Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Oude Schild, 15 Febr. Aan ons dorp wor den pogingen aangewend, tot het oprichten van een ziekenfonds ook voor vrouwen, meis jes en jeugdige kinderen, benevens jongens, die nog geen lid kunnen worden van het bestaande ziekenfonds. In de vergadering ter bespreking van die zaak gehouden, liepen de gevoelens zeer uiteen. In hoofdzaak was men algemeen voor de oprichting van zulk een fonds. Bij meerder heid van stemmen werd echter uitgemaakt om, als het fonds tot stand kwam, de bedie ning niet aan één geneeskundige op te dragen, doch de leden vrij te laten in de keuze van een dokter. Nadat, door een gebrek aan den stoom ketel der „Ada van Holland," gedurende een paar dagen door zeilschuiten in den dienst was voorzien, is heden de Alkmaar Packet in de vaart gebracht. Men verzekert, dat de ketel der „Ada" belangrijke herstellingen moet ondergaan. Olie te storten op zee, om de breking der golven te temperen, is een middel uit de grijze oudheid, hetwelk echter in onzen tijd meer en meer in praktijk wordt gebracht. Met den storm van Zaterdag was o. a. een Heldersche botter op de Noordzee. Het vaartuig moest naar binnen, doch de woedende golven leverden groot gevaar op, om de schuit te doen omslaan. Toen werd alle olie, die men aan boord had gebruikt om langzaam uit te storten. Daarna werd teer gebezigd en toen ook deze op was harpuis. Ten slotte werd alle petroleum verbruikt, zoodat alles op was, toen het vaartuig juist het zeegat binnenliep. Zonder die eenvoudige hulpmiddelen zou het vaartuig zeer waarschijnlijk met man en muis vergaan zijn. Men meldt uit ScheveniDgen De „Ben-Avon" is vlot gekomen. Men is nog niet zeker of door de storing in het lossen, ten gevolge van het ruwe weder, het afbrengen in zee doorgaat. Na al de verschillende aardappelsoorten die men in de Groninger veenkoloniën in de laatste jaren heeft ingevoerd, zal men thans rechtstreeks uit Ierland pootaardappelen aanvoeren, waarvan thans reeds monsters aanwezig zijn, en die al de andere soorten in goede hoedanigheden zullen overtreffen. Een 21-jarige boerenknecht, die verleden jaar bij ongeluk te Lievevrouwen-Parochie een 14 jarig meisje doodschoot, is door de rechtbank te Leeuwarden vrijgesproken, omdat overtuigend was gebleken, dat hier van geen opzet sprake was. De beklaagde begreep er niets van, dat hij vrij was en men moest hem wel tweemaal zeggen, dat hij huiswaarts kon keeren, eer hij het geloofde. Te Nijmegen en in de omstreken worden tegenwoordig buitengewoon veel aardappelen, van allerlei soorten en qualiteiten, voor Belgische rekening opgekocht. Een soort witte grove aard appelen, daar gekken genoemd, welke in andere jaren, wanneer de aardappeloogst goed gelukt is, meestal als veevoeder gebruikt worden, vindt veel aftrek en wordt verscheept tegen f 2.40 per HL. In andere jaren kunnen de boeren voor deze soort aardappelen niet meer dan f 1 1.25 per HL. bedingen, zoodat zij daarmede goede zaken maken, vooral zij, die er nog drie a vier duizend HL. vau hebben. Dagelijks wordt te Rotterdam aan de markt voor Engelsche en Belgische, ook Fransche boter- fabrieken melk opgekocht, dewijl in het buitenland de qualiteit van het veevoeder al evenveel te wenschen overlaat als de quantiteit. Daar aan zienlijke hoeveelheden melk voor goede prijzen worden opgekocht, verwacht men stijging der waarde van dit artikel. Woensdag is te 's Heerenhoek een huwelijk voltrokken, terwijl dienzeltdon dag de ouders der bruid hunnen gouden bruiloft vierden, omriDgd van al hunne kinderen, 12 in getal met hunne echtgenooten, want allen zijn thans gehuwd. Allen zyn geboren op de hofstede, die thans door de ouders vijf en veertig jaren wordt bewoond, en alle zyn op 2 na als boeren en boerinnen in verschillende gemeenten van Zuid-Beveland ge vestigd. Daarbij kan nog vermeld worden, dat de ouders nog nooit het verlies van een kind te betreuren hadden. Dinsdagavond zijn op korten afstand van het station Maubeugc, op de lijn Parijs—Brussel, twee exprestreinen op hetzelfde spoor om 8 u. 40 min. tegen elkaar gestoomd, waarbij een goe derenwagen van den trein, welke van Parijs kwam, in den daaropvolgenden wagen eerste klasse letterlijk als eene doos ineengeschoven werd. Een der reizigers, een Engelschman, bleef op de plek doodeen zestal anderen werd zwaar ge wond. Ten einde de werkelooze arbeiders te helpen, heeft de gemeenteraad van Rome besloten, on- middelijk eenige werken, waarvan de kosten 600,000 lire zullen bedragen, uit te voeren. Aan de Temps wordt uit Rome geseind, dat de schade, door de verwoestingen, enz. bij het oproer van 9 dezer aangericht, op twee millioen lire geschat wordt. De firma Finocchi, handelende in fijne metaal waren en daaraan verwante artikelen van weelde, heelt gerechtelijk een millioen lire als schadever goeding tegen den minister president ingesteld. De winkel van een juwelier en goudsmid is leeggeplunderd. Een aantal der voorwerpen zijn op straat gevonden. De plunderende hand heeft zich voorts tot vele andere winkels uitgestrekt. Uit bijna alle landen komen sneeuwberichten. In Frankrijk is het spoorwegverkeer op verschei dene lijnen zeer belemmerd of geheel gestremd en te Duinkerken woei gisteren een sneeuwstorm. Ook in Spanje heerscht de winter met groote gestrengheid. Op enkele plaatsen in 't noorden wijst de thermometer 14 graden onder nul; de wegen zijn versperd en in het Grelos-gebergte ligt de sneeuw diie tot vier meter hoog. Te Constantinopel woedde Dinsdagnacht een hevige sneeuwstorm. In België blijft de longziekte zich voortdurend langs de Nederlandsche grenzen verspreiden en vooral in de omstreken van Antwerpen. In December kwam de ziekte in 28 Belgische gemeenten voor en werden daarvan 69 gevallen waargenomen. In Parijs togen Donderdag tweehonderd werklieden van eene fabriek van militair schoeisel, welke het werk heeft gestaakt, naar het departe ment van oorlog om antwoord te gaan halen op de door hen aan den minister van oorlog gerichtte vragen. Onder aanvoering van Heitz, den leider der revolutionaire groep van het dertiende arron dissement, kwamen de arbeiders tegen twee uren voor het departement aan en boden de afgevaar digden Labordère, Fasly en Camelinat aan, een deputatie van acht personen bij den minister aan te dienen. De heer De Freycinet onderhield zich bijna een uur met deze deputatie en bij het terugkeeren deelde Heitz mede dat de minister de eischen der werklieden billijk achtte en bevelen zou dat voor de Fransche arbeiders het werk binnen twee, voor de overige binnen acht dagen op kosten van den Staat zal hervat worden; bovendien verklaar de de minister zich bereid de werklieden te steunen met 2000 franken. De werklieden togen vervolgens ten raadhuize om van den gemeenteraad eene ondersteuning van 10,000 fr. te vorderen. De fabriek had 1200 lieden in het werk. Naar het heet, zullen a. s. Zondag eenige duizenden werklieden op het voorbeeld hunner collega's te Rome, door de straten trekken en werk eischen. Te Ahaus, bij Munster, sloeg des avonds de bliksem in den toren van het kerkje en ver oorzaakte brand. Na vijf uur arbeids gelukte het, den toren voor ondergang te vrijwaren. De brand verspreidde groote ontsteltenis, daar menonmid- delijk dacht aan hetgeen in het jaar 1863 plaats had. Toen werd, door eene zelfde aanleiding, de geheele gemeente in asch gelegd. Eene aardbeving werd te San-Jaciente (Vereenigde Staten) gevoeld en bracht weinig andere verwoesting aan dan in een balzaal, waar onder de 200 dansers eene geduchte paniek ont stond, Velen sprongen uit de ramen en werden met gebroken ledematen opgenomen. Te Macrcilla la Croze, by Brive (Frankrijk) hadden eenige schoolkinderen eene dorre heg in brand gestoken. De burgemeester was daarover zoo verbolgen, dat hij bij trommelslag eene proclamatie deed aanplakken, de ouders uitnoodig- de om hunne kinderen niet meer naar school te zenden, waar zij enkel straatschenderij leerden, maar ze liever thuis te houden om de varkens te hoeden, wat ten minste een nuttig werk was. Een rechter in den Amerikaan schen staat Georgia was laatst op het punt een Salomo's gericht te houden. Twee ouders maakten aan spraak op hetzelfde negerkind. De rechter, ten einde raad, en zich Salomo's gericht herinnerende, nam een mes, deed of hij het kind wilde verdoe len, maar beiden schoten tegelijkertijd toe, roepen de: „O, laat het kind leven!" Zoo was de rechter nog even ver. Vergadering, Vrijdag 15 Februari 1889. Voorzitter D. C. Loman, Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden, zijnde de heeren Coninck Westenberg, F. Kejjser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, T. Zijm, Rooper, Dros, C. Keijser Pz., C. Z\jm en de Voorzitter. Afwezig de heer Bakker. Na opening der vergadering worden de Notulen dor vorige vergadering gelezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling, van hetgeen door hen is gedaan en bepaald in zake hétj katoen rijden. Uit die mededeeling bleek dat de vervoerde drooge balen katoen, welke eerst zijn gewogen vertegen woordigde een gewicht van 390 a 435 halve kilo's. Bij de weging der natte balen bleek het, dat deze een gewicht bezaten van 1226 halve kilo's. Ingevolge het politie-reglement, waarbij is bepaald dat niet meer dan 1200 kilo per as mag worden vervoerd en by dooiend weder slechts de helft daar van, is door hen ter kennisse gebracht, dat thans niet meer dan 1 natte baal of 2 drooge op een wagen mag worden vervoerd. Nog deelde de Voorz. mede dat het gesprókene van den heer Bakker in de vorige vergadering, door hen ter kennis is gebracht van de Üitg. der Tex. Courant, en door dezen in overweging zal worden genomen. Voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo eenige ingekomen Prov. bladen. Daarna deelt de Voorz. mede dat het D. B. inge volge besluit der vorige vergadering zich nogmaals heeft gewend tot Heeren Reg. van het Alg. Weeshuis, in zake het adres van de fam. Witte, om opname van drie kinderen in die inrichting. Het antwoord van Heeren Regenten hierop is, dat zjj vermeenen niet te mogen afwijken, van het be paalde in art. 1 van het regl. dier inrichting. Dat tot de afwyking daarvan welke vroeger plaats had, andere argumenten aanwezig waren, daar dit betrof iemand, die geheel verlaten achterbleef en tengevolge daarvan aan het Alg. armbestuur moest vervallen. Dat zjj alstoen met goedkeuring van het D. B. zich die afwijking hebben veroorloofd. Dat voor het thans aanhangig geval zulke redenen niet bestaan, en de afwijking van het regl. nu allicht regel zou worden, redenen waarom zij eene afwijking van het regl. niet wenschelyk achten. Het D. B. meent in dit advies te moeten berusten en stelt voor adress. daarvan kennis te geven. Voor kennisgeving aangenomen. Daarna brengt de Voorz. ter tafel een schrijven van Jb. Ryk, verzoekende begunstigd te worden met de leverantie van boomen en planten voor de gemeente benoodigd. Wordt besloten dit adres te stellen in handen van het D. B. ,t Daarna wordt door den Voorz. aangeboden het gemeenteverslag over 1888. Hij stelt voor dit als naar gewoonte bij de leden te doen circuleeren. Wordt goedgevonden. Vervolgens stelt de Voorz. aan de orde de voor stelling der lijst van kiezers van de 2de Kamer, Prov. Staten en gemeenteraad. Op 2 Reclames, als van Jan Keijser op de Hal, en Johannes Zoetelief te O. E. wordt besloten deze alsnog op de kiezerslijst te plaatsen. Met deze aanvulling wordt de kiezerslijst vastge steld. Daarna wordt aangeboden het Kohier voorde Hondenbelasting, tot een totaal cijfer van f223,50. Wordt goedgekeurd. De Voorz. deelt alsnog mede, dat het hem verleende verlof ingaat 28 Febr. a. s. Daarna wordt door het D. B. aangeboden het Kohier H. O. tot een totaal cjjfer van f 14049.95 Wordt al zoo vastgesteld. Bij rondvraag zegt de heer Mets, dathy zich had gevleid omtrent de verbetering der haven te ö-: S. iets naders te hooren, hij vraagt de Voorz. of deze daaromtrent eenige inlichtingen kan geven. De Voorz. zegt daaromtrent verder niets met zekerheid te hebben vernomen; wel is hem van ter zijde bekend, dat er eenige peilingen zijn geschied; hy vermoed dat naar aanleiding daarvan nog niets met zekerheid is besloten. De heer Mets acht het wenschelyk ter bespoedi ging van deze zaak, dat een commissie uit den Raad, naar de Min. op audiëntie zal gaan, om-mondeling deze zaak toe te lichten en te bepleiten. De Voorz. is het eens dat zulks wel goed kan zyn. Wordt goedgevonden in eene volgende bijeenkomst daarover nader te beslissen. Daarna neemt de Voorzitter nog het woord ëh zegt eene mededeeling te moeten doen omtrent hem zelve, en omtrent zyn burgemeesterschap. Hy zegt voornemens te zyn binnen korten tyd by Z. M. den Koning ontslag aan te vragen uit zyne betrekking als burgemeester van Texel. Verschillende omstan digheden zegt spr. hebben my daartoe doen besluiten; o. a. ook de aanbieding van eene betrekking in de hoofdstad, welke ik meende niet van de hand te mogen wijzen. Hoewel dat ontslag nog niet is aan gevraagd, meende hy echter thans in de eerste plaats de Raad daarmede in kennis te stellen, voor hy de gemeente tydeiyk verlaat.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2