Buitenland. Marktberichten. Werkstakingen schijnen thans weder aan de orde te zijn. Uit Sappemeer wordt aan de N. Eott. Ct. gemeld De werkstaking aan de fabriek van den heer Scholten duurt voort, maar heeft een rustig verloop, hoewel het aantal werkstakenden heden iets grooter is dan Donderdag. De fabriek is Woens dagavond gesloten. Donderdagochtend gingen de werkstakenden weder een bezoek brengen aan andere fabrieken, vooral te Hoogezand. De militairen blijven hier voorloopig, vooral met het oog op het gerucht, dat spoedig het hoofd der sociaal-democratische partij, Domela Nieuwenhuis, hier verschijnen zal. Reeds is er door de afd. van den soc. dem. bond alhier eene vlag in gereedheid gebracht, en deze vlag zal nu voor het eerst dienon als de heer Nieuwenhuis, die trouwens reeds twee maal in dezen winter hier opgetreden is, Zaterdag of Zondag verschijnt. De werkstakers, leden van de afd. van den soc. dem. bond, hebben een eed gezworen om, zoodra een werkman aan eene fabriek ontslagen wordt, allen den arbeid te stakenanders is het ook onverklaarbaar, dat een man, die aan de fabriek 15 a 16 gld. per week verdient, zichzelf moed willig van deze verdienste berooft. Verder lezen wij dat het work is gestaakt door de fabriekarbeiders der Twentsche stoombleekerij te Goor; door een goed deel der arbeiders aan de kanaalwerken te Smilde en door circa 100 mannelijke werklieden van de lucifersfabriek te Eindhoven. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw heeft het volgende denkbeeld aan de afdeelingen in overweginggegeven: Dat de leden hunne brandassurantiën, tegen vaste premiën, door bemiddeling van het hoofdbestuur doen sluiten, bij de eene of andere groote en solide maatschappij, die het hoofdbestuur alsdan als haren agent zal beschouwen, waardoor belang rijke reductie op de premiën wordt gewaarborgd voor al de aangebrachte risico's. De aldus ver kregen winst zou voor de helft in de kas der afdeelingen en voor de wederhelft in de kas van het hoofdbestuur kunnen vloeien. „Van de Nederlandsche grenzen,, wordt du. 13 Maart aan de Kolnische Zeiting geschreven „Men had kunnen denken, dat na de betoogen bij aangewezen overheden en de beschouwingen in de dagbladen het binnensmokkelen van buiten- landsche rogge iets verminderd zou zijnhet bloeit echter als nooit te voren. Werd aanvankelijk alleen bij zakken en wagens en dan nog heimelijk en verborgen binnengesmokkelde rogge aange boden, thans wordt die handel ook buiten de grensdistricten open en bloot in den grootsten omvang gedreven, en wel voornamelijk door landbouwers, die bij den nog rustenden veldarbeid doordoor eene aardige bijverdienste hebben. De eerlijke molenaars en handelaars kunnen reeds la,ng niet meer concurreeren en zullen, in geval niet spoedig afdoende maatregelen genomen worden, gedwongen zijn zich eveneens met dien bedenkelijken handel af te geven. Want het verschil tusschen graan, waarvan het invoerrecht niet of wel betaald is al te groot. De tochten naar de grenzen, om aldaar de bij de wet vergunde hoeveelheden meel, rijst enz. te halen, nemen meer en meer toe. Een verkooper te Vlodrop (een paar uren ten Oosten van Roermond) moet op een dag f-3500 ontvangen hebben! Nieuwe verkoopkramen worden opgerichtEen van deze verdient wegens bijzondere omstandigheden afzon derlijke vermelding; het is die bij den Dalheirner molen. De molen zelf ligt op Duitsch- de kraam eenige schreden verder op Nederlandsch gebied en de verkooper is daar met het beste gevolg werkzaam. Zaterdag overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 82 jaar, Jacobus Cornelis Teyken. Voor 82 jaar, den 12den Januari 1807, bi] het springen van het kruitschip te Leiden, bij welke ramp een groot aantal personen het leven lieten en velen van have en goed werden beroofd, werd door hen, die ter redding kwamen aangesneld, onder de puinhoopen gehaald de zuigeling Jacobus Cornelis Teyken, liggende in zijne wieg. Het kind was geheel ongedeerd. Amst. Ct. In het panopticum te Amsterdam is thans weder eene nieuwe groep voor het publiek ten toongesteld. Het is de voorstelling eener schip breuk en zij behoort tot het beste, wat het Panopticum te zien heeft gegeven. Er zijn ongeveer 20 personen, die deels bij een vuurtoren staan en een drenkeling opvisschen, die in de golven dreigt te verdwijnen. Aan het strand wordt eene andere drenkeling opgevischt, die reeds het bewustzijn heeft verloren. Dat alles is zeer levendig en natuurgetrouw voorgesteld, doch haalt het niet bij de juistheid, waarmede een klein bootje is weergegeven, waarin zich een half dozijn mannen bevindt, dat, geslingerd door eene groote golf, een speelbal is voor de woedende elementen. Deze groep is inderdaad zeer schoon en tintelt van leven. Op den achtergrond is het ontredderd vaartuig, dat schipbreuk lijdt, voorgesteld. De heer Grooïtveld schilderde het decoratief. De zee is zeer fraai en hoogst natuurlijk. Uit Terschelling schrijft men Aan de oproeping van zeelieden voor de haringvloot wordt gretig gehoor verleend. Het aantal visschers op die vloot, vermeerdert hier ieder jaar. De mannen kunnen eerst het land in orde brengen, en laten dan do verzorging en bewerking met het inhalen van den oogst aan vrouw en kinderen over. Zonder de verdiensten van eenige maanden op zee zouden velen niet kunnen bestaan. Op het Rokin te Amsterdam werd door de politie aangehouden een bespannen vigilante der Amst. Rijtuigmaatschappij. Op den bok zat een buffetjuffrouw uit een koffiehuis in de Kerkstraat en in het rijtuig lag de beschonken koetsier. Het span had veel bekijks. In Friesland vindt men veel ziek vee. Veeartsen schrijven dit toe aan de voeding met hooi, waarin schimmel voorkomt, een gevolg van het niet zuiver droog zijn van 't hooi, toen het binnengebracht word. Een oude zuinige weduwe in Bozum, voor eenigen tijd overleden, laat niet alleen eenige hypotheken en koopbrieven, maar ook f 40,000 aan bankpapier na. Zij had dit laatste bedrag in een trommeltje onder in de brandkast rente loos laten liggen. Tot navolging. Een heer zocht eens een jongen voor zijn zaak. Ongeveer vijf tig in getal kwamen zich aanmelden. Uit die allen koos hij er na korten tijd een en zond de anderen terug. „Ik zou wel eens willen weten," zeide een vriend, „op welken grond gij dezen jongen gekozen hebt; hij had geen enkele aanbeveling bij zich." „Gij dwaalt," hernam de aangesprokene „hij had eene groote menigte aanbevelingen „Hij veegde zijne voeten af, toen hij binnen kwam, en deed de deur achter zich dicht, een bewijs, dat hij wist wat fatsoendelijk en betamelijk is. „Hij liet terstond ziin stoel over aan dien lammen ouden man, een teeken, dat hij vriendelijk en oplettend was. Hij nam zijn pet af, toen hij binnenkwam, en beantwoordde mijne vragen ras en eerbiedig, een bewijs dat hij beleefd was. „Hij nam het boek van den grond, dat ik met opzet daar gelegd had, en legde het op tafel, terwijl de anderen er over heen stapten of het terzijde schopten, en zoo toonde hij, dat hij zorgvuldig was. „Hij wachtte kalm zijne beurt, in plaats van de anderen weg te dringen daaruit bleek dat hij bescheiden was. „Toen ik met hem sprak, bemeikte ik, dat zijne kleederen geborsteld, zijn haar gekamd en zijne tanden wit als melk waren. Toen hij zijn naam schreef, had hij reine handen. „Noemt gij dit geen aanbevelingsbrieven? Ik doe het, en wat ik van een jongen in enkele minuten door het gebruik mijner oogen kan te weten komen, is mij meer waard, dan alle fraaie brieven, welke hij mij brengen kan." Door de heeren Munnikhuis te Purmerend is een zeer puike partij rundvee aangekocht ter verzending naar Chili. In den laatsten tijd wer den zelden hooger prijzen besteed als voor deze keurige verzameling. Door de Duitsche regeering is een som van 1220 mark geschonken aan de redders der vier overgebleven schipbreukelingen van het op 2 Februari jl. op den Razenden Bol verongelukte Duitsche schip „Theodor Behrend", als belooning voor de moed en zelfopoffering, b(j die redding aan den dag gelegd. Men meldt uit Antwerpen dat de bokkingsprijzen aldaar in de laatste weken rijzende zijnwaren ze de vorige week flauw van fr. 572 tot fr. 6, deze week beliepen ze reeds fr. 7 tot V/3, enkele partijtjes bedrongen f'r. 73A. Eene lading haring, bestaande uit circa 20,000 stuks, van Boulogne aangebracht, kwam niet in afslag, daar de aan voerder ze voor zich zelve behield. In Bologne zelf was de haring opgeruimd. Dezer dagen werd uit eene Duitsche grens stad per spoor een lijk in eene doodkist naar Rusland verzonden. Ouder het rijden hoorde een der conducteurs in den wagen, waarin de kist stond, een raadselachtig gestommel, en hij gaf onmiddellijk het noodsein. Toen de trein stilhield en men naar de oorzaak van het gestommel zocht, vond men echter niets verdachts. Spoedig her haalde zich echter het vreemde geluid en de trein werd weer tot staan gebracht. Het dek sel werd van de kist losgeschroefd, men betastte het lyk en voelde dat de hand warm was. Op hetzelfde oogenblik sprong de man in de kist op en trachtte zich uit de voeten te maken. Hij werd gegrepen en in hechtenis genomen. Men had in hem een smokkelaar gevat, want toen de kist verder werd onderzocht, vond men er gouden voorwerpen in verborgen, ter waarde van ongeveer 14,400 gulden, die hij over de Russische grenzen had willen binnensmokkelen. Meer en meer wordt het waarschijnlijk, dat België zal komen tot uitvoering van het groote plan, om Brugge tot zeehaven te verheffen. De Regeering toch houdt zich ernstig met de zaak bezig, en heeft nu nog onlangs een crediet van frs. 50,000 aangevraagd en verkregen van de Kamer, tot nader onderzoek in deze aange legenheid. In de laatste dertien jaren zijn reeds niet minder dan 423 Amerikaansche spoorwegen, te zamen 70,000 Kilometer lang, voor hypothecaire schuld verkocht of moeten op dit oogenblik nog onder den hamer komen. Arme aandeelhouders. Naar men uit Périgueux meldt, verkeert eene dame te La Roche-Calai3 sedert veertien dagen in een staat van volkomen bewustloosheid, zoodat de geneesheeren niet durven zeggen of zij nog leeft. Het geheele lichaam is lenig, de lippen hebben de gewone kleur. Alleen de vingertoppen zijn blauwachtig. In de Albert Hall te Londen wordt thans een ijsfeest gehouden. Daar sneeuw en ijs in natuurvorm in de EngelsChe hoofdstad iets zeld zaams zijn, werd de kunst te hulp geroepen, en men mocht er in slagen een verrassend ensemble te verkrijgen. Men ziet er den winter aan de Noordpool, in Zweden, Siberië, Holland, Tyrol, Schotland enz., ijsfeesten en winter vermakelijk heden. De hertogin van Teek is de presidente der fancy fair, die natuurlijk met een weldadig doel wordt gehouden, en men mag derhalve niet verrast zijn, op het programma van een aanwezig café-cbantant namen als de markiezin van Water ford, hertogin van Montrose, gravin Grosvenor enz. te zien prijken. Volgens de „Pall Mall Gazette" is er door den Ier Michael Davitt te Londen eene beweging op touw gezet, die niets meer of minder ten doel heeft dan het vormen eener soort van Londensche Commune, met het volgende pro gramma lo. Beperking van de dagelijksche werkuren tot acht. 2o. Volkomen vrijstelling van belasting voor allen die minder verdienen dan 150 p. st.'s jaars. 3o. Het belasten der opbrengsten Yan grond bezit ten behoeve van openbare doeleinden. 4o. Kosteloos onderwijs voor de kinderen van het volk. 5o Betere en gezondere woningen voor de arbeidersklasse, tegen huurprijzen die billykzijn, maar geene winst afwerpen. 6o. Een meer christelijk en minder vernede rend stelsel van armverzorging, dan het thans in het armhuis (workhouse) heeischende. 7o, Het van regeeringswege verschaffen van openbare werken aan werkeloozen in tijden van nood. Schagen, 21 Mrt. Aangevoerd 6 Paarden f 70 a 150 veulens f Ossen fhStieren f b ,21 magere Geldekoeien f100 170, 14 vette dito f 150 220.-, 15 Kalf koeien f 130 b. 200 vaarzen dito f h ,140 nucht. Kalveren 4,— b, 13 Graskalveren f Varkens f.- 12 16.- Biggen fl.- a 9.- vette Schapen f af. magere dito f af, Overhonders f af Kipeieren f 2.55 a f 2.75 per 100 stuks. Leiden, 22 Mrt. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f af 6 Stieren f 65 a f 130 Veulens stuks f af .58 Kalfkoeien f 114 a f 235. 86 Melkkoeien f 100 a f 190 86 Varekoeien f 95 a 187. 92 Vette Koeien f 116 a f 240, 22 Vette Kalveren f30 a f 86, 157 Magere Kal veren f2.75 a f6,. Graskalveren f af 64 Vette Schapen f 18 a i 31. 344 Magere Schapen f14 a f25. Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige dito. f af. 120 Magere Varkens f 15 a f 89. Vette Varkens f a f 186 Biggen f6.- af 11.-

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2