Buitenland. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Sep tember e. k. bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Zij moeten zeiven in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Ondeiwijs, boeken en leer middelen worden hun van Rijkswege kosteloos verstrekt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Mei e. k. aan melden bij den directeur der kweekschool, welke zij wenschen te bezoeken. Van tijd en plaats van genoemd examen zal tijdig aan de adspi- ranten kennis worden gegeven. Uit Luxemburg wordt gemeld: De staats-mmister heeft in de Kamer voorle zing gedaan van eene boodschap van den hertog van Nassau, waarin deze zich bereid verklaart gevolg te geven aan de grondwet en aan het familie verdrag, en den eed als regent af te leggen. De kamer heeft zich vervolgens in de afdeelin- gen begeven ten einde de medegedeelde stukken te onderzoeken. Te vier uur werd de zitting hervat. De voor zitter leest het volgende besluit voor: „De Kamer van afgevaardigden: „Erkennende dat de uit haar medegedeelde bescheiden volgt dat de Koning groothertog ten gevolge van ziekte in de onmogelijkheid verkeert te regeeron; „Dat overeenkomstig de gehouden beraadsla gingen er aanleiding bestaat tot het instellen van een regentschap; „Dat volgens het familieverdrag van Nassau het regentschap met volle recht toekomt aan den hertog van Nassau; „Besluit den eed, af te leggen door den regent overeenkomstig art. 6 der grondwet, te znllen ontvangen." De beraadslaging wordt geopend. Niemand verlangd het woord. Het besluit wordt eenparig genomen. De voorzitter leest daarna de volgen de verklaring voor: „De Kamer, instemmende met de gevoelens door de regeering uitgesproken, betreurt dat zij door eene smartelijke aanleiding genoodzaakt is geworden tot het genomen besluit ten aanzien van eenen vorst, wiens veertigjarige regeeiing aan het land even zoovele jaren van voorspoed, geluk en vrijheid heeft geschonken. Burgemeester en Schepenen van de stad Luxemburg hebben in eene proclamatie de be volking uitgenoodigd, naar aanleiding der be noeming van den hertog van Nassau tot regent, de Luxemburgsche vlag en die van Oranje-Nassau van hunne woningen uit te stekenzij achten eene luidruchtige uiting ongepast. De hertog van Nassau heeft Donderdag in plechtige zitting der Kamer van afgevaardigden den eed afgelegd. Het hoofdbestuur van het Nederl. Rundvee stamboek heeft zich met een adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, daarin ver zoekende om een streng toezicht te doen houden op de verschillende binnenlandsche veemarkten en eene zoo streng mogelijke keuring te doen plaats hebben van vee, dat naar Engeland vervoerd wordt. Als een nieuw bewijs, dat het den boeren stand in de provincie Friesland niet voor den wind gaat, moge dienen, dat vier jongelingen uit dien stand, die zich weinige jaren geleden voor den militie-dienst hebben doen vervangen, thans pogingen doen, zelf als plaatsvervanger op te treden. Naar aanleiding van het bericht, omtrent de schitterende operatie, door prof. Yan Iterson verricht, meldt men uit Leiden: Niet de operatie zelve is zoo ongehoord zeldzaam maar wel het feit, dat de hoogleeraar in twee overeenkomstige gevallen, korten tjjd na elkander de zware operatie verricht, en eenige weken later in de gelegenheid was, beide patiënten volkomen genezen aan de studenten te vertoonen. In beide gevallen had men te doen met kanker; in het eene heeft de hoogleeraar een stuk uit de maag, in het andere uit den darm weggenomen. Toen nu beide patiënten, in plaats van mager en ver vallen, zooals vroeger, niet slechts hersteld, maar daarbij blozend en welvarend werden voorgesteld is door de talrijke studenten aan prof. Van Iterson eene welgemeende ovatie gebracht. Een aantal Afrikaansche negers zijn eenige dagen geleden te Amsterdam aangekomen, onder geleide van den heer Goddefroy, en in het zomer- theater van den Parktuin te kijk. Deze tentoon stelling van zwart menschenvleesch is niet bijzonder geschikt om den bezoeker, wien het niet slechts om de ethnographie te doen is, aangenaam te stemmen. Vooreerst kan het nooit zielverheffend werken, op medemenschen neer te blikken, wier uiterlijk en handelingen getuigen van een zeer primitieve beschaving, en van den anderen kant moet bij dit schouwspel de gedachte rijzen aap de naamlooze jammeren, waaraan de stammen, waartoe deze beklagens waardige exemplaren Jbehooren, door den vloek der slavernij, die op hen drukt, zijn overgeleverd. De vertooning, door de vrouwelijke zwarten gegeven, bestaat in dansen, wat den indruk maakt alsof zij pijn in het lijf hebben. Dit lichaamverwringen geschiedt op de maat van een soort trommel en onder begeleiding van een zang, welke het aesthetisch gevoel al even pijnlijk aandoet als het dansen, terwijl bovendien ook het reukorgaan niet bijzonder wordt gestreeld. Oog, oor en neus hebben dus geen reden op elkander jaloersch te zijn. Rooken en zingen schijnt tot de lievelingsbezigheden, ook van de vrouwen, te behooren. De verzameling voorwerpen van land- en volkenkundige beteekenis, bestaande uit wapenen afgodsbeelden, huishoudelijke voorwerpen enz., is zeer merkwaardig en op zich zelf een bezoek waard, al zou ze niet worden opgeluisterd door menschenvleesch. Een en ander gaat, zooals men weet, weldra naar Parijs. De negers zullen daar gehuisvest worden onder den Eiffeltoren. In de brieven uit Amsterdam aan een Haagsch blad, waarin door den schrijver, Eskes, eene verzuchting wordt geuit, over de reclame der chocolaad-fabrikanten, vervolgt de schrijver: En dan die anderen nog Die „Trois Francois" die u door een op den muur geschilderden soldaat laat toeroepen: „Qui viveOn no passe pas icien met een dreigend gebaar naar hun winkel verwijzen, al hebt gij ook een pas splinter- nieuwen hoed op. Die met wagens, een huis hoog beladen met kisten, door de stad rijden om den volke te doen zien, welken voorraad zij wel inslaan en die u een oogenblik later met stomme verbazing naar eene van die kisten laten kijken, die eenzaam door de straten wandelt, terwijl een man er, rustig zijn pijpje rookend, schijnt op te zitten. Ik zeg schijnt, want de man draagt op eene onzichtbare wijze de kist waarboven zijn bovenlijf uitsteekt, en wandelt op zijne natuurbeenen er mede voort, terwijl een paar zóó ongekunsteld over den rand van de kist hangen, dat men op het eerste oogenblik niet weet, wat men ziet, en de dienstmeisjes dan ook eenstemmig uitroepen ,,'tis een mera- kelEerst als ze eens in die looze knieën geknepen hebben en bemerken, dat die volstrekt niet reageeren, dan gillen.zij het uit„O, chaat 't is gin vleisch; 't binne pampiere beenders Bij dat laatste reclame middel had de corres pondent nog kunnen wijzen op de koddige ver gissing van den agent, die, toen gezegde kist het eerst door de Kalverstraat wandelde, ordon neerde dat de jongen, die, naar hij dacht, het gevaarte droeg „d'r onder uit most komme." Op Amerika's Oostkust hebben hevige stormen gewoed, welke vooral tusschen Sandy- Hook en kaap Hatteras groote schade aanrichten. In de Delawarebaai verging een schip met 5 man. In de Chesepeakebaai leden eveneens een aantal vaartuigen schipbreuk. Norfolk liep onder; het water kwam in aanraking met ongebluschte kalk en veroorzaakte een brand, welke voor 150,000 doll, schade aanrichtte. Te Portsmouth over stroomde het droogdok en zonk het fregat „Penoacola", terwjjl in het zuiden een aantal gebouwen omverwaaide. Men zegt^dat nu reeds uit de Vereenigde Staten 90,000 passages zijn genomen op booten, welke in den aanstaanden zomer naar Europa gaan. Bij Mount-Vernon, in Dakota, reed een trein in een brandende prairie; de stoker meende dat hij er wel doorheen kon komen. Maar het bleek dat de brand over een veel grootere ruimte woedde, dan men had gedacht. De trein stopte en eenige reizigers stapten er uit; zij kregen echter zwaren brandwonden en moesten weer in de waggons gaan. Ten slotte besloot men don trein zoo snel mogelijk door de prairie te laten gaan, en half gestikt van den rook kwam men uit de vuurzee. Blykens de bizonderheden welke uit Nieuw- York worden gemeld over de boschbranden in Dakota, blijkt, dat deze groote verwoestingen hebben aangericht. Het dorp Mount-Pleasant is bijna geheel verwoest, maar vooral is de schade groot in Zuid-Dakota en Minnesota. De plaatsen Volin, Olivet, Pukawana, Lesterville en Mount- Vernon zijn geheel verwoest. Behalve vee, huizen en oogst, gingen ook veelmenschenlevensverlo ren. De snelheid van de wind, welke het vuur voor zich uitdreef, was 46 mijlen per uur. De schade in Zuid-Dakota alleen wordt op 2,000,000 dollar geschat. Tot dusver heeft de Fransche Regeering geenerlei aanvraag gedaan om aan generaal Boulanger het verblijf in België te verbieden, noch eenig ander vertoog, van welken aard ook, tot de Belgische Regeering gericht. Deze laatste heeft geen besluit genomen omtrent de uitzetting maar den generaal doen weten dat indien hij op de welwillendheid wil rekenen, welke de Belgische Regeering altijd jegens staatkundige uitgewekenen heeft betoond, hij daartoe moest medewerken door zich te onthouden van elke openbare han deling, welke het Belgische Kabinet onvermijdelijk zou leiden tot het uitvaardigen van het besluit waarbij hem het verblijf op Belgisch grondgebied wordt ontzegd. De Regeering zou dit doen uit eigen beweging en zonder eenig vertoog van Frankrijk af te wachten. Er zijn brieven van Stanley. De wereld is nog groot in Afrika. Terwijl het beschaafde Europa en Amerika de afstanden door spoorwegen en telegrafen zoo verminderen, dat zij nauwelijks meer bestaan, wordt Afrika gemeten bij voetstappen. De blieven, die thans aangekomen zijn, werden uit Sintume aan de rivier Ituria den 4den September van't vorige jaar verzonden. Zij werden te Banana aan de Congomonding, blijkens het poststempel, eerst in Februari ontvangen, zoodat zij vijf maanden onderweg waren. Het nieuws is dus vrij oud. Stanley's brieven zijn rijk aan beschrijvingen. Hij heeft, het is bekend, eene zeer levendige verbeelding. Maar ook zoo men daarmede rekening houdt en met de overdrijving, eigen aan velen, die verre reizen doen, is wat overblijft nog vol doende om Afrika-reizigers in spe ernstig te waarschuwen. Zoo bv. de schets van eenen tocht door een „Urwoud," dat de reiziger in October '87 moest doortrekken. Het is bijna ondoordringbaar; onder boomen van 180 voet groeien struiken en doornbosschen oude boomen zijn gevallen en versperren hangende den weg. Er zijn mieren en andere insecten van allerlei soort, grootte en kleur. Het hout kraakt als een troep olifanten voorbij komt, alles ver brijzelend; apen, groote en kleine, zitten in de toppen der boomen; dwergen met vergiftige pijlen gewapend, verbergen zichgrooter, sterker inboor lingen dreigen met scherpgepunte lansen. Uit het moeras stijgt de koortssmetstof op. Het regent om den anderen dag. Het bosch is altijd vochtig en somber en de nachten zijn vreeselijk. En de tocht duurt weken achtereen. Van eenen Afrikareiziger worden buitengewone krachten naar lichaam en geest geëischt. Velen komen om, anderen volgen hen, want de ont sluiting van Afrika ook is noodzakelijk. Het rapport over den toestand van den landbouw in .de Vereenigde Staten behelst, dat in de vorige week de wintertarwe door over vloedige regens veel vooruitgegaan is en een uitmuntenden oogst verwachten doet in de Staten Minesota, Dakota, noordelijk Jowa en Nebraska. In Indiana Missouri en Illinois is het koren reeds 6 duim lang. In den staat Connecticut (Vereen. St.) is dezer dagon met algemeene stemmen een wet aangenomen, waarin aan kinderen beneden 16 jaar het rooken verboden wordt. Eerst wilde men zich bepalen tot het verbieden van sigaretten, doch uit overweging, dat tabak onder eiken vorm schadelijk is voor hen, die nog niet volwassen zijn, werd het verbod algemeen gemaakt. Het verkoopen of geven van tabak voor eigen gebruik aan kinderen wordt gestraft met een boete van 50 dollars. Kinderen zelf, die op openbare plaatsen rooken, hebben 7 dollars te betalen. De werkstakende arbeiders in de haven van Marseille hebben zich tot den gemeenteraad gewend met verzoek om ondersteuning. Doch de Raad heeft, op voorstel van den maire, daarop afwijzend beslist. De Raad, zoo adviseerde de maire, mag het geld van alle belastingschuldigen niet aan wenden tot het steunen van zekere klasse van werklieden, die, zeer ten nadeele der belangen van de stad, in oneenigheid geraakt zyn met hunne patroons. De stenotelegraphie is een door Cassagnes te Parijs uitgevonden stelsel van telegraphische overbrenging, waardoor het mogelijk wordt om met behulp van een enkelen draad op een ver wijderd station een bericht in stenographische teekens neer te schrijven. Hierdoor wordt eene

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2