N#. 151. Donderdag 14 A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOTJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen ter kennisse van de lotelingen van de lichting van dit jaar. dat de Militieraad van het derde district van Noord- Holland de eerste zitting zal houden te Hoorn en wel voor zooveel deze gemeente betreft op Vrijdag den 15 Maart 1889, des voormiddags te 10 ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle lotelingen. Volgens art. 88, in verband met artikel 91 der bedoelde Wet, moeten voor die zitting verschijnen. De lotelingen die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Texel den 5 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 13 Maart 1889. Een badhuis aan de Koog. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld wel herinneren, dat wij eenigen tijd geleden melding maakten van plannen welke bestonden, om door het bouwen van een badhuis of iets dergel jks aan de Koog, een bezoek aan het strand aldaar, meer aanlokkelijk te maken. Geruimen tijd hoorden wij daarvan niets, totdat in de vorige week ons de gelegenheid werd verschaft, daaromtrent iets naders te vernemen. Tegen Zaterdagavond jl. waren in het loge ment „de Lindeboom" een aantal personen uitgenoodigd, om kennis te nemen van de plannen welke voor dit doel waren ontworpen, en om daaraan hunnen steun te verleenen. Het voorgestelde plan dat in teekening en in cijfers ter tafel kwam, komt in hoofdzaak hierop neder Het voornemen is om eene gelegenheid daar te stellen, waar men, na de vermoeienis van het duinbeklimmen of na een zeebad te hebben gebruikt, zich gemakkelijk kan neder zetten, de gelegenheid zal vinden eenige ver- versching te kunnen gebruiken en van waar men tevens een prachtig vergezicht kan ge nieten over de zee en over het eiland. Tot bereiking van dat doel, met vermijding van te groote kosten, zou men zeer eenvoudig willen beginnen met op een der hoogste dui nen een paviljoen te bouwen, in den trant van de tent „Concordia" in het boschje; aan de zeezijde en de landzijde zal dit gebouwtje worden voorzien van glazen deuren, terwijl tevens aan die beide zijden een breed trottoir met warande, aan het gebouwtje zal worden toegevoegd. Aan die beide zijden zal een plankier van voldoende lengteen breedte worden aangelegd, om de toegang naar het paviljoen te verge makkelijken. Bovendien zal in de nabijheid van het hoofdgebouw een klein gebouwtje worden daargesteld, dat als waschvertrek en voor verdere behoeften zal worden ingericht, terwijl verder een wip en schommel, tot ver maak der kinderen, op het terrein een plaats zal vinden. Zoo ongeveer is het plan, dat in teekening ter tafel kwam en er zeer aardig uitzag. Verder werd medegedeeld dat de toezegging was ontvangen dat het benoodigde terrein in erfpacht zal worden afgestaan. Tot zoover is dus alles in orde, maar nu volgde de financieele kwestie. Uit eene gemaakte begrooting bleek dat voor een en ander eene som van f 1100 be- noodigd was, (waarlijk niet veel) waarbij te vens was inbegrepen het benoodigd ameuble ment. Na de bespreking werd besloten om die som te trachten bijeen te krijgen, door het plaatsen van aandeelen groot f 25, waartoe reeds staande de vergadering eenige toezegging werd gedaan. Wij wenschen van$ harte dat voor deze zaak genoegzame belangstelling zal blijken te be staan en het bewijs daarvan zal gegeven wor den door het nemen van een of meerdere aandeelen, door hen, wiens fin. krachten dit toelaten. Is het wel niet te verwachten dat dedaar- stelling van het vorenbedoelde reeds spoedig groote voordeelen zal opleveren, 't ligt toch wel voor de hand, dat vele personen die ons eiland bezoeken, dan ook een uitstapje naai de Koog zullen maken, en zulks aanleiding zou kunnen geven tot een vermeerderd bezoek van vreemdelingen. Bovendien is het wel te verwachten dat bij totstandkoming van dit plannetje, door een ondernemend rijtuigverhuurder de gelegen heid zal worden aangeboden op een of meer dagen per week, voor billijken prijs daarheen te kunnen rijden, waardoor aan velen de gelegenheid zal worden geboden met familie en gezin een prettige dag aan het strand door te brengen. Alle begin is moeielijk, zoo ook in dit geval; wat men niet aanvat, krijgt men ook, niet tot stand. Mogelijk is deze kleine zaak het begin van iets grootsch. Wij bevelen deze poging daarom aan in ieders belangstelling. De Rederijkerskamer Leering en Genoegen gaf Zondagavond in „de Vergulde Kikkert" hare derde en laatste voorstelling voor dit saisoen. Een drietal blijspelen werden voor dezen avond ten tooneele gebracht. Bij de vermelding hiervan kunnen wij niet nalaten te verklaren, dat deze laatste voor stelling getuigde, dat het eerste jaar der Ver- eeniging, voor de leden niet onvruchthaar is geweest tot leering. Wij zullen geen namen afzonderlijk ver melden, doch meenen met overtuiging te mo gen zeggen dat bij deze Kamer zeer goede krachten worden aangetroffen, waarvan wel iets is te verwachten. Eenige meerdere los heid en gemakkelijkheid van beweging, ten bewijze dat de rollen werden begrepen, was bij velen wel optemerken. En dat belooft reeds veel. Dat de Kamer gedurende de zomermaanden zich niet aan zoete rust zal overgeven, doch zich dien tijd tot oefening ten nutte zal maken, hetwelk haar niet anders dan tot voordeel kan zijn, daarop meenen wij wel attent te mogen maken, opdat een volgend wintersai- soen zij goed toegerust weder kunne optreden. Bij het weinige, dat op het gebied van tooneel hier valt te genieten, voorziet een Red.-kamer zeker alreeds in eene groote behoefte. Wij vleien ons daarom dat Leering en Ge noegen in den volgenden winter meermalen gelegenheid zal verschaften tot aangename ontspanning. Wij voegen daaraan toe de wsnsch dat de aanwinst van eenige dames leden de Kamer moge te beurt vallen, waar door, bij de ruimere keuze van tooneelstukken daardoor mogelijk, tevens het aangename van het tooneel ontegenzeggelijk wordt verhoogd. Wij roepen daarom de Kamer toetot wederzien Den 10 Maart 1889 is op het strand achter Eierland, nabij de „Benbrack", aange spoeld het lijk van een manspersoon, oud naar gissing 36 jaar, middelbare lengte, gekleed als volgtzwart duffelsche jekker, zwart lakens vest, bruine boufante, grijs flanellen overhemd met zwarte strepen, blauw baaien onderbroek, bukskin g broek met streep, gutaperga laarzen aan, zwemgordel om het lijf, hoofdhaar en baard zwart, kleeren allen ongemerkt. Op het lijk zijn gevonden een gouden remontoir horloge met dito ketting en medaillon, een zakkompas in zilveren kast, een koperen koker, een zakboekje en portefeuille waarin verschillende papieren waren. Een zilver cachot met de letters J. P. een duitsch geld stukje van 5 pfenning, een gouden ring aan de rechter hand waarin aan de binnenzijde staat A. H. d 28 April 1878, aan de gouden ketting bevindt zich ook nog een goud sleuteltje en een geldstukje (10 ore) met een ringetje er aan. Uit de papieren blijkt, dat het vermoedelijk de kapitein is van de „Theodor Behrent". Oudeschild, 11 Maart. Aan de reeks der leesavonden door de Sociëteit „Neptunus" in het winterseisoen gehouden, werd een waardig slot gemaakt, door het optreden van den heer J. de Jpngh, van Eierland. De voordracht, zoowel van datgene wat diep in het gemoed greep, als van de stof, die er alleen op berekend scheen, om te doen schaterlachen, was in één woordmeesterlijk. De Heer de Jongh had het genoegen voor een even talrijk als waardeerend gehoor te mogen optreden. Dat hij hier nog dikwerf zijne talenten moge ten beste geven, is een wensch, waarmede ieder instemt, die het genoegen had de lezing van den Heer de Jongh te hooren. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1