Buitenland. Marktberichten. Blijkens offitiëele mededeeling derBritsche Regeering aan 's KoniDgs gezant te Londen, zal van af 1 Juni e. k., Nederlandsch hoorn- en wol vee zonder slachting aan do losplaats in Groot- Brittannië worden toegelaten. Het bericht omtrent een onderwijzer, die zich zou aangemeld hebben voor de vacante betrek king van postbode te Groesen, wordt tegenge sproken. Overigens vindt de „Arnh Ct." het volstrekt zulk een vreemd geval niet, dat onderwijzers eene betrekking zoeken of vervullen, die ge acht mag worden beneden de positie te zijn, welke zij in de maatschappij innemen. Er zul len nog wel Hagenaars zijn zegt het blad, die zich een der bedienden in de "Witte Sociteit herinneren, die met goeden uitslag zijn vierde rang-examen als onderwijzer had afgelegd, 'tls waar, de Witte Sociteit heet ook de „litheraire" maar daarmede hebben de bedienden minder te maken. De groote grief van den man was, dat hij, die door zijn vierde rang-examen was gekomen, eindelijk bediende in de sociëteit moest worden, terwijl een ander die voor dat examen gedropen was, tot een der hoogste staatsbetrekkingen was benoemd. Om niet persoonlijk te zijn, laten wy den naam van den bediende en dien van den hooggeplaatste achterwege. Maar het staat vast en is bij velen nog bekend. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen zekeren B. Combee, woonachtig te Sloten, die er zijn werk van maakt om granen, hooi of stroo op te koopen en aan zekere adressen te Amsterdam of NieuwerAmstel te doen leveren. Hij zeifis bij de aflevering niet aanwezig en een tweede persoon neemt de artikelen in ontvangst, onder verzekering het geld den anderen dag te zenden. De betaling volgt echter nimmer, zooals door eenigen reeds is ondervonden. P. Ct. Bij zijn bericht, hetwelk geplaatst werd in de „Staatscourant" van 21 Febr. 11., gaf de con sul te Buenos-Ayres o. a. aan ambachtslieden den raad, niet met een gezin waartoe kleine kinderen behooren naar Argentinië te emigreeren, wanneer zij bij aaukomst niet over minstens f200 kunnen beschikken. Uit een nader bij den Minister van Buitenland- sche Zaken ontvangen schrijven van den heer Van Riet blijkt thans, dat die wenk ook land bouwers geldt, en verder iedereen, die tot den werkenden stand behoort. Blijkens te Scheveningen ontvangen bericht, is het vry zeker dat den sedert den jongsten storm vermiste schuit van den reeder M. De Niet overzeild is gewoiden. Een der loggers van den reeder, welke naar Kijkduin was vertrokken, om te onderzoeken of een daar aanwezige onder steboven liggende schuit de vermiste kon zijn, kwam onverrichter zake terug. Daarentegen bracht een schuit van den reeder R. De Niet gedeelten van die schuit aan, o. a. boegstukken waaruit de overzeiling wordt opgemaakt. Als een merkwaardig feit wordt gemeld, dat door de fuma H. J. Pont te Tilburg eene bestelling laarzen voor Noorwegen is afgeleverd. Deze laarzen, ter hoogte van de knie, hadden de enorme zwaarte van zestien en een half kilo. Men meldt uit Sittard In de nabijheid der Duitsche grenzen is het niet pluis. Vrijdag werd weder in het naburige dorp Millen door 18 Duitsche rijksambtenaren, in vereeniging met de plaatselijke overheid, bij verschillende personen huiszoeking gedaan. Niet minder dan 93 zakken graan werden in beslag genomen en naar het „Zollambt" te Tudderen vervoerd, onder vermoeden, dat zo frauduleus uit Nederland waren ingevoerd. Te Groningen is naar aanleiding van hot gooien met sneeuwballen, tusschen eenige agen ten van politie en de leerlingen der Rijks Eloogere Burgerschool eene formeels vechtpartij geleverd, waarbij de jongelingen do messen, de agenten de sabols trokken. Een der agenten werd vrij ernstig aan de hand gewond. Vijf der jongelieden zijn gevat. Door don luitenant-generaal-commandant van het Koninklijk Militair Invalidenhuis „Bron beek" is, met het oog op do omstandigheid, dat meermalen door gemeentebesturen wordt ge vraagd, welke bepalingen gelden voor de toelating van gegageerde Indische militairen, aan de bur gemeesters in Nederland eene circulaire gezonden, waarin de voorwaarden en vereischten iu de over te leggen stukken zijn vermeld. De volgende hoofdbepalingen zijn aan die cir culaire ontleend Alleen zij, die voortdurend gagement genieten, kunnen op 55-jarigen leefiijd worden opgenomen i in het Invalidenhuis. i Zij, die gegageerd zijn ter zake van verwon-1 ding of verminking in den strijd bekomen of I veroorzaakt door gevorderde of bevolen diensten, worden toegelaten ook vóór hun 55ste jaar, on verschillig of zij al dan niet door handenarbeid ik hun levensonderhoud kunnen voorzien. Aan de Graafschaps-Bode ontleenen wij tot navolging van de N. Courant het volgende: De wereld is vol akeligheden en een mensch zou 't er niet in kunnen uithouden, wanneer hij niet nu en dan een evenmensch ontmoette, die zich de wereldsche zaken niet al te zeer aantrok, ze zelfs nu en dan van zich kon afzetten. Zoo had een onderwijzer nog den lust om in het volgende rijm zijn schrale bezoldiging dichtmatig te verantwoorden: Hoe dikwijls hoort m' in vollen ernst Een achtbaar raadslid zeggen: Zoo'n ondermeester, lieve tijd! Die kan wat overleggen Toch dwaalt de man in dit geval, Wat ik hier klaar bewijzen zal. Vijfhonderd gulden wil men hem Alomme jaarlijks geven, 't Is pas genoeg om met fatsoen Op 't land te kunnen leven. Voor kost en wasch betaalt hij daar Driehonderd gulden in het jaar. f 300 Voor kleeren stel ik zestig pop, 60 Daar valt niets af te dingen, Tien gulden voor den ouden dag; 10 Tien voor vergaderingen; 10 Voor bier, sigaren en tabak, Gaan dertig gulden uit den zak. 30 Voor boeken, briefport en papier Mag ik niet minder schrijven 30 Men moet eens reizen, vindt ge niet? Nu, dat kost ook al schijven. 40 En, hoe is 't mogelijk, dat men't waagt! Belasting wordt er ook gevraagd. 10 f 490 Rest Wacht eens even. S. V. P Zoo velerhande zaken Heb ik u niet vermeld, die toch De beurs ook lichter maken. Zijn vuur, zijn licht en vreeselijk ding! Soms nog een doktersrekening. En moge soms het traktement Weer Vijftig gulden stijgen, Dan moet zijn wakkere hospita Ook hooger kostgeld krijgen; En zoo zal hij naar allen schijn, Nog lang een arme platzak zijn. Gij merkt: een ondermeester kan Geen penning overhouên, En, Gott bewahre zoo hij nog Aan vrijen denkt en trouwen! Wat hem dit tranendal ook biê Geen liefde, wijn en poëzie. In Pruisen klagen de handelaars in kruide nierswaren zeer over eene in hun oog verkeerde regeling ton opzichte van in- en uitgevoerde waren aan de Hollandsche grens. Iemand, die meel, rijst, garst, erwten, koftie enz. in de ver oorloofde hoeveelheden over de grens naar Neder land medeneemt, kan gemakkelijk bijna 2 Mark verdienen, door deze goederen, waarvoor geene belasting behoeft te worden betaald aan Holland sche winkeliers, die vlak bij de grens hun winkel hebben, te verkoopen. Een aantal Duitsche kruideniers heeft met het oog hierop dezer dagen eene vergadering gehouden te Viersen, nabij Dusseldorf, en besloten aan het ministerie van financiën te verzoeken door gepaste maatregelen aan dezen toestand een einde te maken. Het Noorsche schip „Birma" heeft nabij Singapore eene zonderlinge ontmoeting gehad met een python. Het beest, dat 20 voet en 4 Eng. duim lang was, met eene dikte van ruim 15 Eng. duim, kwam onverwachts over het dek kronkelen. De timmerman ging er gewapend met eene zware ijzeren pen op af, doch werd weggedrongen door het dier, dat verbazende sprongeu maakte van 8 tot 12 voet hoogte. Toen kreeg hij hulp. De kapitein en de rest der be manning vielen mot handspaken en bijlen het dier aan, en na eene hevige worsteling wisteen der mannen de slang met zijn harpoen aan het dek vast te prikken, waarna de anderen ze af maakten. De kapitein heeft het geraamte aan geboden aan het Raffles Museum te Singapore en zal de huid aan het museum te Stavanger ten geschenke geven. De slang was eene soort van Python reticulatus en woog ruim 80 pond. Een ongeluk komt zelden alleen! Pas is het bericht van het spoorwegongeluk bij St.-George in Canada ontvangen, of er komt melding van een tweede ongeval op de Canadeesche Grand- Trunk lijn. Gelukkig was dit veel minder ernstig dan het eerste. Een trein uit Bradford reed een anderen, welke in het station te Paris stond te wachten, achterop. Twee personen, eene moeder met haar zesjarig dochtertje, werden oogenblik- kelijk gedood. De anderen kwamen met den schrik vrij. De sterfdag van Keizer Wilhelm 1 9 Maart zal op last van den tegenwoordigen Keizer als een nationale bede- en boetedag gevierd worden. Alle publieke vermakelijkheden zijn op dien dag verboden. In de kerken zullen godsdienstoefenin gen gehouden worden en in de scholen worden toespraken gehouden, gewijd aan de nagedachte nis van den overleden Keizer. Het schip „Rock Terrace", dat men sinds ruim een jaar verloren waande, is nu komen aan drijven op de kust van een der Gilbertseilanden met zijn geheele lading aan boord. Het werd op reis van Philadelphia naar Japan door de bemanning verlaten bij de Philippijnsche eilanden De kapitein verklaarde toen het mogelijke gedaan te hebben om het schip boven water te houden en de verzekeringsmaatschappijen keerden zonder aarzelen de schadevergoeding uit. Het schip blijkt echter, thans nagenoeg onbeschadigdte zijn. De Köln Ztg. is zeer verontwaardigd over een te Mannheim verschijnend, aan de belangen der Rijnscheepvaart gewijd tijdschrift, „Das Rhien- schiff" omdat hot een artikel van een Rotterdam- schen schrijver heeft opgenomen, waarin betoogd wordt dat Nederland voor de scheepvaart op den Rijn reeds meer dan zijn plicht gedaan heeft en dat de geheele beweging in Duitschland voor grootere diepte van het vaarwater alleen een voorwendsel is om Keulen tot een zeehaven te kunnen maken. Te Mannheim schijnt men met die beweging niet ingenomen te zijn, want hetzelfde tijdschrift heeft zich vroeger nog al eens in dien geest uitgelaten. Eenigen tijd geleden stierf een rijk man te Brussel en vermaakte bijna zijn geheele ver mogen aan eene jonge vrouw, die hij in 't geheel niet kende. Een der bladen verhaalt hoe deze geschiedenis in elkaar zat. De erflater was een zeer zonder ling man, die, evenals Diogenes, aanhoudend naar „menschen" zocht. Zyne ton was een omnibus en zijne lantaarn een klein muntstuk. In den omnibus zat hij altijd vlak bij den conduc teur en toonde zich steeds zeer bereidvaardig om het geld der reizigers aan den conducteur en het ge wisselden weder aan de passagiers te geven. Hij voegde daar dan telkens een frank of een halven frank bij om te zien wat de persoon, die het ontving, zou doen. Meestal telde deze het zorgvuldig na, merkte dat er iets te veel was en liet dit onveranderlijk in zijn zak glijden. Niemand scheen te denken om den armen conducteur, wiens mager loon van 3 franken per dag zulk een verlies moeilijk kan velen. Ten laatste echter was er eene jonge vrouw die het geld teruggaf met de woorden: „conducteur, ge hebt me een halven frank te veel gegeven." De moderne Diogenes volgde haar verheugd naar huis, stelde een onderzoek in en daar de antwoorden, welke hij kreeg, bevredigend waren, vermaakte hij haar zijne geheele erfenis. Men kan begrijpen hoe zij opzag toen zij dhs haren halven frank in een half millioen zag omgetooverd. Alkmaar, 4 Mrt.. Aangevoerd 8 koeien f 190 250 55 vette kalveren f 40 115 76 nucht. kalveren f 4.— 12 Schapen f a 117 vette Varkens 42 58 ct. per K.G. 43 magere dito f 13 17. Lammeren f a Amsterdam, 4 Mrt. Aangevoerd 598 Run doren, le kwal. 66 ets., 2de kwal. 57 ets., 3de; kwal. 48 ct. per KG.; Melk- en kalfkoeien f120 ft f 240; Graskalveren f a; 141 nucht. kal- f 5 9; Schapen en Lammeren f a 307 vette Varkens 44 a 51 ets. per KG. Purmerend, 5 Mrt. Aangevoerd 73 vette kalveren 80 100 ct. per kg.; 584 nucht. Kalver. f4. 12 109 vette Varkens 42 h 57ct. per kilo, 110 magere Varkens f 12 24; 179 Biggen 6 f 10; 572 Schapen, 126 Runderen en 2 Stieren Lammeren f a kip-Eieren f3. a f 3.50 per 100.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2