Buitenland. Naar men mededeelt, zou bij de Regeering het voornemen bestaan om de betrekking van inspecteur bij het lager onderwijs en die van arrondissements-schoolopziener op te heffen, en daarentegen het land in een grooter getal dis tricten te verdeelen, zoodat bij de thans fungee- rende districtsschoolopzieners nog eenige nieuwe zouden worden aangesteld. Omtrent den te Amsterdam gepleegden, maar gelukkig mislukten helschen aanslag, meldt het „Hbl." thans uitvoeriger het volgende: Op St. Nicolaasavond is ten huize van den commissaris van politie Stork om 10 u. bezorgd een kistje, beplakt met eikenhoutpapier, in een bruin omslag. Het kistje werd geopend met eene schuif. Onder die schuif was bevestigd een plankje waarop een aantal aanstrijkpapiertjes van Zweedsche lucifersdoosjes. In de schuif zelve zaten met lijm bevestigd een tiental Zweedsche lucifers, en wel zoodanig, dat bij het opentrekken van de schuif, die lucifers strijken moesten langs de papiertjes, waarop tevens eenig los buskruit was vastgelijmd. Bij het open schuiven van het deksel ontvlamde een der lucifers, eene kleine ontploffing volgde van het gelijmde kruit, maar twee met terpentijn gedrenkte linten, die naar beneden liepen en eindigden in eene bierkruik, geheel gevuld met buskruit, ontvlamden gelukkig niet, waardoor een groot onheil is voorkomen. Een gelijksoortig kistje was bestemd voor den adv.-gen. Jolles, 't Werd echter's avonds halfelf abusievelijk afgegeven Sarphatistraat 21 in plaats van Sarphatistraat 121 en bleef daar ongeopend tot Donderdag, toen mr. Jolles werd verwittigd dat hij een voor hem bestemd kistje aan het adres No. 21 kon laten halen. Hij stuurde zijne dienstbode. Het kistje kwam hem verdacht voor, want de te verwachten St. Nicolaaspakjes waren ontvangen. Voorzichtig werd de schuif een eindje geopend en toen bleek dadelijk met welk gevaar lijk geschenk men te doen had. Ware het kistje des avonds aan het juiste adres bezorgd, wellicht ware het hier niet zoo goed afgeloopen als bij den heer Stork. Naar het „N. v. d. D." meldt, werd een der gelijk kistje gezonden aan den burgemeester van Amsterdam, mr. Van Tienhoven, welke het echter, omdat het hem verdacht voorkwam, in den tuin liet brengen, waarvan het later in handen van de justitie is gesteld. In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad te Schagen, is o. a. ingekomen een verzoek van den heer W. Arkes om de adhaesie van den Raad in zake den aanleg der trambaan Hoorn—Schagen, met den wensch dat de besturen der betrokken gemeenten te dier zake een alge- meene vergadering zullen houden. Te Oude Niedorp is dezer dagen eeneland- manswoning met 167» bunders weiland in openbare veiling verkocht voor ruim f 40000enkele perceelen brachten zelfs f 3000 per bunder op. Dat tegenover zulk een aanzienlijk bedrag ver schillende koopers staan, sommigen waarschijnlijk tegen wil en dank, ligt voor de hand. Te Nieuwe-Pekela viel een schipper in 't verlaat, terwijl geschut werd. Hij werd door de open schuif gedrongen in een aalnet, dat echter gelukkig brak, zoodat men den ouden baas nog behouden boven water konde brengen. Door eene Nederlandsche Maatschappij is aan de Italiaansehe Regeering eene aanbieding gedaan voor het monopolie van de tabak daar te lande. Zij zou aangeboden hebben dadelijk eene som van 400 millioen te storten. Uit Sloterdyk meldt men Sedert een paar jaren is men aan den Haarlemmerweg op kleine schaal den groententeelt begonnen op land minder geschikt voor weiland. Meer en meer heeft deze teelt zich uitgebreid en thans beslaat zij eene flinke oppervlakte waarop reeds een vijftal tuinders woningen zijn verrezen. Thans wordt gemeld dat deze groententeelt wegens de onmiddellijke nabijheid der hoofdstad, waardoor steeds versche groenten ter markt worden gebracht, nog meer zal worden uitgebreid* Het blykt thans dat het kapitaal voor het standbeeld van J. Pz. Coen nog niet geheel aan wezig is. Nogthans kan de oprichting van het standbeeld vrij zeker worden verwacht. De Kamer van koophandel te Hoorn heeft in hare eerste openbare vergadering, den 3 dezer gehouden, besloten, aan de Tweede Kamer een adres te richten, om een proefstation te Hoorn te verkrijgen en den gemeenteraad uit te noodigen, ook een adres in te dienen. Uit de beraadslaging bleek, dat in Limburg zeer sterk gewerkt werd, om daar een proefstation te krijgen, in plaats van in Noordbrabant en zoo zulks gebeurde, zou bijna zeker een proefstation in Zuidholland ge plaatst worden. Verder werd besloten het gevoelen der Kamers van Koophandel te Purmerend, Zaan dam en Alkmaar in te winnen over het gezamenlijk indienen van een verzoek, aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij om de perronkaar tjes te laten vervallen, daar die maatregel vrij algemeen onbillijk wordt beschouwd. Naar aanleiding van de vele vragen over emigratie naar Zuid-Afrika en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika schrijft de heer J. Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, dat hij emigratie de eenige oplossing acht van het groote vraagstnk: op welke wijze is het mogelijk aan de werkeloozen arbeid te verschaffen? „De vraag is echter maar of men wil werken. Het is velen, die in ons land rondzwerven, niet te doen om werk te zoeken, maar om dit te ontloopen. Hij vreest weieens dat degenen, die als landverhuizers een beter bestaan zoeken, zich de toekomst in den vreemde te rooskleurig voorstellen. Het land, waar de luiaards met praten en slapen hun brood winnen, is evenmin in Amerika als in Zuid-Afrika. Daarbij komt nog, dat in ons land een zekere kastengeest heerscht: wie timmerman is, wil timmerman blijven en zoo gaat het met den metselaar, kleermakerschoenmakerja met bijna elk handwerk. Hij heeft in Amerika bakkers en smeden ontmoet, die op hun 25e jaar of op nog lateren leeftijd beste kleermakers zijn geworden en daar nu een rijk bestaan vinden; onderwijzers, die bekwame boeren zijn en groote farms bewonen, maar zij zijn ook aldaar als knechts begonnen." Bij den heer Van den Akker, te Hazerswoude werd een haas bezorgd, levend gevangen op de lange jacht. Het beest werd, na gemerkt te zijn, weder vrijgelaten, doch later wederom op dezelfde wijze met de honden gesnapt. Te Scheveningen is een vreemdsoortige visch aangespoeld, rondvormig plat en zeer dik, lang ongeveei ll/2 meter en s/3 meter breed. De kop is gelijk aan dien van een tarbot. Nooit werd te Scheveningen een soortgelijk dier gezien. Eenige Scheveningers trokken er dan ook mede naar Den Haag, om het te laten bezichtigen. Bij een veehouder te Hillegersberg zijn 4 koeien gestorven aan Schimmelvergiftiging, ten gevolge van het gebruik van slecht gewonnen hooi. Onder de gemeente Sloten is het schurft onder de schapen in vrij hevige mate uitgebroken. In de gemeente Barradeel (Fr.) verkocht iemand eene gewone duif aan een handelaar te Harlingen, die het beest naar Londen afzond, waar het behouden en wel aankwam. Daar weder losgelaten, gevoelde de duif zich blijkbaar niet op haar gemak, althans de eigenaar te Barradeel vond haar dezei dagen in het hok terug, na eene reis over Noord- en Zuiderzee. Over het bewaren van aardappelen deelt do Landb. Ct. het volgende mede „Het volgende middel om aardappels in kelders en kuilen tegen verrotting te bewaren is, na jarenlange proefne mingen, gebleken doeltreffend te zijn. Op den bodem, waarop men aardappels wil leggen, wordt eerst een dunne laag ongebluschte tot poeder gemaakte, kalk gestrooid, hierop brengt men dan een laagje aardappels ter hoogte van l'/a decimeter, vervolgens weer een laagje kalk, enz. Aardappels op deze wijze behandeld, bleven steeds van ziekte bevrijd en daar waar de rotting reeds was begonnen, hield zy op. Bovendien werden de waterachtige en de zoogenaamd zeepige aard appels daaidoor aanmerkelijk verbeterd. De ondervinding leerde ook ons, zegt S. V. sedert vele jaren dat het zeer is aan te bevelen om vooral in vochtige kelders kalk, gips of fijne houtskool tusschen de aardappels te strooien. Want juist in vochtige kelders loopen de aard appels reeds vroeg in 't voorjaar uit en dit schieten heeft plaats ten koste van de voedingsstoffen van aardappel. Kalk, gips en houtskool trekken het vocht tot zich en zonder vocht ontkiemen de aardappels niet of slechts zeer weinig en langzaam. Tegenwoordig zijn er tal van damesmondjes in het bezit van een paar prachtige rijen ivoor witte tanden. Of zij door moeder natuur, dan wel tegen eene betrekkelijk hooge som dooreen tandarts daarmede zijn begiftigd, laat zich dikwijls door de natuurlijke nabootsing moeielijk raden. Hoe 't zij, het maakt de vrouw mooi! Vooreen man zijn een lief vrouwenoog en mooie tanden een ideaal, voornamelijk wanneer hij zich voor stelt dat alles „echt" is. De dames houden er dan ook van dit als zoodanig te laten voorkomen en pronken er mede. Hoe moet echter eene Amsterdamsche dame zich gevoeld hebben, toen Zondag-middag haar een „ongeval" overkwam. Op eene wandeling met haar beminde overviel haar op de Stadhouderskade een hoestbui, met het gevolg dat er een voorwerp, rood en wit gekleurd, uit den mond op den weg viel. Zon der dat zij het kou voorkomen, was reeds een hond blijde misschien een kluifje te vinden er op afgekomen en begon er op te knabbelen. Onthutst keken de beide geliefden elkander aan De hond was met een rij tanden van de schoone aan den haal Niet onbelangrijk is de mededeeling van de dagelijks wederkeerende werkzaamheden in de inrichting Neerbosch zooals die in de „N. R. Ct." worden gemeld De bevolking der inrichting zegt de directeur is reedsj zoo groot, dat er vele dorpen zjjn, die minder inwoners tellen dan hier personen huisvesting vinden, want zy bedraagt 867 personen. Reeds dikwyls heeft hy er op gewezen, hoe de weesjongens na het verlaten der school op verschil lende winkels een handwerk leeren. De meisjes zegt de heer van 't Lindenhout komen natuurlijk ook van de school en daar vinden zy, omdat zy alles door onze oudste weesmeisjes onder toezicht onzer mede-arbeidsters laten verrichten, handen vol werks want ook de huizen, door de jongens bewoond, moeten door haar rein en knap gehouden worden. Op dit oogenblik zijn er 132 meisjes, die de school verlaten hebben en het tijdperk zjjn ingetreden om als dienstbode te worden opgeleid. Dezen hebben voor hunne rekening de bevolking van 867 personen. Zy hebben dagelyks te zorgen dat ruim 786 bedden worden opgemaakt, eiken dag 9 eetzalen geschuurd en geschrobd worden, elke week 14 groote slaap zalen, byna dagelyks 11 groote trappen met portalen en ingangen. Er moet gezorgd worden voor 74 kachels en fornuizen, des avonds branden er 337 lampen enz. Weinig tyds geleden, zegt de directeur by de strenge koude, werd eiken dag een wagen vol steenkolen gebracht. Verder zijn er nog 3 verwar mingstoestellen en 2 stoomketels, die door de jongens worden verzorgd. Wekelyks worden er ruim 10,000 kleedingstukken in de natte en droge wasch behan deld. Dit alles, zoomede de boterbereiding, geschiedt door de weesmeisjes en hare helpsters. Opdestryk- kamer worden ruim 2000 stuks goed gestreken, 4000 gemangeld. Dagelyks worden er 2500 dubbele boter hammen en 900 enkele boterhammen gemaakt, ter- wyl elke week, behalve de groenten, nog een 50 hectoliter aardappelen noodig zyn. De oudste meisjes zorgen voor de jongste weezen, meer dan 500 in getal, en voor de berging van hunne kleedingstukken voor dagelyksch gebruik. Behalve het dagelyksche verstelwerk, moeten elke week meer dan 1000 paar kousen gestopt worden; dit geschiedt door de kleine meisjes, die beginnen met breien en mazen te leeren. Te Borger-Compagnie is de 80jarige „won derdokter" Kamphuis, in de wandeling „professor Kamphuis genoemd overleden. De man behandelde uitsluitend uitwendige kwalen en liefst zulke, waarover de „„perfesters in stad" geen baas konden worden. Uren ver in den omtrok had hij zijne patiënten. In de door het Engelsche Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Lewisham verklaard, dat het verzoek der Nederlandsche Regeering, om het lossen van vee uit Nederland te veroorloven, zonder dat het cnmiddelijk geslacht wordt, omdat in Nederland geen longziekte heerscht, nog door de Britsche Regeering wordt overwogen. Men wacht nadere inlichtingen over sommige punten, voordat eene beslissing genomen wordt. In den Rijksdag heeft den staatsminister Von Bötticher, by de eerste lezing, het wetsont werp tot verzekering tegen ongeschiktheid tot arbeiden wegens ouderdom der werklieden met eene uitvoerige reden in zijne hoofdpunten ver dedigd, de daartegen ingebrachte bezwaren weerlegd en eene zorgvuldige overweging toegezegd van de voorstellen, welke tot wijziging van onderdeelen gedaan mochten worden. Keizer Wilhelm I heeft eens gezegd, dat het totstandkomen van deze wet de grootste vreugde zyns levens zou zyn; de edele keizer Friedrich was van dezelfde gevoelens doordrongen, en de tegenwoordige keizer wenscht ook de voleinding te zien van het werk, waarvan men eene bevestiging van den binnen- landsche vrede en van de welvaart des Ryks verwacht en welke een der schoonste bladzijden zal zijn in de ontwikkelingsgeschiedenis van Duitschland, De spreker eindigde met den wensch, dat de Rijksdag zich bij zyne beraadslagingen mocht laten leiden door de leuze: Hebt uwe broeders lief De minister Von Bötticher betoogde verder dat door deze wet ongeveer 13VS millioen Duitscho arbeidslieden verzekerd zoü worden, en zeide dat de regeering elk voorstel, strekkende tot vei bete ring van het ontwerp, zou goedkeuren.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2