Buitenland. Oosterend, 2 Maart. De kerkeraad der Chr. Ger. Gem. alhier ontving heden morgen het bericht, dat Ds. van Diemen te Bodegraven, voor het op ZEw. uitgebracht beroep voor deze gemeente heeft bedankt. Te Assen brak Maandag een hevige brand uit in eene woning op het Aarscheveld. De brand ontstond bij het vullen van eene flesch met petroleum uit eene kruik. Hierbij brak het ooi- der laatste, zoodat de petroleum er uitstortte en in aanraking kwam met een lampje, dat er bij stond, waardoor zij vuur vatte. Aan de kat, die zich in de nabijheid bevond, deelde de brandende petroleum zich ook medezij vloog het vertrek uit en stichtte in het andere gedeelte van het huis brand. In korten tijd was het huis met bijna alles wat er zich in bevond eene prooi der vlammen geworden. Twee koeien kwamen daarbij om. Het „Nbl. v. Ned.", dat, gelijk men weet, per stoomboot „Schiedam" een verslaggever naar de Argentijnsche Republiek heeft gezonden, ont ving gistermiddag diens eerste bezending mede- deelingen en aanteekeningen, alsmede een achttal brieven van passagiers, bestemd voor hunne familieleden, welke de redactie onmiddelijk aan hun adres heeft gezonden. Achtereenvolgens worden nu al deze mede- deelingen in genoemd blad opgenomen Voor heden echter slechts ditAlles wel aan boord, op twee knaapjes na, Herman Oets en Lambertus Wijnbergh, die mazelen hebben ge kregen maar het gelukkig vrij goed maken. De kinderen worden verpleegd in eene hut van de lste klasse. Höt reisgezelschap is vermeerderd met vier nieuwe wereldburgerser zijn namelijk vier kraamvrouwen aan boord, die in het daarvoor bestemde vrouwen hospitaal worden verpleegd. Allen bevinden zich naar omstandigheden zéér wel. Stemming aan boord opgewekt en vroolijk, zonder uitzondering gunstig. De verstandhouding onder passagiers is uitmuntend. De verzorgiDg en voeding worden hier door allen zéér geprezen uitdrukkelijk is door de passagiers zeiven aan den verslaggever uitdrukkelijk verzocht, hiervan mel ding te willen maken. Men vraagt altijd bescherming of althans steun en hulp van overheidswege voor handel en njjverheid. Maar wat baten die, wanneer han delaars en fabrikanten niet allereerst en bovenal zorgen dat hunne artikelen goed zijn en deugdelijk. Dat is eene eerste voorwaarde voor concurrentie. Hoe er in den boterhandel en groentehandel geknoeid is door Hollanders, die daardoor vaak en terecht hunne afnemers in het buitenland, met name in Engeland, verloren, is bekend. Nu vindt men een soortgelijk staaltje vermeld in een bericht van onzen consul te Buenos-Ayres aan het Departement van Buitenlandsche zaken. Par tijen van honderden vaten suiker worden uit Nederland aangevoerd, welke zeer ten achterstaan bij de Hollandsche suiker, die daar gewoonlijk wordt geïmporteerd en inferieur is aan het inland- sche product. Gaat men daarmede voort, zegt de consul, dan ontstaat het gevaar, dat de voor ons thans nog zoo belangrijke suikermarkt aan den Rio de la Plata in de toekomst voor het Nederlandsche artikel verloren zal gaan. De consul herinnert er aan, dat tengevolge van het afzenden van slechte partijen suiker uit Nederland, de importen voor Nederland zijn afgenomen en de aanvoeren van het Fransche en Duitsche ar tikel zijn vermeerderd. De aannemers van de opruiming van de „Ango" hebben Dinsdag van het gunstig weder gebruik gemaakt om een aanvang te maken met het^ doen springen van het wrak door middel van dynamiet. Te ongeveer 1V4 uur had de ontplof fing plaats met een geduchten knal die de zee als door een waterhoos 3 meter hoog deed opstuiven. Te 4 uur had weder bij het wrak eene dynamiet- ontploffing plaats. Gedurende den geheelen dag zijn ankers, stukken ketting enz. opgehaald. De heer A. van Vliet, veehouder, in de Oostbuurt (De Lier), heeft in het begin van deze week een witte mol gevangen. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben goedkeuring geweigerd aan een besluit van den Raad eener gemeente van die provincie, waarbij o. a. eene som van f 80 werd toegevoegd aan de begrooting, wegens kosten van een diner aan schoolopzieners, examinatoren, leden van den Gemeenteraad en van het plaatselijk school toezicht. Het besluit van Gedep. Staten is gegrond op de overweging, dat de gelden der gemeente niet bestemd zijn tot het geven van diners, en het brengen van een post op de begrooting tot dat doel moet worden beschouwd als in strijd met de wet. In Eist (Geld.) moppert men er over, dat de remonte-Commissie alle paarden afkeurt. Volgens bericht in de „Arnh. Ct." waren er die beweerden„de heeren hebben geen geld, de oorlogskas is leeg" anderen zeiden„de heeren hebben meer verstand van bokken", derden weer „breng er van 16 tot 20 jaar, dat zal het model zijn", maar op 't laatst hoorde men er een spreken„de heeren willen hier niet koopen ze gaan liever naar het buitenland, reizen is prettig". Niemand scheen dus de fout bij de paarden zelf te kunnen vinden. Een groote fraaie villa aan den Amstel en de Sarphatistraat te Amsterdam, schuin tegenover het Amstel hotel, wordt tot een sanatorium voor massage ingericht, onder leiding van dr. R. De Cock, arts aldaar. Dat 't bijgeloof de wereld nog niet uit is, kan 't volgende bewijzen. In 't Friesche dorp O. moest de toren van de kerk hersteld worden. Zekere vrouw, die nog al gezag heeft, omdat zij „zuiver in de leer" heet te zijn, voorspelde, dat een der timmerlieden, met grijze kousen aan, van boven van den steiger vallen en dood op de plaats blijven zou. Dit was voor de werklieden een voldoend signaal, om allen zwarte kou sen aan te trekken. Bij de firma Nijgh van Ditmar, te Rot terdam, is in bewerkiDg een boek, dat voor de industrie en den handel in het algemeen van zeer groot belang zal wezen, namelijk een Adres boek van Fabrikanten, Trafikanten, iD één woord van al diegenen, die het een of ander artikel in Nederland fabriceeren. De inrichting zal zoo practisch mogelijk zijn; de fabrikaten worden in alphabetische volgorde opgenomenonder elk fabrikaat volgen alle plaatsen in Nederland (eveneens in alph. volgorde) waar en welke fabrikanten in dat artikel gevestigd zijn. Ook in de Overzeesche Bezittingenen in het Buitenland zal het meer genoemd Adresboek op groote schaal worden geëxploiteerd. Met het oog daarop wordt de naam van elk artikel, behalve in het Nederlandsch, ook in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal opgenomen en bovendien vóór aan het werk een woordenlijst in die talen opge nomen, welke het vinden der verschillende fabri katen voor den buitenlander zal mogelijk maken. Aan iederen Fabrikant is door de Uitgevers een uitnoodiging gezonden om op te geven, onder welk artikel zijne firma moet worden opgenomen, ten einde met de officiëele gegevens te worden vergeleken. De Engelsche „Board of Trade" heeft een zeekijker toegekend aan kapitein B. Harst, van het Hollandsche visschersvaartuig SCH 175, van Scheveningen, als erkenning zijner menschlievend- heid bij de redding der schipbreukelingen van de Britsche smak „Tantery", van Lowestoft, die den 9en Februari in de Noordzee is vergaan. In de Meerbode lezen wij het volgende: "Westfield Emmons Co Dakota 2 Feb. wij kunnen niet nalaten om nog andermaal onze landgenooten op te wekken in de voorrechten die hier nog bestaan voor degenen die over Amerika denken om er heen te gaan, ook omreden dat wij hier een buitengewonen oogst hadden. Dit moedigt ons aan zooveel temeer onze landgenooten uit te noodigen naar Emmons Co Dakota en doet uw voordeel, hier liggen nog duizenden Acres die op den landman wachten, en waar geen groot kapitaal voor noodig is om boer te worden. Gij kunt het land haast om niet krijgen, 160 Acres kost u maar 20 Dollars. Landgenooten als gij naar Amerika komt koopt dan geen land, want gij kunt hier genoeg krijgen voor niet, het land is buitengewoon goed dat heeft het van 't jaar uitgewezen daar wij 20 Bushels tarwe van de Acre kregen, die wij in onze stad Eureka verkochten voor 1,10 dus gij kunt wel zien dat het een goede opbrengst is als men 20 Dollars van een Acre maakt en als men dan 100 Acres bebouwt, dan kan men f 2000 maken en dat van land dat men voor niet krijgt, men behoeft geen intrest of huur te geven, ik zal een verslag geven van H. van Soest die bij velen van u wel bekend is, die hier 1 Va jaar geweest is, die heeft al 700 Bushels tarwe verbouwden 300 vlas, haver en koren, aardappelen en alles wat hij noodig is. Wij hebben hier zülk mooi weder om dezen tijd van het jaar, dat het sommige dagen nog 50 graden warmte is in de zon zoodat ze nog druk aan 't ploegen zijn en het vee loopt nog in de weide, dus landgenooten laat u niet afraden en koopt jtoch geen land, maar komt naar hier en neemt het voor niet, wij zijn 30 mijlen van de R Road, maar ze zeggen dat de R Road aan staande voorjaar door onze kolonie gelegd zal worden, dus bij Maart of April is het nog tijd, maar het zal spoedig te laat zijn, dan zal het land gekocht moeten worden; die meer wil weten kan het gratis krijgen tot belang van mijn land genooten. G. HAAK. Overal in Zwitserland hebben sneeuwvallen schade veroorzaakt. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 6 voet hoog en de gemeenschap tusschen de verschillende dorpen is geheel ver broken. Te Gudman kwamen door den plotseling ingevallen dooi groote massa's sneeuw naar beneden. Eene dier lawines sleepte in hare vaart een aantal huizen mede; o. a. werd een huis 1200 ellen verplaatst. Gelukkig verloor niemand het leven; slechts eén persoon werd ernstig gewond. Ook elders valt veel sneeuw, o. a. te Cannes, waar het geducht heeft gesneeuwd. Een sneeuwstorm heeft in Opper-Nieuw-York gewoed. De sneeuw ligt ei 15 voet hoog en een trein kan er slechts door met 5 locomotieven. In verscheidene Staten is het zeer koud. Zoo stond de thermometer te Chicago 11 graden en in Minnesota op 52 graden beneden het vriespunt. Deze laatste koude is echt Amerikaansch! Bij het plaatsje St.-Michel' in Savoie, zijn ne gen personen door een lawine overvallen. Yier van hen werden gedood en de meeste anderen gruwelijk verminkt. Denzelfden dag vernielde een sneeuwval het geheele dorp Nivollet. Men meldt uit Brussel, dd. 27 Feb.De belangrijke briquettenfabriek van den heer Felix Dehaynin, bij Marchiennes, staat in brand. Tien reservoirs, elk met 500,000 liter teer, zijn aan getast door de vlammen, welke niet voor morgen bedwongen zullen zijn. Het is onmogelijk het vuur meester te worden. Schuiten, welke op de Sambre liggen om te laden, staan mede in vlam. De fabriek zelve is reeds geheel vernield. Men tracht de naburige fabriek van den heer Albert Dehaynin voor brand te vrijwaren, maar men twijfelt er aan of dit mogelijk zal zijn. Er is eene groote menigte op de been, doch ze kan geen diensten bewijzen. De schade zal ontzettend groot wezenmen spreekt nu reeds van eene som van vijf-honderd-duizend fr. De massa voor handen zijnde brandbare stoffen voedt het vuur. Volgens latere berichten staan achttien reservoirs in brand. Met groote kracht wordt het blusschings- werk voortgezet onder leiding van de autoriteiten van Marchiennes en Marcinelle, ook door het personeel der fabriek onder leiding van den directeur den heer Souhart, Militairen zijn ter plaatse aanwezig. Het is een majestueus schouw spel dat de brand oplevertde vlammen, eene onzettende hitte verspreidende, verheffen zich tot eene hoogte van meer dan 200 meter. Hulp uit Brussel werd ontboden en rukte aan, daar de brandweer anders geen raad wist. Niets zal van het aangetaste gebouw overblijven. Het vuur woedt steeds voort. De stokerij is totaal vernield. De briquetten pakhuizen en de raffina derij zullen gespaard blijven; daar kan het werk hervat worden. De Sambre-valei is vervuld met dikken rook. Men zegt dat de fabriek niet ver zekerd is. Uit New-Orleans wordt gemeld, dat de pa pierfabrikant P. Torbes aldaar in den handel brengt prachtig wit papier, vervaardigd uit den stengel van het suikerriet. De prijs is zoo laag, dat dit papier een geduchte concurrent zal worden, zelfs voor het houtpapier. Torbes biedt aan, eerste qualiteit wit papier voor 10 gulden per 100 kilogram. Men verwacht binnenkort het ontstaan van eene algemeene werkstaking onder de Berlijnsche werklieden, die klagen over het onvoldoende hunner loonen. Sedert eenigen tijd vermenig vuldigen de werklieden-vergaderingen met het oog op deze werkstaking, welke, zoo zij uitbreekt, op groote schaal en van langen duur zal zijn. Volgens de „Norddeutsche" zal de regeering geene pogingen aanwenden om de geschillen tusschen patroons en werklieden bij te leggen zoolang de sociaal-democraten zich met de be weging bemoeien. Omtrent liet verongelukte schip „Anglo India" wordt uit Hongkong gemeld dat de tweede stuurman en acht man, die aan de kust geland waren, door de inboorlingen van alles beroofd werden en zij daarna naar Mamsui vluch ten, alwaar zij eindelijk aankwamen. De gezag voerder, die van boord die mishandelingen zijner manschappen zag, hield het voor het veiligste om zich met de overige veertien man in de boot te begeven en zoo te trachten Tamsui te bereiken. Tot nog toe had men echter niets van deze schipbreukelingen vernomen en veronderstelde men dat zij door de hooge zee met de boot omgeslagen en verdronken zijn, Zoodra de inboorlingen zagen dat het schip door de equipage

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2