N\ 140. Zondag 3 Februari. A 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-I, ParkstraatBurg op Texel. Onzen abonnés buiten den Burg woonachtig, welke ons hetabon- neiuentsbedrag van het 1 Jan. j. 1. afgeloopeu kwartaal nog niet overmaakten, verzoeken wij beleefd ons dit alsnog voor 5 Februari a. s. te doen toekomen. De Uitgevers. TEXEL 2 Februari 1889. De oud-Rederijkerskamer U. D. I. alhier, die er het bijltje reeds bij had neergelegd, schijnt evenwel nog eenmaal te willen optreden. Het voornemen moet bestaan om binnen kort de oud-kunstlievende leden, welke de Kamer steeds getrouw zijn gebleven en hebben gesteund te introduceeren om gezamenlijk een afscheids-avond te vieren. Gedachtig aun de gezellige avonden, welke U. D. I. haren leden meermalen bood, zal dar voornemen zeker met genoegen worden be groet. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer II. M. Langeveld, stationschef te Avenhorn, is met 1 Februari als zoodanig overgeplaatst maar Warmond. (Z.-H.) Naar wij vernemen is het transport dei- katoen welke uit de „Benbrack" zal worden gelost aangenomen door de heer en Dros. Voor het vervoer, vanaf de ontschepingsplaats, tot aan het Nieuwediep is geaccordeerd f2.25 per baal. Helder, 1 Feb. Gisteren stoomde Z. M. oor logsvaartuig „Atjeh" naar zee. Nauw'lijks buiten ■gekomon werd het door een storm overvallen. Het schip liep groot gevaar van te zullen stran den. 't Vereischte veel beleid om dit te voor- v komen. Bij de pogingen, die daartoe werden ■aangewend, ging een anker met ketting verloren. Toch gelukte 't om het trotsche vaartuig weer „naar binnen te sturen, waar het ter reede het •anker liet vallen. Na zijn jongste bezoek aan den Koning, is prof. Rosenstein geruimen tijd door de Koningin in audiëntie ontvangen en bij die gelegenheid is took de Leidsche hoogleeraar aan de Prinses voor gesteld. Naar wij vernemen, luiden de jongste berichten omtrent 's Konings toestand niet ongunstig. Z. M. houdt zich dagelijks in den voormiddag eene korte spanne tijds bezig met de afdoening van Staatszakende onderteekening der stukken maakt den indruk, dat de Koning nog met vaste hand schrijft. De minister van oorlog heeft eene regeling getroffen, waardoor het mogelijk wordt eene zesde lichting der militie zoo die bij mobilisatie van het leger beschikbaar is op elk tijdstip en te juister plaatse te voorzien van wapenen, ledergoed, kleeding en uitrusting. {Ree. Mil.) Door den minister van oorlog is een nader voorschrift gegeven omtrent het gebruik van sterken drank in de cantines. Ten aanzien van deze aangelegenheid zegt de minister het niet wenschelijk te achton dien verkoop algemeen en geheel te verbieden, maar dat het evenmin aanbeveling verdient hem bepaaldelijk voor te schrijven. De minister bepaalt voorts: dat er zoo mogelijk voor onderofficieren en minderen afzonderlijke cantinelokalen moeten zijn; dat de cantines in geen geval mogen verpacht worden aan burgers, of vrouwen van militaiien of gewe zen militairen als houdsters daarvan mogen op treden dat uitsluitend mag verkocht worden aan militairen; sterke drank mag alleen per glas worden verkocht onder beperkende bepalingen on streng toezichtde verkoop mag slechts op enkele uren door commandeerende officieren te regelen plaats hebben, in geen geval door loopend; de winst in de cantines behoort zooveel mogelijk te worden beperkt. Eventueel kunnen zelfs sommige artikelen als bier, koffie, boter enz. zonder winst of zelfs met verlies wor den verkocht, indien dit mogelijk is doordien op andere artikelen, inzonderheid op sterken drank, winst wordt behaald. De Standaard, de onderwijswet besprekende, zegt Op drieërlei wijze wordt aangedrongen 1. De Regeering dient waarborgen te zoeken, dat niet langer de helft des volks, die niet van de openbare school gediend is, nog steeds ge dwongen wordtuit eigen beurs te betalen voor het schoolonderwijs van gegoede liberalistische familiën (Billijke schoolgeldheffing.) 2. De Regeering dient bij manier van resti tutie ons een deel terug te geven van wat we tegen allen eisch van billijkheid voor de school der liberalistische onvermogenden betalen, ter wijl zij voor onze armen geen cent opbrengen. (Rijksvergoeding voor alle on- en minvermogen den, van wat richting ook). En 3. De Regeering dient een weg te openen, waardoor de opleiding van onze onderwijzers, vergeleken bij die der openbare onderwijzers, niet aan den armen Lazarus bij den rijken man doe denken. Met veel minder zal de Regeering niet toe kunnen, want voor dezen drieërlei eisch is de publieke conciëntie gewonnen. Voor minder dan dit minimum is de strijd aan de stembus niet gestreden, en een kabinet, dat hier veel onder bleef, zou eenvoudig den steun verhezen, dien het tot dusver bij ons volk vond. Te Lemele, bij Ommen (O.), zijn dertien schapen van den landbouwer H. Remmink na het gebruik van raapkoeken plotseling ziek ge worden. Zes daarvan zijn reeds gestorven. De districts veearts verklaarde dat de dieren vergiftigd waren en de koeken werden daarom tot nader onderzoek naar het proefstation teWageningen opgezonden. Daar is gebleken dat de koekon uit zoogenaamd Bombayzaad zijn geslagen of althans daarmede vermengd. Dit zaad is voor schapen altijd vergiftig. De algemeene werkliedenvereniging „Help u zeiven" te Deventer heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het volgende voorkomt: 1. Het in het leven roepen van een pensioen fonds voor eiken Nederlander, tevens ingezetenen zijnde, zoowel vrouw als man, welke den leef tijd van zestig jaar bereikt hebben 2. Het minimum van het te genieten pensioen te bepalen voor eenloopende personen op f 200 en voor twee personen als man en vrouw te zamen wonende, op f 800 per jaar. 3. De accijnzen op zout, zeep, suiker, bier, azijn, wijn en geslacht, zooals die thans ten bate der schatkist bestaan, af te schaffen, en 4. Een indirecte belasting (accijnzen) op zout, zeep, suiker, bier, azijn, wijn en geslacht in te voeren ten bate van bovengenoemd pensioenfonds. Door in dezen geest te handelen zou Daar onze meening de angstige bezorgdheid voor den ouden dag, welke in den regel tot ontevredenheid leidt, zijn weggenomen, en tevens zou de wer keloosheid er ook gedeeltelijk door verminderen, daar het toch zeer waarschijnlijk is, dat een groot aantal werklieden op zestigjarigen leeftijd van het pensioenfonds zouden gebruik maken en zoodoende uit de gelederen der produceerende arbeiders treden. Een inwoner van Nieuwerkerk, aan de IJsel, die onlangs te Oudewater bij de hardrijderij op schaatsen den eersten prijs behaalde, schijnt zich, naar aan de „N. R. C." bericht wordt, zóó overspannen te hebben, dan hij kort daarop on gesteld is geworden; hij is thans overleden. De H. Ct. meldt Tegenover de ongunstige berichten van land verhuizers, wien 't niet naar den vleesche ging, staan ook gunstiger tijdingen. Zoo gaf men ons nu inzage van een brief van een Haagschen werkman te Buenos-Ayres aan vrienden in den Haag, waarin hij o. a. schreef „Het timmerwerk is hier niet als in Holland en de verdiensten zijn niet kwaad. Ik heb nu f20 Hohandsch, en met Nieuwjaar krijg ik f25 en zoo kan men opklimmen tot f30. Aangenomen werk is hier woinig, dan deuren en kozijnen; daarmee kan men op zijn gemak 6 a 7 gulden 's daags verdienen. Maar om hard te werken daarvoor is 't daar dan ook te warm. Eene vrouw, die werken wil, kan f30 a f50 in de maand verdienen. Er komen hier altijd handen te kort. Eten en drinken gaat hier ook nogal. Vleesch is hier zeer goedkoop en eet men 4 malen daags en geen klein stukje, zooals in Holland, maar zooveel als men lust. Aardappelen eten we niet; die haalt men hier bij den kruidenierze kosten 30 cent het pond. De huizen zijn duurvoor een kamer van 5 el in 't vierkant betaal ik f26.40 in de maand. Wie van plan is om over te komen, moet vooral Spaansch leer6n. Dat helpt veel." Zuinigheid die de wijsheid bedriegt. De gemeente Finsterwold is in het bezit van eene wegrol, die dient om de grint in de wegen te persen. De cilinder was van ijzer en hol, en om nu dezen zwaarder te maken, besloot men hem met water te vullen als het werktuig gebruikt werd. Dat vullen kostte eiken keer 25 cents en dit kon bezuinigd worden, als men het water in den cilinder liet. Alzoo werd besloten het water bleef in de rol, de winter kwam, het water bevroor en de ijzeren cilinder sprong in drie stukken. Het verlangen naar meer licht heeft eindelijk bevrediging gevonden. Men heeft nu, naast het gas, electrisch en Wells-licht, weer een nieuw soort verlichting uitgevonden, het Lucigenlight. Bij de te Amsterdam in de Bickerstraat gehouden proefneming na zonsondergang natuurlijk was de straat, zoo helder verlicht, dat fijn schrif t met gemak kon gelezen worden. De vereeniging van Zweedsche geneesheeren heeft als hare meening in de Zweedsche bladen uitgesproken, dat margarine, mits uit goede bestanddeelen bereid, een zeer goed, licht verteer baar voedsel is, en dat men de minvermogende grootelijks benadeelen zou door den verkoop daar van te verbieden. Q

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1