N°. 159. Donderdag 11 April. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag; der uitgave. Pi-ijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 10 April 1889. Tot ons leedwezen hebben wij in ons vorig nummer verzuimd mede te deelen, dat bij de examens tot bekoming van acte voor het lager onderwijs, Vrijdag te Amsterdam gehou den o. m. slaagde M. Kikkert, leerling van de Normaalschool alhier. Ter voorkoming van zulke verzuimen, bi gehouden examens of benoemingen enz., zal eenige mededeeling daarvan ons steeds wel kom zijn. Door tusschenkomst van de agenten Koning Co. alhier zullen den 27 April per Ss. „Leerdam" vertrekken naar Amerika. Harmen Tiessen, zijne vrouw Jannetje Ver meulen, benevens hunne 8 kinderen (van 5 tot 24 jaren oud). 't Beestje was dood en dat was zeker niet ongelukkig want een diertje als ons heden werd vertoondeen lam met twee aaneen gegroeide koppen, waarin 4 oogen en 2 bekken, is geen aangenaam verschijnselhet beestje was overigens goed geproportioneerd. Toen voor eenige dagen een gezelschap Duitsche muzikanten naar hier overstak, was de eerste vraag die den zonen van „das grösze Vaterlant" gedaan werd: „Kom jelui om er de „Benbrack" af te blazen?" Oudeschilü, 9 April. Als een bewijs van het overwerken der zandbank Onrust, in Oos telijke richting, kan het volgende dienen: De reddingkaap, voor eenige jaren op die zandplaat gebouwd, werd nagenoeg in het midden geplaatst. Thans is zij nauwelijks 100 Meter meer van de Noordzee verwijderd, ter wijl het zand minstens 4/s gedeelte verder in Oostelijke richting is verplaatst geworden. Ten Paleize te 's Hage is Zondag het volgend bulletin ter lezing gelegd: In de laatste dagen heeft de toestand van Zijne Majesteit den Koning geene verandering ondergaan. Omtrent den toestand des Konings schrijft de Haagsche Kroniek-schrijver van de X. Qron. Ct:. Nu wy uit de officiëele rapporten der genees- heeren hebben vernomen, dat zich by het nier- ïyden des Konings ook nog suikerziekte heeft gevoegd en nu de Raad van State, na de ontvangen mondeiyke inlichtingen van den minister van binnenlandsche zaken omtrent diens bevinden op 't Loo, heeft overwogen, dat Z. M. geestelijk en lichamelijk is verzwakt op die mate, dat hij zyne taak niet meer vervullen kan, nu krijgen de mededeelingen, dat Jer langzame achteruitgang is en ook de plaatselijke verschijnselen ongunstiger worden, de beteekenis dat het einde met rasse schreden nadert. Er was in den laatsten tijd geen groote verandering merkbaar; de eetlust bleef gering, de opgewondenheid was echter aanhoudend en verstoorde vaak den slaap, zoo noodig om de krachten niet te snel te sloopen. De Koning herkent zijne omgeving niet meer en vraagt zelfs niet naar de Prinses, zijn oogappel; H. M. de Koningin, die nog altyd in 't aangrenzend vertrek vertoeft en den vorst met de liefderijkste zorgen verpleegt, alleen des nachts wordt de verpleging door een ziekenoppasser waargenomen, is de eenige, aan wie de Koning in zijn betreurenswaardigen toestand nog gehechtheid toont. Overigens spreekt hij in zijne ongunstige oogenblikken van den Prins van Oranje, dien hij verwacht, wien hij geschreven heeft spoedig over te komen enz. Treurig einde na eene 40 jarige regeering, die 't volk op 12 Mei a. s. reden gehad zou hebben feestelijk te vieren als eene welverdiende hulde aan een voorbeeldig constitutioneel vorst Het Mbl. der H. M. v. L. meldt omtrent de Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn a/d Rijn, het volgende: De Vereeniging de Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding, gevestigd te Leiden, erkend bij Koninklijk besluit van 1 Juni 1888, stelt al hare eigendommen te Oudshoorn, bestaande in eene hoeve met ruim 40 hectaren grasland, de inrichtingen voor de Zuivelbereiding daar gesticht, de schoollokalen, het laboratorium en alles wat zij verder zal oprichten, beschikbaar ten dienste van het praktisch en theoretisch onderwijs. Zoowel mannelijke als vrouwelijke leerlingen zullen worden toegelaten. Het getal der op te nemen leerlingen is voorloopig bepaald op hoog stens twintig. De jongelieden zullen hoofdzakelijk praktisch onderricht ontvangen. Zij zullen zeiven moeten arbeiden. Er zal tevens aan de hoeve verbonden zijn eene gelegenheid waar de beginselen der theoretische kennis van het vak onderwezen worden, opdat de leerlingen weten, waarom zij iedere handeling verrichten, en in verschillende omstandigheden weten hoe zij moeten handelen. De leerlingen (jongens) zullen in twee klassen verdeeld worden, indien hun aantal voldoende is, opdat, terwijl de eene helft les ontvangt, de andere helft praktischen arbeid kan verrichten. Het onder wijs in de klassen zal van hetzelfde gehalte zijn. De meisjes zullen ééne, of twee afzonderlijke klassen vormen. De directeur, ter zijde gestaan door den bedryf- boer, heeft de leiding over de werkzaamheden, onder toezicht van net bestuur der Vereeniging. De praktische werkzaamheden zullen beginnen des morgens te 5 uur en eindigen des avonds te 7 uur. Des Zondags zullen alleen die bezigheden wor den verricht, welke voor een bedrijf, waar zuivel bereiding en veehouderij worden uitgeoefend, nood- zakeiyk zyn. Hiervoor zal beurtelings slechts de helft der leerlingen gebruikt worden. Voor het landwerk en de veehoudery zullen uit sluitend de jongens gebezigd worden, voor het ïuiswerk en het schoonmaken der werktuigen alleen de meisjes. Tot de werkzaamheden behooren onder anderen Melken. In ontvangst nemen der melk van anderen. Melk op de plaats brengen. IJs aanbrengen. Reinigen koellokaal. Afroomen, machinaal of met de hand. Botermaken, karnen, machinaal of door handen arbeid. Boterkneden, kneder in beweging gebracht door machine of door handenarbeid. Boter zouten en inpakken. Kaasmaken, vette en magere kaas naar gelang het financieel belang dit vordert. Verzorgen en reinigen der dieren. Melkvee. Kalveren. lin den Varkens. Schapen. Voederen en reinigen der koeien en paarden. Schoonmaken der stallen. (winter. Landbewerking. Verbetering van den grond, bemesten, opmaken van greppels en slooten. Hooien en bewerking van het gras bij den oogst. Deze opgaaf van praktische werkzaamheden is slechts voorloopig en zal later worden aangevuld. Voorwaarden van toelating'. Jongelieden, zoowel jongens als meisjes, zullen op de leerhoeve op de volgende voorwaarden als leerlingen worden opgenomen: Zij moeten den leeftijd van 13 jaren hebben bereikt. Zij moeten eene goede gezondheid genieten. Zij moeten minstens de lagere school met goed gevolg hebben doorloopen. Zij moeten bewijzen geven niet geheel onbe kend te zijn met het landbouwbedrijf. Zij moeten bij vooruitbetaling het schoolgeld (f 30. storten. Zij moeten de bevelen der directie opvolgen. Zij zullen van de leerhoeve kunnen worden verwijderd, indien mocht blijken dat zij niet ge schikt ziju, om voor het bedrijf te worden opge leid, indien hun gedrag daartoe aanleiding mocht geven, indien hunne gezondheid hen voor de zuivelbereiding ongeschikt maakt. De cursus zal duren één jaar en aanvangen den lsten Mei. Aan de leerlingen, die gedurende één jaar met goed gevolg de werkzaamheden hebben volbracht en de lessen hebben gevolgd, zal op voordracht van de directie door het Bestuur een diploma worden uitgereikt. Het bericht betreffende de herroeping van het verlof van invoer van Hollaudsch vee in Engeland, luidt in de Times in zijn geheel als volgt; „Invoer van Hollaudsch vee. Er is eene groote drang uitgeoefend op het Landbouw-depaitement van den „Privy Council", met betrekking tot het besluit, krachtens hetwelk Hollandsch vee levend hier te lande ontscheept zou mogen worden na den len Juni a. s. Behalve de gedane vragen in het Huis der Gemeenten, is er eene brief wisseling gevoerd tusschen genoemd departement en majoor Craigie, secretaris der centrale Kamer van landbouw. Men verneemt (It is understood) dat heden avond in het Huis der gemeenten zal worden aangekondigd dat het besluit is herroepen." Dit laatste blykt onjuist te zyn. In overeen- stemming met het onder onze telegrammen opgenomen Reuterbericht, seint onze correspondent nader Uit het door den minister Smith heden avond in het Lagerhuis gegeven antwoord, blijkt dat de beweging onder de Engelsche landbouwers tegen den invoer van het Hollandsche vee, de regeering heeft doen wankelen in haar besluit. Zij heeft dit echter nog niet ingetrokken, maar besloten opnieuw een buitengewoon onderzoek te doen instellen naar den Nederlandschen vee stapel, waarmede het koninklijk landbouwkundig genootschap alhier belast wordt. Dit zal een deskundige naar Nederland zenden, wien de regeering eenen adjunct zal toevoegen. De Nederlandsche regeering wordt hiervan in kennis gesteld en hare medewerking wordtingeroepen. (N. B. Ct.) De heer P. Buis Jz. te Schagen heeft aan veekoopers voor Zuid-Amerika een 2jarige stier, ingeschreven in het Ned. R. S., verkocht voor f 500. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1