Buitenland. De Minister van Marine brengt ter ken nis van zeevarenden, dat in de Zuiderzee in de navolgende merken, liet wrak ligt van een gezonken vaartuig, als lichttoren Marken, ZW. t. W. op ongeveer 3000 Meter in 34 dM. water. De ligplaats van dit wrak wordt aangeduid door een wrakton, en een wit licht bij nacht. Uit Vlissingen wordt aan N. R. Ct. gemeld Door de Castle Mail Packets Company firma Donald Currie and Co., te Londen, wordt eene directe stoomvaartlijn geopend tusschen Nederland en Zuid-Afrika (Kaap de Goede Hoop, Port Natal en Delagoabaai). De booten zullen van hier varen in aansluiting met den maildienst der Maatschappij „Zeeland". Het eerste stoomschip, zijnde de Warwick Castle, zal op 24 Januari van hier vertrekken. Voorts bestaat het plan tot onverwijlde inrich ting eener directe verbinding tusschen Vlissingen en Zuid-Afrika met booten der Maatschappij „Zeeland", in aansluiting met de om de 14 dagen van Londen vertrekkende groote mail stoombooten der Castle line. In de Zaterdag-avond in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam gehouden meeting, uit geschreven door den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht, waar als sprekers optraden de heerenDomelaNieuwenhniSjDr. Vitus Bruinsma, J. van der Wijk en Fortuijn, werd de volgende motie aangenomen De vergadering, op 22 December 1888 te Am sterdam in het Paleis van Volksvlijt bijeengeko men, spreekt hare diepe verontwaardiging uit over het feit, dat in Nederland aan tweederde gedeelten van alle mannelijke meerderjarige ingezetenen, elke directe en wettelijke invloed op de samen stelling der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en der Gemeenteraden wordt onthouden protesteert er tegen, dat hierdoor over de belangen van het geheele volk wordt beslist, zonder dat het talrijkste deel, en juist dat wiens belangen het meest behartiging behoeven, daartoe kan medewerken, en eischt, uit naam der billijkheid en recht vaardigheid, en als eenig middel om tot eene grondige verbetering van de maatschappelijke toestanden te geraken, invoering van algemeen kiesrecht. In de beide IJpolders wordt voor eene der Noordbrabantscho fabrieken veel land gepacht, voor den teelt der beetwortelen. De campagne aan de beetwortelsuikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen is afgeloopen. Hoewel dit jaar meer verwerkt is dan het vorige jaar, is de suikeropbrengst minder, hetwelk ver oorzaakt wordt, door de mindere qualiteit der beetwortelen. dr. Mezger heeft zijne consultatiën en behan" delingen in het Amstel Hotel te Amsterdam gestaakt, waar hij gedurende ongeveer 18 jaren zijne patiënten ontving. Vermoedelijk zal reeds 3 Januari de voortzetting daarvan te Wiesbaden beginnen. Nv. d. D Met betrekking tot de voorgenomen oprich ting van gedenkteekenen op de graven van hen, die in den strijd tegen Atjeh gevallen zijn, kan nog het volgende worden medegedeeld. Volgens opgave van de commissie, welke zich te Kotta Radja onder voorzitterschap van den generaal-majoor Van Teijn gevormd heeft, beloopt het gezamelijk bedrag der gelden, waarvoor is ingeteekend, oDgeveer f 10.000; waarvan f1250 bestemd zijn voor een monument te Paya-Combo, op het graf van den gen-majoor Demmeni Hoezeer slechts op ongeveer een vierde gedeelte van het aantal verzonden circulaires bewijzen van instemming werden ontvangon, is bij evenge- melde commissie toch een bedrag van bijna f 2700 ingekomen, tot welke som, buiten de personen aan wie de circulaire was gericht; ook vele mindere militairen van onderscheidene korp sen van het leger, zoomede eenige particulieren, hebben bijgedragen. Ook de aanzienlijke giften van eenige gepensionneerden van hoogen rang en de algemeene milde bijdragen der inrichtingen van militair onderwijs, van het korps maréchaus- sée, verdienen bijzondere vermelding. Deze zijn echter tot dusver niet tooreikend, om aan dat ontwerp, zelfs tot zijn eenvoudigsten vorm teruggebracht, uitvoering te kunnen geven. Nu behoeft dientengevolge het oprichten van een grafteeken wel niet uit te blijven, maar het zou toch te bejammeren zijn, als men, wegens de onvoldoende bijdragen, niet in staat zou wezen een monument te doen verrijzen, zooals men, als een waardig huldeblijk aan de gestorven krijgsmakkers, zou wenschen tot stand te zien komen. Het bestuur der Vereeniging tot ontwikke ling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier, heeft het voornemen van de zaden der zomergewassen, welke op de landbouwtentoon stelling in dit jaar te 's Gravenhage gehouden met eerste prijzen werden bekroond voor zoo verre het ze ter uitzaaiing geschikt acht, de hoeveelheden aan te koopen welke met dat doel, binnen de grenzen van Hollands Noorderkwartier, zullen worden aangevraagd. Het Bestuur wenscht door zijne bemiddeling allen die daar prijs op stellen de gelegenheid te verschaffen van die zaaizaden eene beperkte hoeveelheid te bekomen, en beoogt door zijn aanbod het bevestigen of versterken der overtui ging van de doelmatigheid der periodieke vernieuwing van het zaaizaad der ook elders met zorg gekweekte cultuurgewassen. Vooral ook de landbouwers op bedrijven van geringen omvang, die voor zaad vernieuwingen zelden of nooit werk maakten, wil het aanmoedigen eens te beproeven welke voordeelen die handelwijze hun kan opleveren. Het bestuur biedt hiervan aan allen, die zulks verlangen en voor zoover de voorraad strekt, kosteloos eene hoeveelheid aan. De overige gegadigden kunnen het door hen begeerde tegen betaling van den kostenden prijs bekomen. Mocht niet aan alle aanvrage ten volle kunnen worden voldaan, dan zal een evenredig deel daarvan worden beschikbaar gesteld. Het bestuur behoudt zich het toezicht voorde uitzaaiingen van wie gratis verstrekkingen worden gedaan en stelt er prijs op de uitkomsten te vernemen die verkregen zullen worden. De aflevering zal geschieden in Februari 1889 te Hoorn, Alkmaar en Schagen op later te bepalen datums. Alle landbouwers, zonder eenige uitzondering die benoorden het Noordzeekanaal hun bedrijf uitoefenen en voor vernieuwing van hun zaaizaad deze gelegenheid wenschen aan te grijpen, gelieven zich met hunne gefrankeerde aanvragen te wenden tot den secretaris-penningmeester der Vereeniging, den heer W. Teengs te Wieringerwaard voor of op 15 Januari 1889. De nieuwste reclame voor Van Houten's Cacao is deze: De heer Van Houten sluit met de voornaamste hoteliers in Nederland contracten, waarbij bepaald wordt, dat de heer Van Houten den hotelier eenige dozijnen koppenen schotels met het opschrift „Van Houten's Cacao" en 25 tot 50 halve kilo cacao cadeau geeft, waartegen de laatste zich verbindt, om in de ontbijtkamer van zijn hotel een bord te hangen, waarop te lezen is, dat „in dit hotel 's morgens bij het ontbijt, in plaats van koffie of thee, zonder verhooging van prijs, Van Houten's cacao te krijgen is", Het behoeft geen betoog, dat de meeste hoteliers gaarne het aanbod aannemen, maar wie op den duur er het meeste voordeel bij hebben zij of Van Houten, dat laat zich wel voorzien. {Z.Ct.) Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend, waarbij wordt verzocht aan het verlangen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst tot het voort durend muilkorven der honden met te voldoen Twee der eereleden van het feestcomité bij de viering van den gedenkdag op 80 Novem ber jl. te Scheveningen, de 91 jarige heeren M. Beekhuizen en A. v. d. Toorn, die nog getuigen wareu van de aankomst van den Prins in 1813 en bij den jongsten optocht in een rijtuig den historischen stoet volgden, zijn dezer dagen overleden. Het Bestuur der Nederlandsche Heide-Maat- schappy heeft in de onlangs te Arnhem gehouden vergadering benoemd tot ambtenaar der Mij. met den titel van houtvester den heer Wilh. Bley. Oberförster-Candidat te Hannover, die in 't begin van het volgende jaai zijne betrekking zal aan vaarden en zich daartoe te Wageningen zal ves tigen. Het lid van het Bestuur, de- heer G. Tutein Nolthenius aldaar, heeft op zich genomen zich tijdelijk met de functiön van directeur te belasten. De secretaris deelde mede dat op de circulaire aan de hoofden der gemeenten in Nederland, waarin verzocht werd in het belang der Maat schappij te willen optreden, tot dusver ongeveer 50 antwoorden ingekomen waren. Het ledental bedroeg toen bijna 1000, terwijl een 80-tal begunstigers toegetreden zijn, eene aanwinst die nog wel niet groot genoemd kan worden, maar waardoor de Maatschappij toch in staat is het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden. Zoo spoedig mogelijk in het nieuwe jaar zal de eerste aflevering verschijnen van het tijdschrift dat, eenvoudig ingericln, aan une ieue gratis zal worden toegezonden. Verder zullen e enkele voordrachten over boschcultuur en ove de werking der Maatschappij gehouden worder en vleit het Bestuur zich dat de meer dan 100' gemeenten, waaruit het nog geen antwoord o, zijne circulaire ontving, nog een flink aanta leden bezorgen zullenalleen door groote deelnann toch zal het mogelijk zijn met kracht te kunne] optreden. De bekende ingenieur Eiffel, een der aan nemers van het Panama-kanaal, heeft verklaard, dat de werken onmogelijk plotseling kunner worden gestaakt, aangezien de 15000 halfwilde aard werkers in opstand zouden komen en alles zouden plunderen en verdelgen. Onbepaald krediet zeide hij, konden de aannemers der maatschappij niet geven, maar zij zouden zich de grootste op offering getroosten, om zoolang doenlijk een staken van het werk tegen te houden. Werd dit geregeld voortgezet, dan zou het kanaal in het begin van 1891 voltooid zijn. De vorige week is te Parijs een Newfound- landsche hond gevat en aan de politie overgeleverd, betrapt op het stelen van een pak vesten uit een manufacturenwinkel. Bij onderzoek bleek, dat het dier, daartoe afgericht, zich aan meer dergelijke wandaden had schuldig gemaakt. Een allerstoutste diefstal werd Maandag avond te Parijs gepleegd- Een wisselaar, de heer Quincerot, in de Lafayettestraat, zat aan zijne schrijftafel eene courant te lezen, toen plotseling een onbekende voor hem verscheen, een revolver uithaalde en op hem gericht hield, terwijl hij met zijne vrije hand eene lias banknooten van achter het traliewerk wegnam, om voorts zich in allerijl uit de voeten te maken. De heer Quincerot liep hem na, maar hij was verdwenen, met een buit van 35000 frcs. Het geheels tooneel duurde niet meer dat eene halve minuut. Lord Salisbury hield aan een hem aange boden maaltijd eene redevoering, waarin de premier o. a. zeide: „Wij zijn niet voornemens opnieuw door te dringen in Afrika's woestijnen, maar, zoolang de khedivie het zal verlangen, zijn wij door de verplichtingen, welke het ministerie-Gladstone op zich heeft genomen, genoodzaakt een bezettings leger in de haven aan de Aoode Zee te handhaven. Wij kunnen daarom Soeakim in geen geval ontruimen, want juist daar wordt de beslissende strijd gestreden, waardoor de overeenkomst overbodig kan worden. Ook is England volgens het tractaat van Parijs verplicht tot handhaving van het Turksche Rijk mede te werken." Een Italiaan Suci, die zich thans te Madrid bevindt is weer voor dertig dagen aan het vasten gegaan en heeft voor dien tijd zijn verblijf ge kozen in een der Madridsche schouwburgen. Hij is, zeoals telkens bij dergelijke proef geschied is, gewogen, om te zien hoeveel hij, dag aan dag, door zijn vasten aan gewicht verliest. Hij heeft 140 pond gehaald. Ook nu weer heeft hij, voordat hij tot onthouding van spijs overgiug, uit een fleschje een drank, van welks vervaardi ging hij het geheim bezit, ingenomen. Gedurende de dertig dagen zal hij een weinig gewoon water, met wat mineraal water uit Vichi of CarsblrJ tot zich nemen. Den oudsten bewoner van Bielèfeld, d heer Markus Jordan, werden bij zijne onlan, plaats gehad hebbende 110de verjaring door dt eeisten burgemeester Bunnemann eene goudt medaille van groote waarde en een schriftelijl gelukwensch namens keizer Wilhelm aangebode: Lord Charles Beresford heeft in eene red< voering te Londen als zijne meening uitgesproke dat de Engelsche werklieden meer dan eenije andere klasse er belang bij hadden, dat de Enge sche vloot sterk was. Dertig jaren was slecht één tiende der bevolking voor zijne voedin afhankelijk van voedsel, dat over zee werd aar gebracht; thans was dit met twee derden de bevolking het geval. Bovendien hingen vel fabrieken en ambachten, waarmede de werkliede: hun brood verdienden, geheel of grootendeel af van den aanvoer der grondstoffen over zee Als Engeland ooit in oorlog geraakte en dit ten gevolge had, dat die aanvoer ophield, dan zo; dat een groote ramp zijn. Daarom, zeide Beresford hadden hij en wie dachten als hi! er op aange drongen, dat de Engelsche vloot sterk genoej gemaakt zou worden, om den aanval van twe< vereenigde groote zeemogendheden met goei gevolg te weerstaan. Er moeten in vredestij

Texelsche Courant | 1888 | | pagina 2