N°. 157. Donderdag 4 April. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875, Staatsblad No. 95, bekend, dat door Nanning Moojen, wonende te Texel, aan hen is ingediend een verzoek, om in het perceel kadastraal bekend gemeente Texel, Sectie K, No. 924, een Koper- en Blikslagerij te mogen oprichten. Op Maandag den 15 April e. k., des middags te 12 ure, zal op het Raadhuis der gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomeuterwijl de ter zake ingekomen schrifturen drie dagen voor evenge noemden dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, den 29 Maart 1889. De Burgemeester, CONINCK WESTENBERG L. B. De Secretaris, STIKKER. TEXEL, 3 April 1889. Het vleesch van een aan miltvuur gestorven dier, werd eergisteren alhier volgens wettelijke voorschriften vernietigd. Oosterend, 2 April. Zondag 31 Maart werd in het „Wapen van Texel", ten voordeele van de Vlissingsche weduwen en weezen eene tooneelvoorstelling gegeven. Het programma, dat vrij uitgebreid was, werd zonder stoornis tot het einde afgespeeld. Wegens het werkzame aandeel, dat uw cor respondent aan de voorstelling heeft gehad, kan en wil hij niet uitweiden over de al of niet voldoening ten opzichte van het vrij talrijk publiek, dat aanwezig was. Aan intreegelden werd ontvangen de som van f 17,25 (69 kwartjes). Helder, 2 April. In den afgeloopen nacht is aan de zeewering aangespoeld het lijk eens schepelings, hetwelk in zeer gevorderden staat van ontbinding verkeerde en daardoor geheel on kenbaar was geworden. De Eerste en Tweede Kamer hielden gisteren de vereenigde zitting. Bij de rede van den minister van binnenland- sche zaken, baron Mackay, werden door de Regeering aan de Kamers overgelegd de verschil lende adviezen betrekkelijk den toestand des Konings. Daaruit blijkt dat de geneesheeren verklaren dat door een chronisch lijden, suikerziekte en nierontsteking de Koning op dit oogenblik buiten staat is zich met staatszaken bezig te houden. Volgens medische ondervinding is in de naaste toekomst geene verandering hierin te verwachten. Of de toestand ooit zoodanig weder zal verbeteren dat de Koning de regeering zal kunnen waarne men, kan niet met volle zekerheid worden beoor deeld, zegt het geneeskundig advies. Daar de minister Mackay ten overvloede per soonlijk aan den Raad van State bevestigd heeft alle bijzonderheden, adviseerde de Raad zonder uitstel de Kamers bijeen te roepen- Na een woord van diep leedwezen van den voorzitter is de beslissing tot heden 2 uren verdaagd. Uit Den Haag meldt men met zekerheid dat H. M. de Koningin als regentes zal optreden. De bezwaren, welke H. M. aanvankelijk had, zijn vervallen, en thans heeft de Koningin zich bereid verklaard die taak op zich te nemen. Het Maandag officieel bekend gemaakte bulletin omtrent den toestand van Z. M. luidt aldus „De toestand van Z. M. den Koning blijft onveranderd. H. D. gebruikt weinig voedsel en mist over het algemeen de noodige rust." Door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier is de volgenden circulaire, met begeleidend inschrij vingsbiljet verzonden „Nadat gedurende een aantal jaren, de invoer van Hollandsch rundvee in Engeland beperkt was tot dieren, die binnen enkele dagen op de landings plaats moesten worden geslacht, zullen met 1 Juni a. s. Engelsche havens voor den algemeenen invoer van ons vee geopend worden. Onze melkkoeien en fokdiercn, zullen dan weder rechtstreeks naar verschillende plaatsen in het binnenland kunnen worden verzonden. Het behoeft voorzeker geen betoog, dat vooral in onze provincie, met haren zoo belangrijken veestapel, bedoelde maatregel eenen bizonderen invloed ten goede zal hebben en zoo boslootdan ook de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, den be roemden Noordhollandschen veestapel op de meest eervolle wijze te doen vertegenwoordigen, tijdens de veetentoonstelling, die door de Royal Agri- cultoral Society van Engeland, den 24 tot den 29 Juni a. s. te Windsor zal gehouden worden. Het Bestuur is voornemens, alles te doen wat mogelijk is, om daar eene collectie der aller schoonste exemplaren van het Hollandsch rundvee ten toon te stellen. De geldmiddelen onzer Vereeniging zijn echter niet toereikend voor de zeer belangrijke kosten aan een en ander ver bonden. Op onze algemeene vergadering, gehouden den 13 Naart jl., werd voor dit doel eene som van f 500,— beschikbaar gesteld en ontving het Bestuur toen tevens de opdracht, zich te wenden tot alle belangstellenden in deze Provincie, om hunne medewerking in te roepen. Het wendt zich dan ook met vertrouwen tot U, waar het betreft eene zaak te bevorderen van zoo algemeen en dringend belang, die, ons alleen te machtig, door eendrachtig samenwerken van velen op eenvoudige doch tevens flinke en degelijke wijze, kan en,moet worden ten uitvoer ge bracht. Laat een ieder ons steunen naar de mate zijner krachten, waar ook de kleinste bijdrage reeds het goede doel bevordert. Helpt ons aan Engeland bewijzen, dat het Noordhollandsch rundvee waard is vrij te worden ingevoerd, dat wij gereed en in staat zijn in dat opzicht te voldoen aan de hoogste eischen en dat het schoon devies in ons Koninklijke wapen eene krachtige uiting is van dien geest, die ons allen bezielt, waar het zegt„Je maintiendrai." Dat ook alhier velen bereid zullen zijn, om in het belang van Nederland in het algemeen, in dat van den landbouw in het bijzonder, hunnen flnancieelen steun te verleenen, aan eene zaak die hunne eigene belangen zoo ten nauwste in zich sluit, daartoe meenen wij dringend te mogen opwekken. Door den Minister van Oorlog is aan de be trokken autoriteiten medegedeeld, dat de Regee ring niet voornemens is een wetsvoorstel aan hangig te maken tot het opnieuw verlengen van den diensttijd voor de ingelijfden van de militie te land der lichting van 18S3 althans wanneer geen onvoorziene omstandigheden zoodanige verlenging alsnog noodzakelijk maken. De paspoorten kunnen voor die lichting in gereedheid worden gebracht, maar vooralsnog zonder vermelding van den datum van ontslag; die datum zal nader worden medegedeeld. Een wetsvoorstel tot verlenging van den dienst tijd der lichting 1884 heeft reeds het departement verlaten. Volgens een particulier telegram uit Londen aan de N. Rott. Chrt. heeft de Nederlandsche Regeering van Engeland den telegraafkabel tusschon Lowestoft en Zandvoort gekocht. Te rekenen van 1 April aanstaande wordt de tarief prijs voor gewone telegrammen in het verkeer van Nederland met Groot-Brittannië en Ierland van 15 cent per woord tot op lu cent per woord verlaagd, met bepaling nochthans dat de prijs voor een gewoon telegram of een vooruitbetaald antwoord nimmer minder dan 50 cent zal bedragen. StaatsCt.j In de vorige week werd op het graf van wijlen den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, den eersten directeur der Rijkslandbouwschool, een gedenkteeken geplaatst, bestaande in een afge knotte kolom met lauwerkrans, op een piëdestal van hard steen met paneelen van wit marmer. De inscriptie luidt: „Aan hunnen geachten directeur. Van zijne oud-leerlingen en vrienden in Nederlandsch-Indië Maart 1889." Men schrijft aan de N. Rott. Ct.: Eerstdaags vertrekken er uit de Friesche ge meente Het Bildt meer dan' 200 personen die hun geluk gaan zoeken in het verre westen. Er heerscht alhier een geest van ontevredenheid, die door Domela Nieuwenhuis en zijne zendelingen kunstmatig wordt opgewekt en die den toestand eer slechter dan beter maakt, daar er eene kwade geest begint te heerschen tusschen de werkgevers en sommige arbeiders. Tegen zijn wil jaagt de hoofdman der socialisten velen zijner aanhangers naar de Nieuwe Wereld. Dat de rustige burgers die lieden niet tegenhouden, spreekt vanzelf, en dat de werkgevers hen niet met leede oogen zien gaan, evenzeer. Men meent, dat het voor de achter blij venden beter zal worden, en inderdaad heeft dit vermoeden grond. De markt regelt vraag en aanbod, en naarmate de arbeiders in aantal dunnen, zal het werk overvloediger en het te bedingen loon hooger worden. Het Bildt behoort tot de beste Friesche gronden en het kan velen voeden, wanneer boeren en arbeiders het met elkander kunnen vinden. De mineraal-waterbron, welke op een erf aan den IJweg te Haarlemmermeer opwelt, zal door eene Ainsterdamsche firma in exploitatie worden gebracht. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat dit water volgens scheikundig onderzoek dat der Duitsche bronwateren in gehalte overtreft. Aan de Zw. Cl. wordt uit den Haag geschre ven, dat ongeveer duizend voordrachten enz op de koninklijke onderteekening of bekrachtiging wachten. Het cijfer van 4000 wordt genoemd, maar dat is overdreven. Evenwel toont ruim een duizendtal reeds meer dan voldoende aan, hoe ernstig de stilstand al is. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1