Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Aan den Minister van Marine is door het hoofdbestuur van Schuttevraêi" bij vernieuwing aangevraagd, om het vaste licht op Marken te veranderen in een draailicht ter onderscheiding dei andere kustlichten en die, welke de visscliers- vaartuigen in top voeren. De tegenwoordige toe stand is zeer onveilig. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink te Haarlem is een uitgaaf verschenen van de School wet van 1878, waarin naast elk artikel wordt aangegeven en zoo ja, welke wijziging het zal ondergaan, indien het ontwerp van den minister Mackay tot herziening van de wet op liet lager onderwijs door de Staten-Generaal wordt aange nomen. Men krijgt daarvan op die wijze een zeer gemakkelijk overzicht en bovendien is ook de memorie van toelichting in deze uitgaat opge nomen. In een buitengewoon Politieblad bericht de officier van justitie te Alkmaar, dat in den nacht van 16 op 17 dezer uit het ruim van het vaartuig van den beurtschipper Albert Duinker, destijds liggende aan den Steiger op de Haukes te Wie- ringen, is ontvreemd: een ruw houten kistje, geadresseerd aan Jacob AVijn, te AVieringen, en afgezonden door den goud en zilverkashouder Dirk Bakker, woonachtig aan den Burg te Texel, inhoudende: 1 gouden oorijzer, 1 gouden hals ketting, 1 gouden vestketting; 1 bloedkoralen ketting met gouden slot; 1 gouden parure; 6 gouden ringen; 1 gouden zijnaald; 2 zilveren zijnaalden, 2 gouden slootjes; 5 gouden broches 14 gouden oorbellen en knoppen4 zilveren lepels 1 zilveren haakpen; 6 gouden zijstukken 4 porte- tnonnaies; 2 zilveren kuipjes; 1 bloedkoralen armband met gouden slot; 2 tafelmessen met zilveren bandje3 kerkboeken met gouden knip 2 kerkboeken met zilveren kram2 kerkboeken met zilveren knip 3 portefeuilles met zilveren knip1 bosje koralenkoordalles tot eene geza menlijke waarde van ongeveer f 426. Genoemde officier van justitie verzoekt inbe slagneming en draadbericht. Niet slechts om der gerechtigheidswille, doch ook in het belang van onzen plaatsgenoot wen- schen wij, dat de dader uf daders van dezen diefstal mogen ontdekt worden. Door den krijgsraad te Haarlem is vonnis gewezen in de zaak van den milicien-kanonnier v. G., die in een der eerste nachten van Februari 11., als schildwacht op het fort „de Harsens" te Helder, een drietal inbrekers betrapt, maar van dezen hevige slagen op het hoofd en de borst ontvangen zou hebben, zoodat hij in bewusteloozon toestand gevonden werd door het overige wacht volk. Nadat de ijverigste nasporingen van politie en justitie tot geenerlei resultaat hadden geleid, heelt v. G. ten slotte toegegeven, dat hij het geheele verhaal verzonnen had. Hij is thans veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, wegens op zettelijke en wederrechtelijke beschadiging van eene anders goed (hijzelf heelt met eene ijzeren stang de lip van het slot van eene loods omge bogen) en wegens het doen van aangilte, dat een strafbaar feit gepleegd is, wetende dat het niet is gepleegd. AHijdag j.l. werd op de veemarkt te Leeu warden bij een koppel van 15 schapen door de gemeente-veeartsen Swart en van der Meulen schurft geconstateerd. Door den districts-veearts werden hierop alle 15 stuks in beslag genomen. Daarna werden zij op het aschland geslacht. De eigenaar, tegen wien bovendien nog proces verbaal is opgemaakt, heeft een belangrijke schade hierdoor geleden. Moge dit voor veehouders en veehandelaren een waarschuwend voorbeeld zijn. Ook met het oog op den uitvoer van vee naar Engeland wordt op den gezondheidstoestand van het ter markt aangevoerd wordende vee streng toegezien. Op voorstel van burg. en weth. is door den Gemeenteraad van Zwolle besloten, aan den Minister van Binnenlandscho Zaken een adre3 in te dienen, houdende verzoek om een Kon. besluit uit te lokken, waarbij het rotkreupel der schapen onder de veeziekten wordt opge nomen, die voor besmettelijk worden gehouden. Tevens zal worden overwogen, ot het wenschelijk is, inmiddels een verordening vast te stellen, tot wering van schapen aan rotkreupel lijdend. De Londensche correspondent van het N. v. d. D. seint aan zijn blad Als de Britsche Regeering den vrijen invoer van Hollandsch vee niet wil uitstellen tot Sep tember, zal de laudbouwmaatschappij onze inzen dingen voor de tentoonstelling te AVindsor weigeren. Nederland is dus in elk geval uitgesloten. Men heeft de jammerklachten kunnen lezen van landgenooten, die naar Argentmie zijn verhuisd. Een ander licht valt op de klaagtonen wanneer men le6st wat de heer Van A Vaal wijk schrijft aan het N. v. Ned. Na te hebben medegedeeld, hoe men van de Italianen geen klachten hoort, laat hij volgen Dat is eerst een volk om van land te verhuizen Nauwlijks zijn zij hier, of zij hebben een plaats. Ze komen even kijken aan de arbeidsbeurs en pakken dagelijk aan wat er te krijgen is. Maar de HollandersZijn dat menschenIk schaam mij voor mijn eigen landgenooten. Dat hokt maar bij elkaar en doet geen enkele poging om aan het werk te komen. Van de ruim 400 zijn er nu circa 25 geplaatstde anderen zitten mis troostig bij elkaar en gaan niet eens informeeren aan de adressen, die de heer De Boei hun heeft gegeven en waar zij werk kunnen vinden, 'tls of zij wachten of het manna ook uit den hemel zal vallen. Bak toch aan, kerel, zei ik van morgen tot een. AVat blijf je daar nu zitten. Zoo komt er immers niets van terecht 'k AVou dat ik weer weg kon, was zijn antwoord. Is dat een land hierIk dank er voor om er nog verder in te gaan Er wordt een praatje rondgestrooid, dat zekere mevrouw Smit alhier den menschen gold geeft om terug te keeren. Niemand weet waar die mevrouw Smit woont en het is dan ook natuur lijk weer een grove leugen. Maar daarop rekenen de menschen nu en willen van geen werk zoeken weten Ik heb geen denkbeeld, wat er van de menschen terecht moet komen. Bij slot van rekening zal het misschien nog wel losloopen, als maar een maal de Schiedam weg is en de overtuiging zich goed bij hen vestigt, dat zij niet meer terug kunnen; maar als zij niet goed of minder goed dan anderen teiecht komen, is het hun eigen schuld en hun verdiende loon. Van allen die hier heden nog zijn, had er geen meer behoeven te wezen. Er werd werk aangeboden, maar de menschen zijn te suf, te dood, te lam om hun eigen belang in te zien. Zaterdag is op de reis van 3,53 van Stavoren naar Enkhuizen met de stoomboot „Holland" een militair, zijnde een huzaar, die aldaar als passagier aan boord was, op de hoogte van de Hofsteden over boord gesprongen, en is, niet tegenstaande alle pogingen tot redding in het werk zijn gesteld, verdronken. In de gemeente Borger wordt de aardappel teelt allengs meer uitgebreid, met het doel daar uit inkomsten te halen, dus voor het fabrieksge- bruik. Lanabouwers, die vroeger jaarlijks eene halve hectare met aardappelen bepootten, stellen nu 4 tot 6 hectaren voor deze teelt beschikbaar. Nieuwe soorten worden daar ingevoerd, als: de Champignons, de Friesch-Engelschen, de Magnum Bonums en dergelijke, terwijl men voor de con- sümtie in kennis is gesteld met eene soort Lands bergers. De tegenwoordigeaardappelteelt verschilt dus veel van de vroegere, doch men gebruikt ook andere gronden daarvoor. Niet alleen op de liooge zandige esschen, maar ook in het lager gelegen groenland, waar gronden voor akkerbouw ontgonnen worden, drijft men de aardappelteelt met veel voordeel. Ook in de veenkoloniën, waar de ontginning van dalgronden met haastige schreden voorwaarts gaat, neemt deze teelt zoozeer toe, dat deze gemeente genoeg aardappelen kan telen, om daaruit een of meer fabrieken, zoo deze er bestonden, te kunnen voorzien. Men verwacht dan ook dat deze er binnen een niet al te lang tijdsverloop wel zullen komen. Om reizigers in de gelegenheid te stellen, zich voor den aanvang hunner reis te voorzien van verzekeringspolissen, waardoor zij recht krijgen op eene geldelijke uitkeering, wanneer hun binnen vier-en-twintig uur nadat zij eigenaars dier polissen zijn geworden een spoorwegongeval overkomt, is door de heeren Hoorn en Lazarne, te Amsterdam, tot alle Nederlandsche spoorweg- directiën het verzoek gericht om het recht tot plaatsing op de perrons der verschillende stations van automatische toestellen, waaruit tegen eene voorafgaande betaling van een klein bedrag, bedoelde polissen getrokken zouden kunnen worden De Exploitatie-maatschappij te Utrecht heeft afwijzend op het verzoek beschikt. AmstCt.) Een onzer Zuiderzeekapiteins verhaalt, dat zich verleden week twee Friesche boeren aan boord bevonden, die nog nooit eene zeereis hadden gemaakt. Men had hun als middel tegen zee ziekte verteld, dat zoo lang zij land roken, zij geen last van zeeziekte zouden hebben vandaar dat onze boertjes, toen zij aan boord waren, hunne reistasch openden en daaruit ieder een groote graszode te voorschijn haalden, om daaraan af en toe te ruiken. Dat dit voor de andere passagiers een bespottelijk gezicht was en er hartelijk om gelachen werd, toen beiden al spgedig hun offer aan de zee brachten, valt licht te begrijpen. {N. Spt.) In de Spaansche stad Tortosa (Catalonie) is een priester, tengevolge van een beroerte, waar door hij in December 11. getroffen werd, de kunst van lezen vergeten. Hij ontdekte dit onlangs, toen hij beproefde zijn ambtsbezigheden te her vatten. Een onderwijzer moet nu den geestelijke les in het spellen en lezen geven. Hoewel het Oklahoma gebied eerst Maan dag voor de landverhuizers werd opengesteld, was den volgenden dag reeds eene nieuwe stad, Guthrie, gebouwd, een burgemeester gekozen, een dagblad, een bank en een postkantoor opge richt. De stad heeft 15,000 inwoners en is gelegen aan den Atchison-spoorweg, welke elk kwartier landverhuizers aanvoert, waarvan er sommigen bovenop de wagens zitten en bij de uitgekozen plaats uit den trein springen om de plaats met geschreeuw en pistoolschoten in bezit te nemen. Er zijn gevechtenen tooneelen voorgevallen, die zelfs in de AVild AVest onbekend waren en het is te verwachten dat de ongeregeldheden nog eenigen tijd zullen voortduren. Het aantal landverhuizers op weg naar Oklahoma wordt, naar uit Philadelphia aan de Times gemeld wordt, op 50.000 begroot. Eene karavaan van tien mijlen lengte trekt door Kan sas. Tengevolge der gezwollen rivieren zijn enkele groepen emigranten omgekomen. Dewijl de in Oklahoma uitgegeven stukken land niet alle toereikend zijn, worden er onderhandelingen gevoerd om de geheele Cherokee-reserve, die eene uitgestrektheid van zes millioon acres heeft voor de landverhuizers beschikbaar te stellen. De werkstaking onder de koetsiers te AVeenen gaf in eene der voorsteden tot betreu renswaardige tooneelen aanleiding. Het gepeupel wierp met steenen, waardoor vele personen werden gekwetst. De politie maakte van hare wapenen gebruik en eene afdeeling ruiterij moest ontboden worden om de orde te herstellen. In Ierland bestaat het oude kwaad nog steeds. Bij Falcarragh zouden zes pachters uit hunne hoeven worden gezet. Zestig agenten moesten er bij te pas komen, want de deurwaar ders werden met steenen en kokend water ont vangen. Niet minder dan elf vrouwen werden gearresteerd en de politie moest flink gebruik maken van de sabels. Vier groote transatlantische booten hebben te Queenstown 1230 landverhuizers, bestemd naar de Yereenigde Staten, opgenomen, het grootste aantal immigranten, dat ooit op één dag die haven verliet. Bij een hevig onweer, dat boven hetFran- sche dorp Houssaye losbrak, werd het huis van een boer door den bliksem getroffen, die zes per sonen, welke zich bij eikaar in een vertrek bevonden tegen den grond sloeg. Een man werd stokdoof en een kind verlamd in de beenen, terwijl de muren van het huis vol kleine gaten zaten, als van geweerkogels. Twee mannen stonden op 't oogenblik dat de bliksem insloeg voor de open deur. Een hunner werd gedood, doch de ander bleef ongedeerd. Vergadering Zaterdag 27 April 's morgens 10 uur. Voorzitter Coninck AVestenberg, wethouder. Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heeren F. Kenser Koorn, Mets, Brouwer, Boon, T. M. Zijm, Dros' C. Kejjser Pz., C. Zym, Bakker en de Voorzitter. Afwezig de heeren Loman en Roeper. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van ee'nige ingekomen Prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Evenzoo een schryven van de Com. des Konings houdende mededeeling dat aan den heer Loman eervol ontslag is verleend, als burgemeester dezer gemeente tegen 1 Juni a. s. Alsook een schryven houdende goedkeuring van het raadsbesluit om het tractement voor een te benoemen onderwyzeres vast te stellen op f450 Door de Voorz. wordt medegedeeld dat naar aan leiding der in de vorige vergadering gedane opmer kingen, voorzien is in de straat, en dat het punt- draad in het park door gewoon yzerdraad is vervangen Nog deelt de Voorz. mede een ontvangen schrijven van den Min. van waterstaat, handel en nyverheid als antwoord op het, naar aanleiding van het voorstel' van den heer Bakker, gedane verzoek, om ook voor onze gemeente een mildere toepassing van het tele gramtarief te verkrijgen. Het antwoord van den

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 2