N°. 137. Donderdag 24 Januari. Ao. 1889 Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Texel noodigt bij deze, naar aanleiding van art. 7 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n°. 37), gewijzigd biRart. VII der wet van 6 November 1887 (Staats blad n°. 193) de mannelijke inwoners der gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente in de personeele belasting, dienst 1887/88, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 letter, a. en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad n°. 15), of in de grondbelasting dienst 1888 in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste f 10, zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan getee- kende [aanslagbiljetten vóór 15 Februari a. s. te doen blijken. Evenzoo worden uitgenoodigd de mannelijke inwoners der gemeente, hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, zijnde f 66. gedurende 9 maanden voorafgaande aan den 15 Februari a. s., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het voormelde bedrag van f33 bereikt, daarvan onder overlegging van de gevor derde bescheiden, vóór 15 Februari a. s. aangifte te doen. Ten slotte wordt herinnerd, dat de man geacht wordt te betalen den aanslag zijner vrouw in de grondbelasting, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goedeien, waarvan hij het vruchtgenot heeft, en dat aanslagen in de grond belasting wegens onverdeelde onroerende goederen, óók gelden voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits z(jn aandeel in dien aanslag ten minste f 10, bedraagt. De modellen voor de aangiften, bedoeld bij art. 1, letter c en het 4e lid van art. 7 in verband met art. 1, letter b der wet, zijn kosteloos ter secretarie dezer gemeente verkrijgbaar. Texel den 22 Januari 1889. De Voorzitter voornoemd, Bij afwezen De Wethouder CONINCK WESTENBERG. TEXEL, 23 Januari 1889. De 2de uitvoering van de Rederijkerskamer i „Leering en Genoegen" op Zondag-avond jl. had weder een goed gezelschap naar de Vergulde Kikkert doen opgaan, om die voor- stelling bij te wonen. Was het getal bezoekers niet zoo groot als bij de eerste voorstelling, de gezelligheid s, 4 was er zeker niet minder om. Over de voorstelling zelve zullen wij om bekende redenen niet uitweiden, doch reke ning houdende met de stemming van het publiek, meenen wij te mogen aannemen dat vooral de liefhebbers van scherts niet onbe vredigd waren. Na afloop der voorstelling hield het bal velen nog geruimen tijd prettig bijeen. Een onderwerp zonder naam of titel, bood de heer Kleinbentink Dinsdag aan zijne hoorders in de vergadering van het Nut. Niettemin was de lezing zeer aangenaam om te hooren, moeielijker echter in korte woorden weer te gevenzoo kwam het ons althans voor. Het duidelijkst vonden wij de lezing geschetst door een der aanwezigen, die de indruk vergeleek bij een instrumentaal concert waar men door de aangrijpende tonen als het ware wordt betooverd, zonder dat men dezen indruk aan anderen juist kan weergeven. Gevoelden dit ook de hoorders, welke dezen avond tegenwoordig waren, voor de niet aan wezigen is de lezing moeielijk te vertolken. De moraal echter was waarheid en degelijkheid aan te kweeken en te versterken, vooral bij het toekomend geslacht. Een viertal bijdragen van de heerenP. Keizer, Koorn, de Braai en Kleinbentink, afwisselend ernst en scherts behandelend, vulde het verdere van den avond, waarna de Voorzitter met een kort woord deze derde volkslezing sloot. Oosterend. 21 Jan. Vrijdag jl. werd in eene gecombineerde vergadering der leden van de hier bestaande vereenigingen, algemeen bekend onder de namen Ziekenfonds en Be grafenisfondsdoor den directeur der beide fondsen het gewone jaarlijksche verslag over het verloopen jaar 1888 uitgebracht. Daaruit bleek, dat het eerste fonds, in tegen stelling met de beide voorgaande jaren, die met een nadeelig saldo sloten, ditmaal met een voordeelig saldo van ruim f 70. gewerkt had. Eene vergelijking met het onlangs ge plaatste verslag der zuster-vereeniging aan den Burg, gaf aanleiding tot de opmerking, dat daar naar evenredigheid van het ledental (120 tegen hier 73) meer werd uitbetaald aan wekelijksche uitkeering, doch minder voor geneeskundige hulp. De reglementen der beide vereenigingen zijn bijna eensluidend. Omtrent de tweede vereeniging (Begrafe nisfonds) bleek, dat deze zich in toenemend aantal leden en in bijzonder gunstige omstan digheden mocht verheugen. Het verloopen jaar toch leverde een voordeelig saldo op van nagenoeg f 200. niettegenstaande de leden 2 maanden vrij van contributie waren geweest. Daardoor is het geheele saldo dezer vereeniging geklommen tot een .bedrag van ruim f 1200 en vond het bestuur vrijheid, om de eerste 3 maanden van dit jaar geene contributie te heffen. De opmerking, dat deze vereeniging den 21 April 1883 in werking getreden en dus^ nog geen 6 jaar oud is, wordt in verband met het bovenstaande, der bijzondere opmerk zaamheid van de vrienden aan den Burg aanbevolen. (Zie het boven aangehaald verslag). Öp initiatief van den Weled. Zeergel. Heer C. H. Hille werd alhier in „het Wapen van Amsterdam" eene sociëteit opgericht onder de zinspreuk „T. O. G." (tot onderling genoegen). Een en twintig personen verklaarden zich, Zaterdag 19 Jan. tot oprichting genegen. Het reglement werd vastgesteld, waarna tot bestuurs leden werden gekozen de Heeren C. H. Hille, W. D. Bakker en J. Timmer, respectievelijk als president, secretaris en penningmeester. Eenmaal per week, en wel des zaterdags, zal er gelegenheid bestaan, zich in „de Soos" genoeglijk bezig te houden. 's Konings geneesheer, dr. Vinkhuyzen, is Zaterdag-avond nog van Den Haag naar Het Loo vertrokken. De Koning heeft ook Zondagnacht niet veel geslapen. In den algemeenen toestand was geen verandering en ook de krachten bleven dezelfde. Het officiëele bulletin van Maandag luidt aldus 's Konings toestand blijft voor het oogenblik bevredigend. De krachten komen langzaam bij, ofschoon in de laatste 24 uren de hooge lijder minder rustig is geweest." Gelijk uit de bulletins ook blijkt, bevindt Z. M. de Koning zich thans weder vrij wel. Hoewel het gebruik van voedsel nog gering is, nemen de krachten steeds toe. De Koning is dan ook eiken dag geruimen tijd buiten het bed, beweegt zich gemakkelijker en houdt zich met verschillende werkzaamheden bezig. Toch kan de staat van onrust, die telkens wederkeert, (vooral in den morgenstond) oor zaak zijn, dat de toestand in korten tijd op 't onverwachts bedenkelijk wordt. De Land. Ct. betuigt hare instemming met het denkbeeld der Utrechtsche commissie ter viering van 's konings veertigjarige regeering om tot blijvende gedachtenis van dit feest eene vaderlandsche stichting tot stand te brengen in den vorm van een tehuis voor bekwame jonge lingen, die de landbouwschool te Wageningen wenschen te bezoeken, doch wier ouders niet in staat zijn de kosten daarvan te betalen. Mocht het plan tot rijpheid komen en tot eene stichting worden besloten, dan vraagt de Landb. Ct. of het geen overweging zou verdienen daar voor den vorm te kiezen eener volledige en niet te kleine boerderij. Menigeen, die nu bezwaren opwerpt tegen het kamer of internaat-leven van zijn jongens, zou zich op dien grond niet meer tegen Wageningen verzetten, als voor allen, be- talenden en niet betalenden, het verblijf in het internaat met dat in de boerderij kon afwisselen. Ook als uitbreiding der leermiddelen zou de boer derij zeker voor de school geen onwelkom geschenk zijn. Door het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van landbouw worden pogingen in het werk gesteld, om te zorgen voor eene waardige inzending van Friesch vee naar den tentoonstelling, die in het volgende jaar in den Argentijnschen bondstaat zal worden gehouden. Het heeft zich daartoe in betrekking gesteld met de H.H. D. Fontein de Jong te Murmerwoude, A. H. van Sloten te Rauwerd, en mr. C. A. Römer te Leeuwarden. Zal de hoop van sommigen onzer veehouders worden vervuld, en Zuid-Amerika voor ons vee eene gezochte markt worden, dan is het zeer te wenschen, dat de pogingen van genoemd bestuur krachtigen steun vinden. COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1