N". 144. Zondag 17 Februari. A». 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, brengen ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72.) ter kennisse van de belanghebbenden, dat de Loting, van de in 1888 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangene aanschrijving van Zjjne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provin cie, dato 2 Januari 1889 No. 8/7 M/S ,zal plaats hebben op den 22 Februari a. s. des voormiddags ten 10 ure, te Helder, en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op den bepaalden tijd aldaar, tot dat einde aanwezig te zijn, of, bi) verhindering, zich aldaar door zijn vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van Vrijstelling, welke de Ingeschrevenen mogt hebben, moeten worden opgegeven. Indien hij vermeent vrij stelling te kunnen erlangen wegens broeder dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zal hy op maandag, den vijfentwintigsten Februari, des voormiddags te 10 uur, in het Gemeente huis moeten verschynen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die devereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Texel den 12 Februari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN. De Secretaris STIKKEL. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL geven bij deze kennis aan alle vracht rijders in de gemeente, dat de bepalingen van art. 18 van het Politie-reglement heden in toe passing wordt gebracht, zoodat bij dooi na de tegenwoordige vorst het maximum voor het rijden met vrachtwagens wordt bepaald op 625 kilogram voor den eersten en op 500 kilogram voor den tweeden wagen. Texel den 18 Februari 1889. Buigemeester en Wethouders voornoemd, D. C. LOMAN. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL 16 Februari 1889. Gelijk een donderslag bij helderen hemel, zoo ongeveer was de indruk, welke de woorden van den Voorzitter van den Raad veroorzaakten, toen hij gisteren in de vergadering onzer vroede vaderen mededeelde, dat hij voornemens was aan Z. M. ontslag te verzoeken als Burgemeester van Texel. En geen wonderWant de nog kort gele- dene herbenoeming voor dat ambt, kon ons zoo iets niet doen verwachten. De heer Loman, die dit jaar zijn 25-jarig burgemeesterschap alhier zou herdenken, moet zeker gewichtige redenen hebben, welke hem tot dezen stap doen besluiten. Wij moeten eerbiedigen die redenen, doch ontveinzen geenszins, dat wij zijn heengaan betreuren, en werd in de vergadering van den Raad gezegd dat des Heeren Lomans besluit met leedwezen werd vernomen ook buiten den Raad zullen zeker velen met die woorden in stemmen. De heer Loman deed in zijne betrekking veel ten nutte van het eiland. Bij de verkooping van wolvee, welke Donderdag aan den Hoorn werd gehouden, werden naar men ons mededeelt, goede prijzen besteedmen sprak van tot f 40 het keppel. Wanneer die prijzen standhoudend blijken te zijn, dan is het vooruitzicht voor den veehouder niet ongunstig. Vele werklieden, welke bij de lossing van de „Benbrack" werkzaam waren, vertrokken hedenmorgen weder naar hunne resp. haard steden. De kans op een goed daggeld schijnt dan ook heel wat verminderd. Wij vestigen de aandacht op eene in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de gelegenheid wordt opengesteld, door intee- kening op een werkje, de nood-te lenigen van hen, die door de watersnood zooveel schade bekwamen. Gedachtig aan de stormen in de vorige week en de rampen, welke daardoor voorvielen zal wellicht menigeen zich gedrongen gevoelen, eene gave te offeren op het altaar der mensch- lievendheid. De Staatscourant meldt: Bij koninklijk be sluit van 11 dezer zijn 's Konings commissrarissen in de provinciën gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten hunner provinciën in buitengewone vergadering op 26 Februari a. s., om daarin aan de orde te stellen de overweging eener nieuwe verdeeling hunner provinciën in kiesdistricten, ter benoemipg der leden van de Provinciale Staten en, voor zoover de provincie Groningen betreft, mede de verkiezing van een lid van Gede puteerde Staten. Men meldt aan de „N. R. Ct." dat bij de regeering het voorneriien bestaat om, ingeval van aanneming der wet tot wijziging der kies districten, tevens aan de wetgevende macht voor te stellen de Provinciale Staten te ontbinden, De verkiezingen zullen dan in de nieuwe districten plaats' hebben in iedere provincie voor de Provinciale Staten in hun geheel. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft de gelden voor leermiddelen ten dienste der Rijks normaallessen voor de verschillende inrichtingen tot op de helft verminderd:' De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat, volgens mededeeling van den waterschout te Scheveningen, dd. Tl en 12 Februari 11., op 10 vadem diepte, recht van Scheveningen, in de peiling lichttoren ZO. Va Z. rechtwijzend, een wrak zonder masten, ligt, ver moedelijk afkomstig wan eene Engelsche smak, en dat .5 zeemijlen uit den wal N.-N.-W. recht wijzend van Scheveningen, tpr hoogte van halfweg Katwijk, een wit geschilderde mast van een groot vaartuig, welke 15 a 16 voet boven water uitsteekt, is opgemerkt. Beiden zijn voor de scheepvaart zeer gevaarlijk. Uit Apeldoorn wordt aan het Utr. Dagbl. geschreven: De toestand van Z. M. den Koning blijft voort durend gunstig; men ziet met veel minder zorg de naaste toekomst tegemoet. - Niet alleen dat de Koningin en de Prinses toebereidselen maken om den aanstaanden ver jaardag van Z. M. den Koning te gedenken, ook de raad dezer gemeente hechtte zijne goedkeu ring aan het voorstel, om burgemeester en wethouders te machtigen een som van f 500 te bestemmen voor een concert en een vuur werk ter viering van dien dag. Men schrijft uit Wageningenaan de Arnh. Ct Den vorigen zomer heeft men op de boerderij der Rijkslandbouwschool een proet genomen met het bewaren van groen veevoeder (gras) voor den winter boven den grond, door het belasten met balken, kettingen enz. Deze proef is uit muntend geslaagd. Circa 40,000 K. G. gras werd op deze wijze behandeld. Het heeft thans een aangenamen reuk en wordt door het vee met graagte genuttigd. Door deze proef is de weg gewezen om ook op lage gronden, waar men niet in den grond kan komen, het gras niet te laten verrotten, doch te bewaren voor den winter. Het bewaren van groen voeder iD steenen silo's, zooals op bovengenoemde boerderij reeds eenige jaren geschiedde, is ook thans weder zeer goed geslaagd; 17000 kilo mais werd ingekuild. Door de gezamenlijke landbouwers te Noord en Zuidlaren zijn dezer dagen twee waggon- ladingen kaïniet, te zamen 200 zakken, in ontvangst genomen, die op het groenland nabij het Zuidlaardermeer en omstreken zijn uitge strooid. Het kaïnietgebruik, aldaar sedert een paar jaren aanmerkelijk toegenomen, levert daar goede resultaten op. De prijs van het kaïniet is bij zoodanigen aankoop f 2.25 per honderd kilo. De gewone jaarlijksche Paaschtentoonstel- ling, te Alkmaar, te houden vanwege de daar gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is dit jaar bepaald op den 12den April. Inlichtingen geeft de secretaris H. Siebert Cosier, aldaar. Het programma zal weldra ver krijgbaar zijn. Op grond van opgaven uit vroeger eeuwen en meer stellige uit deze eeuw, betoogt de „Haag- sche Courant", dat het strand te Scheveningen voortdurend in die mate afneemt, dat in 1910 de rijweg bij hoogwater overstroomd zal worden. Van het badhuis, de uitspanningsplaatsen en de villa's aan het strand zal dan ook niet veel meer zijn overgebleven, en, gaat de afneming voort, dan zal in den loop der volgende eeuw ook Den Haag zelf verdwijnen Aan de „Zuid" op de kust van Flakkee, tusschen Stellendam en Goedereede, is getracht, haring te vangen doormiddel van het zoogenaamde haringtrekken met het zegenent. Zes Nieuwediejer visschers, die thans te Vlaardingen wonen, hebben zich daarmee bezig gehouden. De uitslag was niet bevredigend. Hierdoor laten zij zich echter nog niet dadelijk afschrikken: zij zullen met die vis- scherij nog eenige dagen voortgaan. De haring, op die wijze gevangen, dient tot aas voor de vischsloepen. Het Tamworth-varken, verleden jaar door de firma Thomson Co. te Aasen in ons land in gevoerd, is een Engelsche soort, dat in den laatsten tijd in Engeland zeer veredeld is en zeer vruchtbaar moet zijn, zóo zelfs, dat men Wel eens over een al te groot aantal jongen geklaagd heeft. Voor 50 jaar liepen deze varkens halfwild in de bosschen. De kleur is roodachtig met donkere vlekken. (N. Rott. Ct. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1