Marktberichten. Advertentiën VOLKSLEZING. ADVERTENTIËN. Chicago, (Noord-Amerika.) 18 Nov. 1888. BAL NA. Het opmerkelijkste bij de beraadslaging was, dat de woordvoerder der socialisten, Grillenberger het ontwerp wel bestreed, omdat het hem niet vergenoeg gaat, maar in beginsel zich vóór het voorstel verklaarde. Het Stoomschip „Nyland" is door het Noor- weegsche gouvernement uitgezonden om schepen, die masteloos in de Noordzee ronddrijven, assisten tie te verleenen. Met hetzelfde doel werd van Bergen de „Hercules" afgezonden. Beide stoom schepen zijn door het gouvernement in dienst genomen en zullen de westkust van Denemarken afzoeken en verder de Noordzee in verschillende richting doorkruisen. Zij zijn van al het noodige voorzien om op alle mogelijke wijze assistentie te verleenen. Volgens bericht uit Aalesund (Noorwegen) werd door de schoener „Dagny", bij Stat, een man in zee opgenomen, die zich aan een spar vasthield; hij was zoo uitgeput, dat hij eerst 5 dagen later in staat was eenige ophelderingen te kunnen geven. Hij verklaarde dat zijn schip ge naamd was „Franc of Brun", dat door eene zware stortzee tuig en deklast over boord geslagen werden en daarbij zeven man der equipage ver dronken. Den derden dag daarna schoot de kapi tein zich dood en de stuurman sprong over boord; de geredde schipbreukeling had gedurende de 5 dagen, die hij op het wrak doorbracht, niets dan een weinig azijn en brandewijn gebruikt. Het sloopen der vestingwerken van Luxem burg, dat met korter of langer tusschenpoozen nu reeds twintig jaar duurt, nadert nu toch zijn einde. Men is thans bezig het bastion Berlay- mont te doen springen. Dit bastion was het werk van den Spaanschen stadhouder Berlaymont en werd in 1683 voltooid, terwijl hij reeds in het volgend jaar bij het beleg door de Franschen den hoofdaanval te doorstaan had. Daarmede zal het sloopingswerk voltooid zijn. Te Charolles (België) is een man gestorven die 78 jaar oud was en eene hut bewoonde, niet beter dan de ton van Diogenes. Die oude gierigaard, door het volk de „Martelaar genoemd, laat zijne erfgename een fortuintje na van 140000 fr. in geld en in eigendommen. Sedert vele jaren sliep hij op een hoop bladeren en ging slecht in lompen gekleed. Men verhaalt dat generaal Boulanger eene „orde van den bezem" heeft ingesteld en reeds een millioen insignes heeft besteld om onder zyne aanhangers uit te deelen. Zeker is het, zegt het „Journal des Débats", dat wij een er van gezien hebben, een klein koperen bezempje, zeer goed gemaakt, bestemd om aan het knoopsgat gedragen te worden. De douaniers van Armentières-Noord hebben in de vorige week een waggon, komende van Yperen met een lading brood voor Air-sur-la-Lys, aangehouden. Een groot getal brooden was van binnen uitgehold en bevatte blikken doozen met buskruit. Twee echter bevatten elk een kilo dynamiet. Verdere inlichtingen ontbreken nog. Keizerin Friedrich heeft te Stieglitz voor 100,000 Mark een terrein gekocht, waarop zij een gesticht voor gevallen vrouwen zal laten bouwen. De Tribuna beweert, dat de Prins von Lich- tenstein den Paus het verblijf in zijn vorstendom heeft aangeboden voor het geval, dat hij Rome zou willen verlaten. Dit vorstendom, gelegen in het Arlgebergte, tusschen de Zwitsersche en Ooste- ryksche grenzen, heeft eene bevolking van ruim 9000 inwoners, allen roomsch-kath., waarvan op Vaduz, de hoofdplaats 1018 zielen komen. De Prins, die ontzaglijk rijk is, wil er voor den Paus eene kathedraal laten bouwen. Er wordt bijge voegd, dat hij een gedeelte van zijn vermogen aan den Heiligen stoel wil vermaken. Daar het vorstendom onder de hooge souvereiniteit van Oostenrijk staat, zou de Paus den Prins von Lich- tenstein laten bedanken voor zijn aanbod en hem tevens laten zeggen, dat hij voor het oogenblik er niet aan denkt Rome te verlatenmaar indien de oorlog mocht uitbarsten, zal hij misschien gebruik maken van de hem aangeboden wijk plaats. De nieuw ontdekte goudvelden te Zoutpans- berg in de Transvaal, in het noorden des lands, gaan goed vooruit. Eene goudmijn-maatschappij is reeds opgericht en de zich daar bevindende prospecteerders voorspellen veel goeds entoonen kwarts met prachtig zichtbaar goud. De Witwa- tersrand-goudvelden (Johannesburg) nemen steeds in bloei toe. Eenige weken geleden rezen de haris van verschillende maatschappijen plotseling van 1 p. st. op 15 p. st. en ontzettende sommen zijn door de speculanten verdiend. De opbrengst in goud van deze goudvelden bedraagt maandelijks gemiddeld 190,000 p. st. De „Salisbury company" keerde onlangs weer 20 pet. dividend uit, hetgeen met de uitgekeerde dividenden van Februari at niet minder dan 92 pet. uitmaakt. Dat hierdoor ook groote sommen in 's lands schatkist vloeien behoeft met vermeld te worden. Van dit geld wordt thans een goed deel besteed voor wegen en bruggen, en ook het ondeiwijs kan daardoor meer behartigd worden. Op verschillende plaatsen verrijzen scholen, en het daarvoor ten koste gelegde geld zal den Transvalers in de toekomst zeker goede rente afwerpen. In eene bijeenkomst der Staathuishoudkun dige Vereeniging te Parijs, onder presidum van Léon Say, heeft de Spaansche senator de Marcoartu eene reden gehouden over de militaire uitgaven in Europa, die het met iedeien dag moeielijker maken den strijd der Europeesche producten tegen de mededinging van Amerika vol te houden. De 70 millioen Amerikanen, die de vereenigde Staten bevolken, hebben slechts een leger van 25,000 man te betalen, terwijl Europa millioenen soldaten onderhoudt. Noord-Amerika amortiseerde zijne schuld, terwijl Europa die elk jaar vermeerderde. De heer de Marcoartu eindigde zijne rede met een prijs van 3000 frs. aan te bieden voor het beste werk over den invloed, dien de militaire uitgaven uitoefenen op de prijzen, die de productie opbrengt. In het door aardbevingen geteisterde Ligurie moet het er nog allertreurigst uitzien, en een groot gedeelte der bevolking zal in den winter opnieuw in houten loodsen of wel in de op in vallen staande huizen moeten doorbrengen, daar alle beloften van regeeringswege omtrent voor schotten aan particulierén, enz.- tot op heden onvervuld bleven, zoodat voor de meesten on mogelijk is hunne woningen weder op te bouwen. Aan eene particuliere correspondentie uit Ant werpen, dd. 4 December, aan de „N. R. Ct.", ontlee- nen wy het volgende Verleden Maandag stak patroon Stille met zijne visscherssloep en vier man van wal in de Pannen op zoek naar buit voor de vischmarkt. Nauwelijks waren zij in zee, of daar treft hun het gezicht van een groot schip, dat zonder zeilen voortdrijft. Pleel verwonderd waren zij en riepen; maar zij liooren of zien niets. Zij blijven in de nabijheid een uur lang altijd wachtend op eenig teeken van leven; niets doet zich voor. Eindelijk beklimmen zij het vaartuig doorzoeken het van het dek tot aan de kiel; niets te vinden. Het schip was .verlaten, verlaten met volle lading, zonder eenige merkbare averij, behalve een onbeduidend lek. Van de vijf man blijven er twee aanboord,terwijl de drie overigen naar de Pannen varen, vanwaar z(j per draad te Ostende hulp vroegen. Een toger van den Staat werd hun gezonden, die de „Dunbow", een prachtige ijzeren driemaster metende ongeveer 2200 ton, eene kleine straat lang, met masten als torens zoo hoog op sleeptouw nam. De diepgang was te groot om te Ostende binnen te loopen; men zette koers naar Vlissingen, nam daar een loods aan boord en voer de rivier op tot Antwerpen. De vis- schers waren al spoedig van hunne verbazing terug gekomen. Zij ontboden dadelijk vrouw en kinderen, en sedert dien tijd leeft heel die stam hier feestvierende en heel het schipperskwartier deel latende nemen in hunne winst en hunne vreugde. Want zoo luid de wet: een derde ter waarde van een verlaten schip is voor hem, die het vindt, een derde voor den Staat, een derde voor den eigenaar. Volgens de matigste berekening, is de Duncow"een half millioen franken waard, schip en lading. Hoe dit schip daar zoo alleen aan het kuieren was gegaan naar de volle zee Ziedaar wat verteld wordt. Zondag-avond van verleden week heerschte er een hevige storm op de Fransche kust. De drie master „Duncow" van Liverpool, die van deze haven naar Duinkerken voor, was in de nabyheid dezer laatste stad op eene zandbank geloopen, na zijne ankers in den orkaan verloren te hebben. Zijne noodseinen waren opgemerkt van de kust en eene stoomboot was van Duinkerken naar het bedreigde schip gezonden. De vertegenwoordiger der Fransche overheid, die aan boord was, had de bemanning, uit 27 koppen bestaande, het Engelsche schip doen ver laten en die naar land gebracht, en verder het schip aan zyn lot overgelaten, met het plan het den vol genden morgen te gaan helpen en naar de haven te brengen. Maar in den nacht kwam de storm tot bedaren en met het stygende ty geraakte het schip vlot en verwijderde zich van het strand. Zoo viel het den schippers van de Pannen in handen. Alkmaar, 10 Dec. Aangevoerd 6 koeien f 90 a 230; 69 vette kalveren f 40 a 104 13 nucht. kalveren f 10.-a 16 4S2; Schapen f 14 a 24.- 309 vette Varkens 34 a 44 ct. per K.G. 15 magere dito f 10 a 13. Lammeren f a Amsterdam, 10 Dec. Aangevoerd 504 Run deren, le kwal. 70 ets., 2de kwal. 60 ets., 3de kwal. 50 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 120 £i f 230; 9 Graskalveren f a 51 nucht. dito f5 a 14; 12 Schapen en Lammeren f a 326 vette Varkens 38 a 43 ets. per KG. Purmereud, 10 Dec. Aangevoerd 85 vette kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 105 nucht. Kalver f8. a 22 ;409 vette Varkens 36 a 44 ct. per kilo 55 magere Varkens fll a 18; 279 Biggen f3a f 7; 3303 Schapen, 263 Runderen en 3 Stieren Lammeren f a kip-Eieren f6.— a f 7,— per honderd stuks. Vette schapen groote aanvoer, lager in prijs handel stug. Overhouders prijshoudend, handel flauw, f 11 a 21 per stuk. Vette Koeien prijshoudend, handel vlug,f 0,50 f68 per KG. Gelde koeijen hooger in prijs, handel vlug f 60 a f150 per stuk. "Vette Kalveren, en nucht. Kalv hooger in prijs handel vlug. Vette varkens groote aanvoer, lager in prijs, handel stug. Magere en Biggen prijshoudend, handel stug. Londen, 10 Dec. Aangevoerd 4000 Runderen 9000 Schapen en Lammeren, 70 Kalveren en Varkens. Men noteert: beste Runderen35 a 80 ct., Schapen en Lammeren 50 a 95 ct., Kal veren 55 75 ct., varkens 375 a625 ct. ïlarliiig'en, 10 Dec. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 3 tot 10 dezer: 15,400 stuks schel- visch, 55 stuks Kabeljauw, 300 stuks Rog, 1100 stuks Betelingen, 3000 pond kleine Schol, 1000 pond Scharren, 48 manden Garnalen, 945 balen Mosselen, 146 balen Cockels en 61 balen Alikrui ken. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mosselen, Cockels, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil, de Schelvisch en Kabeljauw werd door opkoopers verzonden naar onderschei dene plaatsen, kleine Schol en Scharren kwam aan den publieken afslag en aan opkoopers. I muiden, 10 Dec. Heden aan den afslag 1 logger, met besomming van f 140 1 Eng. kotter met besomming van f 200, 1 Duitsche Erwer, met besomming van f 2505 Holl. sloepen, met besomming van f400 tot f800. Prijzengesor teerde Tongen, 70 a 90 ct. per stuk: Schol f6 tot 20 per 50 Kg; levende Kabeljauw f4; tot 4.50, doode dito f3; tot 365 per stuk: Schelvisch (sloepen) per groot honderd f 16 a f24.50. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 5 tot 11 dezer. ONDERTROUWD GETROUWDGeene. OVERLEDENj GEBORENGesina Hendrica d. v. Klaas Tho massen en Antje Rikkenberg. Gjalt Dirk z. v. Johannes Augustus Frederiks en Magdalena Slottje. WMÊÊ*** voor R achtereenvolgende m^ÈP' plaatsing-en in de Texelsclie Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. V Bevallen van een DOCHTER B. VAN DER KLOOT-Dros. V Geboren: GESINA HENDERICA, dochter van K. Thomassen en A. Rikkenberg. Eierland op Texel, 7 December '88. V Geboren: GJALT DIRK, Zoon van J. A. Frederiks en M. Slottje. Den Burg 9 Dec. '88. Op 19 DECEMBER c. k. 's avonds 7 uur zal in 't Café FLORA tusschen BURG en KOOG eene lezing worden gehouden door F. HEEROMA, H. d. s. te Koog. Daarna vrije voordrachten. Kinderen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. ac&a xk i ~vr*r^p ivjo: a-as •mr.sjyaatTar nm im—i n iiiiiim

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 3