Buitenland. Marktberichten. In een artikel, handelende over den jongsten maatregel tot sluiting van eenige Atjehsche havens voor allen in- en uitvoer, schrijft de Straits-Times o. a. „Een flauw denkbeeld van de hoeveelheden oorlogscontrabande, welke haar weg naar Atjeh vinden, geeft het feit, dat er een paar weken geleden een schip van Singapore door een kruiser in beslag genomen werd. Aan boord werden gevonden 200 achterlaadgeweren, 40 revolvers, 50,000 patronen, een half millioen slaghoedjes en verscheidene vaatjes buskruit. Aanhalingen, onlangs te Penang gedaan, werpen een helder licht op de uitgebreidheid van den smokkelhandel. „Versterking van het eskader in de wateren van Atjeh zal ook scherper controle mogelijk maken op zeeroovers, die van oudsher de kusten onveilig gemaakt hebben. Onlangs nog viel een door Chineezen bemande prauw met een rijke lading in handen van Atjehsche zeeroovers, die de opvarenden afmaakten en de prauw medevoerden. Twee oorlogsschepen, uitgezonden om de roovers te straften, bleken daartoe onmachtig. Tengevolge van het hevige vuur der Atjehers konden geen booten landen. Dit feit zegt veel. De Atjehsche zeeroof moest als hoofdmotief van den oorlog dienen, en na een vijftienjarigen oorlog steekt hij brutaler dan ooit het hoofd op. „Bij een streng toegepaste blokkade zal de oorlogspartij groote moeite hebben om den oorlog voort te zetten. Het ophouden van de voorraden en ammunitie zal eer den vredetoestand doen bereiken dan jaren van een schijnoorlog van de zijde der Hollanders." Men schrijft uit Kampen Mede met het oog op den invoer van levend vee in Engeland, vernemen wij met belangstelling dat, door de heeren Gebrs. van Hasselt, handelaren te Kampen, in vereeniging met anderen, ernstige pogingen in het werk gesteld worden, met 1 Juni a. s. eene directe wekelijksche stoombootverbin- ding in het leven te roepen tusschen Londen en Zwolle via Kampen, voornamelijk voor den uit voer van vee, boter, geperst hooi, turfstrooisel enz. Uit Amsterdam wordt gemeld: Bij de openbare veiling van vaste goederen, in het verkooplokaal aan de Nes gehouden, deed zich het volgende zonderlinge geval voor. Een groot perceel in de Torensteeg, dat voor ongeveer 6 weken geveild doch voor f 46,000 werd opge houden, kon eergisteravond niet meer dan f 28,000 opbrengen, niettegenstaande er bij de eerste veiling f 40,000 voor was geboden en dat bod gedurende 4 dagen werd gestand gedaan. Dezelfde makelaar, die er voor 6 weken f 40.000 voor bood, is eergisteravond van het dubbele perceel eigenaar geworden voor f 28,100. De verkoopers beliepen al zoo in 6 weken eene schade van f12,000. Onder de weldadige instellingen, op wier bezit ons vaderland zich mag beroemen en die daaraan tot sieraad verstrekken, bekleedt voor zeker het Instituut voor Doofstommen te Groningen eene der eerste plaatsen. Het heeft reeds bijna eene eeuw bestaan, gedurende welken tyd het ruim 1000 doofstommen van alle gezindheden tot verstandelijke en zedelijk ontwikkelde menschen heeft gevormd en in staat gesteld om zelf geheel of ten deele in hun onder houd te voorzien, zoodat het onnoodig is over het nut dier instelling breed uit te weiden. Doch er mag wel eens nadrukkelijk op gewezen worden, dat verreweg de meesten van deze kweekelingen van het Instituut tot dien stand behooren, waarin hunne betrekkingen niet in staat zyn tot hun onderhoud iets bij te dragen. De huisvesting en voeding van deze onvermogenden, alsmede de kosten van het onderwijs van alle kweekelingen komen alzoo geheel ten laste van het Instituut, en dit kost geld, ja veel geld, dat wel eenigszins door de rente van de fondsen van het Instituut, maar grootendeels door particuliere bydragen moet worden gedekt. Men meldt aan de D. Ct. "Voor korten tijd vertrok met der woon van Apeldoorn naar Deventer een zendeling dei- Mormonen, die te Apeldoorn getracht had prose lieten te maken. Slechts bij drie gezinnen was hem dit gelukt. De vader van een dezer was voor eenigen tijd gedoopt, en gevoelde zich na dien tijd verruimd, als van een drukkenden last ontheven. Zeker eene reden te meer voor zijn gezin, vrouw en 3 kinderen, om zijn voorbeeld te volgen. Vrijdagavond te 9 uur zou de plechtigheid plaats hebben op eene afgelegen plaats werd in het Dierensche kanaal eene bijt gehakt, en een voor een werden de bekeerden in het in waarheid ijskou de water gedompeld. Of deze niet opwekkende handeling reeds nadeelige gevolgen voor het gezin heeft opgeleverd weet uw verslaggever niet; wel vernam hij,dat eenige personen, die deze plechtigheid zeer afkeur den, den Mormonen-zendeling, toen hy huiswaarts toog, met kracht van stokken uitnoodigden, zich opnieuw te bekeeren. De arme man, die toch al weinig succes aldaar had, zal door deze belooning zeker niet aangespoord zijn, Apeldoorn nogmaals met een bezoek te vereeren. In eene part. corr. uit Londen aan de N. R. Ct. zegt de schrijver o. m. Holland, landbouwkundig Holland, kan eenen goeden slag slaan. Het jaar, waarin de intrekking plaats vindt der ukase tegen den invoer van ons levend vee, is tevens het jaar waarin het konink lijk genootschap van landbouw in Engeland zijn vijftigjarig jubileum zal vieren met eene tentoon stelling te Windsor, die de meest omvangrijke van dien aard worden en eene volle week duren zal. Naar mijne overtuiging biedt deze tentoonstel ling eene prachtige gelegenheid voor den Nedei- landschen veefokker en landbouwer om, met éenen slag, een groot gedeelte van het door Holland op dit gebied hier te lande verloren terrein te herwinnen. Ben ik juist ingelicht, dan heeft men van Nederlandsche zijde deze gelegen heid niet uit het oog verloren. Het verbod tegen den invoer van levend Hollandsch vee zal met primo Juni ophouden, en de tentoonstelling wordt den 22sten Juni geopend. Dit treft dus net goed, en het zal van de Nederlandsche belanghebben den 2«lf afhangen, of Nederland te Windsor ver tegenwoordigd wezen zal, en hoe. Door onzen wakkeren consul te dezer stede zijn reeds, naar ik met genoegen en belangstelling vernomen heb, alle gepaste maatregelen genomen om eene goede inzending uit Holland te krijgen, waartoe de jubi- laresse vriendelijk medewerken wil, ofschoon zij geene prijzen beschikbaar stellen kan voor Hol landsch vee. Doch dit is mijns inziens het minste. De pr\jzen zullen wel later volgen. Wat voor het oogenblik het gewichtigst is, is het weder vestigen van onzen zwaar gehavenden goeden naam op landbouwkundig gebied onder lieden, die vroeger onze beste kalanten waren en het opnieuw worden kunnen en worden moeten, tenzij onze hardnekkige kortzichtigheid het belet. Het koninklijk landbouwkundig Genootschap van Engeland is wel niet het oudste lichaam van dien aard, doch wel het invloedrijkste hier te lande. Het telt een tienduizend leden, en deze behooren tot de beste klasse van Engelsche boeren en veefokkers. Het is derhalve van het hoogste belang voor Holland, juist nu zoo flink mogelijk voor den dag te komen. Eerlang zal een Duitsch schip van 30,000 centenaars laadvermogen den Rijn bevaren. Dit schip kan zooveel goederen bergen als 160 spoorwaggons. Te vreezen is het, dat deze Goliath onder de schepen slechts gedurende de helft van het jaar den Rijn zal kunnen bevaren, daar er gedurende de andere helft doorgaans niet genoeg water op den Rijn zal zijn. Naar aanleiding van den bouw van dit schip, zeide dezer dagen een oude schipper in Duitschland „Het zou, dunkt mij, verstandiger zijn, als men de schepen bouwde naar den Rijn in plaats van omgekeerd de >Ryn te willen veranderen naar de schepen. De „Indép. Luxemb." bevat de mededeeling dat Von Bismarck in den zin heeft, als slot zyner staatkundige loopbaan eene personeele unie tot stand te brengen tusschen Luxemburg en Elzas en Lotharingen, wanneer in het groot-hertogdom hertog Adolf van Nassau tot den troon komt. Deze zou dan den koningstitel voeren en de rijkslanden, evenals Luxemburg nu reeds vrij zijn van de krijgsdienst, maar blijven deel uit maken van het Duitsche Rijk en Metz en Straats burg zouden eene Pruisische bezetting behouden. Aldus zou de Fransche geest in Elzas en Lotharin gen verdwijnen. De „Lux. Zeit." noemt dat bericht belachelijk en verbaast zich dat de „Ind. L." er eenig geloof aan hecht en de moeite neemt zich er tegen te verklaren, als een gevaar voor Luxemburg 's onafhankelykheid. Tot dusver heeft het onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij Groenen- daal nog niets opgeleverd. Velen der gewonden of verwanten van gedoode personen hebben in- tusschen bij de Belgische regeering aanvraag om schadevergoeding gedaan. Gezamenlijk beloopen deze eischen thans 536,000 irancs. In de maand Januari zijn 142 personen in Pasteurs Instituut te Parijs behandeld. Hiervan waren 133 gebeten door dolle honden, 6 door dolle katten en één door een dollen os. Wat de oorzaak van de ziekte der beide overigen was, wordt niet gemeld. Slechts twee der patiënten overleden. Eene toevertrouwbare reddingboot wordt door het Departement van marine ter beproeving aangeschaft bij de „Fairfield" Shipbuilding and Engineering Company" te Go van, bij Glasgow. De Minister van Oorlog van Pruisen heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat de geestelijken, in de jaren van den ver plichten krijgsdienst vallende, uitsluitend zullen behooren tot het departement van den opperaal- moezenier des legers en door dezen zullen wor den aangesteld tot ziekenverplegers in de am bulances. Geestelijken, die een cursus van vier weken in een infirmerie als ziekenverplegers hebben doorloopen zij kunnen daarbij hun geestelijk gewaad blijven dragen zullen bij voorkeur worden aangesteld als veldkapelaans, in tijd van oorlog, terwijl de overige jonge gees telijken bij de reserve als ziekenverplegers worden ingedeeld. Een lid van het Parlement van Britsch-Co- lumbia heeft het ongelooflyk stuk begaan, een rede van meer dan 24 uur te houden, M'Clure, zoo heet deze woordenrijke afgevaardigde, had met een zekeren de Cosmos afgesproken een wetsontwerp betreffende den aankoop van eenige landerijen te doen valleD. Eerst hield de Cosmos een rede van 3 uren, doch moest het toen opgeven. Daarna begon M'Clure en hield het onafgebroken van 1 uur 's middags tot 4 uur den anderen dag vol. Of hij daarmede de meerderheid der Kamer, die vóór het ontwerp was, bekeerde, wordt niet gemeld, De Duitsche Keizer heeft zijne goedkeuring verleend voor de oprichting van een gedenktee- ken ter eere van zijn' vader, wijlen Keizer Fre- derik, op het slagveld bij Wörth, het tooneel van zijn grootste overwinning op de Franschen in den oorlog van 1870. In alle deelen des Rijks worden commissies tot uitvoering van dit plan gevormd. Onwillekeurige broedermoord. T© Pierre- font bij Gignac (Frankrijk) had men veel last van plantendieven. Zekere Batailon, een jongman van 26 jaar, onlangs uit den dienst ontslagen^ hield Woensdag avond laat wacht, en „iemand de nabyheid zyner woning ziende, vuurde hij en zag den gewaande dief neerstorten. Toegeschoten, ontdekte hy tot zyne ontzetting, dat hij zijn vijftienjarigen broeder had getroffen, die op het zelfde oogenblik den geest gaf. Te Weenen is een poging aangewend om een postbeambte een aantal aangeteekende brieven ongeveer 80,000 gld. bevattende, te ontnemen. Toen de bediende een brief met een kleine geld som wilde afgeven, wierp de man, die het voor werp in ontvangst nam, hem plotseling peper in de oogen, en wilde hem zijn tasch ontrooven. Een worsteling ontstond en een tweede dief kwam den eersten te hulp. Gelukkig slaagde de beambte er in, alarm te maken, waarop de dieven op de vlucht gingen. Dergelyke pogingen tot diefstal komen te Wee nen meer voor, een gevolg daarvan, dat Je meeste rekeningen daar in banknoten en niet in cheques worden vereffend. Schagen, 7 Mrt. Aangevoerd 7 Paarden fbO 150 veulens f k Ossen fkStieren f 10, magere Geldekoeien f 85 140, 12 vette dito /"150 k 260.-, 8 Kalf koeien 130 k 200 vaarzen dito f k ,112 nucht. Kalveren 3,— k 10 Graskalveren f k 20Varkens f.- 12 k 14.— Biggen/" .- a vette Schapen f af. magere dito f af 465 Ovérhonders f 16.af 31. Kipeieren f 2.50 a f 3. per 100 stuks. Leiden, 8 Mrt. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 3 Stieren f82 a f110 Veulens stuks f af .70 Kalfkoeien f 120 a f 235. 46. Melkkoeien f a 90 f 185 50 Varekoeien f 90 a 182. 82 Vette Koeien f 116 a f 250, 7 Vette Kalveren f35 af 70, 100 Magere Kal veren f 3 a f8,—Graskalveren f af 72 Vette Schapen f 16 a f 29. 62 Magere Schapen f 14 a f 23. 4 Paarden f 22 a f 33 Magere Lammeren f af Vette jarige dito. f af. 144 Magere Varkens f 18 a f 34. Vette Varkens f a f 12 Biggen f 7.— af 10.—

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2