Buitenland. Een wensch vervuld. De voordracht der regeering tot wijziging van de wet op het lager onderwijs schijnt nog niet zoo ver te zijn gevorderd als men verwacht had. Reeds tegen Kerstmis werd de indiening te gemoet gezien, maar die verrassing is uitge bleven. Zelfs wordt nu het gerucht tegengespro ken, dat het ontwerp in onderzoek zou wezen bij den Raad van State. De minister van binnenl. zaken heeft dezer dagen, in afwijking van het in 1887 door den minister Heemskerk te kennen gegeven gevoelen, aan het gemeentebestuur van Adorp geschreven, dat het hem voorkomt, dat een gemeentebestuur bevoegd is op de openbare school kinderen eener bijzondeïe school toe te laten om alléén in een vak K (handwerken) te worden onderwezen, zon der van hen ten volle het schoolgeld te vorderen. Dit gevoelen is o.a. hierop gegrond, dat ook de ouders van kinderen, die de bijzondere school bezoeken, bijdragen in de gemeentelasten en dus in de kosten van het openbaar onderwijs, waarom het te hard zou zijn, van die kinderen het volleschoolgeld te vorderen, waar zij slechts in één enkel vak onderwijs ontvangen. Ingevolge bevelen van den Minister van Oorlog mag de aflossing van detachementen niet meer op Zon- en feestdagen plaats hebben, maar moet die den daarop volgenden dag geschieden. Door den gemeenteraad te 's Hage is be noemd tot hoofd eener gemeenteschool de heer A. Laban hoofd der school te Loosduinen, onze vroegere plaatsgenoot. De gemeenteraad van Smilde heeft thans het verzoek van Ged. Staten van Drenthe opge volgd en zijn besluit, waarbij de acht openbare onderwuzers uit hunne betrekking werden ont slagen, ingetrokken. Onder de 460 landverhuizers, die met het stoomschip „Edam" naar Buenos-Ay res vertrokken, waren 340 Amsterdammers. Een talrijk gezin uit Zeeland arriveerde ook te Rotterdam, om zich naar Argentina in te schepen. De oudste dochter was een trein vroe ger gereisd en zou zich met hare ouders in de Rottestad vereenigen. Bij aankomst dezer laatsten echter was van de dochter geen spoor te vinden; alle informatiën waren vruchteloos, en de ouders vertrokken met hunne zes overige kinderen zonder de dochter. Onder leiding van den heei mr. S. A. Vening Meinesz had te Rotterdam een bijeenkomst plaats van de Rotterdamsche afdeeling der Nederlandsche Heidemaatschappij, waarbij als spreker optrad de heer F, B. Löhnis, van Fredriksoord. De spreker begon met de mededeeling, dat ongeveer een vijfde gedeelte van ons land woest lag. Uit een Maatschappelijk oogpunt was het noodig deze heidevelden in boschland te herschep pen. Dit heideveld was in vroegere eeuwen boschland geweest, doch door onoordeelkundige behandeling der vroegere bewoners was het ge worden hetgeen het nu was. Spreker trad ver volgens in een beschouwing over het ontstaan der Heidemaatschappij, die reeds zoo ruimschoots steun van den Koning mag ondervinden, om vervolgens het doel te bespreken. Hij noemde als zoodanig navolging der Deensche maatschap pij, welke zich bepaalt tot geven van raad aan hen die woeste gronden willen ontginnen, en daarna tot die ontginning mee te werken. Spre ker besloot met een opwekking tot aansluiting bij de maatschappij, die voor ons vaderland een zegen kan worden. De ambtenaren der belastingen te Belling- woude doen tegenwoordig menige aanhaling, niet alleen van voorloop, maar ook van magere varkens, die bij geheele troepen over de grenzen hier worden binnengesmokkeld. De laatste aanhaling bedroeg zestien stuks, die, na eene gevangenschap van acht dagen ten raadhuize verkocht, goeden prys maakten. De zegeningen der invoerrechten en hoogere graanprijzen in Duitschland blijken o. m. hieruit, dat in ons land de varkens heel wat goedkooper kunnen worden vetgemest. De uitvoer toch van vette varkens uit Groningen en Drente is aanzienlijk. Nederlandsche opkoopers maken b\j het opkoopen van Duitsche varkens, om dié later weer als vette over de grenzen terug te zenden, zoo goede rekening, dat zelfs de schade van eene enkele aanhaling en de daarop staande boete, er mee door kan. De scheveningsche visschersbevolking is druk aan 't graaien. Binnen weinige weken zal de lage kunstweg aan 't strand weer ontruimd zyn van de schuiten, welke ter schrobnetvisscherij zullen uitgaan. Die bedrijvigheid, is een zeer aardig schouwspel. Alles toch is opnieuw in de weer. De visschers rusten 't vaartuig uit, de scheepstimmerlieden herstellen de schade, door weer of wind berokkend. Vrachtwagens voeren af en aan ladingen ijs om de visch versch te houden, hetgeen overbodig zou zijn, wanneer Scheveningen eene zeehaven bezat, ten gevolge waarvan de logge bommen door snelzeilende loggers zouden worden vervangen, die in en uit zouden kunnen gaan, terwijl de bommen minstens eenige etmalen in zee moeten blijven. Sedert een paar winters bestaat te Borgen de gewoonte, om aan arme ingezetenen geen gratis uitdeeling meer te doen aan hen, die werken kunnen. Voor twee jaren is een bosch by wijze van werkverschaffing verbeterd en opgesierd. In den vorigen winter werd een stuk heideveld, aan de gemeente toebehoorende, voor de boschcultuur ingericht en thans wordt een stuk heideveld, eigen aan het armbestuur, op gelyke wyze bear beid. Op de vraag: „aan wien zijn de drukfouten te wijten?" geeft een Duitsch blad het volgende ten antwoord: „De drukfout is een natuurverschijnsel, een noodzakelijkheid. Zal zy er niet zijn dan moet: le de schrijver of inzender het juiste geschreven en 2e duidelijk geschreven hebben; 3e moet de zetter in alle vakjes van zijn zetkast alleen juiste letters hebben; 4e altijd den juisten greep doen; 5e ze goed zetten. Voorts moet: 6e de corrector goed lezen7e de zetter de eerste correctie goed verbeteren; 8e de corrector de tweede correctie goed lezen; 9e de zetter de tweede correctie goed verbeteren; 10e de revisie goed gelezen worden en 11e nog een dozijn andere omstandigheden even goed afloopen, b. v. de gecorrigeerde regels niet „in pastei" vallen. En daar een groot 8" vel 50 55.000 letters telt, moeten die gunstige omstandigheden 50 a 55,000 maal herhaald worden om het goede publiek een enkel vel druks zonder fouten te leveren. De nieuwste vooruitgang op militair gebied is het gebruik van sneeuw ter verdediging. Het Zweedsche geniekorps heeft belangrijke proeven genomen met borstweringen van sneeuw, waarbij gebleken is, dat geweerkogels in versche sneeuw niet verder doordringen dan 1,5 M. Sneeuwwallen van 2 tot 3 el dikte zijn dus voortreffelijke dek kingen tegen geweervuur. In Noordsche landen zullen in eventueele winterveldtocht sneeuw- schansen eene groote rol kunnen spelen. Op den Tiflis-spoorweg is een trein, welke Sabuntchi verliet, onderweg ingesneeuw. Het duurde vele uren, voormen van het dichtstbijzijnde station naar den trein een weg kon banen. Toen men dezen ten laatste bereikte, vond men veertien reizigers doodgevroren en twintig anderen ster vende. Uit Bahu, Poti, Ekaterinburg en andere streken komen gelijksoortige berichten. Het aantal men- schen, die in de afgéloopen week in Rusland in de sneeuw omkwamen, wordt op een honderdtal geschat. De haven te Odessa ligt geheel dicht en behalve de telegraphische, is alle gemeenschap der stad met de buitenwereld afgesneden. In de Zwarte zee heeft het in de laatste dagen hard gespookt. Talrijk zijn de berichten van schepen, welke vergaan zijn. Bijna uitslui tend waren het zeilschepen, die te gronde gingen en honderden menschen zyn daarmede in de afgeloopen twee weken omgekomen. De winter is in dat gedeelte van Europa buitengewoon streng. Naar uit Napels gemeld wordt, steigen uit den Vesuvius buitengewoon dikke rookkolommen op. Ook witgloeiende massa's zijn te bespeuren. Tot aan den voet van den zuidoostelijken kegel strekt zich een lavastroom uit. De Electrische Suiker maatschappij te New- York, is eindelijk gevallen. Zij heette suiker door middel van electriciteit te raffineeren, maar inderdaad werd door een chemisch middel gewone suiker fraaier gekristalliseerd. De bedrie gers zijn verdwenen. Ter beurze te Liverpool daalden de aandeelen, die voor 240 gulden zijn uitgegeven, tot 12 gulden en thans zijn zij niets waard. Te Liverpool worden zware verliezen geleden, doch niet minder te Birmingham, waar voor 240,000 gulden aan aandeelen is geplaatst Volgens de Birmingham Post bestaat een derde gedeelte van deze aandeelhouders uitdames. Een burger der stad had alleen voor 72,000 gulden aandeelen genomen. Zijne vrienden hadden hem afgeraden „al zyn eieren in een mand te leggen", maar de man stelde onbeperkt vertrouwen in de onderneming en was niet van zijn voornemen af te brengen. De heer Robertson, de secretaris en medeoprichter der Maatschappij, die geheel te goedertrouw heet te zijn, seint uit New-York, waar hy zich op het oogenblik bevindt„Ik ben geheel geruïneerd, maar het verlies van myn eigen vermogen gaat mij niet zoozeer ter harte als het verlies, dat mijne vrienden lijden, die op mijn aansporing hun geld in deze onderneming hebben belegd. Ik had zulke groote verwachtin gen van de onderneming, maar wij zijn schan delijk bedrogen. Ik heb de geheele fabriek en ook de geheime kamer onderzocht. Ikwenschte wel, dat het mij vergund ware te zwygenover hetgeen ik daar heb gevonden." Uit Londen wordt gemeld dat een hevige brand in de „Metropolitan Meat Market" is uitgebroken. Dertien stoomspuiten en byna honderd man kwamen spoedig te hulp om den brand, welke telkens weer een nieuwen winkel aantastte, te bedwingen. Door de aanwezigheid van eene hoeveelheid stroo en brandbare stoffen nam het vuur in korten tijd een reusachtigen omvang aan, zoodat in een paar uur een dertigtal winkels zwaar beschadigd werd, terwijl een deel van de overkapping werd vernield. E6n detective te Londen, die een dief achter- nazat, werd naar een kelder gesleept, waar twee bulhonden hem beetpakten, terwijl de dief op den loop ging. Met behulp van gloeiend gemaakte ijzeren staven slaagden de agenten, die op zijn geschreeuw waren toegeschoten, er in de honden van hem los te maken. In het Iersche district Donegal, te Gweedore, heeft eene uitzetting van pachters weder tot een ernstig gevecht aanleiding gegeven. Eene sterk verschanste hoeve werd met groote steenen en kokend water verdedigd. Herhaaldelijk werden de politie-agenten terug geslagen en ettelijken hunner gewond. Eerst toen de militairen op het punt waren te schieten, gaven, op aandrang van drie priesters, de verdedigers zich over, luid roepende, dat zij het louter deden om den priesters genoegen te doen. De Daily Neivs kan natuurlijk dat gedrag niet goedkeuren, maar meent toch, dat het alles behalve strekt om de beweringen, als zou de toestand in Ierland zooveel beter worden, te staven. Bovendien worden, zegt het blad, de uitzettingen wegens niet-betaling van achterstal lige pacht des te harder, omdat zoo herhaaldelijk door de oppositie in het Lagerhuis op eene rege ling van die quaestie der achterstallige pacht mqt nadruk aangedrongen is. Een krankzinnige in het dorp Brancöh (nabij Martigny, in het Zwitsersche kanton Wallis) heeft brand gesticht, met het gevolg dat Tuipa dé helft van het dorp in de asch is gelegd, waarby veel vee omgekomen en de geheele oogst vernield is. Met bovenstaand opschrift is door het bestuur van het Nederlandsch Werkliedenfonds feene brochure verspreid, ten "einde dat fonds meer algemeen bekend te doen worden, waartoe ook de medewerking van couranten wordt verzocht, door overname. Wy willen aan dat verzoek gaarne voldoen, opdat ook in onze kring, die zaak bekend moge worden, daarover worde nagedacht en aanleiding geve tot bespreking. Tot toelichting deelen wij mede dat het Ned. Werkliedenfonds is opgericht door de Ned. pensi oen- vereeniging voor werklieden, welke haar ontstaan heeft te danken aan de Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnij verheid in Nederland de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de Maatschappij tot bevordering van nijverheid en het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. Omtrent het doel van dit fonds halen wij het volgende aan uit de verspreide missive Het Nederlandsch Werkliedenfonds is gevestigd te 's Gravenhage en heeft ten doel aan werk lieden, of aan anderen voor hen, de gelegenheid te geven, te zorgen voor hun ouden dag en voor hunne nagelaten betrekkingen. Het verzekert daartoe de uitkeering van week- pensioenen met of zonder die van een zeker bedrag in ééns bij overlijden, alsmede de uit keering van een zeker bedrag in ééns bij overlijden, bij het bereiken van een te voren overeengekomen leeftijd of wel bij het bereiken van een tevoren overeengekomen leeftijd of vroeger overlijden. Ieder die ouder is dan 18 jaar kan deelnemer zijn. Alleen in Nederland gevestigde werklieden (mannen en vrouwen) en hunne echtgenooten, kinderen en pupillen, kunnen verzekerd worden. De Directeur kan echter, indien een onder-* nemer al zijn werklieden bij het fonds verzekert,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2