N». 143. Donderdag 14 Februari. A°. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBueo op Texel. KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der gemeente TEXELbrengen ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.) ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Loting, van de in 1888 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, Overeenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provin cie, dato 2 Januari 1889 No. 8/7 M/S zal plaats hebben op den 22 Februari a. s. des voormiddags ten 10 ure, te Helder, en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door zyn vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van Vrijstelling, welke de Ingeschrevenen mogt hebben, moeten worden opgegeven. Indien hjj vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te'zjjn eenige —wettige zoonzal hjjop maandag, den vijfentwintigsten Februari, des voormiddags te 10 uur, in het Gemeente huis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die devereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Texel den 12 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. C, LOMAN. De Secretaris STIKKEL. K E N N I S. G E V. I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL geven bij deze kennis aan alle vracht rijders in de gemeente, dat de bepalingen van art. 18 van het Politie-reglement heden in toe passing wordt gebracht, zoodat bij dooi na de tegenwoordige vorst het maximum voor het rijden met vrachtwagens wordt bepaald op 625 kilogram voor den eersten en op 500 kilogram voor den tweeden wagen. Texel den 13 Februari 18S9. Bmgemeester en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN. De Secretaris, ISTIKKEL. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art. 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de inge1- zetenen, dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 15 Februari 1889, des namiddags te 1 ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel den 5 Februari 1889. De Burgemeester voornoemd D. C. LOMAN. TEXEL 13 Februari 1889. De storm schijnt uitgewoed, een nogal .beteekenend sneeuwkleed bedekt velden en wegen en biedt ons nog eens een echt winter- aanzicht waaraan wij haast niet meer hadden gedacht. De jeugd vermaakt zich op haie eigenaardige wijze met sleden en wat daarbij verder behoort en onder den indruk van de meer kalmere weersgesteldheid, verzwakt de gedachte aan den storm welke in het laatst der vorige week woedde. Wij kwamen er zeer goed af, doch legio zijn de berichten in de dagbladen, van onheilen welke door den storm werden veroorzaakt aan gebouwen en schepen, aan middelen van vervoer, en ook ten gevolge van de hooge waterstand. Ten onzent was de hoogste waterstand 1.86 boven A. P. of 2.04 boven volzee. Gelukkig werd evenwel geen onheil daardoor veroor zaakt. Ook aan het strand bleven wij verschoond van treurige voorvallen, wel ging Zaterdag morgen het gerucht dat een vaartuig op strand was geraakt, doch spoedig bleek dit een ver gissing te zijn, welk was ontstaan doordien door een drietal werklieden, (welke Vrijdag avond eigenwillig op de Benbrack waren gebleven, niettegenstaande hen dit door anderen was ontraden) noodseinen werden gegeven. Des nachts kregen zij liet door het stijgen van het water en door de branding zoo te kwaad dat zij om hulp moesten seinen; onge veer te 4 uur begonnen zij te stakelvuren en dit op de vuurtoren opgemerkt, deed de gedachte ontstaan dat er een schip in nood was. Zeer spoedig werden te Cocksdorp maatre gelen genomen om hulp te kunnen bieden doch dat zulks met het vliegend stormweer geen gemakkelijke taak was is ligt te denken. Met de reddingsboot op de wagen toog men naar strand, doch de hevige wind sloeg de boot van den wagen, niettegenstaande die aan de windzijde door een zestal mannen met touwen werd vastgehouden. Daarop werd de boot door eenige paarden langs het strand gesleept, omdat men geen kans zag de boot weer op de wagen te krijgen. Te zes uur ongeveer stak men in zee en van toen af begon eerst recht de strijd tegen het woedende element. Met geen mogelijkheid is zulk een tocht te schetsen, doch wanneer men zich herinnert het weder dat dien dag (Zaterdag) heerschte, dan moet men vol bewon dering zijn voor den moed welke de redders hebben betoond. Niet minder toch dan ruim 10 uren duurde de tocht; nu eens opwerkende dan weer ankerende tartte men de woedende golven om eindelijk te overwinnen en het drietal van de Benbrack te redden. Te half vijf kwamen redders en geredden aan wal. Eenig is zulk een tocht en het is zeker niet overbodig dat de namen van hen die dezen tocht maakten worden bekend gemaakt. Ze zijn J. W. Stark, schipper; J. G. Stark, J. J. Stark, D. Buijs Jz., C. Buijs, A. List, M. Boon, A. Boon, J. Kraak, A. Bakker, G. Bakker en K. van der Kooi. Is de eer voor de redders groot, de geredden zij het een les om niet door eigenzinnige handelwijze oorzaak te zijn, dat het leven van zooveel flinke mannen moet worden in de waagschaal gesteld. Oosterend, 12 Febr. Door den storm van Za terdag j.l. was des morgens bij het huis van den Heer W. Koning hulp noodig. Met een rukwind toch stortte de helft van het dak naar beneden, en waren er niet spoedig eenige flinke handen beschikbaar geweest, dan zou zeer zeker het geheele dak met sparren en gebindten naar beneden gekomen zijn. Doch, wegens het ruwe weder waren de schippers, die altijd dadelijk bereid zijn, hulp te bieden, waar ge vaar dreigt, te huis. Zoo spoedig mogelijk werden zeilen en touwen aangebracht, waardoor het nog staande gedeelte behouden is gebleven. Een woord van lof en dank werd aan de flinke helpers niet onthouden. En dat dit verdiend was, laat wel geen twijfel over, wanneer men in bedenking neemt, hoe gevaar vol het is, bij zulk stormweer zich op een rafelend dak te begeven. De eerste, die het dak beklom, was schipper J. J. Bakker, beter bekend als „Jaap van de Kaap." De overige stormschade alhier, bepaalt zich tot enkele dakpannen en dakgoten. Eén boom werd ontworteld. Weinig liefhebbers waren er gisteren present, om aan den damwedstrijd in „het Wapen van Texel" deel te nemen. De lief hebberij voor het damspel is dan ook sedert voorleden jaar alhier heel wat verminderd, hetgeen wel te bejammeren valt. Het damspel toch berust niet op geluk, maar op zuivere berekening en kan dus in zeker opzicht bij dragen tot veredeling van den geest. Van kansen is bij dit spel geen sprake. Het laatst overgebleven tweetal strijders bestond uit de Heeren C. W. Koning en KI. Reeper, waarvan de eerste den prijs ver wierf. De Heer Koning heeft alzoo wederom zijn naam gehandhaafd en blijft tot nog toe de „Matador" van Texel. Volgens het in de Staats-Courant opge nomen officieel bulletin is de toestand des Konings ook in de afgeloopen week gunstig geweest. De voeding is voldoende en daar mede zijn de krachten in overeenstemming. Men verneemt, dat in bewerking is een ontwerp tot wijziging der verdeehng van de provinciale kiesdistricten en dat waarschijnlijk spoedig alle Provinciale Staten volgens art. 4 der wet zullen werden bijeengeroepen, om daarover te worden gehoord. Het doel moet zijn de wij ziging te doen werken bij de aanstaande verkie zingen in Mei, die desnoods verschoven zouden worden. Aan de commandanten van d.d. schutte rijen is van regeeringswege verzocht, om, voor zoover bi] hunne schutterijen des Zondags oefe ningen worden gehouden, aan de schutters, die verhinderd zijn of gemoedsbezwaren hebben,om daaraan op dien dag deel te nemen, de gelegen heid te geven tot oefening op een anderen dag. Uit een particulier schrijven uit Atjeh, door de „Arnh. Ct." ontvangen, is optemaken dat het aldaar tegenwoordig gunstig gesteld is, zoo wat den gezondheidstoestand als de politieke aangelegenheden betreft. Ook de „Gelria" een te Arnhem verschijnend blad, heeft zeer vredelieven de berichten ontvangen. „De Atjeh-oorlog loopt op zijn eind", zoo luidt het slot van het schifi ven.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1