Buitenland. arktberiehten 50-jarip EcMYeranigim ATTENTIE. J. H. N. WALTER Gevraagd een DIENSTBODE J. J. KUIJPER. Kom sïï overtnic maar wacht niet te laniü! ADVE11TENTTEN. TE KOOP P. KIND. !a§L, Door 't stormachtige weder van heden geraakte achter de Weste alhier heden morgen op 't strand een visschersbom uit Zaiidvoort. Het volk is behouden aangeland. Hedenmid dag was reeds een deel der visch ter visch- markt alhier aangevoerd. Ook op de Haaks zit volgens geruchte een schip. Omtrent de nationaliteit wordt nog niets met zekerheid gemeld. De lading schijnt uit steenkolen te bestaan. Naar beweerd wordt, moet een deel der bemanning gered zijn en te Nieuwediep aan gebracht. Het Huis Habsburg is door een zwaren slag getroffen. Door eene onverwachte ramp is de eenige zoon van Frans Jozef in den bloei des levens weggerukt. Aartshertog Rudolf, die door zijn beminnelijk karakter niet alleen bij de Oos tenrijkers, maar ook bij de Hongaren bijzonder bemind was, verliet de hoofdstad voor een paar dagen, ten einde op het slot Mayerlinden, bij Weenen, te jagen. De aartshertog was voornemens spoedig terug te keeren, want op zijn verlangen was graaf Stephan Karolyi uit Pesth naar Weenen ontboden, ten einde den kroonprins ophelderingen te geven over het verzet der Hongaren tegen de nieuwe legerwet. Graaf Karolyi kwam gisteren te Weenen aan, maar toen was daar reeds de tijding ontvangen, dat de aartshertog op het jachtslot was overleden. Den 21sten Augustus 1858 werd kroonprins Rudolf, de eenige zoon van keizer Frans Jozef en keizerin Elisabeth, geboren. Zijn plotselinge dood, welke thans officieel bevestigd is, heeft natuurlijk groote ontsteltenis bij de bevolking van Weenen teweeggebracht. Van vele huizen te Weenen is de rouwvlag uitgestoken. In het officieele bericht wordt gezegd dat de oorzaak van den dood een heftige aanval van beroerte is geweest, tusschen 7 en 8 uren in den morgen. De Wiener Zeitung schrijft, dat sedert uit het onderzoek van Prof. Wider'hofer is gebleken dat zich aan het hoofd van den overledene eene groote wonde bevond, met uitgebreide schedelbe- leediging, die een plotselingen dood moet hebben tengevolge gehad. Het was een wond van een schot. Aan de zijde van het bed, in de onmiddel lijke nabijheid der rechterhand, vond men een ontladen revolver, en de ligging van het wapen liet geen twijfel meer over of de dood was geschied door eigen hand. Stanhope, de Eng. minister van Oorlog, heeft eene rede gehouden te Brigg, waarbij hij als zijne meening uitsprak, dat een vreosolijke oorlog Europa boven het hoofd zweeft. Hij hoopte, dat Engeland van de algemeene beroering zou bevrijd blijven. Intusschen zal het de grootste plicht van het weldra weder bijeenkomende Parlement zijn, zich onledig te houden mét de verbetering van 's lands verdedigingsmiddelen te land en ter zee. Volgens de „National Zeitung" hecht men in regeeringskringen te Berlijn aan de verkiezing van generaal Boulanger geene bijzondere betee- kenis. Men gelooft niet dat daardoor de politieke toestand eenige verandering zal ondergaan. Vooral is men niet van meening dat de levenskracht der Fransche republiek door Boulangers verkie zing op het spel wordt gezet. Men deelt dan ook volstrekt niet in de sombere beschouwing van hetgeen te Parijs is gebeurd. De vooruit zichten op behoud van den Europcesclien vrede worden steeds als in hooge mate voldoende beschouwd. De nieuwste overwinning der techniek is een door stoom gedreven sleede. De Zweedsche ingenieur Skerström heeft dit nieuwe, natuurlijk aan een bepaald jaargetijde gebonden vervoer middel uitgevonden en acht het in allen deele geschikt voor het transporteeren van personen en goederen. Hij heeit reeds eenige proeftoch ten met zijne stoomslede, die slechts 2000 kronen kost, gedaan, welke een bevredigend resultaat opgeleverd hebben, en denkt er regelmatig toeren mede te maken. Te Clonmel, in Ierland, heeft eene woeste volksmenigte, welke met stokken en steenen was gewapend, het spoorwegstation belegerd, toen de personen, die te Carrie k-on-Suir waren gevangengenomen, er aankwamen. Zij riepen dat zij de politie niet door wilden laten, voordat alle gevangenen in vrijheid gesteld waren, en vielen, toen de agenten toch beproefden het sta tion te verlaten, hen aan. Een agent werd door een steen aan het hoofd gewond, en de politie was genoodzaakt zich terug te trekken. Twee uren lang bleef zij in hot station gevangen en eerst te middernacht, toen versterking opdaagde, waren de agenten in staat, de gevangenen naar het huis van arrest over te brengen. (Eene nieuwe reddingsboot.) De firma Gray Hughes, te Liverpool, heeft een nieuwe reddings boot voor het gebruik aan boord van schepen vervaardigd, die door hare eigenaardige inrichting zeer de aandacht verdient. Zij heeft eene lengte van 4.87 M., eene breedte van 1.67 M. en een diepgang van 0.76 M., is uit dunne met zink overtrokken stalen platen gebouwd en voorzien van 20 waterdichte afdeelingen. Wanneer zij niet gebruikt wordt, is zij als eene gewone zitbank op het dek opgesteld. Wordt zij in dezen vorm te water gelaten, zoo slaat zij van zelf uit, en wordt door twee banden, die zich aan de uiteinden bevinden, in verband gehouden. De boot kan 25 tot 30 personen bevatten, ter wijl bovendien de buiten boord aangebrachte reddingslijnen kunnen dienen om mensclien, die zich in het water bevinden, driiveude te houden. De waterdichte afdeelingen zijn zoodanig inge richt, dat zij voor bewaarplaatsen van levensmid delen kunnen gebruikt worden. De boot kan in geval van nood, van twee masten, benevens zeilen en acht reddingsboeien worden voorzien. Bij de genomen proeven bleek het dat, zoodra de dekbank het water bereikte, eene volkomen zeewaardig en met alle benoodigdheden voorziene reddingsboot voorhanden was, die onmiddelijk in haren vorige toestand terugkeerde, zoodra zij op het dek was geheschen. De Chineezen beginnen hoe langer hoe meer de aandacht van Europa op zich te vestigen. De volgende beschrijving, die omtrent de voor naamste kenmerken van het Chineesche volks karakter gegeven wordt door iemand die langen tijd in het hemelsche Rijk vertoefde, is dus wellicht in staat, de belangstelling voor dit eigen aardige volk gaande te maken. Het schijnt, aldus schrijft hij, dat de Chineezen geene zenuwen hebben. Éen Chinees kan den geheelen dag schrijven, werken in elke houding, die men maar verzinnen kan, weven, goudwasschen, ivoor- snijden, de vervelendste werkjes doen,, dag in dag uit, zonder de geringste vermoeienis of zenuwachtigheid te toonen hij is een machine. Deze eigenschap vertoont hij al zeer vroeg Er zijn onrustige, woelige ondeugende jongens in China. Zij zijn allen verschrikkelijk braaf en op school leeren en werken zij zonder oponthoud of inspanning. Een Chinees schijnt best zonder inspanning te kunnen leven. Lichaamsoefening en spel houdt hij eenvoudig voor zoo en zooveel verknoeiden arbeid. Hij kan overal slapente midden van ratelende machines, oorverdoovend lawaai, spelende en schreeuwende kindëren en vechtende kerelshij slaapt onder den blooten hemel, op den grond, op een stoel, in alle moge lijke houdingen. Men zou gemakkelijk in China een leger van een millioen ja zelfs van tien millioen soldaten bij elkaar kunnen krijgen, die in staat zijn, dwars op drie handwagens gelegd, te slapen, met het hoofd naar beneden als een spin, de mond open en een vlieg op den tong. Schaden, 31 Jan. Aangevoerd Paarden/" a veulens f a Ossen fhStieren fa ,3 magere Geldekoeien/"90 120, 12 vette dito f 100 a 220.—Kalf koeien/ a vaarzen dito f a ,12 nucht. Kalveren 5,— a 14 Graskalveren f a Varkens f.— 9 a 12.— Biggen fó.— a 7. vette Schapen f af. magere dito f af, 320 Overhonders f 16 a f 23. Kipeieren f 350. a f 4. per 100 stuks. Leiden, 1 Feb. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 10. Stieren f70 a f180. Veulens stuks f a f 16 Kalfkoeien f 114 a f 225. 61 Melkkoeien f 90 a f 185 86 Varekoeien f 88 a 184. 95 Vette IjKoeien f 117 a f 250, 23 Vette Kalveren f 35 f a f 72, 18 Magere Kal veren f 4 a f10. 12 Graskalveren f 17 a f 52. 190 Vette Schapen f 17 a f 29. 28 Magere Schapen f13 a f23. Paarden f af Magere Lammeren f af Vette jarige dito f a f 18 Magere Varkens f 15 a f 28. Vette Varkens f a f 42 Biggen f5 a f 11. Londen, 31 Jan. Aangevoerd 300 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren, 30 Kalveren, en Varkens. Men noteertbeste Runderen 35 a 70 ct. Schapen en Lammeren 50 a 95 Kalveren 55 a 85 ct., Varkens a ct. Heden herdenken wij de van onze waarde Oom en Tante, P. II. MAAS EN H. S. SMIT Burg Texel, 3 Februari 1888. S. F. SMIT A. SMIT-Gorter. Maandag- 4 Februari hopen, door Gods goedheid, onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders S. KONING en G. DIJKER hunne 25-jarige Eclitvereeniging te her denken. Oudeschild, Texel, 4 Febr. 1889. Namens hunne dankbare KinderenBehuwd- en VP Kleinkinderen. Heden overleed ten mijnen huize, onze innig geliefde moeder, A NT JE TIMMER, in den ouderdom van 74 jaren en ruim 2 maanden. Twaalf jaren was zij mij op nieuw een trouwe zorg, die mijne huishouding flink bestuurde en haar brood nooit in ledigheid heeft gegeten. Uit aller naam M. S. KUIPER. Oudeschild, 31 Januari 1889. p. m. 2800 Va kilo best Kiaverhooi, 300 Va kilo Gerstestroo, 60 mud puik beste Aardappelen, 35 mud Kippenvoer, Gerst, tarwe en kleine Mais, bij Monsters Aardappelen 25 cent per 5 kop. f De ondergeteekende belast zich met de levering van TUINZADEN enz. tegen concur-, reerende prijzen. Prima kwaliteit. Beveelt zich minzaam aan bij Texels ingezetenen. te DE COCKSDORP. bij M. LANGEVELD. Koog, Texel. Reparatie aan Lampen, Rook machines, Koper- of Blikwerk enz. alles zoo soiled en goedkoop mogelijk. Met aanbeveling, Parkstraat. Ontvangen de nieuwste Triumph Lampen voor kamer, winkel en kantoor, uit een ge liquideerd magazijn. Een prachtige collectie kinder- en dames Bonten Mutsen, zwarte en gekleurde tricot Handschoenen 50 cent 't paar Wollen Tricot-tailles worden opgeruimd var f 3,50 voor f 2,75 bij Ph. VLESSLYG, Waalder straat.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2