Binnenland. Buitenland. Advertentiën ADVERTENTIËN. NIEUWJAARS GROET Mijn beste wenschen aan Vrien den en begunstigers in 1889. P. BOON. BiieÉirï. H. BRUIN Hz. i TEXEL31 December 1888. Naar wij met zekerheid vernemen, zal Don derdagavond in de zaal van de Vergulde Kikkert, door de leerlingen van den heer M. Graaf, weder een concert oftewel openbare les worden gegeven. Is deze avond voor de ouders der kinderen in de eerste plaats een feestavond, ook anderen zullen wellicht van de aangeboden gelegenheid gaarne gebruik maken. Waal en Burg 29 Dec. De damwedstrijd der vorige week is heden ten einde gebracht, 't Was wel te zien dat er iets van belang beslist zou worden, de ernst was op aller ge laat te lezen. Wel beraden stonden, neen zaten, de strijders tegenover elkander, men kon aan allen zien dat ze wilden winnen. Zoo genaamde kampers werden niet geleverd, zes vaste partijen waren voldoende om den uitslag te weten. En die uitslag was dat C. Koning den prijs en Jan Bakker Bz. de premie ver wierven. Na afloop bleef men nog een uurtje gezellig bij een, en toen keerde ieder welte vreden huiswaarts. In verband met de transformatie dei- geweren zullen in den loop van den a. s. zomer bij de le divisie infanterie, regiment grena diers en jagers, 4e en 7e regiment infanterie, de met groot verlof zijnde miliciens van de oudere lichtingen gedurende 14 dagen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Wel wat ter elfder ure bevat de Staats courant de volgende waarschuwing Voor gelukwenschen op den Nieuwjaarsdag wordt veelvuldig gebruik gemaakt van kaarten, waarvan de voorzijde is ingericht om, behalve de plaats van bestemming, mede de woonplaats des afzenders te vermelden. Die vermelding van twee plaatsnamen geeft dikwijls tot onjuiste verzending en dienten gevolge tot vertraging in de overkomst aan leiding. Het publiek wordt daarom uitgenoodigd op bedoelde kaarten de woonplaats van den af zender niet in te vullen. De Haagsche correspondent van de „Midd. Ct." schrijft dat Zr. Ms. aandacht vooral wordt getrokken door de landverhuizing. „Het doet den Koning oprecht leed, dat zijn grondgebied niet meer gerekend wordt de gelegen heid te bieden om al zijn onderdanen een voldoend bestaan te verzekeren, en hij wenscht daarin verbetering te brengen. In afwachting daarvan schijnt hij er bijzonder op bedacht te zijn te doen waarschuwen tegen eene overhaaste landverhui zing, vooral naar Argentina, waarin hij eene bron van teleurstelling en armoede ziet voor hen, die daartoe hunne toevlucht nemen." Te Utrecht wil men ter gelegenheid van 's Konmgs 40-jarige regeering (op 12 Mei) bijdragen verzamelen tot steuning van het tonds voor behoeftige oudstrijders. Voorts zal worden voorgesteld, om in het leven te roepen eene algemeene Ned. commissie, die tot blijvende gedachtenis van het heugelijke feit eene vaderlandsche stichting tot stand zal brengen. Daarvoor zal in overweging gegeven worden: het oprichten van een tehuis voor bekwame jongelingen, die de landbouwschool te Wageningen wenschen te bezoeken, doch wier ouders niet in staat zijn, de kosten daarvan te betalen. Reeds is deze zaak voorbereid en kan de com missie mededeelen, dat bij aanzienlijken en gerin gen daarmede instemming is gevonden. Tengevolge van het voederen met bevroren knolgroen, zijn in de laatste dagen in den Golder- schen Achterhoek bij koeien verscheidene gevallen van tijmpanitis (trommelzucht) voorgekomen. Ook uit Nieuwe Niedorp is een adres, getee- kend door een groot aantal ingezetenen, gezonden aan de gemeenteraden van Opmeer en Wognum, waarin verzocht wordt niet langer de concessie te weigeren voor den aanleg van een tram van Hoorn door die gemeenten naar Schagen. Dinsdag-nacht heeft er op den Sonsbeeksin- gel te Arnhem eene vechtpartij plaats gehad, waaronder een van de vechters zijne ias uittrok en die aan een der omstanders in bewaring gaf. Toen de vechtpartij was afgeloopen en de jas teruggegeven werd, vermiste de eigenaar eene portefeuille met bankpapier tot een bedrag van p. in. f400 Van wege de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij is te Scheveningen eene reddingsboot, nieuw model, gestationeerd, Uit Bodegrave wordt gemeld: Al wordt schier overal geklaagd over het gebrek aan werk, in deze gemeente is daarvan niets te bespeuren. Pas is eene straat voltooid, waar nog geen drie jaren geleden aan werd begonnen, of eene tweede is in aanbouw. Op een stuk land, dat een half jaar geleden voor bouwgrond verkocht is, en dat eene nadere verbinding tot stand brengt tusschen het dorp en het station van het Rijnspoor, ziet men nu reeds verscheidene huizen verrijzen. Ook het oude gedeelte, dat na den brand van 1870 is blijven staan, is geheel vernieuwd, zoodat geen oud huls daar meer is te vinden. Aan een te Zuidwolde door den heer H. C. Reimers, leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, gehouden voordracht over de paardenfokkerij, ontleenen wij het volgende: Sedert 1884, dus begon spreker zijne rede, is de aandacht op dat onderwerp meer gevestigd. Niet dat er in dat jaar iets bijzonders daarom trent is voorgevallen, maar omdat de toenmalige Minister van Oorlog had bepaald, dat de remonte- paarden voor het Ned. leger in ons land en niet in het buitenland zouden worden aangekocht. Dat er toen van de vele aanbiedingen maar weinig zijn gekocht, was eene reden, dat het Nederlandsche paard daartoe niet geschikt was. Om een goed paard te fokken ried spreker ten sterkste aan, om ons ras met het Oldenburger ras te kruisen, omdat juist dat ras die eigenschap pen bezit, die bij ons ras ontbreken; terwijl het onze weder eigenschappen bezit, die te vergeefs bij dat ras worden gezocht. Door kruising alleen zal men een fraai en goed ontwikkeld veulen bekomen, dat, goed en krachtig opgevoed, een paard bij uitnemendheid kan wor den, geschikt zoowel bij ons leger als voor den landbouw. Eindelijk wees spreker nog op iets, waartegen de meeste hoefsmeden zondigen, nl. het branden der hoef, 't welk hij zeer schadelijk noemde, als ook het te veel gebruiken van het vhegmes, vooral wat betreft de straal van de hoef; zijn leer was: het ijzer moet gemaakt worden naai den voet; maar niet de voet naar het ijzer. Door een onzer landgenooten moet een nieuw legspel uitgevonden zijn, dat op geen ander spel gelijkt. Naar de uitvinder ons bericht, kan hèt nieuwe spel slechts door een persoon gespeeld worden, hetzij oud of jongmaar hij acht het zoo onder houdend, dat het allen in spanning doet verkeeren die naar den speler of speelster kijken om den uitslag van het spel af te wachten255 zetten zijn van noode om het spel Eiffeltorenspel geheeten te voleinden. Eerstdaags komt het in den handel. N. v. d. D. Een winkelier kocht onlangs van eene boerin een stuk boter, dat voor een pond moest doorgaan. Bij het nawegen bleek den koopman, dat eraan het gewicht ontbrak. Als dat zoo is, zei de boerin, dan is het uwe eigen schuld, mijne gewichten waren op het ijkkantoor, en ik heb het pond suiker, dat ik pas te voren bij u had gehaald als half kilo gebruikt. Het schoonmaken van Uien. Bij het schoon maken van deze voor vele onzer maaltijden onontbeerlijke aardvrucht vloeien bij vele onzer huismoeders of dienstbaren gewoonlijk onvrijwil lig tranen, die evenwel voor meer passende gele genheden bewaard konden worden. Daarom wordt aanbevolen, de uien daags vóór het gebruik een nacht in water met een weinig zout te zetten, waarna de buitenste schillen zeer gemakkelijk los laten en een legio tranen gospaard blijven. De twist tusschen de Yereenigde Staten en Haiti is nog niet uit. Wel is de in beslag genomen stoomboot teruggeven, maar de Amerikaansche regeering verlangt eene schadeloosstelling van 350,000 dollars, en deze wil de regeering der neger-republiek niet betalen, misschien wel omdat zij deze som niet bezit. Een nieuw Parijs New-Paris is de naam van een nieuwe stad, die gesticht is in de Yer eenigde Staten op twee uur afstands van New- York in een streek, genaamd Paisley. Drie maanden geleden was Paisley niet anders dan een uitgestrekt bosch. Nu zijn reeds meer dan 6000 stukken land verkocht, de straten zijn afgeteekend, een hotel is gereed en wacht op de reizigers en tal van huizen zijn in aanbouw. De eerste spoorweg in Perzië, in den omtrek van Teheran (door een Belgische maatschappij tot stand gebiacht) is daar bij het volk zeer gehaat vuoral om de vele ongelukken welke reeds daar door veroorzaakt werden. Eenige dagen voorde plechtige opening, in Juni 11., werden 20 werk lieden overreden en dagelijks worden ossen, paarden en kameelen door spoortreinen verpletterd. Toen nu onlangs, bij een godsdienstig feest, weer een man overreden was, drong een menigte op den trein aan en toen de machinist een schot lostte op de aanvallers, steeg de woede van het volk ten top. De machinist werd gedood, het treinpersoneel geslagen en op allerlei wijze mis handeld, en daarna werden al de wagens in brand gestoken. Ook het station, met een weelderig ingerichte wachtkamer voor den „Schah", werd verwoest en de daar aanwezige kas (ongeveer f 2500) werd door de plunderaars megenomen. De schade bedraagt ongeveer f 36000. Bij den brand van de „Kate Adams", bij Menphis, welke 200 passagiers en 1200 balen katoen aan boord had en waarvan reeds melding is gemaakt, ontstond de brand in de katoen. Het aantal der personen, die daarbij omkwamen, blijkt grooter te zijn geweest dan eerst werd ge meld. Men schat hun aantal op veertig. Op denzelfden dag verbrandde bij Seattle, in Washington-Territory, een andere boot, de „Lie, Eriehson" waardoor zes menschen het leven ver loren, terwijl de stad Marblehead, in Massachusets, door een feilen brand gedeeltelijk vernield. De schade, daarvoor veroorzaakt, wordt beraamd op v 1.000,000 dollars. De brand brak 's avonds om tien uren uit en drie uren lag bijna de geheele handelswijk dei stad in de asch. Meer dan 3000 menschen zijn door deze ramp tijdelijk zonder werk. Êen kegelpartijtje om de kleinigheid van f 2400 te Deggendorf, in Pruisen, is oorzaak ge worden dat de rechtbank zich ermede bemoeide. Een bakker was de gelukkige, die het een advo caat bij 5t kegelen afwon. burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 25 tot SI dezer. ONDERTROUWD 1 GETROUWDGeene. GEBOREN OYERLEDEN Vrouwtje Visser 42 jaar, gehuwd mei Rens Kooger. voor achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscüe Courant in eens opgegeven, worden slechts D RIE - maal in rekening gebracht. van ondergeteekcnde aan familie, vrienden, bekenden en begunstigers. C. Flens. Hilversum. F. Heeroma en Echtgenoote. Langeveld de Rooij. Joh. Kikkert, in Schoenen en Laarzen. J. G. Kikkert, Horlogemaker Goud- en Zilversmid. Kwartiermeester K. N. M. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en begunstigers van C. J. BAKKER en Echtgenoote. Nieuwjaarsgroet aan vrienden en begun stigers. D. BAKKER en Echtgenoote. Goud- en zilversmid. Burg Texel. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en begunstigers door B. F. VAN DEN BERG en Echtgenoote. j Waal, Texel. nniKTimiiiwimiiwiMCB—mmr^w—

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2