N\ 148. Zondag 3 Maart. A o. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pa- post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 2 Maart 1889. Donderdagavond werd de vierde volksvoor- lezin g in dezen winter, van wege het departe ment van het Nut gehouden. Een meer dan gewoon getal hoorders was dezen avond opgekomeD, niet zoo zeer zeker omdat het de laatste volksvoorlezing voor dezen winter was, als wel omdat een spreker van elders zoude optreden. Na een woord tot opening, stelde de Voor zitter, de heer Kappeyne in de gelegenheid voor de hoorders op te treden. De spreker schetste in eene improvisatie de aanleiding van zijn optreden alhier, en het moeielijke om een geschikt onderwerp te vinden, daar hij niet gewoon was te lezen; na die improvisatie las hij voor eene oude sage: de geschiedenis van een waternimf, later nog een gedicht, waarvan hij eerst de strekking mededeelde, dat voor een goed begrip zeker zeer noodig was, en daarna nog eene parodie op het onbegrijpelijke gedicht. Dat de spreker gelukkig is geweest in de keuze van zijn onderwerp kunnen wij niet toestemmen, wij althans hadden voor eene volkslezing liever een ander, meer leerzamer onderwerp gewenscht. De spreker schijnt eehter niet geweten te hebben dat hij in eene volkslezing zou optreden, wellicht verklaart dat de minder gelukkige keuze. Na eene pauze behandelde dezelfde spreker een opgegeven onderwerp „de emancipatie dei- vrouw." Zeide hij over dat onderwerp veel wat instemming verwierf, toch was in zijne uitspraak zeker ook wel iets, wat voor tegen spraak vatbaar was. Eene schets van de betrekking en het leven van den advokaat, was daarna nog een onder werp hetwelk de spreker behandelde, en dat, met de noodige humor gekruid, menigmaal een gullen lach ontlokte. De spreker besloot met een pleidooi ten gunste van de advokaten- stand en bewees daarmede de waarheid van het volksgezegde: „een slecht advokaat die zijn eigen zaak niet kan verdedigen." Met een woord van dank aan spreker en hoorders werd deze bijeenkomst geslotQn. De biljartwedstrijd door den eigenaar van het Café Parkzicht het vorig jaar uitge schreven, eindigde Donderdagavond j. 1. De gelegenheid tot deelname had toen juist een half jaar opengestaan. In cU\t tijdvak waren voor den wedstrijd gespeeld 621 partijen. Aan den dam wedstrijd gisteren in het „Café Parkzicht" gehouden, werd deelgenomen door 10 personen. De strijd werd niet beslist. Als winners bleven over de heeren W. Maas C. R. Keijser, Jb. Witte en W. Wuis, die Maandag a. s. den kamp zullen voortzetten. Oudeschild, 1 Maart. Klaagde de garnalen- visschers langen tijd over schralen vangst, die toestand is nu eenigszins verbeterd, nu velen hun bedrijf buitengaats gaan uitoefenen. Er wordt door de garnalenvisschers sinds eenige dagen ook veel z. g. bliek, een kleine haring, gevangen. Die vischjes brengen tot f2.50 op per mand. Gisteren stortte een onzer ingezetenen met paard en wagen van den dijk in zee. Do voerman wist zich uit de strengen los te werken, sprong over den disselboom en was juist gered, toen wagen en paard de tocht naar beneden voortzetten. Het paard kwam, schijnbaar onbeschadigd, in zee terecht, waar 't in het ijskoude water geruimen tijd rond zwom. Spoedig waren eene menigte hulpvaardige personen ter plaatse. Een paar ging zelfs te water om het paard te grijpen, dat weldra weer in zijn element was. Aan de wagen was eenige schade veroorzaakt. De voerman, die zijne portemonnaie wilde leegstorten voor de helpers, kon niet eens dat geld aan hen kwijt worden. Omtrent den toestand des Konings ver neemt men dat de chronische kwaal, waaraan Z. M. reeds sedert zoo lang lijdende is, in de laatste dagen weder is verergerd. De pijnen zijn nu en dan hevig, hetgeen den Hoogen Lijder onrustig maakt. Ook de algemeene toestand gaat langzaam achteruit, voorname lijk ten gevolge van ontoereikende voeding, waardoor de krachten afnemen. De slaap moet met kunstmiddelen worden verwekt. H. M. de Koningin is bijna onafgebroken aan het ziekbed, daar de Koning door niemand anders wil geholpen worden. De ziekenver pleger, uit den Haag naar het Loo ontboden, wordt niet in de ziekenkamer toegelaten, omdat Z. M. dit niet verlangt. Men meldt aan het Rbl. van Het Loo, van Donderdagavond: Eene eenigszins merkbare verandering in den toestand des Konings valt ook op dit oogenblik nog niet te vermelden. Dr. Yinkhuijzen heeft de laatste dagen het paleis niet meer verlaten. De ziekenoppasser Hemmes deed gisteren voor het eerst als zoodanig dienst. Heden heeft Z. M. een paar malen voor korten tijd het bed kunnen verlaten en scheen zich daarbij tamelijk wel te gevoelen. Het afnemen der krachten schijnt in wer kelijkheid grooter te zijn dan zich oppervlakkig laat waarnemen. Ook de N. R. C. verneemt dat de toestand des Konings gisteren aanmerkelijk kalmei- was, nadat Z. M. des nachts langduriger had geslapen dan in vorige nachten. De aanvallen van pijn waren minder hevig en herhaalden zich ook niet zoo dikwijls. De algemeene toestand blijft echter even zorgwekkend, en de Hooge patiënt gebruikt nog altijd weinig voedsel. Het officieele bulletin van Vrijdag luidt: „De toestand des Konings bleef de laatste dagen onveranderd." Z.M. -- zoo meldt men nader aan 'tN.v.d.D.--was Donderdag zeer kalm, doch kon slechts door het gebrnik van opium in slaap komen. Het voedselgebruik blijft te gering, waardoor de krachten wel eenigszins afnemen. Hoewel de toestand vrij ernstig is, valt echter een naderend einde nog niet te consta- teeren, daar lust tot en meerdere opname van voedsel kan wederkeeren. Dr. Yinkhuijzen, die nog ten paleize is, schijnt daar voor eerst te blijven. Dr. Vlaanderen komt echter ook nog dage lijks bij den Hoogen patiënt. Ofschoon het „H. Dbl." het bericht tegen spreekt, dat de onderwijswet van den Raad van State bij de regeering is teruggekeerd, houdt het „Vad" de juistheid er van vol. Het deelt mede dat het van bevoegde zijde eene bevestiging er van ontvangen heett. Het advies van den raad van State is gearres teerd, en, met een advies van den Staatsraad mr. J. Heemskerk Azn., aan den Koning ver zonden. De Arnh. Ct. zegt: Men deelt ons mede dat de eerste toelatings examens voor de Rijks-kweekscholen van onder wijzers in het begin van Juli gehouden zullen worden. Daaraan kunnen alleen deelnemen can didate^ die zonder rijksbeurs als kweekeling ge plaatst willen worden. Het tweede examen, waarbij aan iedere kweekschool de mededinging naar hoogstens tien rijksbeurzen wordt openge steld, zal tegen het einde van Juli worden afge nomen. Aan dit tweede examen mogen zich ook onderwerpen degenen, die zonder beurs willen studeeren. Het ware, dunkt ons, toch veel een voudiger alle candidaten tegelijk te laten exami- neeren, tenzij de eischen voor het tweede examen hooger mochten zijn, waaromtrent onze bericht gever in het onzekere verkeert. De Koningin, bewogen door den ramp, welke Scheveningen, ten gevolge der laatste stormen, heeft getroffen, deed onlangs eene gift van f 300 toekomen aan het bestuur der „Ver- eeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen der verongelukte Scheve- ningsche visschers." Men schrijft uit Marken, 22 Februari: Heden werd alhier binnengebracht en, om het zinken in de haven te voorkomen, op de scheeps helling van den heer K. Kater gezet, het wrak van het den 20sten November jl. in de Zuiderzee gezonken visschersvaartuig gemerkt M. K. no 159, waarvan al de opvarenden verdronken. Het lichten, waaraan bijna onophoudelijk is gewerkt, ging met veel moeielijkheden gepaard; niet alleen wegens het ongunstige weder, maar vooral ook wegens het steeds dikker worden der sliblaag op den Zuiderzeebodem en het daarin dieper wegzinken van het wrak. De heer T. A. Huizinga heeft, als houder van 500 aandeelen in het „Paleis voor Volksvlijt" het bestuur uitgenoodigd eene vergadering van aandeelhouders bijeen te roepen ten einde door hem ingediende voorstellen te behandelen. Deze voorstellen houden in, dat de in de vergadering van 28 April 1888 aangenomen wijzigingen der statuten zullen vervallen, met wijziging alleen van artikel 31, zoodat voor ontbinding der vennootschap niet de toestemming van de houders van twee derden maar van minstens de helft der uitgegeven aandeelen gevorderd wordt, en voorts dat alle nog loopende verbintenissen zullen worden opgezegd en het Paleis binnen 14 dagen na aanneming van het voorstel zal worden ge sloten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1