Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Vrijzinnige Kiesvereniging TANDARTS BIERSTEKER te Consulteeren. IPf^ Verloren Jagg eene nette Dienstbode. KEUKENMEID. Verhoop CONCORDIA ADVERTENTIËN. DANKBETUIGING „TEXEL." WORDT GEVRAAGD: PA IN- EXPELLER bij W. C. REIJ. tot nadere orde uitgesteld. KONING. Door den heer A. D. Smit, fabrikant van luchtballons te Amsterdam, is aan den minister van oorlog een verzoekschrift gericht, waarin hij, onder kennisgeving, dat het hem gelukt is een luchtballon samen te stellen, die aangewend kan worden in tijd van oorlog, den minister uitnoo- digt, daarmede in tegenwoordigheid van bevoegde officieren proeven te doen nemen. Uit het request blijkt, dat de uitvinding zich niet bepaalt tot eene toepassing van den ballon captif, maar dat de constructie, ingericht om op doeltreffende wijze verwoestingen aan te richten onder vijandelijke troepen, er op berekend is, na hare diensten te hebben verricht, weder op het punt van oplating terug te keeren. De heer Smit noemt zijne uit vinding „torpedo-luchtballon." Bij al de theorieën over den fabrieksarbeid, die in den laatsten tijd worden vernomen, laat de heer Scheffer, beheerend vennoot der chocolade fabriek van de firma Yan Houten teWeesp, ook een woord hooren, dat van practischen zin getuigt. Men neemt voor den arbeid in de fabrieken des zomers een langeren werktijd aan dan des winters. Terecht maakt de heer Scheffer, de opmerking, dat arbeid in het koude seizoen minder vermoeiend is dan bij afmattende hitte. In de tweede plaats zullen de arbeiders bij een korteren werkdag in den zomer na den arbeidstijd meer gelegenheid hebben om gezondheid en frissche kracht op te doen in de vrije natuur dan des winters in kleine arbeiderswoningen, wier inrichting uit een hygiënisch oogpunt vaak zooveel te wensclien overlaat. Ook de herbergen zijn des winters beter gevuld dan des zomers. Hij zou er nog kunnen bijvoegen, dat ook voor den fabrieksarbeider het leven des winters duurder is dan des zomers en hy dus dan juist behoefte heeft aan meer loon. Hij vraagt voorts in zijn adres aan den Minister van Justitie om de verdeeling der schafturen over te laten den practischen zin der werkgevers. Naar de „Tijd" verneemt, is voor de ver gaderingen der socialisten te Amsterdam een perceel met open erf op de Bloemgracht aange kocht. „Een naam gezochtDe vraag is opge worpen of onze twee-en-een-halve-centstukken niet met eenen korteren naam bedeeld konden worden en allerlei antwoorden zijn daarop gegeven. Zelfs is de Russische naam kopek" aan de hand gedaan. De beste raad heeft echter de directeur van het koninklijk penningkabinet gegeven. Wil men het muntstuk herdoopen, zoo noeme men het een „Groot", de oud-Holland- sche benaming van een halven stuiver. Te' Groningen zijn twee machinisten der Staatsspoorwegen streng gestraft wegens misbruik van sterken drank. De een is ontslagen, de ander een rang teruggesteld en 6 maanden geschorst. Deze machinisten deden geen dienst, doch hadden een vryen dag. De directie der Staatsspoorwegen is van meening dat machinisten nimmer vrije dagen hebben, omdat ze als reserve ten allen tijde ter vervanging gereed en bekwaam moeten zijn. De „Nordd. Allgem. Zeitg.," het blad van den Kanselier, geeft een uitvoerig verslag van al het door hem gesproken in den Duitschon Rijks dag, toen hij sprak over Ned. koloniale politiek. Blijkens dit verslag, zeide vorst Von Bismarck, in antwoord op een van de aanvallen des heeren Bamberger „Denk toch eens aan de geschiedenis der Neder- landsche koloniën! Hoe groot zijn die koloniën geweest! Welke ups and downs hebben ze niet ondervonden! De Nederlanders hebben geheel Oost-Indië bezeten, ze hebben Brazilië gehad en verloren en ook nu bezitten zij nog een koloniaal gebied, dat, wat het getal inwoners en de grootte betreft, veel meer gewicht in de schaal legt dan het geheele koninkrijk der Nederlanden. Daaruit kunt gij zien dat Germaansche taai heid ten slotte toch het doel bereikt, ook al hebben zij tusschen Ceylon, Oost-Indië, Brazilië en de Kaap verloren. Menige brave Nederlander is bij deze ondernemingen, zoo door de wilden als door de buitenlandsclie vijanden, met wie zij te kampen hadden, doodgeschoten of dood geslagen. „Gelooven nu echter de heeren, die tot de partij van den heer Bamberger behouren, dat de Hoog- Duitschers minder taai, minder dapper, minder volhardend zijn dan -de Neder-Duitschers Ja? dan hebben zij volkomen gelijk, wanneer zij doen als de man in het sprookje, die eene grooto reis wilde maken, maar toen hij buiten kwam, het te koud en winderig vond en onmiddelijk weder bij moeder achter de kachel kroop. Dit is het wat zij het Duitsche volk voorspellen." In het socialistengebouw te Londen is eene vergadering gehouden ter beraadslaging over de mogelijkheid van het in practijk brengen der socialistische begrippen. Men wil eene coöperatieve vereeniging van geheel bijzonderen aard oprich-en, "die geen dividenden aan de aandeelhouders uitkeert, doch enkel ten voor- deele van den werkman arbeidt. De vereeni ging zal binnenkort haar werk aanvangen en men verwacht er veel goeds van. Alle beambten werken ten hoogste 8 uren per dag en ontvan gen een vast loon. Alle leden hebben gelijke rechten. Bij het instorten van de zijdefabriek te Rending (Pennsylvanië) gedurende den ontzet- tenden orkaan, die daar woedde, zijn gelukkig niet zooveel menschen omgekomen als eerst werd gemeld. Zooals meer gebeurt bij derge lijke rampen, zijn veel vermisten, die men voor dood hield, bij nader onderzoek levend en na genoeg ongedeerd gebleken. Het aantal dooden bedraagt 18, dat der gewonden 106. De Niagara-brug, welke door de orkaan is vernield, werd beschouwd als een der sterkste ter wereld. „Professor" C. W. Oldrieve heeft den ge" vaarlijken toer ondernomen, op water schoenen over de Rapids van den Niagara val te wandelen. De schoenen waren rechthoekige houten doozen van 4 voet lengte, die van zwaarden en zij stukken voorzien waren, om het omslaan te voorkomen. De „Professor" liet zich door den stroom mede voeren- Toen hij de Rapids bij Hunt's Fails bereikte, pakte hem de maalstroom, die door de regen gezwollen, woest over klippen bruischte. Tevergeefs trachtte hij overeind te blijven de stroom draaide hem met verbazende snelheid in het rondte waardoor hij meer dan eens het even wicht verloor en voorover boog met de handen op zijn schoenen. Gelukkig viel hij niet achter over of op zij, daar hij dan onvermijdelijk zou zijn omgekomen. Toen hij ten laatste de kom tusschen de Ra pids bereikte was hij veilig, maar door en door uitgeput. Hij ruste een oogenblik en maakte zich toen baan naar den oever waar de toe schouwers hem met luid gejuich ontvingen. Alkmaar, 21 Jan. Aangevoerd 6 koeien f 170 aj 225; 82 vette kalveren f 40 h 106 22 nucht.kalveren f 7.—a 18 4; Schapen f 18 a 22.— 201 vette Varkens 36 47 ct. per K.G. 17 magere dito f 10 a 13. Lammeren f Amsterdam, 21 Jan. Aangevoerd 509 Run deren, le kwal. 67 ets., 2de kwal. 58 ets., 3de! kwal. 49 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f 140 a f 210; 1 Graskalveren f h 35 nucht. kal- f 6 A 11; 2 Schapen en Lammeren f 324 vette Varkens 41 a 46 ets. per KG. Purmerend, 22 Jan. Aangevoerd 100 vette, kalveren 70 a 90 ct. per kg.; 58 nucht. Kalve, f8. a 20 197 vette Varkens 38 48 ct. perkio. 23 magere Varkens f 10 a 14; 149 Biggen 4 a f 7; 628 Schapen, 140 Runderen en Stieren Lammeren f a kip-Eieren f4. f 4,50 per honderd stuks. Vette schapen en Overhoudeis geringe aanvoer, prijzen hooger, handel stug; Prijs: vette Schapen f 22 a f 33.50; overhouders f 12 a f23 per stuk. Vette koeien prijshoudend, handel vlugger dan de vorige week, f 0.55 a f 0.67 per K. G. Gelde koeien prijshoudend, handel vlug, f 80 a f 150 per sfuk. Vette kalveren hooger in prijs, handel vlug. Nuchtere Kalveren, Vette Varkens, Magere Var kens en Biggen prijshoudend, handel vlug. Ilarlingen, 21 Jan. De aanvoer van zeevisch bedroeg van 14 tot 21 dezer2150 stuks Schel- visch, 24 stuks Kabeljauw, 420 stuks Rog, 100,000 stuks Haring, 4 manden groote Schol, 14 manden Garnalen, 1119 balen Mosselen. 160 balen Cockels, en 100 balen Alikruiken. De Rog werd verzonden naar Brussel, de Mos selen, Cockels, Alikruiken en Garnalen naar Londen en Huil. De Schelvisch en Kabeljauw door opkoopers naar elders, de Haring aan de rookerijen. Londen, 21 Jan. Aangevoerd 2000 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren, 20 Kalveren, en 10 Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 75 ct. Schapen en Lammeren 50 a 976 Kalveren 55 a 80 ct., Varkens a ct. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Ingeschreven van 16—22 Januari 1889. ONDERTROUWD: Cornelis Koopman, weduw naar van Frouwtje Kaan en Treijhtje Cornelia de Waard. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Jan zoon van CornelisDuinkerJnz. en Jannetje Boon. Johanna Adriana dochter van Hendrik Barhorst en Dirkje Schoenmaker. Jacomina dochter van Klaas Dop en Deitje Smit OVERLEDEN: Jacob Witte 54 jaar, weduwnaar van Leentje Tanis. Cornelisje Duinker 14 jaar dochter van Pieter Duinker (overleden) en Cornelisje Brouwer. ffljgvoor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. voor de vele blijken van belangstelling bij hnn 40jarig Huwelijksfeest ondervonden, op Vrijdag, 18 Januari '89. DIRK TUINDER en STIJNTJE BIKKER. Texel, den 23 Januari '89. Vergadering op Donderdag 24 Januari 1889 des avonds om Va 8 precies in „de Vergulde Kikkert" aan DEN BURG. Spreker: de Heer S. T. LAND, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De leden der bovengenoemde kiesver- eeniging hebben vrijen toegangniet-leden tegen betaling van 25 cent per persoon. HET BESTUUR. is WOENSDAG 23 JANUARI, aan den Burg van des avonds 6 tot negen uur, op 't ijs bij de Waal een PORTEMOMAIE met zilveren knip. De eerlijke vinder zal beloond worden. AdresBureau dezer Courant. om met 20 MAART in dienst te treden Adres Jb. KEIJSER Hal Texel. Mevrouw VERBOON Hoofdgracht 54 Niemvediepvraagt eene zindelijke werkzame ANKER is en blijft het beste middel tegen Jicht, Rumatiek, Hoofd-, Aangezichtspijnen, enz. Flesschen a 50, 75, en 125 cents. Voor TEXEL uitsluitend verkrijgbaar Deurwaarder.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2