Binnenland. Buitenland. TEXEL26 Januari 1889. Verhuringen en den aanklove van dien. Een zeer groot aantal belangstellenden was tegenwoordig, toen Vrijdagavond de eerste der geannonceerde verhuringen van landerijen enz. zoude plaats hebben. Te verwonderen was dat nietvoor menigeen was het een belang rijke vraag, hoe de huurprijzen zouden zijn, nu van zoovelen de huurtijd is verstreken. Of de uitslag van deze eerste verhuring aan de verwachting heeft voldaan, is een moeielijk uit' te maken punt, doch de nogal belangrijke vermindering van huurprijs is niet zonder beteekenis. En 't is goed dat die uitslag zoo is. F iet dat wij de vermindering van ontvang sten voor betrokken corporatiën enz. toejuichen verre van dien, maar, wanneer de ondervinding heeft geleerd dat de besteedde sommen te groot zijn en een beletsel om te blijven bestaan, laat men dan niet vergeten daarmede rekening te houden. Is vermindering van inkomsten tengevolge der tijdsomstandigheden geen aangenaam ver schijnsel, bovenmatig hooge huurprijzen zouden ontegenzeggelijk leiden tot ondergang van menig gezin. Men beweert en 't kan wel waar zijn dat de tijden beter worden, dat de uitzichten al iets gunstiger zijndoch dat teeken is nog te vaag om daarop reeds te bouwen. Zeker, het gunstige weder, bespaart den veehouder alsnog groote uitgaven voor het vee; voor de te wachten lammeren worden reeds goede prijzen bedongen, de nog aanwezige wol werd in de vorige week voor 85 ct. opgeruimd, en wellicht zijn er nog wel meer lichtpunten; dat klinkt zeer mooi, doch wat kan dit alles den landman baten, wanneer hij van die voordeelen niet kan genieten, doordien hij zich door hooge huurprijzen bezwaard ziet. In het belang van menig huurder, noemen wij daarom de uitslag der eerste verhuring goed. Moge nu niet door speculatie van enke len, om een luttel winstbejag, de toestand voor belanghebbenden ongunstiger worden, wellicht dat dan de toekomst eenige meerdere welvaart biedt. De Cocksdorp 25 Jan. Eergister-avond strande alhier de Engelsche stoomboot „Ben- brack," geladen met katoen, bestemd naar Bremen, schuiten zijn bezig met de boot te lossen, maar tot heden is zij nog niet vlot. De katoen wordt vervoerd naar 't Nieuwediep. Drie sleepbooten zijn aanwezig. Oudeschild, 26 Jan. Door visschers, die pas uit zee zijn gekomen, wordt verzekerd dat de bemanning van het bij den Slufter gestrande stoomschip „Benbrack", het schip reeds verlaten heeft en te Nieuwediep geland is. Men verzekert, dat er 7 voet water in de boot staat. Als dit waar is, zal het afbrengen wel achterwege moeten blijven. De Staats Courant bevatte woensdag avond het volgende bericht Volgens verklaring der geneesheeren des Konings is zijne Majesteit over het algemeen iets kalmer geweestalleen de laatste nacht was eenigszins onrustig. De Koning gevoelt zich heden tamelijk wel. Het officieel bulletin van Donderdag luidt: Z. M. de Koning heeft in de laatste 24 uren veel geslapen, doch blijft weinig voedsel gebrui ken en gevoelde zich minder opgewekt. Het officieel bulletin van Vrijdag uit Apel doorn luidt Z. M. de Koning bracht den dag van gisteren en het grootste gedeelte van den afgeloopen nacht kalm door. De krachten blijven op de zelfde hoogte. In de Donderdag door de Eerste Kamer ge houden zitting heeft de minister van buiten- landsche zaken meegedeeld, dat het verbod tot invoer van vee in Duitschland uit Gelderland is ingetrokken, daar gebleken is dat het ingevoerde rund niet leed aan besmettelijke longziekte. Aangenomen is de arbitrage-overeenkomst met Frankrijk over de grensregeling van Suriname. De algemeene klacht over de ondoelmatig heid der „postbladen" heeft weerklank gevonden in de Eerste Kamer. Dit, gevoegd bij de waarneming welke de Minis, ter ook al wel zal hebben gedaan dat letterlijk niemand die dingen gebruikt, zal eerlang wel tot verandering leiden. Voor postzegel-verzamelaars zal dat een nieuwe curiositeit kunnen geven, wanneer de Minister nl. ten einde niet den geheelen onverkoopbaren voorraad waardeloos te maken, bv. over het zegel van 5 ets. laten stempelen: „2Ya cent," evenals op de oude Transvaalsche postzegels met de beeltenis der Eng. Koningin geschiedde. Uit vele deelen des lands worden adressen aan de Tweede Kamer gericht met verzoek ook aan de onderwijzersweduwen en weezen bij de komende pensioen-wet recht op pensioen te verzekeren. De heer van Hattem te Sliedrecht heeft een groot werk in den Transvaal aangenomen, waar voor hij vele Nederlandsche werklieden, liefst ongehuwd, noodig heeft. Eenige werklieden zijn reeds aangezocht, tegen vrije overtocht daarheen te gaan. De Werklieden vereeniging „Help u zei ven" te Deventer heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij de Regeering in overweging geeft: 1. het in het leven roepen van een pensioen fonds voor eiken Nederlander, tevens ingezetenen zijnde, zoowel vrouw als man, welke den leeftijd van 60 jaren bereikt heeft; 2. het minimum-pensioen voor eenloopende personen te bepalen op f 200 en voor twee personen (man en vrouw) op I 300 per jaar 3. de accijnzen op zout, zeep, suiker, bier, azijn, wijn en geslacht af te schaffen en 4. een indirecte belasting (accijnzen) te heffen van bovengemelde artikelen ten bate van het pensioenfonds. Een medewerker van het Nieuwsblad voor Nederland zal voor rekening der directie van dat blad de reis naar de Argentijnsche Republiek doen, om zich op de plaats zelve op de hoogte te stellen 1. van de ontvangst die den landverhuizers te beurt valt; 2. van de wijze, waarop hun een tijdelijk onder komen wordt verschaft; 3. van al de omstandigheden, waarop landver huizers bij aankomst in een vreemd land dienen te letten, om zich de hen toekomende rechten te verzekeren. Den 5 Februari zal hij vertrekken, om in 't begin van Mei weder terug te zijn. De onlangs te Haarlem opgerichte Argen tijnsche Bond, ten doel hebbende inlichtingen aan landverhuizers naar Argentinië te verstrekken en de emigratie derwaarts te bevorderen, is reeds ontbonden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door de rechtbank te Heeren veen ook tegen den socialist P. Van der Stadt rechtsingang verleend, omdat hij in eene te Wolvega gehouden rede de leden der Tweede Kamer, met uitzondering van den heer Domela Nieuwenhuis, in het openbaar heeft uitgemaakt voor „99 schoeljes." Het departement Hindeloopen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft het volgende voorstel met toelichting voor de aan staande algemeene vergadering ingezonden „De algemeene vergadering, „overwegende dat de tegenwoordige regee ring eene herziening der wet op het lager on derwijs zal aanbieden, en daarbij in aanmerking nemende het verledende der maatschappij, dat zich doorloopend kenmerkt door een onophou delijk streven tot voorlichting van regeering en volk ter zake de algemeene volksontwikkeling, „noodigt het hoofdbestuur uit „1. zoodra mogelijk kennis te nemen van de bedoelingen der regeering ten aanzien van de bovengenoemde herziening, „en 2. voor zooverre deze in strijd mochten zijn met de richting, door de maatschappij steeds voorgestaan en bevorderd en ook nedergelegd in de tegenwoordige wet op het lager onderwijs, daartegen bij de vertegenwoordiging een krachtig protest te doen hooren en desgevorderd te dezer zake en ten bekwamen tijde gebruik te maken van zijn bevoegdheid, hem bij de eerste alinea van art. 38 van de wet der maatschappij ver leend." Te Oirschot (N. B.) waar, tengevolge van het steeds meer toenemende zoutsmokkelen, het per soneel der rijksambtenaren verdriedubbeld is, had het volgende voorval plaats. Eenige smok kelaars, met een zware vracht door de heide marcheerende werden, toen zyeen boschje genaderd waren, plotseling verschrikt met den roep „Halt, wij zijn rijksambtenaren!" In een ommezien ontvielen hun de gevulde zakken en onder het mompelen van „Die verwenschte nieuwe kommie zen," kozen ze ijlings het hazenpadDe gewaande kommiezen, zelf smokkelaars, maakten zich spoedig van hun buit meester en brachten hun roofwaar aan deman, zonder dat de echte kom miezen er de lucht van kregen. Naar aanleiding van den terugkeer van eenige beambten der telegraphie uit Transvaal bericht men dat tien pond, f 120, huur per maand een gewone prijs is. Een mud aardappelen kost daar f 40, een flesch cognac, die in Nederland f 1.30 kost, wordt daar betaald met f 6.50. Een maaltje wortelen, als byspijs, geldt f3. In éen woord; alles is schromelijk duur, en een Engelsch pond, f 12, kan vergeleken worden met f 3.50 in ons land. De Fransche stoomboot „Havre" is uit Antwerpen naar Argentina vertrokken met 600 landverhuizers. De landverhuizingscommissie in de Vereenig- de Staten heeft aan het Congres rapport uitgebracht omtrent het wetsontwerp op de landverhuizers. Bij dit ontwerp wordt voorge steld het verblijf in de Vereenigde Staten te verbieden aan behoeftige misdadigers, anarchisten, socialisten en enkele soorten van zieken en eene belasting van 5 dollars van alle landverhuizers te heffen. Dezen moeten voorts bij hunne aankomst een bewijs van den Amerikaanschen gezant in hun land vertoonen. In het verslag wordt beweert, dat de landver huizing van tal van behoeftige vreemdelingen en zelfs van misdadigers door de regeeringen der verschillende landen wordt aangemoedigd. Een jonge Brusselsche dame begeeft zich nog alle dagen in zee op last van een dokter van Ostende, om van den hik genezen te worden. Men ziet haar reeds sedert verscheidene weken, zelfs in de grootste kou in het water gaan, zonder dat dit haar merkbaar schijnt te hinderen. Te Parijs stierf dezer dagen papa Drouin een meer dan honderdjarige bedelaar. Elk jaar bracht hij „collega Chevreuil," zooals hij den „eeuwigen" professor van dien naam noemde, een bezoek en wees dan op de tegenstelling dat Chevreuil van water, hij daarentegen van wijn 100 jaren was geworden. Ten slotte heeft - „wijntje" echter zijn trouwen „vriend" gefopt; in de duizend en zooveelste roes is hij gebleven. Een eigenaardig voorbeeld van „de macht der tonen" wordt uit Czernowitz (Bukowina) gemeld. Op den straatweg tusschen Jakobeni en Dorna bleven onlangs de paarden van een postwagen plotseling staan en op hetzelfde oogen- blik zag de koetsier drie reusachtig groote wolven op dat rijtuig aankomen. Ongewapend en niet- wetend wat te doen, begon de man, zoo hard als hij kon, op zijn hoorn te blazen. Bij het hooren van die alles behalve lieflijke tonen bleven de wolven als op commando stil staan; daarna keerden zij zich om, onder een woest gehuil, en holden weg, terwijl de koetsier hun nog een krachtig triomflied achterna blies. De beroemde likeur der Karthuizer mon nikken, waarvoor een Engelsch huis zulk een groote som heeft geboden, wordt niet in het klooster van Chartreux zelf vervaardigd, doch in een aantal gebouwen in de nabijheid, die samen een klein dorp vormen. Er worden eene me nigte werklieden bij gebruikt, die de bestand- deelen der chartreuse distilleeren. Eerst wan- neer de vloeistoffen gereed zijn, komen de mon nikken, die het geheim van het mengsel kennen, om door vereeniging der verschillende bastand- deelen den drank den geur te geven, waarvoor hij bekend staat. De Karthuizer monniken zijn de weldoeners van den omtrek. Handelaars, die op het punt staan bankroet te slaan, werkeloozen, weduwen en weezen vragen hun zelden tevergeefs om m ondersteuning en velen hebben aan een brief van den abt hunne redding te danken. De volgende anecdote wordt verhaald van een klerk aan de prefectuur, die ruim duizend gulden in zijn kast te kort kwam en door de monniken geholpen werd. Hij schreef aan den abt van het klooster, maar ontving geen ant- j woord. Op zekeren dag moest de prefect op het klooster wezen, waarbij zijn klerk hem ver- gezelde. Toen de beambte des middags aan het eten zijn servet opnam, vond hij daaronder

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2