Buitenland. van mindere attentie voor de Yereeniging, wanneer wij meenen te kunnen volstaan met eene verwijzing naar het verslag der vorige uitvoering, waaraan wij alsdan nog toevoegen, dat de voorbereidende klasse in hare oefenin gen toonde, dat ook onder die jeugdigen ge streefd wordt naar vastheid van hand en ver trouwen op eigen krachten en de hoofdafdeeling in de voorgestelde ordeoefeningen bewijzen gaf van orde en oefening. Met eene apotheose was het programma afgewerkt. Hiermede meenen wij deze uitvoering vol doende te hebben geschetst. Wij stippen echter nog aan, dat tot afwisseling, tusschen de werkzaamheden, door een oud-werkend lid eene voordracht in proza werd gehouden en dat na algeheele afloop der werkzaamheden, door den oud-Directeur, de heer de Vries, die voor deze gelegenheid naar hier was gekomen, een woord van tevredenheid en waardeering werd gesproken, over 'tgeen hij dezen avond had mogen zien; spr. beval de gymnastiek aan in de belangstelling van allen en uitte daarbij de wensch dat de gymnastiek bij Texel's ingezetenen zoo mocht worden ge waardeerd, dat ter eeniger tijd deze Vereeni- ging als zichtbaar bewijs daarvan, met een vaandel mocht worden vereerd. De wintervermaken zijn hiermede ten einde. Twee voorvallen, welke beiden gelukkig geen treurige ongelukken na zich sleepten, hadden gisteren en eergisteren plaats, 't Was beide keeren een rijtuig waarvoor de gespan nen paarden eigenmachtig zonder bestuurder door den Burg draafden. Zooals wij boven reeds zeiden hadden daardoor geen ongelukken plaats doch wij wenschen dat de gelukkige afloop geen reden zal zijn om er wat lichtvaardig over te denken. Een weinig meer voorzorg bij stilhouden met rijtuigen, waarvoor paarden gespannon, achten wij wel gewenscht. Een geval, dat evenzeer eergisteren goed afliep, was het spelen met lucifers, door een kleine, waardoor een raamgordijn vlam vatte. Moge men ook daarbij de voorzichtigheid vooral in acht nemen. Zaterdag 16 Maart, vergaderde in „de Vergulde Kikkert" de afdeeling Texel van 't Nedeiiandsch Onderwijzers-Genootschap onder leiding van den Eere- Voorzitter, den Heer P. S. Bakels. Nadat door den Penningmeester Rekening en Verantwoording was gedaan over 1888 en de Heer Kleinbentink tot Afgevaardigde was benoemd ter Gewestelijke en Algemeene ver gadering, nam de Heer Bakels 't woord en leidde de vergadering met hare gedachten naar Zwitserland en Italië, in 't bijzonder naai de Al,>enmeren. De schoonste natuurtafereelen werden daar bij voor de blikken der aanwezigen ontrold. Door den Heer de Braai werd daarna inge leid „Geestdoodend en ontwikkelend onder wijs", welke inleiding tot eene aangename en leerrijke discussie aanleiding gaf. Vervolgens werd besloten de volgende ver gadering aan de Waal te houden. Oudeschild, 19 Maart. Gisteren geraakte een knaapje, dat nabij de haven speelde, van de kade af te water. Ofschoon het kind geheel onder water schoot, slaagden de personen, die terstond in groote getale ter hulp toesnel den er in, den kleine van een gewissen dood te redden. Heldeb, 19 Maart. Naar een gerucht wil, is de politie de daders op het spoor van den brutalen aanslag, onlangs op een schildwacht, bij het koepelfort de „Harsens" gepleegd. Het officieel bulletin van het Loo van 16 dezer luidt: De roestand des Konings bleef ook in de laatste dagen over het geheel onveranderd en is voor het oogenblik niet ongunstiger. Bij het ten paleize ter lezing gelegde en reeds gemelde bulletin omtrent den toestand des Konings, was het volgende gevoegd: „Het blijkt noodig er eens en vooral op te wijzen, dat de officieele bulletins in de Staats courant en aan het Koninklijk paleis alleen vertrouwbare berichten bevatten. Van iedere merkbare verandering in den toestand van den Hoogen lijder wordt zooveel mogelijk in de officieele bulletins dadelijk mededeeling gedaan. Het geven van tijdingen is aan Zijner Majes teit s dienstpersoneel ten strengste verboden teneinde het verspreiden van geheel onjuiste, berichten, zooals dagelijks voorkomt, tegen te gaan. In de laatste drie maanden heeft Z. M. nagenoeg geene en nimmer hevige pijnen geleden; van het toepassen van pijnstillende middelen behoefde dan ook tot nu toe, geluk kig nooit sprake te zijn. De berichten in verschillende dagbladen, buiten de officieele bulletins, komen zeer zelden en slechts bij toeval met de werkelijkheid overeen. Zij worden gegeven door personen, daartoe gerechtigd noch bevoegd, en die uit den aard der zaak onmogelijk goed ingelicht kunnen zijn. Men telegrapheert aan de D. Ct. Volgens verklaring van prof. Rosenstein en de geneesheeren blijft de toestand des Konings, ofschoon er op dit oogenblik geen levensgevaar bestaat, toch zorgelijk. De nog niet geweken lichte graad van bloedvergiftiging uit zich op dit oogenblik voornamelijk in nerveuse ver schijnselen. Volgens de N. R Ct. wordt door het T. v. Gen. bericht, dat door den Minister van oorlog een besluit is uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat de geestelijken, in de jaren van den verplichten dienstplicht vallende, uitsluitend zullen beliooren tot het departement van den opper-aahnoezenier des legers, en door dezen zullen worden aange steld tot ziekenverplegers in de hospitalen en arnbulanscen. Geestelijken, die een cursus van vier weken in eene infirmerie als zieken-verplegers hebben doorloopen (zij kunnen daarbij hun gees telijk gewaad blijven dragen), zullen bij voorkeur worden aangesteld als veld-kapelaans in tijd van oorlog, terwijl de overige jonge geestelijken bij de reserve als ziekenverplegers worden ingedeeld. Volgens de N. R. Ct., hebben de Engelsche autoriteiten te Deptfort plotseling een os en een kalf uit eene Hollandsche veelading speciaal laten onderzoeken. Naar het heette, hadden zij vermoeden dat die beesten lijdende waren aan eene besmettelijke ziekte. Die argwaan bleek ongegrond, maar het geval toont helder aan, hoe omzichtig men in Holland in deze moet te werk gaan. Bij het minste spoor van ziekte zou, tot groote vreugde der tegenstanders, het verbod op den invoer van levend vee uit Nederland weder in kracht treden. Men zij dus op zijne hoede Door Rotterdamsche kooplieden worden thans in de omstreken van Wouw en Rosendaal bij de landbouwers vette varkens opgekocht voor 27 a 30 cent per pond. Vooral in den laatsten tijd is er veel vraag naar vette varkens, waardoor de landbouwers zich meer op de varkensteelten vetmesterij gaan toeleggen. Ook in de veeprijzen is eenige verbetering waar te nemen, doordien Belgische kooplieden de stallen der boeren bezoeken en het vee aldaar opkoopen. s-BCt) De „Ben-Avon", het Fransche schip, dat bij Scbeveningen gestrand is, is Zaterdag weder overeind gekomen. Tegen hoog tij kwamen twee sleepbooten aan om hare pogingen te hervatten en het schip naar zee te krijgen. De wind was goed en het water ruim. Het is dan ook wer kelijk gelukt, het schip weder in de ruime zee te krijgen. Het bestuur van het „Nederlandsch Gym- nastiekverbond" heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met een adres, waarin het verzoekt de noodige stappen te doen opdat de gymnastiek onder de verplichte leer vakken der lagere school worde opgenomen, en haar weldadige invloed, welke reeds door zoovelen wordt ondervonden, ook ten deel valle aan de kinderen des volks, voor wie de lagere school is bestemd. Men meldt aan De Tijd uit het zuiden van Noord-Brabant De bewoners van Talkenswaard en omliggende gemeenten klagen zeer over de „Belgische centen," welke aldaar weder in omloop zijn. Onder de vijfentwintig centen treft men soms geen vijf Nederlandsche aan. Als de politie niet streng optreedt, raakt men die vreemdelingen nooit kwijt, vooral als het waar is, wat algemeen gezegd wordt, dat een werkgever uit Bergeik wekelijks zijn werkvolk voor een groot gedeelte met Bel gische centen uitbetaalt. Door het bestuur der afdeeling „Hoorn en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, wordt eene proef genomen met inen tingen volgens de methode-Pasteur als voorbehoed middel tegen de varkenziekte. Als bizonderheid kan zeker dienen wat het Hoofd der School te Petten ons mededeelde, dat bij een overzicht zijner leerlingen hem bleek, dat alle provinciën van ons land, except Limburg, vertegenwoordigd waren. Z. Ct. Eenige jongelieden, nabij Boxum wonende hebben een „grap" uitgehaald, die hun lang zal heugen. Zij deden nicotine uit een tabakspijp in den borrel van een oud-man, een wegwerker, en drongen er toen bij deze op aan zijn glaasje spoedig leeg te drinken. De wegwerker die niet veel complimenten maakt met een borrel, volgde dezen raad maar al te spoedig op, dronk zijn glas in een teug leeg, voelde zich daarna onwel, maar vertrok. Het gelach der grappenmakers verandeide echter spoedig in angst en vertwijfe ling, want na eenige uren was de man een lijk. Uit een geneeskundig onderzoek bleek, dat hij was overleden aan de gevolgen van nicotine vergiftiging. Uit Bodegrave wordt gemeld Het jaar 1888 heeft zich gekenmerkt door buitengewoon veel regen en de gevolgen daarvan bleven dezen winter niet uit. Het vee ziet er over 't algemeen niet glanzig en voordeelig uit en het zoogenaamde kalf verleggen is aan de orde van den dag. Dit is een dubbele schadepost, daar niet alleen het kalf dood, doch ook de koe vaak langdurig ziek is. Het hooi bevat wel veel stof, doch weinig voedingswaarde, zoodat krachtig voeder bijgevoegd moet worden. Een boerenarbeider uit Wateringen nam de eigenlijke zaak was zeer eenvoudig op den 13 Januari 11., uit een tapperij aan het Leeuwen- aaal te Leiden de demi-saison mede van den herbergier. De wandeling die het gestolen voorwerp maakte is wel merkwaardig en zeker ook, dat uit deze zaak een tweede vervolging zal geboien worden, De nieuwe, onwettige eigenaar van den jas verkocht het kleedingstuk aan zijn hospita, voor 1 gulden en een anderen jasdeze verkocht het weer aan een andere vrouw voor 3 gulden en en deze, die den eenigszins beschadigden jas wel een reparatie waard vond, gaf hem tot dat doel aan een kleermaker De werkman, die een weinig in de knoei zat beleende den jas, wilde dien denzelfden avond weer terughalen, doch vond bij de uitdraagster waar hij hem beleende geen jas, wèl de politie. En zoo bleek voor de zooveelste maal dat „gestolen goed niet gedijt." Een groot voorstander van den huwelijken staat begaf zich Donderdag te 's-Hage naar het stadhuis. Een 83 jarige oudeheer, die reeds drie malen in het bootje stapte, liet zich ten vierden male aanteeken met een jongmeisje van 53 jaar. Indië is thans 15 dagen van Londen ver wijderd De eerste tocht van de stoomboot „Oriental" was uit Engeland op 16 Februari en kwam 9 Maart te Bombay. De reis van Brindisi tot Bombay deed zij dus in 12 dagen. In België is de beweging ten gunste van de uitvoering van algemeenen dienstplicht weer in vollen gang. De afgevaardigde graaf d'Oultre- mont heeft zijn voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging opnieuw bij de Kamer ingediend. Volgens het ontwerp van dezen officier, zal het Belgische leger op 175,000 man worden gebracht en wel 95.000 voor den velddienst, 70,000 voor de vestingen en 10,000 voor andere verrichtingen, terwijl toch het jaarlijksch contingent, dat nu 13,000 man bedraagt, niet verhoogd behoeft fe worden. Naar aanleiding van deze zaak is een leven- dige pennestrijd ontstaan, waar o. a. vier generaals deelnamen, nl. de generaals Nicaise, Van der Simssen, Jolly en Brialment, die hunne instem ming met de invoering van den persoonlijken dienstplicht betuigden. De minister van oorlog generaal Pontus, heeft daarin aanleiding gevonden te verbieden, dat officieren van het Belgische leger voortaan iets over militaire aangelegenheden openbaar maken. Het „Landverhuizers-genootschap" te San Paulo (Brazilië), heeft besloten, 2000 meisjes uit Europa te laten komen, om te voorzien in de daar te lande bestaande behoefte aan vrouwelijke dienstboden. Of dit echter zoo gemakkelijk zal gaan, is te betwijfelen, en het is te wenschen, dat het plan niet gelukt. Van alle kanten toch ook van officieele zijde, zooals men weet, wordt gewaar schuwd tegen landverhuizing naar Brazilië.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2