Buitenland. De Standaard spreekt den wensch uit dat, als het tot een herziening der kieswet komt, ook art. 41 zal worden gewijzigd. De bepaling dat de stembus open is van 9 tot 4 (5) uur is thans verkeerd. Er zijn reeksen van kiezers, die juist in dien tijd verhinderd zijn op te komen, 't Openingsuur worde tot 8 uur vervroegd, ter wijl de sluiting eerst te 8 ure zou moeten ge schieden. Volgens de Pinang Gazette, is het met de blokkade van Atjeh's noordkust thans ernst: negen onzer oorlogsschepen zouden daar bijeen zijn. De in de vorige week te Schagen gehouden openbare vergadering tot het stichten van een „Protectionistischen landbouwbond tot bescher ming van den nationalen arbeid" werd slechts door 14 personen bijgewoond. Bij de discussie verklaarden verschillende sprekers zich tegen protectie, niemand sloot zich bij den bond aan. Maandagmorgen te elf uren brandde te Span broek de kapitale hotstede van den landman P. de Groot tot den grond af. Met groote moeite slaagde men er in, 32 stuks hoornvee te redden. De bewoner was tijdens den brand op de markt te Alkmaar. Huis en inboedel waren verzekerd. Maandagnacht had te Alkmaar door het springen van een groote droogketel eene hevige ontploffing plaats in de strookartonfabriek. Er werd groote schade aangericht. Zware machine stukken werden door den muur heen weggeslingerd Muren en dak zijn geheel ontzet en gedeeltelijk weggeslagen. De fabriek staat geïsoleerd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. N. R. Cl De Prot. Noordbr., het orgaan van het Kamerlid de Savornin Lohman, ondersteunt in de volgende woorden het adres van het hoofd bestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, om te verzoeken, dat het verbod van arbeid van kinderen beneden de 12 jaren ook wurde uitgebreid tot den veldarbeid. sluiten ons van harte aan bij dien wensch omdat er langs andere wegen geen verbetering te wachten is, en vertrouwen, dat de regeering een stap verder in de goede richting zal doen. ,Waar vele ouders niet schijnen te beseffen welk nadeel zij en zich zeiven, en hunnen kin deren berokkenen, door hun de gelegenheid om te leeren te onthouden, is het de plicht der regeering, om beschermend tusschen beiden te treden." Volgens De Tijd zal eene voordracht tot nieuwe inrichting van het leger in den voorzomer de Kamers kunnen bereiken. De Arnh. Ct. schrijft Met zeer veel belangstelling zien we te gemoet, wat de Nederlanasche Staat doen zal tegenover den eisch van den voormaligen consul der Ver eenigde Staten te Batavia. De heer Hatfield vraagt twaalf ton voor zijne gevangenschap en den ondergang van zijne zaak. Zegt het billijkheids gevoel dat men, zoo al geen twaalf ton, dan toch eene evenredige vergoeding hem verschuldigd is, dan rfist daarnaast de vraag Wat zou de Nederlandsche staatsburger erlangen wanneer hij in het geval van den heer Hatfield had verkeerd? Wat krijgt de Nederlander bij dwalingen der justitie Men meldt aan het Utr. Dagbl. uit Breda De ontsmetting der slaapzalen van de cadet ten aan de Koninklijke Militaire Academie, bevolen naar aanleiding van de vele gevallen van mazelen onder de cadetten, had bijna ernstige gevolgen gehad. De ontsmetting geschiedde met brandende zwavel. Een der potten, waarin de zwavel ge brand werd, schijnt gesprongen te zijn, zoodat de vloer der slaapzaal in brand geraakte. Te 2 uren Vrijdag-middag ongeveer werd het gevaar ontdekt, maar, dank zij der goede inrichting van alles wat de brandweer betreft, was men in enkele oogenblikken het vuur meester. Men schrijft aan het „Dagblad." Voor eenige maanden vertrokken uit Utrecht een paar flinke smeden naar Transvaalde zeer gunstige berichten, van hen te Utrecht ontvangen, hebben thans bij enkele ambachtslieden aldaar het plan doen rijpen zich ook daarheen te begeven. Volgens het schrijven van genoemde smidsgezellen is er op het oogenblik gebrek aan goede ambachts lieden in Transvaal. Advertentien waarin van 2 20 timmerlieden, smed.en, loodgieters, metselaars enz. worden ge vraagd, staan telkens in de Transvaalsche cou ranten. Zij' melden, dat te Johannesburg, alwaar het leven het duurste is, de uitgaven voor voeding en slaapgelegenheid 30 a 35 shilling per weeik bedragen, doch dat een knap werkman er ook zeker van kan zijn 14 shilling tot 1 pond per dag te verdienen. In de overige plaatsen van Transvaal verdienen flinke timmerlieden, wagenmakers, smeden, lood gieters, metselaars enz. ongeveer 4.10 p. st. tot 5.10 (f 54 66) per week. Ten aanzien van de merkwaardige ver plaatsing van het Groningsche eiland Rottum wordt er door de N. Rott. Ct. van goeder hand aan herinnerd, dat die verplaatsing reeds sinds historische tijden van N. W. naar Z. O. plaats heeft, en dat sedert Tacitus tijd zoodoende het eiland veel dichter bij den vasten wal is gekomen. Afslaande ten N. W., groeit het eiland ten Z. O. weer aan. Maar dat verschijnsel wordt ook elders in ons land waargenomen; zoo op de zandbank Onrust, bij Texel, die van jaar tot jaar ook meer de kust van Texel nadert. En ook daar heeft de verplaatsing van N. W. naar Z. O. plaats. Evenals Rottum met den vasten wal, zal eenmaal Onrust met Texel verbonden worden. Het aantal zuivelfabrieken in Friesland neemt gestadig toe. Zij schijnen tot nog toe goede uitkomsten op te leveren, want meer en meer geeft men aan de fabriekmatige verwerking van de melk de voorkeur. Nauwelijks is hier eene fabriek in werking gesteld, of elders worden pogin gen aangewend er eene op te richten. Nog weinige jaren, en de gewone „boerenboter" zal tot de zeldzaamheden gaan behooren. In Schoterland zal een boterfabriek worden opgericht. Zij zal de melk van 1000 koeien moeten kunnen verwerken. Het blijkt dat de omschepping van het „Paleis 'uin Volksvlijt" te Amsterdam, in een hal van volksvoeding reeds goedgekeurd is door de meerderheid der aandeelhouders. De veran dering van het gebouw zal eene kleine f 100,000 kosten, en als bedrijfskapitaal zal men f 200,000 noodig hebben. De aanstaande directeur, de heer Thon, rekende er op, dat de bestaande marktgelegenheden zouden worden ingekrompen of geheel verdwijnen, doch het gemeentebestuur heeft op het daartoe door hem gedaan verzo :k reedfl afwijzend beschikt. In het Academisch Ziekenhuis, te Gronin gen, heeft onlangs de 39 jarige Aaltje Boererna echtgenoote van den 41-jarigen Hendrik Evert Bos, het leven geschonken aan eene flinke dochter. Deze echtelieden behöoren tot de kleinste men- schen der wereld; de man, thans vader, is 70 centimeter, de vrouw 120 centimeter lang. Den 5 werd te Bovenkarspel een stuk land, groot 1 bunder, 27 roeden, verkocht voor f3725. Men meldt aan het U'. D. uit Wilnis. Donderdag 7 dezer was ons dorp in rep en roer. In het huisgezin van S., slijter en winkelier in de kom van het dorp, bestaande uit den vader oud 80, de moeder 68, één zoon van 36 en twee dochters van 28 en 23 jaren, waren de moeder, de zoon en de dochters eensklaps in hevigen graad krankzinnig geworden, zonder dat er tot heden eene bepaalde oorzaak voor is op te sporen. Men hoopte eerst, dat het van voorbijgaanden aard mocht wezen, doch dit is niet het geval, waarom gisteren de moeder en de oudste dochter, en heden de zoon zijn overgebracht naar het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. De jongste dochter was reeds bij familie opge nomen. Men schrjjft aan de D. Ct. In oude geschiedboeken vindt men een bijzon derheid vermeldt van 't Woud, een klein plaatsje bij Delft. Er wordt nl. vermeld, dat zekere Aam van dei- Burg, een zeer welgesteld bouwman aldaar, met twaalf zijnei zonen, allen wel uitgedoscht, te paard, den Hollandschen Graaf te gemoet reed en hem zijne zonen aanbood. De graaf nam dit aanzienlijk en zeldzaam aanbod graci6uselijk aan eu vroeg Van der Burg welk voorrecht hij voor zijn dorp voor deze grootsche opoffering verlangden „Heer Graat," antwoordde de koene landman, alleen dit, dat ons dorp zijn eigen „Pastoor kieze." Dit werd toegestaan en na de hervorming ook toegepast op het kiezen vaneen Predikant. Tot op don huidigen dag bestaat nog doze gewoonte en zijn alle mans-lidmaten (wellicht met eenige uitzonderingen) in deze belangrijke kerkelijke zaak, stembevoegd. Volgens den hier bedoelden geschiedschrijver zou, om deze daad, 't Woud den naam gekregen hebben van 't Hooge of Rijke-Woud. Men schrijft uit Tubbergen aan de Ziv. Ct.: Ondanks al 't ach en wee over den achter uitgang van den boerenstand, maar bi] velen niet gezocht in de grondoorzaak, gebrek aan spaarzaamheid, trof mij dezer dagen de navol. gende mededeeling: Zekere S is als jongen van 9 jaren in dienst getreden op 't Erve Noordhof te Aalbergen. Meer dan 50 jaren heeft hij op dat erve gediend, eerst bij den boer, later bij zijn weduwe. In dien langen tijd heeft hij nim mer geldelijk loon genoten, maar liet zijn loon steeds met opklimmende rente bij den boer en zijn weduwe staan. En nu de weduwe overleden is, blijkt uit een door haar afgegeven schriftelijk bewijs, dat zijn vordering de waarde van de plaats overtrof. Toen hij daarop de plaats voor f 7425 verkocht en er bovendien zooveel land voor zich had afgehouden, genoeg om er een woning op te bouwen en zich en een koe het levensonderhoud op te verschaffen, getuigde hij: nu heb ik door mijn spaarzaamheid een rustigen ouden dag en kan bij weinig arbeid van mijn renten leven. Dat klinkt anders dan, zooals de tegenwoordige boerenknechts nu doen, veel geld te willen verdienen, om veel te kunnen verteren en aan kleeren en jenever te kunnen offeren. Zulk een man als S. mag wel aan allen, ook aan huisvaders, tot voorbeeld worden gesteld. Volgens telegrafisch bericht uit New-York is Maandagochtend om vijf uur in het Central-Hotel te Hatfard een stoomketel gesprongen waardoor het geheele gebouw van vijf verdiepingen deels ingestort deels verbrand is. Ongeveer vijftig personen werden onder de puinhopen bedolven. Vele dooden en gewonden hun gekerm is hart verscheurend zijn reeds te voorschijn gebracht. Nabij Petangi, in Luxemburg, heeft op den Prins-Hendrik-spoorweg eene botsing plaats gehad tusschen een goederentrein en een personentrein. Van 30 werklieden die zich in den goederentrein bevonden, werden 24 ernstig en twee doodelijk gekwetst, terwijl de machinist van den personen trein zóó hevig gewond werd, dat men aan zijn behoud wanhoopt. In de Berlijnsche voorstad Charlottenburg werd onlangs eene kapiteinsvrouw, die van een avondvisite huiswaarts keerde, op straat lastig gevallen door een jonkman, die haar t' huis bracht. Daar gekomen schelde dewaardige krijgmansvrouw snel aan, greep onverwachts haren vervolger in den nek en hield hem ondanks zijn tegenstribbelen stevig vast, tot de oppasser van haar man de deur opendeed, en gaf aan dien soldaat hare ge van- gene over, met bevel hem eenige. flinke "Oorvegen toe te dienen welk bevel terstond en zeer stipt werd opgevolgd. Een Zwitser te St.-Louis, in de Vereenigde Staten, heeft een legaat van 1,500,000 franken vermaakt voor de oprichting van eene hoogeschool voor Volapük te Freiburg, in Zwitserland. Boven dien is eene som van 800,000 franken toegestaan, die besteed moet worden aan prijzen voor verta lingen of werken in de wereldtaal. Zelfs zou deze edelmoedige millionnair, den heer Schiefer, den uitvinder van het Volapük, eene lijfrente van 10,000 fr. en een woonhuis vermaakt hebben. Volgens den Hamburger Anzeiger, zal kapi tein "VVissmann, die weldra naar Zanzibar zal vertrekkenvijf rivierstoombooten te zjjner beschikking krijgen, waarvan de grootste 500 en drie andere elk 160 man kunnen bevatten. De schepen worden te Hamburg uitgerust. Omtreeks 1000 soldaten worden onder bevel van kapitein Wissmann geplaatst, en reeds is eene bezending krijgsvoorraad, waaronder 12 kanonnen, naar Zanzibar op weg. Alle vreemdelingen uit Chin-Kiang (China), met uitzondering van een twaalftal apibtenar.en, zijn naar Shanghae gevlucht. Het oproer schijnt het gevolg te zijn geweest van een geregelde samenzwering, waarvan eenige Chineesohe amb tenaren verdacht worden. Behalve de Europeesche wijk, die bijna geheel vernield is, hebben de opstandelingen ook de Amerikaansche zendingskerk in brand gestoken en de plaats is nu geheel in handen der Chineez'en. Amerikaansche en Britsche oorlogschepen bevin-, den zich op het tooneel der wanordelijkheden, doch men vreest, dat zij niet zullen kunnen verhinderen dat de opstand zich verder uitbreidt, on dat ook zendelingen en andere Europeanen in het binnenland van de oproerlingen zullen te lijden hebben. De New-York Herald meldt, dat de gezant der Unie in den Haag namens de Amerikaansche Regeering satisfactie eischt, benevens 100,000 pd. st. schadevergoeding voor Oscar Hatfield, gewezen Amerikaansch consul te Batavia, wegens geleden verlies, onrechtmatige gevangenzetting en benadeeling van zijnen goeden naam door toedoen der Nederlandsch-Indisclie Regeering in de Ducloux-zaak. De Amerikaansche Regee.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2