N°. 162. Zondag 21 April. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. GFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBubg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier van denHoof- delijken Omslag dezer gemeente van ai heden gedurende vijf maanden ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Texel, den 17 April 1889. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG. L. B. TEXEL, 20 April 1889. Bij Kon. besluit is o. m. aan den heer J. Boonacker, hoofd der openbare school te Zuid-Eierland op Texel, pensioen verleend ten bedrage van f 567. Oudeschild, 19 April. De blazerschuit T. X. 160, bracht hier hedenmorgen een zeer zwaar anker aan, dat bij 't visschen aan het net was blijven haken en met groöte moeite geborgen werd. Het anker was geheel met allerlei zeegewassen begroeid. Behalve de bestaande kokerijen voor garnalen, zal er nog eene worden geplaatst achter het dorp. Deze kokerij zal alleen worden gebezigd door een paar visschers, die daar hun eigen vangst willen behandelen. Dat 's Konings leven reeds zoo spoedig ten einde zou loopen, is volgens de jongste tijdingen van het Loo, niet te voorzien. De krachten van den Hoogen Lijder schijnen stationnair te blijven; de opgewondenheid vermindert; de slapeloosheid wijkt en zelfs bij geringe voedselopneming kan Z. M. op die wijze nog maanden voortleven. De instel ling van een definitief regentschap gedurende 's Konings ziekte zal dus nog wel noodig zijn en deze kan te gemakkelijker spoedig plaats hebben, nu de Raad van State, dank zij zijn onvermoeiden arbeid, reeds grootendeels door den achterstand heen is en het der optredende regentes dus tot eene niet al te zware taak heeft gemaakt de verdere zorg voor den ge- regelden gang van zaken op zich te nemen. Men meldt tevens uit Apeldoorn aan de Zutj. Crt.: Dr. Vinkhuijzen 'arriveerde Dins dag-middag. De gunstige wending in 's Ko nings toestand houdt aan. De slaap blijft natuurlijk zonder geneesmiddelen. Het Paleisbulletin op het Loo luidde Donderdag als volgt „De ziekte toestand van Z. M. den Koning bleef de laatste dagen naar omstandigheden gunstiger." Ook de gisteren omtrent 's Konings toestand uit Apeldoorn ontvangen berichten luiden gunstig. De voedselopneming ver meerdert en de krachten nemen merkbaar toe. De toestand wordt zeer gunstig geacht, en het bewustzijn is geheel teruggekeerd, De kiesvereeniging Burgerplicht te Helder, heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gekozen de heer Dr. P. Bakker aftr. lid. Bij kon. besluit is bepaald dat de dienst der ingelijfden bij de militie te land der lichting van 18S3 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 18S4 den 30sten April a. s. eindigt, voor zoover op dien dag hun diensttijd reeds zou zijn geëindigd, ware deze niet verlengd bij de wet van 7 Aug. 1888. Dientengevolge heeft de minister van oorlog bepaald dat de paspoorten voor deze miliciens nu reeds moeten worden gezonden aan de Com missarissen des Konings in de provinciën, waaruit die miliciens herkomstig zijn. Men verneemt dat de nieuwe Wet op het Lager Onderwijs (wijzigingen) dadelijk na Paschen bij de Tweede Kamer in behandeling zal komen. Naar het Vad. verneemt, moeten bij de Regeering in bewerking zijn een wetsontwerp tot afschaffing der Noordzeekanaalgelden en een wetsontwerp, waarbij, onder naasting van den Rhijnspoorweg, het gansche Nederlandsche spoor wegnet ter exploitatie wordt overgedragen aan de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en de Exploitatiemaatschappij tegen jaarlijksciie uitkee- ring van een winstaandeel aan den Staat. De wet op het tijdelijk regentschap wordt dezer dagen verwacht. Naar de Haagsche Crt. verneemt, bestaat het plan de leden der Tweede Kamer zeer spoedig na het bijeenkomen der Eerste Kamer op te roepen, waarschijnlijk nog in de volgende week, ten einde de regentswet af te doen, waarna zij dan hun reces weder zouden hervatten. Met onzen invoer van levend vee in Engeland staat 't nog altijd op losse schroeven; dan op deze, dan op gene wijze wordt er aan getornd. De zaak is, zooals men weet, in dit stadium, dat de Regeering zou wenschen, dat een onder zoek naar den toestand van ons vee ingesteld werd door afgevaardigden van de Engelsche Landbouwmaatschappij. Hoewel belanghebbenden ten onzent reden hadden om gerust te wezen over de onpartijdig heid van een dergelijk onderzoek, schijnt de zaak een anderen loop te zullen nemen, welke evenwel ook van bedenkelijken aard is. De Engelsche Landbouwmaatschappij vergaderde Dinsdag en besloot de uitnoodiging der Regeering, om perso nen naar Nederland te zenden, teneinde zich van de voldoendheid der maatregelenter voorkoming van invoer van veeziekten te overtuigen, niet aan te nemen; doch zij stelde voor, de in werking treding van de verordening van Juni tot September uit te stellen, teneinde ondervinding te verkrijgen van de voldoendheid der maatregelen in Nederland en het gevaar van veeziekten op de tentoonstelling te Windsor af te sluiten. Voorts deed zij het voorstel om de bestaande wetten op dit stuk te verscherpen. N. v. d. D. Men meldt van Terschelling aan de Leeuw. Ct. Is de verwachting op de millioenen der Lutine niet meer zoo gespannen als vóór drie jaren bij den aanvang van het werk, toch schijnen de ondernemers van plan het visschen te hervatten. Zoo ooit dan is ook op de thans ondernomene wijze het doel te bereiken opzichtens de kosten. Wanneer toch de stoomschelpzuigers tengevolge van ongunstige weersgesteldheid niet kunnen werken op de Lutinedan gaan zfi binnengaats schelpenzuigen, zoodat alleen die dagen welke men naar buiten gaat den ondernemers eenige moeite en steenkolen kosten. Naast deze onderneming schijnt een tweede te zullen opstaan, om te trachten de zilver- en koperertsen uit het kort bij de Lutine gezonken schip De Eldorado op te visschen. Naar wij ver nemen, is door de bemoeiingen van den Notaris C. C. Ledeboer te Makkum met den Hamburger Verein Asseciiradeure een contract afgesloten, gevende het recht tot op visschen. Daar de merken om de ligging van het wrak te bepalen bekend zijn, mag op de goede gronden succes voor deze onderneming worden verwacht. Niettegenstaande het koude, gure weder, is het meeste vee in den omtrek van Zwolle reeds in de weide. Dit is een gevolg van het gebrek of de slechte hoedanigheid van het hooi. In de landerijen is wel gras, doch niet in zoodanige hoeveelheid, dat het vee kan aankomen. Het vervoer van goederen met de stoom- booten van de Nederl. Stoomboot-Reederij en Keulsche-Dusseldorper Stoomboot-Maatschappijen naar Duitschland is tegenwoordig schaars, doch wordt ruimschoots vergoed door het personen vervoer. Een nooit gekende drukte heerscht onder de arbeidende klasse, die met heele gezinnen Neder land verlaten en hun fortuin in Duitschland gaan zoeken. Naar men verneemt, worden bij de talrijke fabrieken te Ruhrort en Duisburg, die belangrijke uitbreidingen ondergaan, twaalf steen ovens aangelegd, waarbij aan Nederlandsche werklieden de voorkeur wordt gegeven. Een flink werkman; kan daar ruim 4 Mark per dag verdienen en minderen naar verhouding van werkkrachten. Het U. D. verneemt dat de opbrengst van de Fancy-Fair en de verloting van de poppen- tentoonstelling ten bate van het kinderziekenhuis te Utrecht de belangrijke som van f 12,017,77'/3 bedraagt. Door het hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw is het rapport openbaar gemaakt van de commissie, welke in opdracht had te onderzoeken, of in de provincie het uit loven van verhooggelden bij publieke verhuringen is afgeschaft, en, zoo neen, waar en door wie ze nog worden uitgeloofd. Blijkens dat verslag worden nog slechts in enkele streken en door enkele notarissen verhoog gelden uitgeloofd; verreweg de meesten hunner werken mede tot het afschaffen daarvan. Bij meidverhuringen en verpachtingen van gras even wel worden die gelden meestal nog uitgeloofd; de afschaffing daarvan is, naar het oordeel van enkele notarissen, daarbij niet zoo gewenscht, omdat deze soort van verhuringen en verpach tingen meer beschouwd moeten worden als verkoopingen van op steel staand grasgewas. De commissie acht het om verschillende redenen van belang om de Regeering, het prov. bestuur, de gemeentebesturen en de besturen der zedelijke lichamen met de veranderde gewoonten in kennis te stellen, teneinde te bevorderen, dat ook het uitloven van verhooggelden bij de verhuringen, die van hunnent wege geschieden, worde afgeschaft. De minister van binnenl. zaken heeft de districts schoolopzieners uitgenoodigd, hem eene opgave te toen toekomen van het getal kweeke- lingen der Rijksnormaallessen, die sedert de op richting dier lessen met gunstig gevolg het examen als onderwijzer of onderwijzeres hebben afgelegd»

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1