Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Aan den Haarlemmerweg heeft men bij de putboringen van Rijkswege aldaar verricht op 28 M. diepte goed, drinkbaar water gevonden. Aan den Amsterdamsehen straatweg bij Halfweg reeds op 17 M. thans is men bij de batterijen aan het fort de Liede bezig. Nog op een twin tigtal andere plaatsen zullen boringen geschieden waardoor men in tijd van nood op verschillende plaatsen onmiddellijk weet, waar goed drinkwater is te verkrijgen. Een elegant gekleede jonge dame, wier liet gezichtje achter een dichten sluier was verborgen, wandelde te Amsterdam met rechtmatigen trots achter een kinderwagentje. Een jongen, wijsneus als alle straatjongens, en vol onderzoekingsgeest, lichtte eventjes het gordijntje van het kinderwa gentje op, ende jongen viel bijna van schrik omver, toen hij achter dat gordijntje een dikken vetten mop zag, die op een zacht kussentje van de vermoeienissen uitrustte en zoo goed zijn dikte hem toeliet, naar irissche lucht lag te happen. Algemeene vroolijkheidDe dame liet zich echter niet van haar voornemen afbrengen. Zij bekommerde zich niet om de spotters en bleet rustig haar lief, vet mopje in het kinderwagentje verder rijden. In de 71e algemeene vergadering van de Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, is o. a. met bijna algemeene stem men besloten om de vastgestelde maatregelen tegen het verzenden van afgesneden bloemen als UJ handelsartikel in te trekken. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving over het laatste kwartaal van het vorig jaar behalve honderden kleedingstukken aan giften een som van f 43,451,57 voor genoemd gesticht. Te Sappemeer hebben arbeiders pogingen gedaan om de aldaar gedetacheerde millitairen voor zich te winnen door hun vrijgelag te geven in herbergen, waarvan ruim gebruik gemaakt werd. Door de politie daarop opmerkzaam ge maakt, heeft de detachements-commandant de noodige maatregelen genomen om aan dat „vrij gelag" een einde te maken. Naar men wil, heef t de politie tegen 20 peisonen proces-verbaal opgemaakt. Intusschen is in de werkstaking te Sappemeer nog geene verandering gekomen en worden, naar men meldt, de werkstakers van verschillende zijden ondersteund. Er circuleert eene lijst om gelden voor hun onderhoud, waarop ook door het hoofd der gemeente is geteekend. De lieden die de soldaten op sterken drank trakteerden, behoor den niet tot de strikers. Een sociaal-democraat uit Groningen, die voor de werklieden wenschte optreden, kon geen lokaal krijgen. Het bestuur der gemeente Hoogezand heeft het verzoek om ook aldaar eene lijst tan behoeve der werkstakers te doen rondgaan, niet toegelaten. Een punt van groot belang voor verhuurders van landeryen werd Vrijdag voor den Hoogen Raad behandeld. Iemand had aan een ander eene bouwhoeve met bijbehoorende landerijen verhuurd en in het huurcontract o. a opgenomen de bepaling dat zonder schriftelijke toestemming van den ver huurder, de huurder niet weder aan een ander onderverhuren mocht. Behalve dat deze nu bij verre na niet nakwam de overige bepalingen van het contract, had hij, zonder toestemming van den verhuurder, circa een hectare land aan een ander verhuurd. Op grond van een en ander vroeg de verhuurder ontbinding van de huurovereenkomst, doch bij de rechtbank en hof werd zijne vordering hem ontzegd. Jhr. mr. De Brauw voor den eischer in cas satie, den verhuurder, het woord voerende, achtte de genomen beslissingen in strijd met artikelen 1625 en 1595 van het Burgerlijk Wetboek. Literatuur over dit geval bestaat er niet, want het zal wel de eerste maal zijn dat de rechtei weigert de ontbinding der huurovereenkomst uit te spreken onder deze omstandigheden. In het Fransche recht was de huurder vrij om onder te verhuren, zoolang niet het tegendeel was voorgeschreven in het contract. Volgens art. 1595 is het omgekeerde het geval hij mag het niet doen, tenzij het is toegestaan in het contract. De verweerder beweert wel dat art. 1595 spreekt van „het goed" en dus het verhuurde als geheel bedoelt, terwijl hier slechts een gering gedeelte was onderverhuurd; maar pl. wijst op al. 2 van dit artikel, waar dit uitdrukkelijk spreekt van een gedeelte. Nu meende de rechter a quo dat artikel 1625 rordert dat eerst de schade van den verhuurder bewezen zij en dan nog de rechter de beslissing hebbe of al of niet het contract behoort te worden ontbonden. Schade was hier niet beweerd ergo Pl. gelooft echter dat dit artikel alleen op het oog heeft de voorwaarden in het huurcontract omtrent de exploitatie, gelijk dan ook de door het artikel zeli opgesomde voorwaarden daarop alleen slaan. Artikel 1595, dat tot de regelen behoort, welke gemeen zijn aan verhuringen van huizen en lan derijen, strookt gehoel met zijn systeem, waar het dringend voorschrijft. De huurder mag, indien hem dit vermogen niet is toegestaan, het goed niet weder verhuren, noch zijn huur aan een ander afstaan op straf van verniettiging der huurovereenkomst. Voor den verweerder in cassatie, zag mr. Munzebrock zijnerzijds van pleidooi af. De conclusie van het O. M. is bepaald op 12 April a. s. Onlangs overleed de kluizenaar bij Valken burg. Er zijn thans een honderdtal sollicitanten naar de betrekking, die door den graaf De Villers, eigenaar van hermitage en kapel, wordt vergeven. Voor hen die het nog niet wisten, blijkt hieruit genoeg dat men bij den heremiet van Valkenburg niet uitsluitend te denken heeft, gelijk weleer, aan een persoon die de wereld moede of uit min achting voor de aardsche dingen zich daar in afzondering terugtrekt; maar aan iemand die „aangesteld" wordt om zich te belasten met het schoonhouden der kapel en het onderhoud van den weg, en als belooning vrije woning erlangt in de kluis, en het tuintje, dat er bij is, mag bewerken. Ook de heremieten zijn gemoderniseerd. Te Goorle miste een boerin bij het opstaan haren echtgenoot. Zij zoekt en vindt hem hangende. Onmiddelijk greep zij een mes en sneed het touw door. De man kwam bij en eenige oogenblikken later ging het paar smakelijk ont bijten. Do Londensche „Standard" beschouwt de plotselinge verschijning van klauw- en mondzeer in Engeland als een ernstig feit. De ziekte zegt het blad heeft zich op 4 plaatsen tegelijk vertoond: te West-Hart-lepool, Hull, Grimsby en Deptford, waar aangetaste schapen uit Hamburg en Breinen zijn ontscheept. Met het oog hierop zal het niemand verwonderen, dat den ministerraad is verzocht het besluit in te trekken, waarbij de invoer van levend vee uit Nederland na 1 Juni weder zou zijn toegestaan. „Het zou onvoorzichtig zijn," gaat het blad voort, „zich geheel te verlaten op het in Nederland uitgevaardigde verbod tegen den doorvoer van levend Duitsch vee. Beter is het, eenige weken te wachten, om te zien of het gevaar wijkt. In den tegenwoordigen toestand van den landbouw mogen wij geen gevaar loopen, nogmaals door deze vreeselijke pest bezocht te worden. Ons vee is op dit oogenblik volgens bevoegde beoordeelaars het voornaamste middel van bestaan onzer boeren. Nog eene zoo vernielende ziekte als hier 20 jaar geleden woedde, zou voorgoed den genadeslag toebrengen aan een groot aantal pachters, die tot nog toe het hoofd boven water hielden." Nog niet overal is de lente in 't land. In Stiermarken hebben hevige sneeuwstormen ge woed. De Theiss is oudergewoonte overstroomd en heeft vooral bij Szegedin eene groote vlakte onder water gezet. Alle andere rivieren van Hongarije zijn zeer gezwollen. De overstroomingen in Zuidoost-Pruisen houden aan. De Warthe stijgt voortdurend en heeft een groot deel der stad Posen onder water gezet. In Gallicië trad de San buiten hare oevers en overstroomde de omliggende dorpen Het groote dorp Garbaze werd geheel door de wateren verzwolgen, zoodat de inwoners er ternauwernood het leven afbrachten. Volgens berichten uit Auckland heeft op de Samoa-eilanden een hevige orkaan gewoed. De Duitsche oorlogsschepen „Adler', „Olga" en „Eber" en de Amerikaansche oorlogsschepen „Trenton", „Vandalia" en „Nipsic" werden op de riffen geworpen, zoodat zij geheel verloren zijn. Vier officieren en 46 matrozen der Amerikaansche vloot en 9 Duitsche officieren en 87 Duitsche matrozen verloren het leven. In eene der groote ververijen te Crefeld hebben ongeveer 80 man het werk gestaakt. Voorloopig zijn het alleen de zwart ververs, die verhooging van loon of vermindering van werk uren verlangen de bontververs, die trouwens ook beter betaald worden, schijnen niet ontevreden met den be3taanden toestand te zyu. In een Pruisisch grensdorp, nabij Holdrop, hadden een 20-tal leerlingen het in de school verbruid en kregen daarvoor straf. De meester, een vijand van slaan, liet hen liever strafpeloton loopen. Aan ieder der knapen reikte hij het noodige geld uit, om 3 KG. meel op Hollands grondge bied te gaan halen, dit is het maximum gewicht dat zonder belasting mag worden ingevoerd. Toen de leerlingen, na anderhalf uur geloopen te hebben, ieder hunner 3 KG. meel bij den meester brachten, had deze 20-maal 7, mark of 10 mark verdiend. Vergadering Dinsdag 2 April 's morgens 10 uur. Voorzitter Coninck Westenberg, wethouder. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heeren F. Keyser, Koorn, Mets, Boon, T. M. Zym, Roeper, Dros, C. Keyser Pz., C. Zijm, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heeren Loman en Brouwer. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekenrd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van inge komen Prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Evenzoo het proces-verbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger door B. W., waaruit blijkt in kas te zyn eene som van f5552,72. Idem een schrijven van den Gom. des Konings, behelzende dat het contingent in de Nat. Militie voor deze gemeente nog niet met zekerheid kan worden opgegeven, doch vermoedelijk zal zijn 17 personen. Daarna komt ter tafel het aan H. H. Ged. Staten ter goedkeuring opgezonden nieuw tarief voor den Hoofdelijken Omslag, hetwelk met eenige bemerkin gen is teruggezonden. Ter behandeling hiervan, alsmede van nog eene andere zaak, gaat de vergadering over in geheim comité. Na heropening der vergadering wordt het tarief der te heffen aanslag in den hoofdelijken omslag, gerekend naar het vermoedelijk inkomen, verdeeld in 11 klassen, procentswijze vastgesteld als volgt Klas. Verm.. inkomen, perc. Aanslag. 1 f 300 tot 400 7, f 1.50 tot 2.00 2 401 500 74 3.00 3,75 3 501 600 1 5,00 6,00 4 601 700 17< 7,50 8,75 5 701 800 1 Va 10,50 12,00 6 801 900 VU 14,00 15,75 7 901 1000 2 18,00 20,00 8 1001 1200 27, 25,00 30,00 9 1201 1500 27, 33,00 41,25 10 1501 2000 37, 48,75 65,00 11 2001 en hooger 37, 70,00 enz. Inkomen beneden f300 is vrijgesteld. Evenzoo wordt vrijgesteld, de 1ste klasse, indien dit inkomen door handenarbeid wordt verkregen. Vervolgens brengt de Voorzitter ter tafel een schrijven van den heer Boonacker a/d Waal, waarin deze protesteert tegen het in eene vorige vergade ring gesprokene door den heer Dros, omtrent zijn persoon, waardoor aan zijnen goeden naam afbreuk wordt gedaan. De Adressant verzoekt dat door den heer Dros die woorden zullen worden herroepen en dat van wege den Raad door een deskundige zal worden uitgemaakt, of door hem (adress.) het geboomte bij zijn vroegere woning is vernield of met zaakkennis is gesnoeid. Verder wenscht adress. te weten of de aan hem nog behoorende goederen in en om het schoollocaal door de gemeente zullen worden overgenomen. Dit laatste gedeelte by B. en W. thuisbehoorende komt niet in behandeling Over het eerste gedeelte van dit schry ven, wordt verschillend geoordeeld. De heer Dros herinnert dat door hem is gezegd, bij gelegenheid van een ingekomen dankbetuiging van den heer B., dat die dank wel op papier is uit gedrukt, doch naar hij had vernomen door den heer B., vele boomen by den grond waren afgekapt, en zulk eene handelwyze z. i. niet getuigde van groote dankbaarheid. Naar aanleiding van het thans ingekomen schrijven, zegt de heer Dros, dat hij zich persoonlijk over tuigd heeft van den toestand bii deschool te Z.-Eierland, waarbij hem is opgevallen dat er in het geboomte zeer veel ruimte is gemaakt, 't welk door den schry ver snoeien wordt genoemd, In hoeverre dit snoeien met zaakkennis is gedaan en voor de boomen noodig is, zal spr. niet beslissen, doch hij had liever gezien dat de heer B., by het verlaten van het schoolhuis, in zake de boomen (onverschillig of die zijn particulier eigendom zyn of aan de gemeente behooren), zich had verstaan met het bestuur der gemeente. Door nog meerdere leden werd hierover het woord gevoerd; wenschten sommigen dit schrijven voor kennisgeving aantenemen en over te gaan tot de orde van den dag, anderen meenden dat de raad over dit schry ven een afkeurend oordeel moest uit spreken, als getuigende hetzelve van weinig achting voor den Raad, terwyi nog weder van andere zyde werd betoogd dat het „hoor" en „wederhoor" in toepassing moest worden gebracht.

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2