Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Men meldt aan de „N. R. Ct."Bij alle berichten over de aanvaring van de „Holland" en de rFrieschland" is wel gemeld dat beide booten van elkander geraakten, maar niet dat men het behoud van de „Holland" hoofdzakelijk te danken heeft aan deD heer Kürt, ingenieur te Leeuwarden, die, door de passagiers naar achteren te brengen en door ze heen en weder te doen loopen de boot in eene roeiende beweging te brengen, direct veroorzaakte, dat de „Friesland" uit de beklemming geraakte. Zonder dien ge- pasten maatregel zouden beide booten in zee zijn gezonken. De reis van het stoomschip „Edam," der N. A. S.-M., te Nieuw-York 28 Nov. van Amster dam aangekomen, werd door buitengewoon zwaar stormweder eenige dagen vertraagd. Vooral op den 14den November woei de wind uit het W. en NW. met de kracht van een orkaan, en vielen er stroomen van regen, tijdens welke het schip door eene vreeselijk korte en hooge zee getroffen werd, die eenige schade aan de brug veroorzaakte. Verscheidenen der equipage werden door de zee langs het d6k medegesleurd en sommigen bekwa men wonden. Het Rott. Nbl. verneemt, dat na de onge regeldheden te Amsterdam, voor Utrecht tegen aanstaanden Maandag 17 December, buitengewone maatregelen zijn genomen door de katholieken om bevrijd te blijven van overrompeling van de zijde der socialisten. Vele boeren in den Alblasserwaard hebben wegens het schoone najaarsweder hun vee, dat reeds in den stal vertoefde, weder naar de weide gezonden. Het „Handelsblad" meldt dat de sociaal democraten ook in de vergadering van de Amster- damsche afdeeling van het „Werkliedenverbond", Zaterdag-avond in den „Werkenden Stand" gehouden, waar de heer B. H. Heldt zijne denkbeel den uiteenzette omtrendt belastinghervormingen den redenaar het spreken onmogelijk poogden te maken. Slechts met groote moeite kon de voorzitter, de heer Nolting, de orde handhaven, welke telkens door interruptus, hinderlijke geluiden of gefluit werd gestoord. Vroeg de voorzitter ordelijk te wezen, dan volgde op de vraag gewoon lijk een zoodanig en zóó lang aangeheven applau- dissement, dat men dadelijk begreep dat die toejuiching slechts eene andere soort van rustver storing was. De heer Heldt bleef kalm en scheen zich aan de houding dezer toehoorders niet te storen, en het is wellicht slechts aan zijne kalmte te danken, dat Zaterdag-avond niet dergelijke tooneelen voorkwamen als in het „Maison Stroucken." Twee kinderen van den arbeider Ten H.> te Delfzijl, zijn ongesteld geworden, ten gevolge van het gebruik van een pannekoek, gebakken van maïsmeel, dat te Groningen bij een winkelier was gekocht. Acht kippen van dien arbeider zijn gestorven, toen zij dit meel, vermengd met water, hadden gebruikt. Twee der op deze wijze gestorven kippen zijn opgezonden aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst voor Friesland en Groningen, om scheikundig onderzocht te worden, terwijl de politie een restant van het maïsmeel in beslag heeft genomen. Gelukkig zijn de beide kinderen van ten H., herstellende. De ondernemer van het zoogenaamde „Café du Bagno" op de Hoogstraat te Rotterdam is spoorloos verdwenen, vele teekenen achterlatende, dat het dit bagno niet voor den wind is gegaan. Zaterdag reed eene locomotief vanxie tramlijn naar Edam langs het dorp Broek in Waterland. Een paard, dat in de weide liep te grazen, schrikte zoodanig, dat het aan het hollen ging tot het dood neerviel. Met een mooi praatje wist op de groote Markt te 's Hage een als heer gekleed persoon een te bewegen met hem in eene kleine herberg in het Groenendalstraatje mee te gaan om daar over den koop van eene zaak te spreken. In de gelagkamer waren echter een paar andere „heeren" bezig met spelen en nogal grof ook. Men trachtte natuurlijk den onbekende over te halen mee te doen, maar deze beloofde terug te komen en kwam ook na korten tijd terug met de politie, die een paar der „Bauernfanger" inrekende. Vóór het medegedeelde vertrek van de „Zaandam" naar de Argentijnsche Republiek, had de volgende scène plaats: Een huisvader zou met vrouw en acht of negen kinderen met dat stoomschip naar Zuid-Amerika verhuizen. Het plan was door allen gemaakt, door allen goedgekeurd, het contract tot over brenging naar het Land van Belofte met de betrokken maatschappij gesloten, de huisboedel verkocht, toen plotseling de oudste spruit zich terugtrok. Het was de negentienjarige dochter. „Ik wil niet; ik ga niet!" verklaarde zij. „Wij willen niet; wij gaan niet!" echoden de twee op haar volgende broeders. „Ik wil niet; ik ga niet!" besloot de mama. Vader, natuurlijk, naar het kantoor der maatschappij. Maar wat was er aan het geval te doen? Als de man, naar men zegt, kostelooze passage genomen heeft, op voor - waarde dat hij met de zijnen minstens twee jaar in het nieuwe vaderland blijft, dient hij toch woord te houden. Bij het vertrek der boot zal dit wel gebleken zijn. Maar hoe dan ook, het ware voor hem en zijn onwillig huisgezin te wenschen, dat zij gedachtig waren geweest aan het verstandige„Bezint eer gij begint." In de vorige week is te Maagdenburg weder de jaarlijksche overeenkomst onderteekend over liet vervoer van schapen naar Londen en wel met de schepen der „Norddeutsche Lloyd" te Bremen. In vroegere jaren geschiedde dat ver voer over Vlissingen en Rotterdam en dus over de Nederlandsche spourweglijnen en met Neder- landsche stoombooten. De reden waarom dit thans niet meer geschiedt, is gelegen in de be perkende bepalingen, die hier te lande noodig worden geacht op den doorvoer, ten einde den eigen veestapel tegen ziekte te beveiligen. Voor de spoorwegen en de stoomboot-maat schappijen beteekent die verandering een verlies van honderd duizenden aan vracht en de Staat derft duizenden aan loodsgelden. Ook de expedi teurs lijden natuurlijk er nadeel door. Het ware wel te wenschen zegt het Hbl. dat maatregelen konden worden genomen om het vervoer weder over ons land te leiden. Omtrent de werkstaking in België wordt gemeld dat in het Charleroi-bassin slechts 875 van de 30,000 man het werk hebben gestaakt, maar dat het aantal werkstakers in de Borinage met 1200 is toegenomen. Oproerige meetings zijn gehouden te Frameries en te Wasmes; daar en te Hornu verwachtte men eene uitbreiding van de grève. In de meeting te Frameries werd door on bekende sprekers aangespoord om naar Brussel te gaan, ten einde er de regeering omver te werpen, touwen te spannen in de straten om de gendarmes te doen struikelen en daarna van de wapenen gebruik te maken. Deze opruiende taal lokte toejuichingen uit van de aanwezigen. De „Indépendance" meldt verder dat talrjjke benden met revolvers gewapende werkstakers zich posteeren op de toegangen tot de werkplaat sen en de mijnen, om de arbeiders te beletten aan het werk te gaan. Dientengevolge heeft de regeering besloten nog twee bataljons infanterie naar La Louvière te zenden. Een paar vergaderingen in Frankrijk het land der vrijheid hebben weder met groot rumoer moeten opgeheven worden. Op eene bijeenkomst van Boulangisten te St.-Dié, waar de heeren Laguerre en Laisant zouden spreken, maakten de geachte toehoorders zoo'n gedruisch en, bij gemis aan redeneeringsvermogen, van hunne lichaams kracht zulk een overdreven gebruik, dat er een gevecht ontstond en een groot aantal personen gekwetst werd. Eerst toen de poltie tusschen- beide kwam en een aantal der belhamels gevan gen nam, werd de orde hersteld. Te Eprial, waar de heer Laguerre eene voorlezing zou houden, was de uitslag niet veel beterhij slaagde er niet in zich verstaanbaar te maken. De politie deed de zaal ontruimen. Een Amerikaansch blad bevatte onlangs de volgende aanlokkelijke aanbiedingen aan nieuwe abonné's: „ieder die op ons blad inteekent, ont vangt elk kwartaal een levensschets van een beroemden spitsboef, met Paschen een gestreep- ten broek, met St. Jan een nieuwen hoed. Ook wordt den abonnés om de zes weken het haar geknipt en worden zij gevaccineerd. Wie drie jaar vooruit betaalt, ontvangt, als hjj sterft, eene nieuwe doodkist of zes zilveren lepels." De gezagvoerder van het stoomschip „City of Richmond", van Nieuw-York te Queenstown aangenomen, brengt het bericht mede dat door het stoomschip „Panama", van Marseille te Phi ladelphia aangekomen' den 26sten Nov. tijdens eene cycloon, op 100 mijlen beoosten Kaap Dela ware, een in nood verkeerend vaartuig werd aan getroffen. Na vele moeite bjj hooge zee en buitengewoon stormweder, gelukte het hem er dichter bij te komen en zag toen, dat het een fregatschip was voor de ondermarszeils bijleg gende. Het schip scheen diep te liggen en de zee brak er over heen. Men kon de equipage tellen, ongeveer 25 koppen. Eenigen zaten in het tuig en wuifden met lantaarns. Zij riepen om hulp en dat hun schip zinkende was. Men beproefde vruchteloos om dichter bij het schip te komen, ten einde de opvarenden te redden. Plotseling verdwenen al de lichten en was er niets meer van het zinkende vaartuig te ontdekken. De gezag voerder van de „Panama" is van meening dat het schip met man en muis verongelukt is. Vrijdag is te Chantilly, ten gevolge van den dood des eigenaars, het paard „Plaisanterie" in veiling gebracht, dat tal van wedrennen gewonnen heeft. Het is voor f 28.800 toegewezen aan sir Tatton Sykes, die een stoeterij bezit in Yorkshire. Te Fontenay, in de Vendée, zijn vier personen uit de gevangenis ontvlucht. Zij hadden met behulp van een lepel een gat in den muur gebroken, hadden zich voorts met hunne lakens uit een venster neergelaten, klommen twee muren over en braken eindelijk de deur open van eene bewaar plaats van hout. Vergadering Vrijdag 14 Dec. 's namiddags 6 ure Voorzitter de heer Coninck Westenberg, Wethouder» Tegenwoordig 12 leden, zynde de heeren F. Kejjser- Koorn, Mets, Brouwer, T. M. Zym, Roeper, Dros, C. Keijser Pz., C. Zym, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heer D. C. Loman. De Voorzitter opent de vergadering met de mede- deeling dat de burgemeester wegens sterfgeval van diens broeder, afwezig is, en alzoo aan hem de leiding der vergadering is toevertrouwd. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en! na eene kleine bemerking van den heer Boon goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen Prov. bladen; alsmede van een besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeenterekening 1887, welke sluit met een nadeelig slot van f170.71'. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van Ged. Staten en den districtsschoolopziener, behelzende de verklaring dat de heer Boonacker hoofd der school te Zuid-Eierland wegens lichaamsgebreken, ongeschikt is tot waarneming zfjner betrekking. Bij acclamatie wordt goedgekeurd aan den heer Boonacker, om bovengenoemde redenen ontslag te verleenen tegen 1 Jan. 1889. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke geldleening groot f12.000, tegen eene rente van hoogstens 5 pCt., om te voorzien in de dagelyksche uitgaven. Wordt zonder stemming goedgekeurd. Alsnog komt aan de orde volgende benoemingen. a. Twee Regenten voor het Algem. Weeshuis. Hiertoe worden benoemd de heeren P. P. Blikkert en Joh. Sd. Keyser Rz. Met de benoemde stonden op de voordracht de heeren P. R. Ments, G. G. Kikkert, Jb. Roeper en Jb. Kooiman. b. Regentes voor het Algem. Weeshuis. Benoemd wordt Mej. Zoetelief-van Keeren, mede op de voordracht stonden Mej. Smit-Veeger en Zym- Zym. c. Twee leden voor het Algem. Armbestuur. Hiertoe worden benoemd de heeren C. Pz. Keijser en J. W. Bakker; op de voordracht stonden tevens de heeren D. J. Bakker en P. K. Bremer. De heer Keyser, welke de vergadering tijdelijk heeft verlaten, wordt bi) zijne terugkomst met de uitslag der stemming bekend gemaakt, doch zegt nog niet te kunnen verklaren, of hij de benoeming zal aannemen. d. Een Commissaris voor de Bank van leening. De heer C. Rab wordt daartoe benoemd met 9 stemmen; op den heer Joh. Eelman waren 3 stem men uitgebracht. By rondvraag vraagt de heer Roeper of omtrent het request van eenige ingezetenen van de Waal in zake de telefoon, al iets naders bekend is en hetzelve thans behandeld kan worden. De Voorzitter zegt daaromtrent niets te kunnen mededeelen, aangezien door den heer Burgemeester daaromtrent by de posterijen inlichtingen zullpn worden ingewonnen. De heer C. Keyser Pz. vraagt of omtrent de school te Zuid-Eierland al eenig voorstel is te wachten. De Voorzitter zegt dat daaromtrent nog niets is besloten, wel is bepaald dat de heer Frederiks daar voorloopig met het onderwijs zal wórden belast, doch door den heer Burgemeester, ('qÉii(istrictsschoolop- ziener, de heerPoutsma, daarovei7ril worden geraad pleegd en de uitslag alsdan denRaac zal worden mede gedeeld. Vele leden achtten het wenschelyk dat een der beide scholen in Eierland zoude worden gesloten. Verder niets te behandelen zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering.

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2