loopt gebrek te lijden, langs practischen weg verminderen en zoo mogelijk op den duur opheffen." Vele Volendammer visschers zijn van IJmui- den naar Terschelling vertrokken. Men had name lijk vernomen, dat dicht bij de Terschellingsche kust groote scholen schelvisschen zijn; men zegt zelfs, dat aan een beug soms duizend visschen gelijktijdig gevangen worden. Dit is een groote zeldzaamheid want een enkele vangst levert dóórgaans niet meer dan tweehonderd visschen op, ofschoon een beug voor tweeduizend plaats heeft. In deze week zullen te Scheveningen proeven worden genomen met vuurpijlen van hoogeren druk, afkomstig van de Pyrotechnische school te Delfc, en wel onder leiding van den len luite nant der artillerie van Vuure. Te Gelderrnalsen zijn, in tegenstelling met andere gemeenten, de jaarwedden der onder wijzers verhoogd en wel met f 25. Volgens de memorie van antwoord van den minister van waterstaat op het voorloopig verslag wordt met de beperking van den Zondagsdienst op de postkantoren geregeld voortgegaan. De toepassing van dubbel port voor de op Zondagen te bestellen brieven acht de minister niet aan bevelenswaardig evenmin de aanstelling van afzonderlijk personeel voor den Zondagsdienst. Het denkbeeld om het publiek de gelegenheid te geven des Zondags de brieven op een bepaald uur van het kantoor te laten afhalen, acht hij alleen uitvoerbaar voor kleine plaatsen. Hij vindt geene aanleiding om „postbladen" aan een lager dan het gewoon tarief te ontwerpen. Het nut van landbouw-proefstations wordt door den minister verdedigd en hij wenscht deze zaak niet over te laten aan het pariculier initiatief. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 1